Jump to content

pivot pe duca...simptome


the rocket

Recommended Posts

Credema ca nu vorbesc aberatii am cumparat noi noute bratele ai bucaile alea mari care vin pe punte , TRW , si dupa doua luni am inceput sa am troncaneli pe la liniile de tranvai ! Timp de patru luni am schimbat tot ce se poate la articulatie tot incercand sa scap de troncaneli , amortizoare , flanse amortizoare , bielete antiruliu , bucsi bara atbilizatoare etc etc nu m-am gandit in veci ca pivotii de la basculele care erau noi sau putut duce dupa doua luni ! Am fost la un mecanic si ma pus sa bag un levier intre pivot si pumte si m-am ingrozit ERAU PRAF !

 

Cine stie ce chinaizari ieftine ai luat ,de fapt in Romanica noastra nu ai baza nici pe cele lemforder ca sunt de calitate,cine stie de unde sunt importate,poate ai dreptate nu te contrazic ,dar vreau sa-ti spun ca am de 2 ani si jumatate brate TRW pe masina ,din care am si doua drumuri Romania -Italia.

 

Masina e tanc,dupa vreo 60k km,nu bate ,nu troncane,intradevar si drumurile sunt ceva mai bune pe aici de ce sa nu recunoastem,sau poate am fost eu mai norocos si am nimerit un lot mai bunthumbsup.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

O mare tampenie.

Pivotii aia de 70 de lei nu au cum sa tina prea mult.

 

mda... voi cei care lucrati la super bavaria mai mult decat sa deschideti DIS si sa urmati Test plan nu prea stiti. Crezi ca toti oamenii isi permit sa cumpere o bascula completa la e46? Intradevar nu tine cat unul original dar iti faci treaba cu el... Vrei calitate cumperi OEM dar nu scrie tu ca e "O mare tampenie" O mare tampenie este ca te duci la reprezentanta bavaria cu tampoanele de la motor rupte si te pune sa schimbi admisia apoi dme`ul pentru ca "vibratiile sunt din cauza ca dme`ul este defect" ... Multumim pentru sugestie oricum.

Link to comment
Share on other sites

eu am pus Lemforder pe bascule la e36. Unul l-am schimbat pt ca mi-au stricat protectia de sub pivot si mi-a fost frica sa nu afecteze siguranta. Era perfect cand la-m schimbat. L-am schimbat cu Meyle. Cel lemforder are peste 30 de mii, iar cel meyle are peste 20 de mii, si nu dau semne de oboseala. Atentie cine ii monteaza, pe cei lemforder, sa nu distruga protectia de sub ei.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.