Jump to content

Se merita seria 3?


Sorin7650

Recommended Posts

  • Replies 79
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

stai linistit ... e bine ca ai banii ... gasesti tu ceva sa iti placa :blink:

108946[/snapback]

 

colegu a luat o tzeapa klumea si de aia e suparat.masina a cumparat-o.

imi pare rau sa aud asta de tine-gbu dar orice se repara,noi sa fim sanatosi,ca roata e rotunda :)

bafta

Link to comment
Share on other sites

Ce are toata lumea cu 316-le? :) Eu am 316i (e46 cu motor de 1.9) si sunt super multumit de el din toate punctele de vedere (care mi se par mie importante). La consum sta bine, probleme majore nu am cu ea, de infipt se infige si la 150 si la 80 (si prin orash nu ma "face" nici dacia nici matiz...iar cu ferrari nu ma trag eu), confortul ...de bmw..nu conteaza motorizarea, gagicile le agatzi si cu motor 1.6 si cu motor 3.0.

Majoritatea o sa imi spuneti ca nu pot sa ma duc cu ea la liniutze... oricum nu prea sunt genul sa ma trag pe liniutze...si daca chiar vrea careva...iau 528i-ul :) .

In final...in afara de racing...care sunt minusurile acestui model de la BMW? :blink:

Edited by DarKWavE
Link to comment
Share on other sites

Ce are toata lumea cu 316-le?  :) Eu am 316i (e46 cu motor de 1.9) si sunt super multumit de el din toate punctele de vedere (care mi se par mie importante). La consum sta bine, probleme majore nu am cu ea, de infipt se infige si la 150 si la 80 (si prin orash nu ma "face" nici dacia nici matiz...iar cu ferrari nu ma trag eu), confortul ...de bmw..nu conteaza motorizarea, gagicile le agatzi si cu motor 1.6 si cu motor 3.0.

Majoritatea o sa imi spuneti ca nu pot sa ma duc cu ea la liniutze... oricum nu prea sunt genul sa ma trag pe liniutze...si daca chiar vrea careva...iau 528i-ul  :) .

In final...in afara de racing...care sunt minusurile acestui model de la BMW?  :blink:

109496[/snapback]

 

Q.e.d. - sunt total de acord cu tine... super masina...:)

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare ca are un consum prea mare pentru cat poate. 105 cai cu 8 in afara si 10-11 in oras e cam mult. Mie nu mi-a placut, a fost cea mai plictisitoare masina care am avut-o. Nici macar la 200 nu ajungea, pe la 190 se plafona. Pana si un Pejo 206 de 1.4 care l-am luat la schimb cu 316-le, mi se parea mai funny de condus.
Link to comment
Share on other sites

o fi el passat da`....totusi...

109643[/snapback]

 

e testata treaba... :blink:

 

wlf - depinde cu ce compari... eu am avut ocazia sa-i dau 200 doar de vreo 2-3 ori intr-un an... ultima data acum 2 saptamani si pe bord arata 200 fix si cum eu am roti mai mari pe spate decat standardul (adica 205/60/16) cred ca eram foarte aproape de realitate... dar cinstit vorbind, 150/160 viteze la care ajungi lejer cu 316 sunt arhisuficiente pentru tipul de utilizare standard... dupa cum cineva a spus nu e o masina de liniutze... si apropos, are o viteza 3 extraordinara... pe soselele din Romania unde trebuie foarte des sa depasesti plecand de pe la vreo 70-80 si sa ajungi pe la 120 viteza 3 e super...

 

sfatul meu e ca decat sa iei un BMW cu motor mai mare da chel si poate cu probleme mai bine iei unul cu motor mai mic dar accesorizat cat de cat si mai aranjat... dupa cum observi 316 nu prea e alergat la liniutze... si apropos, motorul de 1895 cmc de la BMW este motorul produs cel mai mult ca numar de unitati de BMW si e considerat unul din cele mai fiabile fiind facut in scopul acesta...

Link to comment
Share on other sites

Am prins si eu 200 o data...in 4 luni de cand o am...si cu 528-ul am prins 220 tot o data pe bucuresti-pitesti...si s-a trezit unul cu o dacie sa faca o depasire... deci... in frumoasa noastra patrie nu ai ce sa faci cu nu stiu cati cai decat la liniute...autostrazile doar se numesc autostrazi...ai sanse mai mari sa mori pe ele decat daca traversezi strada cu ochii inchisi pe magheru` la ora de varf :) . Eu unul (cu toate ca am 23 de ani) m-am calmat de mult cu vitezele excesive pe drumurile noastre. O masina potenta din pdv-ul depasirilor este perfecta pentru mine dupa cum spunea si crisjohn... de la 70-80 la 120-130. Si oricum trage destul de bine cam pana la 170-180. Iar consumul chiar nu e de 8% in afara... a mea scoate intre 6 si 7 afara. Iar in momentul asta pe bord am consum mediu 9.4.

Nu vreau sa se inteleaga gresit...nu sunt un fan al acestui model...sunt un fan al BMW-ului, dar parca ma deranjeaza (acum de cand am si eu 316) cand vad tot felul de comentarii, la adresa modelului, nefondate. :blink:

Edited by DarKWavE
Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa se inteleaga gresit...nu sunt un fan al acestui model...sunt un fan al BMW-ului, dar parca ma deranjeaza (acum de cand am si eu 316) cand vad tot felul de comentarii, la adresa modelului, nefondate.  :blink:

109699[/snapback]

 

Da chiar te-ai atasat de masina. :) Am facut un drum Cluj-Bucuresti si retur si i-am facut consumul. A fost cam 8.4 pe 1000 de km din cate retin. Nu aveam computer de bord, asa ca l-am facut din plin in plin. Poate ca daca nu mergeam tare pe autostrada, mi-ar fi luat mai putin, dar au fost doar 200 de km din cei 1000. Nici la dus nici la intors nu am putut atinge 200 la ora in cap, cu doar 2 persoane in masina.

Link to comment
Share on other sites

Da chiar te-ai atasat de masina. :)  Am facut un drum Cluj-Bucuresti si retur si i-am facut consumul. A fost cam 8.4 pe 1000 de km din cate retin. Nu aveam computer de bord, asa ca l-am facut din plin in plin. Poate ca daca nu mergeam tare pe autostrada, mi-ar fi luat mai putin, dar au fost doar 200 de km din cei 1000. Nici la dus nici la intors nu am putut atinge 200 la ora in cap, cu doar 2 persoane in masina.

109703[/snapback]

 

la mine ultima data eram 4 in masina si portbagajul plin ptr ca veneam de la mare...:blink: e drept ca masinuta mea e intretinuta super OK cu benzina numai de la OMV, ulei numai Castrol, filtre numai MANN...:)

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare? am inteles ca taxa vamala a crescut cu vreo 700E de vreo cateva saptamani? este cineva in tema cam cat platesc vama la un 316 din 2000-2001? ca pe site-ul acela recomandat de voi..mi-a iesit vreo 2500E... si e cam mult.. a adus cineva vreo masina recent ...si cat a platit la vama?
Link to comment
Share on other sites

Da chiar te-ai atasat de masina. :blink:  Am facut un drum Cluj-Bucuresti si retur si i-am facut consumul. A fost cam 8.4 pe 1000 de km din cate retin. Nu aveam computer de bord, asa ca l-am facut din plin in plin. Poate ca daca nu mergeam tare pe autostrada, mi-ar fi luat mai putin, dar au fost doar 200 de km din cei 1000. Nici la dus nici la intors nu am putut atinge 200 la ora in cap, cu doar 2 persoane in masina.

109703[/snapback]

 

 

316 pe Bucuresti-Pitesti, 4 persoane in masina, cateva sacose in portbagaj, veneam de la bunici, de la Slatina. Conteaza mult starea masinii.

post-871-1154937488_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

inca ceva... in cat timp de la intrarea cu masina in tara se plateste vama? daca se depaseste termenul impus ce se intampla?

111631[/snapback]

 

Am impresia ca ai max o luna sa platesti TVA+accize. Sau parca erau 10 zile ......?

:blink:

Daca depasesti perioada , amenzile sunt foarte mari.

Link to comment
Share on other sites

5600 rpm

 

Edit: Vama se plateste in max 8 zile (calendaristice)... in caz contrar amenda este de 2500 ron.

111779[/snapback]

 

Amenda aceasta se plateste doar daca te prinde politia?? ...sau o platesti oricum cand te duci sa achiti vama dupa ce ai depasit termenul de 8 zile?

Link to comment
Share on other sites

316 pe Bucuresti-Pitesti, 4 persoane in masina, cateva sacose in portbagaj, veneam de la bunici, de la Slatina. Conteaza mult starea masinii.

post-871-1154937488_thumb.jpg

111628[/snapback]

 

am spus si eu ca a mea cu 4 persoane in ea si portbagajul plin si roti mai mari pe spate mi-a dus ceasul de viteza in fix 200 km/h... erau niste dacii mai in fata care m-au facut sa reduc din viteza dar nici turatia motorului nu ajunsese la maxim posibil in a 5-a pentru ca eram pe la 5100 turatii (din ce-mi amintesc eu)... o sa fac o poza cu proxima ocazie...:blink: ideea e ca masina urca foarte repede si usor pana la 180-185 dupa care ritmul se incetineste dar foarte rar am avut ocazia si cheful sa-i dau peste...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.