Jump to content

Se merita un e36? ce motor recomandati cu un raport consum/putere bun


ebenize

Recommended Posts

Eu nu as risca la rate, in Romania, pe vremurile astea, mi-as permite relativ usor sa tin o rata la masina, insa gandul ca distractia se poate incheia repede, sau ca pica piese la care nu am bani sa le schimb... ma fac sa nici nu ma gandesc la optiunea asta, nu sunt genul care apeleaza la carpeli pentru a intretine o masina. Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 206
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

mai bine casa cash si masina in rate. Cati romani au masini (loganuri ca sunt cele mai multe) in rate si cati romani au apartamente/case in rate? Daca in urma cu 2-3 ani nu se dadeau aceste programe rabla si posibilitati de credite nu prea mai vedeai asa multe masini schimbate. Cate dacii(nu logan ca totusi una noua e 6000) mai vezi pe strada? Acum mai nou se infing si la rate la apartamente pe 30 de ani ... ca nah au dat posibilitati. Nu zic ca e rau dar nici bine avand in vedere ce salarii sunt si ce taxe. Si la banci sunt hoti, acum platesti 400 roni peste 10 ani platesti 900 roni. Ca prefer bmw in loc de cielo sau renault sau vw chiar mercedes nu vad dc nu mi-as lua. Daca nu mi-ar pasa de masina in care merg, mi-as lua si trabant. Nu ma intere ce zic ceilalti ca oricum probabil zic ba ce jaf ti-ai tras dar fiind fan bmw de mic de ce sa nu imi iau, pe mine ma intereseaza sugestii despre masina si anume e36 nu de viata. E buna, nu e buna, nu se merita, mai bine aia sau ailalta. Ne abatem de la subiect...

Cam greu să cumperi o casă cu bani cash.

 

Ăn plus, mai importantă e casa decât maşina.

 

Strict pe subiect, s-a cam spus tot ceea ce te interesează.

 

Dacă ai banii, arată-ne maşini pe care vrei să te duci să le vezi, pune ĂŽntrebări, ĂŽn rest cred că ai fost lămurit.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

mai bine casa cash si masina in rate. Cati romani au masini (loganuri ca sunt cele mai multe) in rate si cati romani au apartamente/case in rate? Daca in urma cu 2-3 ani nu se dadeau aceste programe rabla si posibilitati de credite nu prea mai vedeai asa multe masini schimbate. Cate dacii(nu logan ca totusi una noua e 6000) mai vezi pe strada? Acum mai nou se infing si la rate la apartamente pe 30 de ani ... ca nah au dat posibilitati. Nu zic ca e rau dar nici bine avand in vedere ce salarii sunt si ce taxe. Si la banci sunt hoti, acum platesti 400 roni peste 10 ani platesti 900 roni. Ca prefer bmw in loc de cielo sau renault sau vw chiar mercedes nu vad dc nu mi-as lua. Daca nu mi-ar pasa de masina in care merg, mi-as lua si trabant. Nu ma intere ce zic ceilalti ca oricum probabil zic ba ce jaf ti-ai tras dar fiind fan bmw de mic de ce sa nu imi iau, pe mine ma intereseaza sugestii despre masina si anume e36 nu de viata. E buna, nu e buna, nu se merita, mai bine aia sau ailalta. Ne abatem de la subiect...

 

Ptr mine se merita, in 2 ani isi scoate banii. Masina la 15 ani sa ia 190-195, fara sa faca vreo figura in 2 ani e ok.

Nu imi place cum se comporta prin oras pe drumurile de kkt. In rest e ok.

Consum ok, motorul abia se aude cand merge.

Unele mici defecte au aparut de la gropi :soricei, chedere, un geam nu mai urca ok, etc.

Link to comment
Share on other sites

Dupa parerea mea, indiferent de starea masinii, mai devreme sau mai tarziu, la cum arata drumurile noastre, tot or sa trebuiasca bagati bani in articulatie.

Si la un E36, tot trebuie sa ai bani pregatiti de un kit de ambreiaj, un set de discuri de frana, un debitmetru...chiar daca masina merge foarte bine in momentul achizitionarii, sunt piese care oricum or sa cada...

Si cred ca mai conteaza mult si de proprietar....eu daca stiu ca bate ceva la masina, daca are vreun zgomot, sunt bolnav si pana nu rezolv problema nu pot dormi noaptea...cunosc insa pe cineva care merge cu ea pana pica...ca exemplu bratele ce le-am dat eu jos de pe masina, pentru ca aveau jocuri , le-a luat el de bune...Asadar....

 

Eu de cand am luat masina , aproape doi ani , am schimbat la ea articulatia (aproape tot, o data pe an), suspensie, bucse brat spate (de doua ori), am reconditionat caseta de directia, i-am schimbat fise, bujii, (uleiul si filtrele nu se pun, ) , o macara de la geam, stergatoare, geometria reglata de vreo 2-3 ori....etc...

Daca nu aveam de gand sa-i pun motor de 2.5, in vara urma sigur sa schimb kitul de ambreiaj, bobinele de inductie.

Astea s-au intamplat in conditii de mers relativ normal cu masina, nu alergata aiurea, fara cerculete (decat pe zapada), lasata sa se incalzeasca, ocoleam drumurile cu gropi, etc...A..si masina este din 97...si nu m-a lasat niciodata in drum sau chestii de-astea.Unele piese enumerate mai sus au fost schimbate preventiv, dar prezentau uzura.

 

Asa ca sfatul meu e sa iti iei o masina ce iti place, si indiferent cat vei da pe ea, pregateste-te ca tot o sa bagi ceva banuti.E imposibil sa gasesti la vanzare un E36 in care sa nu bagi bani..eu nu cred ca cineva pune la punct o masina din 93-94 si pe urma o vinde, chiar si cu 3500 euro.

Trebuie sa fii realist ca vei cumpara o masina cu peste 15 ani vechime, uzura isi spune cuvantul....

Pot exista si exceptii, insa eu nu am intalnit pana acum!

 

Si ca posesor de 318is, motor M44, te sfatuiesc sa iti iei 320i...Cu toate ca trag binisor cei 140CP, un 2.0 in 6 pistoane este altceva...Eu am ales motorizarea asta pentru ca masina arata bine, si avea dotari si la momentul respectiv nu am gasit un 320 pe masura.

Ori iti iei un 316i daca stii ca nu alergi , si vrei o masina cat de cat economica, ori iti iei cel putin un 320i...diferenta de consum este insesizabila, insa sunetul si cuplul sunt altele....

 

Si inca ceva, apropo de credit, eu mi-am facut credit , de nevoi personale, si asta pentru ca imi trebuia masina atunci, nu dupa ce strangeam eu banii...si cu toate astea, imi permit si sa platesc ratele, si sa o intretin...nu cu piese din dezmembrari, si nici cu carpeli.

Dar eu masina asta nu am sa o vand niciodata...pentru ca nu se merita...o data ce incepi sa bagi bani intr-o masina, veche, niciodata nu ii vei mai recupera...

 

 

Spor la cumparaturi!

Edited by scara_211084
Link to comment
Share on other sites

Sa iti spun eu cum e cu numitele "cazane".

In 2004 am cumparat un E30 320i din 1984, cu 2400 Euro. Motorul era schimbat cu unul de 129 CP, motorul original avea 125 CP. Masina nu avea nici o dotare, nici macar servodirecte. Singurele lucruri bune la masina aia, la momentul respectiv, erau motorul, cutia si jantele. In prima luna am spalat motorul in interior, am pus ulei de calitate, am schimbat bujiile, fisele, si delcoul, am schimbat toate filterele si fluidele, placutele de frana, amortizoare si arcuri, precum si toata bucsaraia. Cat au costat nu am socotit. Pentru ca exteriorul si interiorul aratau jalnic, in urmatorul an am desfacut-o bucatele, am vopsit-o, am schimbat capota, usi, parbriz, tapiterie interior, fete usi, mocheta interior, faruri, bari fata si spate, am retapitat scaunele. Toate astea au fost peste 2000 de euro. Ei bine, a meritat? DA, din punctul meu de vedere, a meritat pentru ca 3 ani am schimbat doar consumabile la ea. Cand am vandut-o, dupa 3 ani, am vandut-o cu 2700 de euro. La urmatoarele masini la mana a doua, am fost mai atent la cumparare si nu am avut probleme.

Dar asta am facut eu, nu este un sfat, este o poveste doar.

Edited by BEBE
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.