Jump to content

X3 2.0d 150CP sau 177CP?


mariando25

Recommended Posts

Am un X3 2.0d 150CP model 2005 si as vrea sa mai cumpar inca unul. Daca cineva a condus cele 3 variante (inclusiv 163CP) de motorizare 2.0d as dori sa-mi spuna care este mai bun (demaraj+manevrabilitate+consum,etc)??

 

Cel de 177cp e cel mai eficient.

Link to comment
Share on other sites

Acum ce cutie ai pe X3 ? manuala sau automata. Te intreb pt ca am facut un test drive cu un X1 de 177cp cutie automata, care mi s-a parut varza, deh o fi vina cutiei ca totusi sunt 177cp sau ...

 

eu am facut test drive pe X1 cu motorul de 204cp, cel de pe 123d, si mi s-a parut varza...

 

Oricum, eu am motorul de 177cp pe e60 si mi se pare ok ca si consum vs. cum merge. Pt o masina de zi cu zi e ok.

Link to comment
Share on other sites

eu am facut test drive pe X1 cu motorul de 204cp, cel de pe 123d, si mi s-a parut varza...

 

Oricum, eu am motorul de 177cp pe e60 si mi se pare ok ca si consum vs. cum merge. Pt o masina de zi cu zi e ok.

pai da ca ai manuala si altfel o simti, cel de 204cp tot automat era ?

Link to comment
Share on other sites

Oricum, eu am motorul de 177cp pe e60 si mi se pare ok ca si consum vs. cum merge. Pt o masina de zi cu zi e ok.

pai da ca ai manuala si altfel o simti, cel de 204cp tot automat era ?

 

Da, tot automata

mie mi-a lasat impresia ca reactioneaz prea tarziu fata de nevoia care o ai in momentul respectiv, adica talpa

Link to comment
Share on other sites

In fine pe mine nu m-a convins, motorul de 177cp impreuna cu automata e jale pe X1 care e cam aceasi treaba cu X3.

 

Venind de pe un 316 este cel putin ciudat sa numesti o masina care face suta in 8.6 varza :)

Motorul de 177cp este foarte liniar, masina pare mai lenta decat o Honda Civic diesel (ca sa am un termen de comparatie) dar surpriza apare cand te uiti la vitezometru si ai mai mult decat ti se parea.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
se misca X3-ul cu gluma aia de motor de 150 de cai ? :) Pai daca voi ziceti ca e troaca aia de 204, inseamna ca X3-ul asta cu 150 cp, prinde suta pe A2 intre 2 exit-uri :)
Link to comment
Share on other sites

In fine pe mine nu m-a convins, motorul de 177cp impreuna cu automata e jale pe X1 care e cam aceasi treaba cu X3.

 

Venind de pe un 316 este cel putin ciudat sa numesti o masina care face suta in 8.6 varza :)

Motorul de 177cp este foarte liniar, masina pare mai lenta decat o Honda Civic diesel (ca sa am un termen de comparatie) dar surpriza apare cand te uiti la vitezometru si ai mai mult decat ti se parea.

Mda si cum ti-ai dat tu seama ca e singura masina pe care o conduc sau am condus-o ? Cred ca nu ai fost atent, am spus ca e varza in combinatie cu o cutie automata, cu una manuala e alta treba.

Link to comment
Share on other sites

In fine pe mine nu m-a convins, motorul de 177cp impreuna cu automata e jale pe X1 care e cam aceasi treaba cu X3.

 

Venind de pe un 316 este cel putin ciudat sa numesti o masina care face suta in 8.6 varza :)

Motorul de 177cp este foarte liniar, masina pare mai lenta decat o Honda Civic diesel (ca sa am un termen de comparatie) dar surpriza apare cand te uiti la vitezometru si ai mai mult decat ti se parea.

Mda si cum ti-ai dat tu seama ca e singura masina pe care o conduc sau am condus-o ? Cred ca nu ai fost atent, am spus ca e varza in combinatie cu o cutie automata, cu una manuala e alta treba.

 

Datele oficiale pentru X1 spun 8.4/8.6s pana la 100 pentru manuala respectiv automata deci nu cred sa fie asa de mare diferenta. In plus, masina este un sub compact cu motor de 2 litri. Te asteptai la vreo racheta?

 

A mea e manuala si se misca rezonabil.

 

LE: comparatia cu E60 mi se pare cea mai adecvata, au cam aceeasi greutate.

Edited by Cere
Link to comment
Share on other sites

Am condus eu ambele motorizari de pe X3 si sfatul meu e sa optezi pt.177cp...

 

salut.

tocmai am dat la buyback un x2 2005 2,0d pe unul identic dar cu 177cp...nu-mi pot da seama daca e mai sprinten pentru ca e nou sau pt ca are 27 de cp in plus..cert e ca se simte o imbunatatire..cit despre masina in general numai de bine...

Link to comment
Share on other sites

am avut de 150 cp manual si era f lesinat. masina e prea grea pt motorul ala chiar cu manuala. am condus de 177 si e cava mai bine dar tot submotorizat pare. oricum o iei alternativa nu este, am sapat pe la toate, vreau sa iau din nou un suv mic, singurul cu care ar putea rivaliza e freelander dar il bate la sosea si la consum.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.