Jump to content

Dimensiuni cauciucuri


Recommended Posts

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

salut!

 

pe fatza merge MAXIM 235 fara a afecta masina ... iar pe spate maxim 255 ( pe stilpul masinii scrie ca pe 18 poti pune de 265 deci nu vad de ce nu ai putea pune si pe 17 265) ...dar asta e ca o paranteza :blink:

 

dar ai grija la o chestie' .... daca esti genul care da scirtzuri ' ... nu ti pune cauciucuri late pt ca au aderentza foarte mare si o sa rupi masina in 2'...in timp... ma refer la cele de pe spate...

 

 

bafta!

Link to comment
Share on other sites

am 205/55 si jante de 16` pot sa pun  pe jante cauciucuri de 215/55 ??? si daca pot ... e bine sa pun doar pe spate si fata sa o las cu 205/55?  ms anticipat :) :)  :blink:

233353[/snapback]

jantele pe care tu ai 205/55 cred ca sunt de 7j poti pune 215/55 desi mai indicat ar fi sa-ti pui 215/50 dar cel mai bine e sa le lasi asa cum sunt. 215 fata de 205 sun fff putin mai mari e aproape insesizabila diferenta, in plus pt jantele de 7j 215 e mult efectul de tramlining o sa se faca simtit. Eu te sfatuiesc sa lasi 205

Link to comment
Share on other sites

nu fac schimbarea asta pt molt timp...o fac pt ca aseara miam sfasiat cauciucul stanga fata intro linie de tramvai... si ca sa nu mai dau banii pe altu nou o sa iau unu de pe spate il pun in fata si spatele o sal schimb pe 215 pt ca am niste caucioace aproape noi de la passatu lu tata...nar fi cine stie ce un second hand dar o sa le schimb pe 17` pe toate la vara si nare rost..... eu vroiam doar sa stiu daca se paote face treaba asta si daca se poate .... sa nu existe vrun risc... !!! ca nu o sa circul moolt asa...!! inteleg ca se poate! !! ms mooolt ! :) ......cat despre tramliningu ala nush ce sa zic ca nu gasesc prin nici un dictionar :blink:))
Link to comment
Share on other sites

nu fac schimbarea asta pt molt timp...o fac pt ca aseara miam sfasiat cauciucul stanga fata intro linie de tramvai... si ca sa nu mai dau banii pe altu nou o sa iau unu de pe spate il pun in fata si spatele o sal schimb pe 215 pt ca am niste caucioace aproape noi de la passatu lu tata...nar fi cine stie ce un second hand dar o sa le schimb pe 17` pe toate la vara si nare rost..... eu vroiam doar sa stiu daca se paote face treaba asta si daca se poate .... sa nu existe vrun risc... !!! ca nu o sa circul moolt asa...!! inteleg ca se poate! !! ms mooolt ! :) ......cat despre tramliningu ala nush ce sa zic ca nu gasesc prin nici un dictionar :blink:))

233507[/snapback]

tramlining - efect de linie de tramvai, pierzi stabilitatea din cauza anvelopelor neechilibrate dpdv al latimii cu janta - in cazul tau - iar in general e un joc stanga dreapta la denivelarile longitudinala ale asfaltului (da cautare pe termen si o sa gasesti)

 

in cazul expus merge sa faci miscarea ci 215

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Off-topic

Ciupanezu ce dimensiuni au cauciucurile de pe fata de la masina ta?Am si eu acelasi model de jante pe18 si vreau sa le pun pe un e34 si nu stiu ce cauciucuri sa mi iau pt fata (ca pe spate merg cam toate dimensiunile).

Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Am 235/40/ZR18 fata si 255/35/ZR18 spate.

Jantele sunt 9.5j fata spate.

 

 

si cum topai cu spatele ??? ca de confort nu mai intreb , ca nu e cazul ???

 

eu am 245/45/17 fata cu 245/40/17 spate...si eram curios..

 

 

cam late pe fata...si talon prea mare

Link to comment
Share on other sites

Am 235/40/ZR18 fata si 255/35/ZR18 spate.

Jantele sunt 9.5j fata spate.

 

 

si cum topai cu spatele ??? ca de confort nu mai intreb , ca nu e cazul ???

 

eu am 245/45/17 fata cu 245/40/17 spate...si eram curios..

 

 

cam late pe fata...si talon prea mare

 

cam late pe fata intradevar dar talonul e ok.....pe stalp scrie ca trebuia 235/45/17 cu 255/40/17.....dar eu nu am gasit ... si am pus asa..pe fata am conti sportcontact2 si pe spate michelin...un model supersport de vara....( nu imi vine acum )...le-am avut invers si nu imi placea deloc...era prea rigida de fata(busea) , acum e mult mai ok...dar e rigida de spate, dar ma descurc...

Link to comment
Share on other sites

Am 235/40/ZR18 fata si 255/35/ZR18 spate.

Jantele sunt 9.5j fata spate.

 

 

si cum topai cu spatele ??? ca de confort nu mai intreb , ca nu e cazul ???

 

eu am 245/45/17 fata cu 245/40/17 spate...si eram curios..

Nu topai cu spatele, tinuta de drum este foarte ok.

Am si suspensie sport :

 

Confortul era oricum 0 si inainte sa pun jantele pe 18.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Pot pune cauciucuri de iarna 185/65/15 pe jante de aluminiu tot pe 15 modelu acesta :

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=36&fg=15

sau imi trebuie neaparat dinalea de tabla is mai inguste ? :)

 

am gresit acestea is gentile :

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=36&fg=15 :)

Edited by BoBo
redenumire titlu
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.