Jump to content

Ceasurile de pe 316i M43 se potrivesc pe 318is M44?


roby_m

Recommended Posts

Ceasurile de pe 316i M43 se potrivesc pe 318is M44?

 

Am 316i pe ultimele lui zile la mine pe masina ca urmeaza sa vina un M44 in locul lui.

 

Nu stiu ce sa fac cu ceasurile.

Pe bmwfans.info codurile celor de 318is ar concide cu cele de pe masinile in 6 cilindri, doar ca, practic, mai multe persoane mi-au spus ca dau erori.

Iar cele de pe 316 au alt cod.

 

Intrebarea mea se adreseaza celor care au incercat practic.

Merci

Link to comment
Share on other sites

ba se potrivesc. doar sa fie de accelasi model de caroserie. adika tot de 4 usi daca ai 4 sau de coupe daca ai coupe. ideea e sa pui ceasuri de pe un motor tot de 4 pistoane. altfel trebuie sa il recalibrezi turometru.
Link to comment
Share on other sites

pun si eu o intrebare aici ca sa nu mai deschid alt topic asemanator.

 

318is 1994

am 2 probleme cu turometrul.

1- turatia indicata este mai mica decat cea reala. la relanti indica 550-600rpm, accelerata pana la limitare indica vreo 4700-5000rpm, rosu este pe la 6300 parca.

 

2- acul turometrului nu merge lin, normal, urca si coboara sacadat.

 

Este posibil sa fie ceasurile pentru 6 cilindri ?

Cineva a zis ca se poate calibra turometrul, se poate ?

Pe alte forumuri cica ar exista un jumper pe spatele ceasurilor de bord sau un releu care schimba intre 4/6 cilindri, exista asa ceva ? eu nu am vazut prin nici o schema.

Poate fi din cauza senzorului de turatie ? am inteles ca exista unul.

 

mentionez ca asa face de cand am achizitionat masina, nu am apucat sa desfac instrumentele de bord, inca :)

Edited by alex_rhv
Link to comment
Share on other sites

Tu acum ce ai in bord cele cu 240 ? daca da atunci nu mai trebuie schimbate. Ai uitat sa specifici ce an e 316, noroc cu semnatura.

masina are M43 din 96, ceasuri cu 250.

 

nu era vb de viteza, imi e sa nu faca cum ii face colegului care a postat mai sus problema cu turometrul.

@Dan_316i - ai trecut printro experienta asemanatoare, sa schimbi ceasurile cum vreau eu?

Link to comment
Share on other sites

pun si eu o intrebare aici ca sa nu mai deschid alt topic asemanator.

 

318is 1994

am 2 probleme cu turometrul.

1- turatia indicata este mai mica decat cea reala. la relanti indica 550-600rpm, accelerata pana la limitare indica vreo 4700-5000rpm, rosu este pe la 6300 parca.

 

2- acul turometrului nu merge lin, normal, urca si coboara sacadat.

 

Este posibil sa fie ceasurile pentru 6 cilindri ?

Cineva a zis ca se poate calibra turometrul, se poate ?

Pe alte forumuri cica ar exista un jumper pe spatele ceasurilor de bord sau un releu care schimba intre 4/6 cilindri, exista asa ceva ? eu nu am vazut prin nici o schema.

Poate fi din cauza senzorului de turatie ? am inteles ca exista unul.

 

mentionez ca asa face de cand am achizitionat masina, nu am apucat sa desfac instrumentele de bord, inca :)

 

ii varza motorasu de la turometru

 

ceasurile nu se calibreaza celputin nu astea de pe E36 si nu exista nici un jumper pe spate

 

cauta al baord si schimba ceasurile si o sa iti merga

 

sensoru de turatie ala nu indica turatia in bord

Link to comment
Share on other sites

pai asta o sa fac pana la urma....doar ca era bine de stiut dinainte ca sa scutesc niste bani, ca de exemplul costul unui eventual colet.

maine o sa plec si voi trece prin bucuresti si as fi putut cumpara fara costuri de transport...de asta e un fel de urgenta.

 

chiar de la cei care schimba motoare ma asteptam sa primesc un raspuns, dar vad ca nu se inghesuie prea multa lume.

 

teoretic, stiu ca se pot modifica sa mearga orice ceasuri pe orice motorizare, dar practic insa...nu am aflat inca

Link to comment
Share on other sites

pai asta o sa fac pana la urma....doar ca era bine de stiut dinainte ca sa scutesc niste bani, ca de exemplul costul unui eventual colet.

maine o sa plec si voi trece prin bucuresti si as fi putut cumpara fara costuri de transport...de asta e un fel de urgenta.

 

chiar de la cei care schimba motoare ma asteptam sa primesc un raspuns, dar vad ca nu se inghesuie prea multa lume.

 

teoretic, stiu ca se pot modifica sa mearga orice ceasuri pe orice motorizare, dar practic insa...nu am aflat inca

 

 

nu tre sa modifici nimic, poti sa pui ce ceasuri vrei tu si merg, poti de exemplu sa iei placa elcetronica de la ceasurile tale si sa pui la late cesuri chiar dak u ai de ex bord cu ceasu ala mare :)) partea electronica ii standard.

 

eu am incercat toate variantele si merg

 

ceasuri de pe 320 pe 316 etc

 

bafta

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.