Jump to content

Cumpar motor e90 320 d :((


Donciu

Recommended Posts

Cel mai probabil un prezon de la piela rupt, de aici clantanitul initaial si apoi rupt si celelat=> pistonul ramas intr-o poitie, capul bielei ramas atarnand e (pe coborare).

La urmatoarea rotatie biela a fost lovita de manivela , prinsa intre manivela si bloc (partea de jos a camasii)=> blocul spart, posibil si arborele fisurat/rupt.

Link to comment
Share on other sites

Salutare!! Am fost ieri si am vz blocul motor cum arata si avea o gaura de vreo 10 cm. Din cate am inteles si am vz ieri la service s-a desfacut un surub si a lovit blocul motor. Baietii de la service au zis ca e defect de fabrica si ca au mai intalnit problema asta. Am reusit ieri sa iau motorul ala de 30.000 de km si azi se apuca de ea. Din cate am inteles maine va fii gata. Sper sa iasa bine! Am scos motorul nou la 48 de mil dar nu e complet o sa mai mute de pe cel avariat pe asta nou diferite piese. Am luat factura pe motorul nou si azi o sa ma duc sa imi treaca si seria masinii pe factura. Pe talonul meu nu e trecuta seria motorului deci talonul nu trebuie modificat ci doar cartea tehnica. Si din cate am inteles de la un baiat la service,motorul e trecuta ca piesa de schimb si nu tre sa fac nimic dar o sa sun azi la RAR s-a ma interesez. Va doresc un motor rezistent , o turbina excelenta , PDF-ul curat si multa sanatate. Va anuntz cum iese masina si poate iesim la o plimbare!
Link to comment
Share on other sites

Una două cum cade o turbină cum se sparge un motor, gata dam vina pe BMW. Mecanicii nostri gata gasesec defect de fabricatie orice problema mai mare. Cine nu mai are incredere in BMW sa-si cumpere alta marca, sau ne cumparam BMW ca da bine!?!?. Din punctul meu de vedere cand ne cumparam BMW il cumparam ca ne dorim o masina cu veleitati sportive, sigura cu un pret de revanzare f.bun. Bafta si la cati mai multi km. Edited by lucianwrc
Link to comment
Share on other sites

Te duci dreaq cu mecanicii nostri. Cand nu sunt in stare sa dea o explicatie privind cauza, dau vina pe saracu' defect de fabricatie. Sa fim seriosi, daca ar fi fost un defect de fabricatie care sa provoace gaurirea blocului motor, din 2005 de cand a aparut modelul si pana acum, s-ar fi spart buba si ar fi fost toate rechemate in service !
Link to comment
Share on other sites

Aparatorii ai dreptatii si a blazonului alb, albastru este defect de fabricatie

 

Nu inteleg ce va mira atat?

 

In domeniul tehnic nu exista perfectiune, se tinde spre 100% dar nu se atinge decat in anumite proportii. Sunt firme care au procentual rezultate foarte bune si care au rezultate mai putin bune.

 

O greseala de tratament a materialelor, sau o turnare imperfecta, ori un cuplu de strangere mai mic sau mai mare nedescoperit de departamentul de control al calitatii poate duce la defectul amintit de colegul.

 

Cand se sparge blocul si omul spune ca si-a intretinut masina cu piese corespunzatoare cine ar putea fi de vina "piticul vrajitor" care a desfacut vre-un surub?

Link to comment
Share on other sites

Una douĂŁ cum cade o turbinĂŁ cum se sparge un motor, gata dam vina pe BMW. Mecanicii nostri gata gasesec defect de fabricatie orice problema mai mare. Cine nu mai are incredere in BMW sa-si cumpere alta marca, sau ne cumparam BMW ca da bine!?!?. Din punctul meu de vedere cand ne cumparam BMW il cumparam ca ne dorim o masina cu veleitati sportive, sigura cu un pret de revanzare f.bun. Bafta si la cati mai multi km.

 

De curiozitate... ti-ai luat BMW-ul de nou? Stii cum e sa dai 2 miliarde pe o masina ?

 

Cand dai banii astia pe o masina care se vrea premium si o iei de noua, ai pretentia sa si functioneze de banii astia. Eu pe garantie (2 ani) am fost de cel putin 5-6 ori la service. Tata-miu care are un Renault, luat cu 500 milioane, nu a avut nicio problema in garantie. Eu cu BMW, DA!

 

P.S. Incearca inainte de a veni cu ironii si de a arunca cu vorbe, sa (te) gandesti un pic...

Link to comment
Share on other sites

Mi-am luat masina din sevice azi dimineatza si merge foarte bine. costuri :- motor 1400 euro

- electromotor 450 lei

- ulei 7l Bmw 5w-30 si filtre nush pretul exact

- mana de lucru 400 euro ptr ca au terminat in mai putin de 2 zile

Sper sa tina mai mult! Toate cele bune si multumesc de sfaturi.

Link to comment
Share on other sites

Mi-am luat masina din sevice azi dimineatza si merge foarte bine. costuri :- motor 1400 euro

- electromotor 450 lei

- ulei 7l Bmw 5w-30 si filtre nush pretul exact

- mana de lucru 400 euro ptr ca au terminat in mai putin de 2 zile

Sper sa tina mai mult! Toate cele bune si multumesc de sfaturi.

Ulei de ce 7l? Ca in motorul M47N2 (sau M47TU2, depinde pe ce limba o iei :) ) intra 5.5l.

Si electromotor de ce? Sa zicem ca motorul nou venea fara electromotor, dar cel de pe motorul tau?

Lasand carcotelile la o parte, sa-l stapanesti sanatos si fara alte evenimente!

Cu motorul vechi ce faci? M-ar interesa fulia vibrochen daca motorul tau nu avea multi km.

Link to comment
Share on other sites

Salut. Atunci cand s-a spart blocul motor a fost atins bine de tot si electromotorul. Daca fulia vibrochen a mea de pe motorul vechi este buna ti-o dau. Motorul vechi are 97.000 dar nu bag mana in foc si ca sunt reali. Cum am mai spus nu am masina de noua.Daca te pot ajuta o fac cu ce-a mai mare placere. Astazi o sa rog pe cineva sa se uite la fulia vibrochen si daca este buna iti las un mesaj.O zii buna!
Link to comment
Share on other sites

Sa tragi de ea pe diferite directii sa vezi daca are joc (ca idee sus-jos si stanga-dreapta;daca are inseamna ca s-a rupt cauciucul din ea).

Eu am luat pe producator (VAICO), am cred ca 10.000km cu ea, dar s-a descentrat cam rau si vreau s-o schimb.

Vreau una SH, dar originala, pana strang bani de una noua tot originala.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.