Jump to content

Sfaturi achizitionare


Nate

Recommended Posts

Marioopel , ia-ti cel de 150 cai , + poti cipui la 170 ci si ai masina buna . Cel de 136 stiu ca e puturos ca are unchiul pretenei mele ,si are si jante pe 18 apoi e puturos de tot :) . Passat de 1.9 eu stiam ca este de 101 si de 130 cai , ala de 101 e varza de tot , in schimb cel de 130 cai intradevar am auzit ca rupe bmw-ul de 136 caluti lejer
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ca sa poluez iar topicul omului..scuze atat mai spun si gata.. :)

am fost si am probat 320d 136 cp..o mata lesinata si zgomotoasa. un passat de 1.9 101 cp ii da clasa la toate capitolele..am ramas dezamagit..

motorul era perfect,asa ca sa nu-mi spuneti ca nu-s ce avea etc..am fost cu un mecanic f. bun. atat putea bmw-ul de 136 cp. am condus si cel de 150, ala DA taticule :) diferenta.e o masina din alt film.

:twoup:

Revino-ti.

Am mers si eu cu cel de 136 cai si ala de 150 cai. E diferenta, dar nici vorba sa coboare la nivelul passatului.

Link to comment
Share on other sites

e posibil sa fi prins un bmw mai alergat si obosit, totusi n-ai cum sa zici ca din 2 masini: una cu 101 cp si alta cu 136 (aproape aceeasi greutate) sa fie mai rapida aia cu mai putini cai, pur si simplu nu are cum.... 136cp - 101cp = 35 cp in plus!!!! ce e asa greu?

 

sau o fi passatul nava spatiala si nu stiam noi :)

Edited by HeaVeN_BG
Link to comment
Share on other sites

passatul meu are 80.000 de km.( luat nou) de aia poate merge mai bine. plus simti cand intra turbina la passat pe la 1800-2000 de ture te impinge serios in scaun. bmw-ul ala de l-am probat trebuia sa-l turez pe la 3000 sa simt ceva...de zgomotul din masina nu va mai zic.( passatul zici ca-i benzina pe langa bmw de 136 cp)

poate am nimerit io un exemplar ucis. oricum stiti cum e...prima impresie conteaza.

Link to comment
Share on other sites

Omule, sunt 2.5s diferenta pana la suta intre masini, ceea ce este enorm.

Faptul ca ai tu impresia ca passatul te impinge in scaun si sta mai mai sa se ridice pe rotile de spate e irelevant.

Performantele vorbesc.

Link to comment
Share on other sites

Pentru masina asta am deschis topicul asta , asa arata , urme de rugina foarte putine , jante 16 al , cutie automata 1.6 benzina merge chiar foarte bine , azi am facut proba , Proprietaru a aduso din germania si zice ca nu consuma mult aproximativ 9-10 in oras ceace mie i-mi convine . Defecte ..... telescoape capota varza , cauciucuri spate duse , praguri nevopsite , si cred ca nu merge un geam de la sofer asa mi sa parut . pret 2500 neg , daca o scot la 2000- 2100 hai ca o iau ca are itp pana in 19/03/2011 si asigurare la fel .

Poza: http://img221.imageshack.us/img221/5124/img0349x.th.jpg

 

Ps , am mai gasit un bmw 318 tds . din 95 rosu frumos 4 usi adus de o saptamana din austria . Pret 1600 neg + cica taxa zicea el 500 euro . Ce merita mai mult 316 automata ( care merge brici ) sau 318 tds manuala ? ( are 271000 klm pe bord ) nare geamuri electrice clima , mai nimic . Nush ce sa zic .....

 

 

Intrebare . Dupa cum se vede mai sus in poza , se observa ca pisoiu asta nu are semnale laterale , nici stanga nici dreapta . Si daca a fost lovit eu banuiesc ca aripile cumparate noi au suport de semnalizare nu ? sau este si model de pisi fara semnalizare laterala ? :)

Link to comment
Share on other sites

200 000 km cel mai fericit caz.Apropos pe autovit e un bmw din 97 "full" cu 3000 de euro.

Multi nu s-au trezit la realitate.Cred ca banii zvoara ca prin 2008 cand toate bancile dadeau credit pe buletin.

Problema e ca va fii din ce in ce mai greu dar asta este alt subiect.

Stima

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Nu am vrut sa redeschid alt topic , asa ca am sa scriu aici :

 

M-am gandit sa-mi achizitionez un pisoi 318 tds ....... Doresc niste pareri pro/contra a acestui model daca se poate . Merita sa iau cu : fara clima/cu cluma/cu dublu cima ? pana in cati klm sa ma orientez ? la ce sa ma uit la motor sa fie totul in regula etc ........... MS

Link to comment
Share on other sites

Nu am vrut sa redeschid alt topic , asa ca am sa scriu aici :

 

M-am gandit sa-mi achizitionez un pisoi 318 tds ....... Doresc niste pareri pro/contra a acestui model daca se poate . Merita sa iau cu : fara clima/cu cluma/cu dublu cima ? pana in cati klm sa ma orientez ? la ce sa ma uit la motor sa fie totul in regula etc ........... MS

Clar cu dubluclimatronic,km sunt irelevanti la o asemenea masina mai mult conteaza starea ei tehnica si optica..

Decat un e36 diesel despre care am auzit ca nu sunt foarte fiabile, mai bine un benzinar cu care nu vei avea probleme ...

Link to comment
Share on other sites

E36 diesel consum 7 % e 36 benzina ( 310 i cel mai rentabil ) 10-11 % consum ...... Amandoua modele le poti face fruoase ....... mie asta i-mi trebe , o motor econom + frumusete si sa ma simt eu bine in ea

Sper sa spui asta si dupa ce o conduci cateva luni bune.. :)

Edited by calinbmw2000
Link to comment
Share on other sites

Si eu zic la fel: cel mai rentabil e un 310i sau 310d

Vrei sa zici 320 i sau 320 d ca nu este 310 .... :) . Nu am atata $$$$ sa-mi permit un e46 320 d ..... Dar poate il iau pe asta de pe forum a lu mihai txa . 525 tds din 93 ce parere aveti ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.