Jump to content

Oare este posibil? -poze-


Alexxx

Recommended Posts

Am un compact E36 M43 si ma gandeam sa-i pun bord de E36 sedan sau coupe. Nu stiu de ce cei de la BMW au ales sa puna un bord asa urat la pisica E36 compact altul decat tot restul gamei E36, mai ales k paradoxal compactul s-a fabricat in forma de pisica (E36) neschimbat pana in 2001 inclusiv (cu bordul din poza), avand viata mai lunga si decat sedan si decat coupe!

De ce nu or fi pus bordul la fel....

Uite si poze

 

Asta-i bordul meu (E36 compact)

post-1213-1152774023_thumb.jpg

 

Si asta-i bord de care vreau sa-mi pun

post-1213-1152774115_thumb.jpg

 

Or fi compatibile?

E ok ku tevile de la aerisire, pica bine? Stie cineva? Mufele de la km, turometru, etc or fi la fel?

Practic este posibila o asemenea operatie?

Am condus E 36 si sedan si coupe si mi se pare ca e de 100 de ori mai reusit bordul decat la compact. Nu-l mai suport!! :blink:

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

eu cred ca se potrivesc,acum nu inteleg dc vrei u sa faci schimbari majore cand nu vrei sa o mai tii decat cateva luni :blink:

103810[/snapback]

Sunt pe zile ...am stari knd vad k toti prietenii si in general toti in jurul meu isi cumpara masini noi si vreau sa o dau si zile knd vreau sa bag bani in ea, sa o fac exact pe placul meu, pentru ca am senzatia k astea noi sunt lipsite de personalitate! (nu ma refer la BMW noi)

DAR HAI SA ramanem ON TOPIC pls!

Link to comment
Share on other sites

Sunt pe zile ...am stari knd vad k toti prietenii si in general toti in jurul meu isi cumpara masini noi si vreau sa o dau si zile knd vreau sa bag bani in ea, sa o fac exact pe placul meu, pentru ca am senzatia k astea noi sunt lipsite de personalitate! (nu ma refer la BMW noi)

DAR HAI SA ramanem ON TOPIC pls!

103821[/snapback]

 

eu unul zic ca nu are rost ..e mult de munca si s-ar putea sa nu merite efortul financiar si fizic plus ca daca vrei sa o vinzi....hmmmm.....si mai e un spect la drumurile noastre e foarte posibil sa te umpli de greierasi adica sa iti scartaie plasticaraiele de numa numa :blink:

Link to comment
Share on other sites

eu cred ca se potrivesc,acum nu inteleg dc vrei u sa faci schimbari majore cand nu vrei sa o mai tii decat cateva luni :blink:

103810[/snapback]

 

din punctul meu de vedere.....

nu merita efortul daca vrei sa vinzi masina... si de potrivit nu stiu cat de bine ....ar pica... pentru ca ...daca ai observat bordul se imbina cu portierele perfect cand sunt inchise....si fetele de la portierele din fata ..in dreptul bordului au o anume forma care... se muleaza perfect pe extremitatile bordului.

Nu prea cred ca acea forma pica exact pe bordul de la sedan ..sau coupe... cu fetele de la portierele de la compact.

Link to comment
Share on other sites

eu unul zic ca nu are rost ..e mult de munca si s-ar putea sa nu merite efortul financiar si fizic plus ca daca vrei sa o vinzi....hmmmm.....si mai e un spect la drumurile noastre e foarte posibil sa te umpli de greierasi adica sa iti scartaie plasticaraiele de numa numa :blink:

103851[/snapback]

Vrei sa spui k daca o voi vinde nu va da bine k am schimbat bordul? S-ar putea sa ai dreptate...

Link to comment
Share on other sites

De compatibilitate nu cred sa te incurci, de tuburi de aer la fel (ca le iei shi pe alea), insa clar nu merita. O sa scartzaie, nimeni nu va vedea diferenta decat tu, etc.

 

Iar ca ridicare a valorii la vanzare (shi nu numai, chiar shi ca multzumire a ta), de banii aia mai bine pui un tv dala in parasolar (o schimbare de bord cred ca te va costa mult mai mult decat 2 parasolare dalea), sau alte chestii dastea... Sunt muult mai apreciate decat forma bordului. Aia e luata ca fapt de drept.

 

Sau poate are ceva defecte bordul (crapaturi, etc.)... Are?

Link to comment
Share on other sites

De compatibilitate nu cred sa te incurci, de tuburi de aer la fel (ca le iei shi pe alea), insa clar nu merita. O sa scartzaie, nimeni nu va vedea diferenta decat tu, etc.

 

Iar ca ridicare a valorii la vanzare (shi nu numai, chiar shi ca multzumire a ta), de banii aia mai bine pui un tv dala in parasolar (o schimbare de bord cred ca te va costa mult mai mult decat 2 parasolare dalea), sau alte chestii dastea... Sunt muult mai apreciate decat forma bordului. Aia e luata ca fapt de drept.

 

Sau poate are ceva defecte bordul (crapaturi, etc.)... Are?

103882[/snapback]

Bordul este IMPECABIL. Mai sus nu m-am referit la cresterea valorii vanzarii ci din contra, ma gandeam k omul NU va aprecia faptul k acesta a fost schimbat din cauza k ii va trezi banuieli (de ce o fi skimbat asta bordul...o fi crapat...e naspa mashina asta).

In plus de asta MOTIVUL pentru care eu vreau sa skimb bordul nu are NICI o legatura cu design-ul (apropo de ce spuneai tu mai sus ca nu o sa vad decat eu) ci are legatura cu confortul.

Din cauza asta zik k nu-l mai suport si k m-am simtit mult mai bine in sedan si coupe, pentru ca la acestea bordul este ergonomic.

Ce vreau sa zik ku functionalitatea? EU sunt foarte inalt (1.91) si in compact, kiar cu scaunul dat la max in spate tot ating cu genunchiul din dr de un colt al bordului, lucru foarte obositor la drum lung.

La ala care vreau sa-l pun nu-mi atinge piciorul de nimik pentru ca nu are consola aia iesita in afara (ca la compact) si cu colturi. In locul ala unde la mine e consola are un loc construit unde sa-ti sprijini piciorul si poti sa conduci neobosit intr-una, bordul parca mulandu-se pe tine.

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

Acuma ca ti-ai invelit volanul in piele vrei sa schimbi bordul ?  :blink:

103925[/snapback]

Da, de ce nU? Volanul oricum era invelit in piele din fabrica. Dar in timp se cojise in unele locuri si eu nu suport faze d-astea la o mashina. Trebuie sa fie perfecta.

Link to comment
Share on other sites

cred ca ultimul cuvant ....sa ma scuzi daca te superi :blink: ...acum pe bune...ce ai cu saracul bord....am inteles ...lovesti cu genunchiul in bord....dar pt aia sa schimbi tot bordul....mie mi se pare ca la compactul tau seamana intrucatva cu bordul de E34(seria 5 cea de pana in 1996)...
Link to comment
Share on other sites

cred ca ultimul cuvant ....sa ma scuzi daca te superi :blink: ...acum pe bune...ce ai cu saracul bord....am inteles ...lovesti cu genunchiul in bord....dar pt aia sa schimbi tot bordul....mie mi se pare ca la compactul tau seamana intrucatva cu bordul de E34(seria 5 cea de pana in 1996)...

104019[/snapback]

Nici nu-ti imaginezi cum un lucru aparent neinsemnat k asta (ku atinsul genunchiului) te poate obosi la drum. Pt k te foiesti in scaun sa gasesti o pozitie sa nu mai atingi, iti incordezi piciorul, etc.

Cred k o sa fac o poza la modu kum stau eu in mashina si unde ating! ahaha :)

Link to comment
Share on other sites

Nici nu-ti imaginezi cum un lucru aparent neinsemnat k asta (ku atinsul genunchiului) te poate obosi la drum. Pt k te foiesti in scaun sa gasesti o pozitie sa nu mai atingi, iti incordezi piciorul, etc.

Cred k o sa fac o poza la modu kum stau eu in mashina si unde ating! ahaha  :)

104047[/snapback]

Ok...aparent parerea generala e k nu ar merita skimbat... :blink:

Eram kurios dc e cineva pe-aici kre a incerkat asha cva!

Link to comment
Share on other sites

Nici mie nu-mi place bordul de compact... defapt nu-mi place nici compactul cum arata ca masina! :blink:

Din cauza asta mi-am luat un sedan. :)

Cand mi-am cumparat masina, primul lucru la care am tinut sa-mi placa, a fost interiorul... adica, felul cum a fost gandit.

Link to comment
Share on other sites

Schimbarea bordului poate fi destul de dificila. Nu ma refer neaparat la fixarea mecanica.

Trebuie sa vezi in primul rand daca sunt aceleasi mufe si aceleasi semnale. Daca ai mai multe detalii despre masini, asta se poate afla.

 

Mai departe pot fi probleme de compatibilitate si aproape sigur o sa-ti apara mesaje de eroare legate de kilometraj.

Link to comment
Share on other sites

daca nu ma insel si Z3 are bordul asemanator, e ceva intre urs si cinci, e totusi dragut

104180[/snapback]

Pai exact asta au si facut cu bordul de la compact...combinatie intre urs si 5. Farurile la compact se aprind k la urs. Tragi de rotita aia spre tine! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Nici mie nu-mi place bordul de compact... defapt nu-mi place nici compactul cum arata ca masina! :blink:

Din cauza asta mi-am luat un sedan.  :)

Cand mi-am cumparat masina, primul lucru la care am tinut sa-mi placa, a fost interiorul... adica, felul cum a fost gandit.

104162[/snapback]

Mie nu-mi place DECAT bordul la sedan, in rest efectiv nu-mi place. Obisnuit cu usile de la compact, kre sunt la fel k la coupe doar k au rama, knd ma sui in sedan am impresia k usile sunt foarte mici, k la Dacie (si chiar sunt) si nu confera nici o senzatie de sportivitate. In + de asta Compactul 316 M43, merge mai bine k un sedan in aceleasi conditii pt k e mai usor, si are niste mici modificari facute de producator cum ar fi si filtrul de aer de compact kre e dublu fata de sedan, etc pt a conferi o mik tenta de sportivitate fata de sedan.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.