Jump to content

combustibil


costin miu

Recommended Posts

Sa nu va puna dracu sa faceti ca mine, adica sa puneti benzina de 95 din Romania!!!

 

Am un 320 Ci din 2008 si de obicei ii bag benzina de 98 sau de 100 de la OMV. Intr-o zi ma grabeam tare, toate pompele erau ocupate mai putin una, unde era doar benzina de 95. Stiind ca in carte scria ca merge si cu 95, i-am bagat de-asta. Greseala majora!! Dupa vreo 20 de km, mi s-a aprins martorul de catalizator (care se mai aprindea el oricum din cand in cand si la benzina cea mai buna), pe la 2000 de ture avea caderi mari de putere, mai mult de 3000 de ture nu mai urca si, ca sa fie treaba completa, mi-a mai aparut si pe computer "Engine fault". I-am sunat pe baietii de la service de la MHS Motors, iar ei mi-au zis "mergi cu ea sportiv, consuma cat mai mult si completeaza pe parcurs cu benzina de 100". Ceea ce am si facut: am iesit pe A2 si am bagat Bucuresti-Drajna dus-intors de patru ori cu 180-200, am consumat vreo juma' de rezervor si am completat dupa aia cu Carrera 100, dupa care am dus-o la diagnoza. Motorul nu are nimic, din fericire, dar mi s-a busit un senzor din cauza saraciei de benzina de 95. In concluzie: nu bagati niciodata benzina de 95 intr-un motor BMW Euro 4!!!!! O scrie in carte ca merge, dar 95-ul din Romania probabil ca in Germania e 90 sau motorina! :)

Link to comment
Share on other sites

imi pare rau despre nefericita intamplare. eu am "prajit" 2 sonde lambda cu un plin facut la o benzinarie de renume "zyxoil" :) am dormit pe mine si cand am vazut cata benzina mai am in rezervor am oprit in prima benzinarie, cea mentionata mai sus. se intampla undeva langa arad
Link to comment
Share on other sites

de la ce benzinarie ai alimentat?

 

de la OMV, ca de acolo bag de obicei... acum imi face un prieten capu' mare ca cea mai buna benzina ar fi la Mol... de fapt, cica si aia de la OMV ar fi cam ca cea din Austria, doar ca baga baietii de la benzinarii apa in ea... cred ca o sa iau o proba intr-o sticla si caut un laborator sa-i fac o analiza a cifrei octanice...

 

imi pare rau despre nefericita intamplare. eu am "prajit" 2 sonde lambda cu un plin facut la o benzinarie de renume "zyxoil" :) am dormit pe mine si cand am vazut cata benzina mai am in rezervor am oprit in prima benzinarie, cea mentionata mai sus. se intampla undeva langa arad

 

zyxoil??? :lol::)) ma doare capu' de ras!!! la cum se numeste, ai noroc ca nu ti-au bagat gaz de lampa, de-ala de arde bunica-mea cand ramane fara curent electric! una peste alta, eu mi-am furat-o de la OMV, asa ca ce pretentii sa mai ai de la altii? asta-i tara...

Link to comment
Share on other sites

eu prefer 99 +

+1

Am bagat si eu de 95, un plin inainte de gerul acela cu -25 :). Urca greu in ture, se auzea mai urat motorul ... poate si de la frig. In fine, nu mai bag niciodata de 95.

 

daca gasesc un laborator care sa-mi faca analiza la cifra octanica si nu iese cat scrie la benzinarie, sa vezi iuresul dracu ce fac...

Link to comment
Share on other sites

eu prefer 99 +

+1

Am bagat si eu de 95, un plin inainte de gerul acela cu -25 :). Urca greu in ture, se auzea mai urat motorul ... poate si de la frig. In fine, nu mai bag niciodata de 95.

 

daca gasesc un laborator care sa-mi faca analiza la cifra octanica si nu iese cat scrie la benzinarie, sa vezi iuresul dracu ce fac...

 

Degeaba , ei la fiecare transport au mostre de benzina bune conforme cu declaratia de conformitate . Vor spune ca ai alterat tu produsul .

Link to comment
Share on other sites

Din ce vad e o problema comuna la bmw-uri .

Eu bag constant de 95 de la Petrom in 2 masini si nici una n-a zis pas.

Se poate sa fi fost benzina ramasa de mai de mult in rezervoarele statiei care cu trecerea timpului isi pierde din cifra octanica.

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

Din ce vad e o problema comuna la bmw-uri .

Eu bag constant de 95 de la Petrom in 2 masini si nici una n-a zis pas.

Se poate sa fi fost benzina ramasa de mai de mult in rezervoarele statiei care cu trecerea timpului isi pierde din cifra octanica.

 

Din username-ul tau s-ar zice ca esti proprietar de E46... motorul e Euro 3, corect?

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Eu am un E46, 318i, 143CP. motor N42B20A; ii bag numai benzina de 95 si n-are nici pe dracu'...

Bag doar de la Petrom de obicei...

O am de aproape doi ani si merge brici, n-am avut absolut niciodata probleme legate de benzina de 95 pe care o bag in ea...

Edited by Catzus
Link to comment
Share on other sites

Eu bag constant de 95 de la Petrom in 2 masini si nici una n-a zis pas.

 

+1

Si merge super frumos

Dar nu bag decat de la 2 benzinarii din Bucuresti...

Insa am patit-o si eu la un PetromV din Bv, mi s-a aprins Check Engine... iar cei de la MHS mi-au spus ca au mai venit masini cu probleme care alimentasera la OMV :)

Dar cred ca o sa trec si eu la cifra octanica mai mare, e mai bine totusi pentru masina

 

[una peste alta, eu mi-am furat-o de la OMV, asa ca ce pretentii sa mai ai de la altii? asta-i tara...

 

Nu cred ca brandul e neaparat "de vina", cred ca depinde mai degraba de benzinariile la care alimentezi... asa cum ziceai, o mai inmultesc baietii, doar traim in RO :lol:

Link to comment
Share on other sites

Eu bag constant de 95 de la Petrom in 2 masini si nici una n-a zis pas.

 

+1

Si merge super frumos

Dar nu bag decat de la 2 benzinarii din Bucuresti...

Insa am patit-o si eu la un PetromV din Bv, mi s-a aprins Check Engine... iar cei de la MHS mi-au spus ca au mai venit masini cu probleme care alimentasera la OMV :)

Dar cred ca o sa trec si eu la cifra octanica mai mare, e mai bine totusi pentru masina

 

Te intrebasem daca e Euro 3 pentru ca, intr-adevar, motoarele Euro 3 n-au probleme cu 95... ideea e ca daca treci la Euro 4 la un moment dat, nu te combina cu 95 ca patesti ca mine... imi povesteau baietii de la MHS ca toate X5 si X6 noi aduse din State au venit la service dupa prima alimentare in Romania cu martorul de catalizator aprins si cu proprietarii plini de spume... :) de altfel, BMW deja a scos softuri noi pentru E92, ceva mai "relaxate" in privinta sensibilitatii senzorului de benzina, tocmai din cauza calitatii combustibilului in Romanica... asa ca, pentru cei care au motoare Euro 4, mergeti la service si intrebati de o resoftare...

 

Eu bag constant de 95 de la Petrom in 2 masini si nici una n-a zis pas.

 

+1

Si merge super frumos

Dar nu bag decat de la 2 benzinarii din Bucuresti...

Insa am patit-o si eu la un PetromV din Bv, mi s-a aprins Check Engine... iar cei de la MHS mi-au spus ca au mai venit masini cu probleme care alimentasera la OMV :lol:

Dar cred ca o sa trec si eu la cifra octanica mai mare, e mai bine totusi pentru masina

 

[una peste alta, eu mi-am furat-o de la OMV, asa ca ce pretentii sa mai ai de la altii? asta-i tara...

 

Nu cred ca brandul e neaparat "de vina", cred ca depinde mai degraba de benzinariile la care alimentezi... asa cum ziceai, o mai inmultesc baietii, doar traim in RO :)

 

absolut corect, eu am patit-o la OMV pentru ca de-acolo bag de obicei... cred ca mi se putea intampla la orice benzinarie bagam 95

 

Salut,

 

Eu am un E46, 318i, 143CP. motor N42B20A; ii bag numai benzina de 95 si n-are nici pe dracu'...

Bag doar de la Petrom de obicei...

O am de aproape doi ani si merge brici, n-am avut absolut niciodata probleme legate de benzina de 95 pe care o bag in ea...

 

asa cum ii spuneam si lui Stefan_e46, euro 3 n-are probleme cu 95... ideea e ca daca, la un moment dat, treci pe un motor euro 4, nu baga 95 ca doare...

Link to comment
Share on other sites

Eu bag constant de 95 de la Petrom in 2 masini si nici una n-a zis pas.

 

+1

Si merge super frumos

Dar nu bag decat de la 2 benzinarii din Bucuresti...

Insa am patit-o si eu la un PetromV din Bv, mi s-a aprins Check Engine... iar cei de la MHS mi-au spus ca au mai venit masini cu probleme care alimentasera la OMV :)

Dar cred ca o sa trec si eu la cifra octanica mai mare, e mai bine totusi pentru masina

 

Te intrebasem daca e Euro 3 pentru ca, intr-adevar, motoarele Euro 3 n-au probleme cu 95... ideea e ca daca treci la Euro 4 la un moment dat, nu te combina cu 95 ca patesti ca mine... imi povesteau baietii de la MHS ca toate X5 si X6 noi aduse din State au venit la service dupa prima alimentare in Romania cu martorul de catalizator aprins si cu proprietarii plini de spume... :lol: de altfel, BMW deja a scos softuri noi pentru E92, ceva mai "relaxate" in privinta sensibilitatii senzorului de benzina, tocmai din cauza calitatii combustibilului in Romanica... asa ca, pentru cei care au motoare Euro 4, mergeti la service si intrebati de o resoftare...

 

 

Pe mine ma intrebai sau pe Stefan? Eu am E90 2006

Link to comment
Share on other sites

Eu bag constant de 95 de la Petrom in 2 masini si nici una n-a zis pas.

 

+1

Si merge super frumos

Dar nu bag decat de la 2 benzinarii din Bucuresti...

Insa am patit-o si eu la un PetromV din Bv, mi s-a aprins Check Engine... iar cei de la MHS mi-au spus ca au mai venit masini cu probleme care alimentasera la OMV :)

Dar cred ca o sa trec si eu la cifra octanica mai mare, e mai bine totusi pentru masina

 

Te intrebasem daca e Euro 3 pentru ca, intr-adevar, motoarele Euro 3 n-au probleme cu 95... ideea e ca daca treci la Euro 4 la un moment dat, nu te combina cu 95 ca patesti ca mine... imi povesteau baietii de la MHS ca toate X5 si X6 noi aduse din State au venit la service dupa prima alimentare in Romania cu martorul de catalizator aprins si cu proprietarii plini de spume... :lol: de altfel, BMW deja a scos softuri noi pentru E92, ceva mai "relaxate" in privinta sensibilitatii senzorului de benzina, tocmai din cauza calitatii combustibilului in Romanica... asa ca, pentru cei care au motoare Euro 4, mergeti la service si intrebati de o resoftare...

 

 

Pe mine ma intrebai sau pe Stefan? Eu am E90 2006

 

pe Stefan il intrebam, ca are "e46" in user name si nu scrie in profil ce masina conduce...

banuiesc ca a ta are motor Euro 4, ca astea au aparut din ianuarie 2006...

Link to comment
Share on other sites

Costin bmw-ul e dizel deci iese din discutie .

Ambele masini au euro 4.Cred ca poate are legatura cu anumite statii dubioase.

Petromu asta si cel de pe soseaua Alexandriei nu mi-au facut niciodata probleme.

 

Am vazut, am vazut... Cred ca motoarele diesel sunt mai putin pretentioase. Am avut un X3 3.0sd si ii puneam si motorina mai putin pretentioasa si n-a sughitat nici unul din cei 286 de cai ai lui! :) Si apropo, OMV-ul cu beleaua mea e ala de la Pieptanari, de la intersectia Oltenitei cu Giurgiului.

 

Da, da, si eu cred ca benzinariile sunt de vina... de-aia nici nu pun decat de la 2 benzinarii in Buc

Mai nasol e cand iesi din Buc si ai ghinionul sa dai peste o statie dubioasa :lol:

 

Nu bag de la alea, chit ca plec pe jos de acolo!! de banii aia imi cumpar un cal si un PET gol si plec sa caut o benzinarie normala! :) geniala mi se pare aia de la E85, "Nelu Galbenus" :D :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.