Jump to content

Tuning BMW e36-318 is (M44 -1895cmc) - an.1997


Marin27

Recommended Posts

Mai jos o sa enumar cateva optiuni stock ce le are masina dar si cateva poze :

BMW 318 is Coupe :

- Motor : 1900 cmc is (M44)

- Putere : 104kw

- An fabricatie : 07 / 1997

- Dublu Climatronic (digital)

- Geamuri electrice

- Oglinzi electrice incalzite-heliomate

- ABS

- SRS

- AC

- Proiectoare

- Jante aliaj BMW originale (inclusiv rezerva) 15''

- Scaune reglabile - 3 pozitii

- Inchidere centralizata

- Alarma

- Mp3 Player Alpine +statie+subwoofer

 

Pozele de mai jos sunt cu masina stock

post-33990-1268354048_thumb.jpg

post-33990-1268354057_thumb.jpg

post-33990-1268354069_thumb.jpg

untitled.bmp

Edited by Marin27
Link to comment
Share on other sites

The page cannot be found 404 Error

 

Cat despre poze le poti micsora;de exemplu le deschizi in paint>image>stretch/skew>stretch(horizontal/vertical) si pui si tu in loc de 100 cu 100, 50 cu 50 si dai ok.

Edited by THX-1
Link to comment
Share on other sites

1 . Prima imbunatatire adusa masinii este montarea unei suspensii sport - care consta doar in arcuri H&R(mov) - imi pare rau dar nu am facut poze .

2. Dupa montarea arcurilor m-am gandit sa incep treptat asa ca tuningul l-am continuat cu exteriorul ,Mai jos voi insiruii piesele achizitionate pana in prezent si ce vor fi montate cat mai curand ( pozele sunt informative mai exact ceea ce am cumparat eu dar cand voi termina montarea voi reveni cu pozele finale ).

 

Pentru exterior am achizitionat urmatoarele piese (totul nou-nout ) :

 

- Faruri Dectane cu angel eyes si xenon pe faza scurta ( 35 W cu 8000 K )

- Stopuri Dectane pe led

- Proiectoare clare Dectane cu xenon ( 35W cu 6000 K)

- Eleron portbagaj tip M

- Eleron luneta

- Ploape

- Difuzor bara spate M

 

 

P.S.: Acest topic l-am creat pentru a afla si parerile voastre care ar putea sa imi fie de ajutor .

post-33990-1268353664_thumb.jpg

post-33990-1268353677_thumb.jpg

post-33990-1268353683_thumb.jpg

post-33990-1268353697_thumb.jpg

post-33990-1268353725_thumb.jpg

post-33990-1268353756_thumb.jpg

post-33990-1268353777_thumb.jpg

Edited by Marin27
Link to comment
Share on other sites

difuzorul de M nu da prea bine pe bara stock, parerea mea.

2. stopurile nu sunt deloc "ce trebe" ... mai bine stock cu angel-eyes! sincer!

3, si cel mai important - ELIMINA XENON-UL DIN PROIECTOARE!!!!!!!!!!!!!!!! sau daca il lasi, macar nu-l folosi decat atunci cand ai intr-adevar nevoie, si anume in conditii de ceata densa!!!!!!

Edited by Ovidiu Augustin
Link to comment
Share on other sites

The page cannot be found 404 Error

 

Cat despre poze le poti micsora;de exemplu le deschizi in paint>image>stretch/skew>stretch(horizontal/vertical) si pui si tu in loc de 100 cu 100, 50 cu 50 si dai ok.

 

 

Mersi chiar acum lucrez la ele :))

 

difuzorul de M nu da prea bine pe bara stock, parerea mea.

2. stopurile nu sunt deloc "ce trebe" ... mai bine stock cu angel-eyes! sincer!

3, si cel mai important - ELIMINA XENON-UL DIN PROIECTOARE!!!!!!!!!!!!!!!! sau daca il lasi, macar nu-l folosi decat atunci cand ai intr-adevar nevoie, si anume in conditii de ceata densa!!!!!!

 

 

Ai si u dreptatea ta ...dar :

1. Daca cumparam bara de spate originala M trebuia sa mi-o iau si pe fata dupa care trebuia sa renunta la scut , carenaje ca nu se mai potrivesc ( asa ca am preferat pe spate sa imi pun difuzor iar pe fata imi caut o prelungire )

2. Cred ca la pct. asta ai vrut sa te referi la faruri .... si eu unu cred ca e Ok si cu angel si cu xenon

3. La pct. asta ai si u dreptatea ta , a fost mai mult un moft dar asta e acum ce sa fac le-am cumparat , dar pe o parte lasa-le ca sunt bune sa vedem mai bn gropile in care dam :))))

 

AAA uitam sa precizez ca ultimele 2 lucruri achizitionate ( dar la care nu am poza ca nu au sosit ) sunt :

 

- 4 jante de pe un e46 2004 - care sunt la vopsit in culoare masinii + cauciucuri 225/45/16 Continental Sport

- 1 set Oglinzi de la Fk - Race Look

Link to comment
Share on other sites

1. difuzorul va arata ca c*r*' pe bara stock - singurele diferente intre bara stock si bara de M sunt "colturile" inferioare ale barii ... sunt modificate in asa fel incat sa dea o continuitate liniilor spoilerului cu difuzor - la bara stock n-o sa mai ai acea continuitate

2. da ... ai dreptate ... la faruri ma refeream. nu e problema ca sunt cu angel si cu xenon, problema este cantitatea imensa de crom din interiorul farurilor - tiganeala intr-un cuvant.gaseai acelasi model de faruri cu interiorul negru, nu crom - oricum cu putina munca se pot "adapta" si astea in asa fel incat sa arate bine.

3. farurile la e36 oricum ar fi reglate bat suficient de bine incat sa vezi toate gropile asa cum trebuie ... nu ai nevoie de proiectoare cu xenon pentru asta. pe langa faptul ca in cateva ore de circulat pe timp de noapte cu farurile cu xenon+proiectoare cu xenon participantii la trafic iti vor umple frigiderul si congelatorul cu carne ... iti risti aiurea talonul masinii si amenzi total inutile, doar pentru a iesi in evidenta printr-un mod cocalaresc de a te afisa pe strazi.

 

la toate punctele astea sunt doar parerile mele personale, faci cum stii si cum crezi tu mai bine.

Link to comment
Share on other sites

1. difuzorul va arata ca c*r*' pe bara stock - singurele diferente intre bara stock si bara de M sunt "colturile" inferioare ale barii ... sunt modificate in asa fel incat sa dea o continuitate liniilor spoilerului cu difuzor - la bara stock n-o sa mai ai acea continuitate

2. da ... ai dreptate ... la faruri ma refeream. nu e problema ca sunt cu angel si cu xenon, problema este cantitatea imensa de crom din interiorul farurilor - tiganeala intr-un cuvant.gaseai acelasi model de faruri cu interiorul negru, nu crom - oricum cu putina munca se pot "adapta" si astea in asa fel incat sa arate bine.

3. farurile la e36 oricum ar fi reglate bat suficient de bine incat sa vezi toate gropile asa cum trebuie ... nu ai nevoie de proiectoare cu xenon pentru asta. pe langa faptul ca in cateva ore de circulat pe timp de noapte cu farurile cu xenon+proiectoare cu xenon participantii la trafic iti vor umple frigiderul si congelatorul cu carne ... iti risti aiurea talonul masinii si amenzi total inutile, doar pentru a iesi in evidenta printr-un mod cocalaresc de a te afisa pe strazi.

 

la toate punctele astea sunt doar parerile mele personale, faci cum stii si cum crezi tu mai bine.

 

 

Mda ...mersi si pentru aceste pareri ...

Link to comment
Share on other sites

@Ovidiu Augustin..Sa gandit ca pe criza asta-i bine sa ai putina carne in frigider... :)

 

 

 

Da corect .... :

1. Bn ca nu le-am montat acum ca tin post si ma "spurcam"

2. Pe-O parte o sa fiu gen Robin Hood o sa iau de la altii pentru a da mai departe catre "altii" :)))

Link to comment
Share on other sites

@calinbmw2000 ... astept cu nerabdare sa vina si vremea cand va pune poze pe forum cu farurile gata montate pe masina, si eventual una cu farurile cu xenon, si proiectoarele cu xenon - APRINSE!!!! ca stiu topicul pe care voi mentiona masina lui :)

 

No offence Marin27!

 

Masina e foarte frumoasa Marin, si sper sa te mai razgandesti in privinta anumitor modificari - cu toate astea fiecare face ceea ce doreste cu masina lui, si-o modifica asa cum ii place lui, pentru ca la urma urmei E A LUI!!! Si iti urez mult succes in a-ti vedea proiectul implinit!

Edited by Ovidiu Augustin
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.