Jump to content

E 90 nou


d-rive

Recommended Posts

Nu ma deranjeaza ca mai faceti derapaje din cand in cand off-topic , sau drifturi cum le spune mai actual , BMW M1 a existat si exista si este deschizatorul de drum pentru ceea ce inseamna "M" la BMW...

Cat despre razboiul dintre manuala si automata.... eu as vrea o automata cu comportament si consum de combustibil ca o manuala , din pacate se pare ca STEPTRONIC-ul nu prea se apropie de dezideratul meu , nu ma deranjeaza sa schimb vitezele la o masina , cum am mai spus am 2 masini acum , una manuala si una cu DSG adica automata , fiecare are feeling-ul ei si placerea ei de a conduce , in final voi face totusi un drive-test la BMW sa vad ce si cum , daca cea automata are prea multa personalitate fata de ceea ce vreau sa fac eu cu masina prefer una manuala care e si mai economica si am inteles ca este si extraordinara la manevrarea ei...

As vrea sa va mai intreb despre sistemul audio HI-FI cu 10 difuzoare , eu vroiam Logic7 dar numerge decat in combinatie cu sistem de navigatie si nu vreau sa va spun cat costa , oricum injust de mult pentru o masina de talia seriei 3 , pentru seria 7 inteleg sa dai 5000 de euro pe o combinatie de asta dar pentru 3 e mult prea mult , asadar sa revin , vreau "radio" Profesional cu 10 difuzoare , daca a ascultat sau are cineva sa imi spuna si mie detalii va rog...am inteles ca e de Harman-Kardon facut sistemul audio dar nu stiu ce fel de difuzoare , ca diametru , putere si pozitionare in masina , sunt foarte curios , am trimis un e-mail la dealer Automobile Bavaria dar a fost destul de zgarcit , chiar nu prea mi-a dat detalii...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 145
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu are nimeni audio Hi-Fi cu 10 difuzoare pe E 90?

107449[/snapback]

 

Difuzoarele de la HI-FI sunt la fel ca dimensiune cu cele de la TOP HI-FI.Difera puterea.

 

HI-FI

 

Amplificator bass 2X40W(2ohm).

Boxe 4x25W(inaltele si mediile sunt conectate in paralel ,cu aceeasi iesire de putere).

 

Inalte si medii in fiecare usa din fata.

Tweeter si medii in spate,langa luneta.

Subwoofer sub scaunele fata.

 

Tweeter 26mm.

Medii 100mm

Bass 217mm.

 

Presiune maxima sunet,104dB ,50Hz.

 

Banda in care lucreaza HI-FI,40Hz-20kHz.

Producator Harman-Becker.

Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau dar nu am inteles nimic , cred ca vorbesti de seria 3 anterioara , pe E90 figureaza sistem Hi-Fi cu 10 difuzoare si Logic7 cu 13 difuzoare , cred ca Logic7 are decodare Dolby Digital si are pentru acest lucru acele 3 difuzoare in plus, adica undeva unul central si celelalte doua cam la fel , ma intereseaza ce se poate cel mai bun sistem audio pentru muzica nu pentru filme , dealtfel Logic7 nu se poate lua decat cu Sistem de navogatie sau TV ceea ce implica ecranul central LCD sau ce-o fi el , banuiesc ca pentru filme si diverse setari este necesar acest ecran...

Cum nu vreau sa imi pun sistem de navi sau TV nu pot lua nici Logic 7 si de aceea ma interesa acest sistem . Spre rusinea mea nu stiu cine sunt acesti Harman-Becker , am auzit numai de Harman-Kardon care echipeaza parca si Lexus...

Deci daca am gresit cu cele spuse mai sus imi cer scuze insa tot nu am inteles ce si cum cu acest sistem audio pe E90 :blink:

Link to comment
Share on other sites

Si mie imi pare rau ca am pierdut timpul sa raspund.

107499[/snapback]

Chiar nu inteleg , daca esti ironic e foarte urat , am crezut ca e vorba de colegialitate , nu iti poate parea rau pentru timpul pierdut raspunzand unui coleg , nu sunt un membru temporar al acestui forum ci chiar un pasionat de BMW in general , urmaresc de mult timp forumul chiar daca sunt relativ nou pe forum... nu mi-am permis BMW si de aceea nu am , acum am pus anunt ca imi vand Renaultul si in viitorul apropiat dau comanda de E90 320d, voi deveni BMW-ist pur sange chiar daca unul diesel....

Daca am inteles eu gresit si aberez imi cer scuze si te asigur de respectul meu. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Chiar nu inteleg , daca esti ironic e foarte urat , am crezut ca e vorba de colegialitate , nu iti poate parea rau pentru timpul pierdut raspunzand unui coleg , nu sunt un membru temporar al acestui forum ci chiar un pasionat de BMW in general , urmaresc de mult timp forumul chiar daca sunt relativ nou pe forum... nu mi-am permis BMW si de aceea nu am , acum am pus anunt ca imi vand Renaultul si in viitorul apropiat dau comanda de E90 320d, voi deveni BMW-ist pur sange chiar daca unul diesel....

  Daca am inteles eu gresit si aberez imi cer scuze si te asigur de respectul meu.  :blink:

107505[/snapback]

 

In primul rand ca nu inteleg ce rost are sa pui intrebari,cand de fapt stii raspunsul.

Daca chiar nu il stii,atunci citeste,gandeste-te un pic si dupa aia raspunde.

Ai intrebat de E90,deci nu imi pierdeam timpul sa scriu de E46 sau de Audi...

 

In concluzie,asa stiu eu ca este la BMW ,seria3,E90.Este foarte posibil sa ma insel.

 

Harmanbecker este o firma care face echipamente audio,si pentru BMW.

 

http://www.harmanbecker.com/harmanBecker/www_root/index2.jsp

 

Nu am confundat cu Harman-Kardon.

Link to comment
Share on other sites

Ce ti-e si cu globalizarea asta ...

Harman Becker, Harman Kardon, JBL, Becker, AKG, Infinity si inca vreo 10 sunt toate marci ale lui Harman International.

107512[/snapback]

 

 

Sunt ,asa este,din motive stiute de ei se face diferentierea intre Harman-Kardon si Harman-Becker.

Link to comment
Share on other sites

nu are nimeni audio Hi-Fi cu 10 difuzoare pe E 90?

107449[/snapback]

 

 

eu am LOGIC 7 si sincer nu sunt prea multumit de cum se aude, are 13 difuzoare din care 3 sunt subwoofere dar sunt f mici. Nu se aude rau dar nici WOW, si din cauza ca 2 subw sunt sub scaunele din fata , vibreaza rau la exterior...... :blink:

P.S: poti sa iei LOGIC 7 si fara navigatie, doar cu RADIO CD PROFESSIONAL(mp3)

post-1870-1153651112_thumb.jpg

Edited by nec74
Link to comment
Share on other sites

pai cei de la Automobile Bavaria au zis ca nu pot sa iau Logic7 fara TV sau Navi... la tine cum e? si ma interesa daca sunetul este percutant si suficient de puternic astfel incat la viteze de 160 de km/h de ex sa pot asculta si eu muzica nu zgomotele la vant si motorul... eu am pe o Octavia 2 sistem audio original cu 8 difuzoare si se aude surprinzator de bine insa nu ma multumeste in totalitate...
Link to comment
Share on other sites

Eu am pe E46 un sistem cu 10 boxe, chiar nu stiu cum se cheama, pentru cine se pricepe, este cel cu radio-casetofon si navigatie cu 2 culori si ecran mic, marca Philips. Se aude binisor, la viteze mari se aude bine, acopera tot ce e de acoperit. Eu sunt multumit, pacat ca acum e stricat. La E90 trebuie sa se auda mai bine :blink:.

 

Cat despre noua ta masina mult succes. Eu zic sa ti-o configurezi asa cum vrei tu, si cum te simti tu mai bine, dar te-as sfatui sa nu-ti iei pachetul M, personal nu mi-ar place sa am o masina cu figura de leu si inima de caprioara. Nu te simtii jignit, si eu am tot "inima de caprioara" 320d E46 136 CP, adica destul de slaba in comparatie cu 320d E90. In schimb am condus 320d E90, masina merge foarte foarte bine, eu cel putin am ramas surprins farte placut de ea. Nu ma asteptam sa fuga asa bine. Era masina de test cu 19 000 Km la bord, si mergea ca noua.

Desi un motor mai mare nu ar strica.

 

Succes

Link to comment
Share on other sites

pai cei de la Automobile Bavaria au zis ca nu pot sa iau Logic7 fara TV sau Navi... la tine cum e? si ma interesa daca sunetul este percutant si suficient de puternic astfel incat la viteze de 160 de km/h de ex sa pot asculta si eu muzica nu zgomotele la vant si motorul... eu am pe o Octavia 2 sistem audio original cu 8 difuzoare si se aude surprinzator de bine insa nu ma multumeste in totalitate...

107730[/snapback]

 

 

am L7 si nu am navi si nici tv!? de auzit se aude bine, eu 1 ma asteptam la mai mult, nu stiu cum e la diesel dar la 160 nu am auzit motorul si daca nu aveam turometru nu stiam k trebuie sa schimb vitezele( la cum ascult eu muzik...) si la cd profi ai optiune sa-ti creasca volumul in functie de acceleratie............

Link to comment
Share on other sites

multumesc de raspunsuri cu partea de audio , ma bate gandul sa iau 330d , ce ziceti de combinatia asta? :blink: , problema e ca la masina asta as vrea si pachet M ca arata bine al naibii si ma incanta tare scaunele si volanul dar si spoilerele si restul , problema e ca vreau si Xenon si clima si audio s.a.m.d. , ce ziceti se merita? :)

Am sa o iau in leasing , am inteles ca acea acciza de 8 la % o platesc doar la valoarea reziduala de 2o % din pretul masinii noi... daca stiti mai multe luminati-ma :)

Link to comment
Share on other sites

deci vreau bixenon , asa scrie in prospect ca are E90 ca optiune , chestia e ca m-am uitat de aproape la un far de genul asta si se pare ca pe faza lunga avea becuri halogen , cel putin ca forma , daca stiti mai bine ca mine lamuriti-ma , mai ales cei care aveti bixenon , dati-va cu parerea daca se merita sa iau cu bixenon sau nu :blink:
Link to comment
Share on other sites

deci vreau bixenon , asa scrie in prospect ca are E90 ca optiune , chestia e ca m-am uitat de aproape la un far de genul asta si se pare ca pe faza lunga avea becuri halogen , cel putin ca forma , daca stiti mai bine ca mine lamuriti-ma , mai ales cei care aveti bixenon , dati-va cu parerea daca se merita sa iau cu bixenon sau nu :blink:

109762[/snapback]

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=5802

(pagina 4&5)

Link to comment
Share on other sites

in primul rand multumesc si imi fac Mea Culpa ca fac si eu ca multi altii si nu folosesc "search" , din pacate...

deci inteleg ca se aprind si "becurile" xenon de pe farurile exterioare si cele halogen de pe cele interioare( am inteles ce este cu acel obturator) , eu am vazut la un Infinity (masina) xenon pe lunga care erau fff rapide , in fine , din ce inteleg eu trebuie ca faza lunga de la BMW bixenon este fff puternica , adica 4 faruri...mmmm interesant....concluzie , noaptea la viteza mare cu faza lunga se vede beton pana departe in intuneric... mi se pare o chestie bine adaptata masinilor BMW care sunt rapide... si noaptea :blink:

Link to comment
Share on other sites

parerea mea care am doar xenon la X3 e ca nu merita bixenon la o masina....pt ca 80%din timp folosesti faza mica noaptea(sunt aglomerate soselele noastre....la mine xenonul bate destul de departe iar faza lunga parca aprinde lumina in rest....nu simt nevoia de mai multa lumina....mai am si proiectoarele de ceata....acum cred ca e bun si bixenonul de ceva....dar nu cred ca e absolut indispensabil...mai bine te uiti sa bagi banii in altceva ....parerea mea...
Link to comment
Share on other sites

Recomandati-mi un dealer cu care ati colaborat bine si o persoana la acel dealer care sa fie deschisa , priceputa si comunicativa... deci daca din experienta voastra prin cumpararea unui BMW stiti pe cineva...

Eu am un nume si un dealer dar a fost mai mult decat sec in conditiile in care i-am spus ca ma intereseaza masina foarte serios si nu intreb asa de dragul de a intreba... din pacate eu sunt din Galati si sa fac un drum pana la Buc sa pierd o zi intreaga nu prea imi convine , o sa ma duc la un drive-test dar trebuie sa programez treaba asta si de aceea vreau sa vorbesc cu cineva serios....

THX anticipat :blink:

Link to comment
Share on other sites

Adrian il cheama de la Automobile Bavaria Bucuresti .... dar nu de pe centura .... ci centrul loc micutz de langa ambasada chinei

 

Adrian: nr telefon: 0723.540.433 e super de treaba omul....

111382[/snapback]

Multumesc :blink:

Link to comment
Share on other sites

cu placere.....iti trimite si pe mail.... e un super om pe bune.... si din ochii lui -- ii place bmw :blink: are in jur de 30-35 ani.. eu am dus cativa prieteni la el....foarte amiabil... nu e gretos... alea alea.... :) succes
Link to comment
Share on other sites

cu placere.....iti trimite si pe mail.... e un super om pe bune.... si din ochii lui -- ii place bmw :D are in jur de 30-35 ani.. eu am dus cativa prieteni la el....foarte amiabil... nu e gretos... alea alea.... :D succes

111518[/snapback]

pai are cam aceeasi varsta cu mine :) , stii cumva adresa lui de e-mail?..... multumesc anticipat :) :blink: daca e da-mi adresa pe PM :)

Edited by cristirenault
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.