Jump to content

combustibil


costin miu

Recommended Posts

Doar cifra octanica nu face decat detonatii si ECU poate reduce puterea motorului dar nu iti distruge senzori, chestia e ca e mai ieftina si de aici calitatea mai slaba.

 

Aceeasi treaba am patit-o cu motorul meu M60 . Numai cu benzina de la petrom 95. Isi revenea dupa scoaterea bornei , dupa maxim 100 km revenea problema.

Am inceput sa alimentez de la OMV si a disparut.

La mine in zice minim 91. Daca bagi sub 91 incepe sa dezactiveze pistoane. Tremura ca la balamuc, trage ca dreaqu.

Link to comment
Share on other sites

Eu am pus 95 la greu intr-un Euro 5 si n-a avut nici pe dracu. Absolut nici o problema.

Numai Rompetrol, Lukoil si MOL in ordinea asta. Niciodata Petrom ( = Petrom, PetromV, OMV).

Eu cred ca MOL ar fi cea mai buna, dar e si cea mai scumpa. In general aleg Rompetrol pentru ca e buna si Lukoil pentru ca e ieftina si n-am avut niciodata probleme.

OMV sau Petrom probabil daca mi-ar da pe gratis as pune. Despre Agip nu stiu ce sa zic.

 

Cu Petrom am avut problema si la motor non-euro.

Edited by Piovra
Link to comment
Share on other sites

Eu am e46 cu motor euro4.

De cele mai multe ori am bagat de la Petrom 99, dar si cand bag 95 n-are nici o treaba.

Poate motoarele de pe e90 sunt mai sensibile, nu neaparat euro4 care s=-a pus si pe e46.

 

posibil sa fie mai sensibile , si eu intentionam sa pun de 95 dar renunt , oricum diferenta e relativ mica la plin de la 4,2 la 4,8 cat e MOL EVO

Link to comment
Share on other sites

Eu am e46 cu motor euro4.

De cele mai multe ori am bagat de la Petrom 99, dar si cand bag 95 n-are nici o treaba.

Poate motoarele de pe e90 sunt mai sensibile, nu neaparat euro4 care s=-a pus si pe e46.

 

posibil sa fie mai sensibile , si eu intentionam sa pun de 95 dar renunt , oricum diferenta e relativ mica la plin de la 4,2 la 4,8 cat e MOL EVO

Am pus eu 95 de la Mol,nu am simtit vreo diferenta fata de EVO

Link to comment
Share on other sites

am sesizat si eu problema cu benzina OMV 95. Cred ca e cea mai proasta benzina de 95 care exista. In general puneam de la Rompetrol efix de 95 si nu aveam nici o treaba. De fiecare data cand puneam OMV aveam variatii de relanti macar, daca nu si altele.

Norma euro a motorului si a combustibilului nu are nici o legatura cu cifra octanica. La fel de mult sufera si o masina euro 1 daca benzina e proasta.

A doua chestie ar fi ca toate masinile aduse din State trebuie resoftate obligatoriu cand le aduci in Europa. Combustibilul e diferit .

Link to comment
Share on other sites

pe Stefan il intrebam, ca are "e46" in user name si nu scrie in profil ce masina conduce...

banuiesc ca a ta are motor Euro 4, ca astea au aparut din ianuarie 2006...

Norma de poluare Euro4 a aparut in 2001, nicidecum in 2006, asa ca exista cu succes si la e46.

 

Ianuarie 2005... vezi http://en.wikipedia.org/wiki/Euro_4, "European emission standards for passenger cars "

Link to comment
Share on other sites

Eu la masina mea e92 ii pun de la omv sau petromv bezina de 95 si nu are nicio treaba nu s-a aprins nici un martor nimic niciodata , merge normal nici turometrul nu variaza la relanti .probabil colegul nostru costin miu a avut ghinion si a nimerit o benzina mai proasta de la acea statie peco. Pe capacul de la rezervor scrie sa-i pun benzina cu cifra octanica de la 95 pana la 98 sau cam asa ceva . Are ceva daca-i pun cu cifra octanica mai mare ? Chiar am sa-i pun intr-o zi sa vad daca e vre-o diferenta . Edited by Cricket
Link to comment
Share on other sites

costin miu:Joined: Yesterday, 22:27

 

Spectrus, esti sigur ca te uiti la acelasi film cu noi? biggrin.gif

 

m-am uitat la faptul ca te-ai e inregistrat pe forum la ora 22:27. 3 minute mai tarziu (la ora 23:00) deja aveai postata o belea cat casa, foarte bine formulata, cu bold, cu text rosu.. o gramada de treaba.. mie pana gaseam unde sa postez imi lua 3 minute :lol: poate sunt eu mai greu la... mouse.

 

sa zic asa pe romaneste. am impresia ca e copy paste. sa nu te superi pe mine dar tare imi pare ca e o campanie personala, tu vs OMV. :)

Link to comment
Share on other sites

costin miu:Joined: Yesterday, 22:27

 

Spectrus, esti sigur ca te uiti la acelasi film cu noi? biggrin.gif

 

m-am uitat la faptul ca te-ai e inregistrat pe forum la ora 22:27. 3 minute mai tarziu (la ora 23:00) deja aveai postata o belea cat casa, foarte bine formulata, cu bold, cu text rosu.. o gramada de treaba.. mie pana gaseam unde sa postez imi lua 3 minute :) poate sunt eu mai greu la... mouse.

 

sa zic asa pe romaneste. am impresia ca e copy paste. sa nu te superi pe mine dar tare imi pare ca e o campanie personala, tu vs OMV. :)

 

salut! te-ai lamurit si tu, cred, ca de fapt sunt 33 de minute diferenta, nu? :) cat despre stilul meu elaborat de scris, e deformatie profesionala... lucrez in PR, ce vrei? :) iar cu OMV-ul n-am nimic special, ai vazut si tu ca am scris ca de la ei alimentez de obicei, doar ca acum m-au apucat toti dracii pentru ca se adunasera mai multe: zapada cat casa de pe strazi, gropile de pe strazile cu zapada curatata si acu' mai venea si asta cu motorul meu care facea ca toti dracii... ideea e ca am vrut sa stie si altii riscurile relatiei "Euro 4 - benzina de 95"... probabil ca o sa bag in continuare de la OMV, dar de la 98 in sus... :D

 

apropo de patanii....asta iarna in plin ger am vrut sa alimentez cu OMV ALPIN DIESEL de la un peco de langa mine...la care un baiat de acolo imi zice...citez "sefu sefu ! e inghetata pompa nu merge...!" deh...ce sa mai zici acuma ? :lol:

 

foarte taree!! "fa' si mie plinu'! cu vanilie si ciocolata aveti?" :D

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Eu am un E46, 318i, 143CP. motor N42B20A; ii bag numai benzina de 95 si n-are nici pe dracu'...

Bag doar de la Petrom de obicei...

O am de aproape doi ani si merge brici, n-am avut absolut niciodata probleme legate de benzina de 95 pe care o bag in ea...

 

asa cum ii spuneam si lui Stefan_e46, euro 3 n-are probleme cu 95... ideea e ca daca, la un moment dat, treci pe un motor euro 4, nu baga 95 ca doare...

 

Nu ced ca ai retinut din ce am scris eu urmatoarele:

318i, motor N42B20A = EURO 4...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.