Jump to content

Se merita un e36? ce motor recomandati cu un raport consum/putere bun


ebenize

Recommended Posts

Salut! Am cautat printre topicuri dar nu am gasit probabil nu am cautat destul de bine dar imi tot aparea erori la cautare asa ca daca este vreun topic deschis va rog postati linkul si imi cer scuze moderatorilor.

 

As vrea sa imi cumpar un e36 bunicel pe benzina ca sa nu am asa multe probleme cu motorul (din cate am inteles e mai sensibil dieselul sau poate am inteles prost ...)si am cateva intrebari

1.Ce motor imi recomandati sa aiba un raport putere/consum bun?

2.Se merita cumparat un astfel de model e36?

3.O sa am probleme si o sa trebuiasca sa bag bani multi intr-un astfel de model, ma lasa la nevoie ?

4.Sa ma indrept spre bmw sau golf , opel mai actual?(desi imi place bmw pentru tractiune si caroserie)

 

Multumesc celor care se deranjeaza sa raspunda.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 206
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Salut! Am cautat printre topicuri dar nu am gasit probabil nu am cautat destul de bine dar imi tot aparea erori la cautare asa ca daca este vreun topic deschis va rog postati linkul si imi cer scuze moderatorilor.

 

As vrea sa imi cumpar un e36 bunicel pe benzina ca sa nu am asa multe probleme cu motorul (din cate am inteles e mai sensibil dieselul sau poate am inteles prost ...)si am cateva intrebari

1.Ce motor imi recomandati sa aiba un raport putere/consum bun?

2.Se merita cumparat un astfel de model e36?

3.O sa am probleme si o sa trebuiasca sa bag bani multi intr-un astfel de model, ma lasa la nevoie ?

4.Sa ma indrept spre bmw sau golf , opel mai actual?(desi imi place bmw pentru tractiune si caroserie)

 

Multumesc celor care se deranjeaza sa raspunda.

1. 318is

2. un coupe ar fi foarte fain

3. nu mai multi decat intr-un golf

4. opelul s-ar putea sa stea mai mult in service decat pe drum

Link to comment
Share on other sites

1. 318is sau 320i !

2.daca ai noroc sa gasesti o masina ingrijita se merita !

3.depinde si de stare in care o gasesti , daca vrei sa iti cumperi un E36 cu 1000-2000 de Euro , cel mai probabil o sa fie o gaura neagra !

3.in primul rand esti pe un forum Bmw , deci intrebare asta nu isi are rost . Dar totusi , cred ca doar Golful poate intra in discutie , Opel chiar mi se pare o masina slaba cu un design cam uratel (ma refer aici la o Astra mai veche , echivalenta unui E36) ! Alegere tu trebuie sa o faci , eu am ales E36 in detrimentul la Golf 4 acum 2 ani pt. ca Golful mi se parea o masina prea banala care am considerat ca nu era prea potrivita pt.20 de ani !

Link to comment
Share on other sites

Salut! Am cautat printre topicuri dar nu am gasit probabil nu am cautat destul de bine dar imi tot aparea erori la cautare asa ca daca este vreun topic deschis va rog postati linkul si imi cer scuze moderatorilor.

 

As vrea sa imi cumpar un e36 bunicel pe benzina ca sa nu am asa multe probleme cu motorul (din cate am inteles e mai sensibil dieselul sau poate am inteles prost ...)si am cateva intrebari

1.Ce motor imi recomandati sa aiba un raport putere/consum bun?

2.Se merita cumparat un astfel de model e36?

3.O sa am probleme si o sa trebuiasca sa bag bani multi intr-un astfel de model, ma lasa la nevoie ?

4.Sa ma indrept spre bmw sau golf , opel mai actual?(desi imi place bmw pentru tractiune si caroserie)

 

Multumesc celor care se deranjeaza sa raspunda.

318IS cupe 143 caluti...detin unul si sunt super multumit consum decent,costuri intretinere mici,putere destula pt strazile din romania.am avut reno megane din 2004 1.6 16 v...bmw-ul este net superior,la cam orice.opelul este "masina saracului"in germania,iar golf nu te sfatuiesc...mai bine bmw.bafta!!

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa fim realisit , Golf 4 este o masina buna , pot spune chiar ca este peste E36 , dar trebuie tinut cont ca Golful este din aceiasi generatie cu E46 , deci se intelege tehnologia mai invechita fata de un E36 !

 

Asta nu inseamna ca as schimba E36 meu cu un Golf , pentru motivul spus si mai sus , este o masina Banala !

Edited by Valentin_LMB
Link to comment
Share on other sites

wow ce repede si ce multe raspunsuri am primit. In primul va multumesc de raspunsuri si sfaturi. In al doilea rand vreau sa va spun ca acum conduc un logan 1.6 90 cp din 2005. Imi plac super mult bmw-urile si vreau sa imi iau unul insa taica-meu o tot tine pe a lui ca e masina veche o rabla de 15 ani .. Eu sincer ma gandeam la un bmw e36 la vreo 1000-2000 euro dar din germania nu din RO cam atat m-ar tine buzunaru ca nah.. Oare pica piesele rau de tot ? nu vreau sa imi iau un bmw si sa bag mai mult decat am dat pe el in mai putin de 6 luni ... inteleg mai cade o bucsa, o curea, pompa de apa dar sa nu se agraveze treaba. Un 318 is cred ca ar fi bine sa iau ca e mai ieftin si la taxa de inmatriculare. Are cumva 6 trepte 318is ? Edited by ebenize
Link to comment
Share on other sites

wow ce repede si ce multe raspunsuri am primit. In primul va multumesc de raspunsuri si sfaturi. In al doilea rand vreau sa va spun ca acum conduc un logan 1.6 90 cp din 2005. Imi plac super mult bmw-urile si vreau sa imi iau unul insa taica-meu o tot tine pe a lui ca e masina veche o rabla de 15 ani .. Eu sincer ma gandeam la un bmw e36 la vreo 1000-2000 euro dar din germania nu din RO cam atat m-ar tine buzunaru ca nah.. Oare pica piesele rau de tot ? nu vreau sa imi iau un bmw si sa bag mai mult decat am dat pe el in mai putin de 6 luni ... inteleg mai cade o bucsa, o curea, pompa de apa dar sa nu se agraveze treaba. Un 318 is cred ca ar fi bine sa ma bag ca e mai ieftin si la taxa de inmatriculare. Are cumva 6 trepte 318is ?

is are 5 trepte,eu l-am luat de aprox 5 luni,nu a cazut nimik...am schimbat chestii minore.oricum logan este o porcarie de masina pe langa orice bmw din orice an...crede-ma ca stiu ce vb.tabla e mult mai groasa si mai calumea decat la loganel,confortul net superior...insa cu 1000 -2000 eu ,nu o sa -ti iei un IS calumea ...chiar si din germania,eu o am de la cineva care a adus-o anul trecut este din 96 ,este full,full(loganul nici nu viseaza la astfel de dotari)a costat 3500 euro in germania!!!!deci atentie...!daca vrei masina buna de la proprietar trebuie sa dai ceva bani pe ea,oricat de veche ar fi...gandestete ca am avut un megan din 2004,si sunt mult mai incantat de bmw-ul is...putere,confort,sportivitate etc.vreau sa-ti spun ca depasirile nu mai sunt o problema acum....cu 143 de cai...bafta mare!

Link to comment
Share on other sites

Depinde in ce bani te incadrezi,depinde ce-ti doresti de la o masina,daca vrei frumusete,sportivitate,piese ieftine Opel calibra young,daca esti genul de tip care iti place ca masina sa fie si utila,sa te duci la cumparaturi,mai pe la un gratar,prin oras cu treburi iti recomand un 318i e36 sedan,imi aduci aminte de mine acum un an si ceva si nu stiam ce sa iau ori o Calibra Young sau e36 coupe,e36 coupe nu ma atragea asa cum imi placea Calibra,cat era de frumoasa si ce interior frumos avea,mai ales panourile de la usi,imi placea la nebunie,ma facea sa zambesc,imi placea totul la masina aia,a fost sa fie un 320i coupe e36 care dupa 2 saptamani a inceput sa nu-mi mai placa,sa nu ma atraga nimic la ea,asa ca te sfatuiesc ca inainte sa faci teste cu masinile care le ai in minte,suiete in ele daca ai ocazia,vezi cum te simti la volan,o masina trebuie sa ti-o iei cu sfletul impacat,parca si un Golf 3 este frumos,imi place coupeul,asa ca vezi,mare grija la ce alegi ca...altii sunt patiti rau de tot,invata din greselile altora,ca e tare nasol sa inveti din greselile tale,multa bafta.
Link to comment
Share on other sites

Pai de mai Genule ce sa fac si eu am dat un sfat,o fi rau,o fi bun,nu am stiut......,am si eu una ca a ta,cum e cea din avatar dar nu sunt asa bucuros cum esti tu de masina ta,chiar te rog sa-mi dai si mie reteta ta,ca sa nu mai regret dupa alte marci........

reteta este ,pui banutii in buzunar si pleci si cauti o masina buna,nu o iei pe prima care i-ti iese in cale (joke)

mai ca sa zic eu sunt multumit de ea

Link to comment
Share on other sites

Aaa,acum am observat si a ta este din '93 este rosie,coupe,aoleoo...ce coincidenta,Genule si sa am banii sincer asa ceva eu nu mai iau,imi pare rau ca-ti spun,mai bine prefer nimic,pe bune,asta este,daca pe mine nu ma crede-ti da-tii un sfat bun baiatului care a cerut detalii despre e36,ca o ia si peste 2 saptamani este pe la mica publicitate,salut.
Link to comment
Share on other sites

Hai ma nu va mai luati de bogdy , chiar a dat niste sfaturi bune de data asta.Si parerea mea e sa incerci masinile inainte sa le cumperi sa vezi care iti place mai mult , si daca iti ofera ceea ce vrei tu ,caci dupa aia oricum se mai schimba parerile. Edited by DEST
Link to comment
Share on other sites

Hai sa imi dau si eu cu presupusul. daca esti la primul bmw eu zic sa te orientezi catre 318is sau 320 (sincer 318is mi se pare mai reusit dar eu am avut o problema cu sunetul de la l6 si am mers pe 2.0). Cauta-le bine si ai rabdare, nu te arunca pe primele masini care iti pica in cale.Condu cat mai multe si cand te hotarasti la una nu o lua fara un control "la sange" ca e romanica plina de cazane carora li s-a tras o fata sa arate bine la vanzare si de masini fugarite de pustani cu lamaile in geam si mintea plina de frustrari.

In rest, multa bafta.

 

Ps: Sper sa te orientezi spre coupe, nu e practica dar e frumoasa rau :)

Link to comment
Share on other sites

Depinde in ce bani te incadrezi,depinde ce-ti doresti de la o masina,daca vrei frumusete,sportivitate,piese ieftine Opel calibra young,daca esti genul de tip care iti place ca masina sa fie si utila,sa te duci la cumparaturi,mai pe la un gratar,prin oras cu treburi iti recomand un 318i e36 sedan,imi aduci aminte de mine acum un an si ceva si nu stiam ce sa iau ori o Calibra Young sau e36 coupe,e36 coupe nu ma atragea asa cum imi placea Calibra,cat era de frumoasa si ce interior frumos avea,mai ales panourile de la usi,imi placea la nebunie,ma facea sa zambesc,imi placea totul la masina aia,a fost sa fie un 320i coupe e36 care dupa 2 saptamani a inceput sa nu-mi mai placa,sa nu ma atraga nimic la ea,asa ca te sfatuiesc ca inainte sa faci teste cu masinile care le ai in minte,suiete in ele daca ai ocazia,vezi cum te simti la volan,o masina trebuie sa ti-o iei cu sfletul impacat,parca si un Golf 3 este frumos,imi place coupeul,asa ca vezi,mare grija la ce alegi ca...altii sunt patiti rau de tot,invata din greselile altora,ca e tare nasol sa inveti din greselile tale,multa bafta.

 

 

Acesta a fost inceputul sfarsitului acestul topic... :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.