Jump to content

test bmw 320d


alexxandru

Recommended Posts

Salut !

 

Am o intrebare pt cei din bucuresti, unde pot face un test pt 320d, m-ar interesa sa fie mai ieftin dar si bun.

Si cam cat costa un astfel de test?

Am fost astazi prin autovit si am ramas surprins de pretul unui bmw 320D e46 (banuiesc) din 2003, adica erau aproape full si pretul era undeva pe la 5500 de euro, de ce sunt asa ieftine, e de vina criza sau au ele probleme, mi se pare cam ciudat s fie 40 de masini la acelasi pret si cam acelasi dotari, si sa aiba acest pret din cauza unor probleme mecanice, majoritatea erau aduse din germania de cateva saptamani.

Intentionez sa-mi cumpar un 320D (150 cp)de prin 2003 :), am 21 de ani si o sa fac cam 2000 de km pe luna, se merita?

Multumesc pentru raspunsuri

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

pentru km astia nu se merita diesel...pana in 30000km pe an merita un benzinar. nu te pot ajuta cu un service...pentru ca sunt din Constanta...dar stiu ca au in autovit un astfel de service. 5500 si cu taxa te duci cam in 7000. cam asta e pretul si din cauza crizei si mai ales ca sunt prea multe la vanzare....si lumea dupa o perioada in care tine de pret....trebuie sa scada pt a o putea vinde. numai ca nu cred ca gasesti full la banii astia...."full la bmw se gaseste foarte rar"....si cine are o astfel de masina nu o vinde pe bani putini. salut!
Link to comment
Share on other sites

Pai si cum poate sa arate la 5500 euro ? Ca unul nou ? NU

 

E de 6-7 ori mai ieftin decat NOU. Cu 100 de euro faci testele specifice si dupa aia vezi cat mai trebuie sa bagi in el.

 

Nu cred ca proprietarul l-a vandut in Germania cu 2000euro !!! NICIODATA.

Link to comment
Share on other sites

Pana in 7000 euro gasesti pe forum un 330D. Prim proprietar, kilometraj real, revizii facute doar in reprezentanta.

 

Daca nu te deranjeaza impozitul, masina este OK. Nu te complica printre tinichelele din Autovit. Iei teapa foarte usor, chiar cu testerul.

 

 

 

PS De ce nu iti aduci singur masina?

Edited by BOGDANIEL
Link to comment
Share on other sites

Ce bani vrei sa castigi? Banuiesc ca nu esti vreun samsar :) Ceea ce castigi este o probabilitate mai mica ca masina sa fie manarita sau confectionata din vreo 2 - 3 epave. Dovada o ai pe forum: Sutele de probleme aparute la masini SH cu "numai" 100ooo km "reali" cumparate in RO imi dau dreptate :)

 

Un test poti face oriunde doresti: de la colegi de forum pana in reprezentante BMW. Nu iti recomand testerul din Autovit daca cumperi masina de la un samsar. De asemenea, NU te duce la un tester pe care ti-l recomanda vanzatorul.

 

Ce sa iti mai spun? Sa ai "mana buna" in alegerea pe care o vei face!

Link to comment
Share on other sites

Ca sa ma dau si eu cu parerea despre pretul de pe autovit.

Acum 4 ani cand mi-am luat masina, practic nu stiam mai nimic despre seria 3 sau 5 decat ceea ce vedeam in anuntul de vanzare. Dispuneam de 14.000 euro si pret de o luna am search-uit piata romaneasca precum si cea din Germania. Am primit diferite oferte de la "lume" care aducea masini de afara si ma incadram foarte bine in bani + dotari + km, deci totul OK. Am stat si m-am gandit si am decis sa merg eu in Germania si sa imi iau, ca sa elimin banii care ii cereau respectivii in plus pe masinii si drum, plus ca ma si plimbam. Am plecat si ce sa vezi in primele doua zile am constatat ca pretul unei masinii BUNE si ma refer aici la an de fabricatie, dotari, km era peste cel din Romania si mai ales peste pretul la care respectivii imi aduceau masina.

De ce ?

Pentru ca pretul bun pe care il aveau la masinile aduse de afara era datorat pretului mic de achizitie de afara, pe motiv ca erau "MANARITE" mai mult sau mai putin. Precizez ca o masina cu putini km este foarte scumpa afara, poate sa fie si cheala.

Mentionez ca atunci am plecat sa iau 520d,525d...si am luat 320i cu 10000 euro si TVA deductibil. Cu banii disponibili aveam in tara n posibilitati. Insa nu trebuie sa negam faptul ca sunt desstule masini bune la vanzare si aici.

Intereseazata mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am pus 320d-ul din 2004 de vanzare pe autovit si m-au sunat 2 samsari cu care am inceput sa ma cert pt ca ceream pe masina 8500 eur, ceea ce insemna prea mult.

 

Piata asta de samsari strica si piata de oameni seriosi care isi vand masina fair & square pe care au intretinut-o si inca tin la ea.

 

i-am spus ca ii ofer 1 an garantie pt orice piesa (nu consumabil) si ca am absolut tot service history + romania Bavaria. A spus ca nu il intereseaza.

 

Asta e piata de samsari care practic calca in picioare pe cei cinstiti.

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca nu se merita sa te duci afara sa o iei.In tara sunt mai ieftine si daca ai rabdare si cauti poti gasi o masina f buna.

In primul rand testerul este decat 50% din problema.Masina trebuie si pusa pe elevator si vazut cum sta treaba,uitat la anumite elemente sa

nu fie indoita/lovita si alte minuni.

Este f riscant sa iei masina din RO.Insa,daca ai pe cineva (service, mecanic,etc) care poate identifica o masina buna vei gasi masina cautata.

Link to comment
Share on other sites

Nicky Santoro stai linistit ca lor le comvine ca tu ai pretul mare pt ca omul vine si cumpara cei mai ieftin. Multi oamenii se uita la pretul mai mic;).

 

alexxandru poti sa mergi linistit pe testarul din autovit. Samsari se feresc de el pt ca oamenii sunt chiar corecti. Daca masina este masluita si vrei sa mergi pe testar samsarul o sa iti scada la pret doar ca sa o vanda fara sa mai mergi cu ea pe test.:)

 

Ce tine de testarul din autovit oricat ar incerca sa maslueasca testul nu prea are cum totul este automat. La sfarsit iti da o foaie cu tot ce are masina. Daca a fost vopsita daca a fost polisata si asa mai departe.

Link to comment
Share on other sites

Poti sa iti gasesti o masina buna la noi, trebuie sa cauti atent si nu trebuie sa te opresti doar la masinile de pe autovit, poti cauta si in alte orase. E normal ca prețurile sa mai scada odata ce a apărut modelul nou la seria 3.

Poti sa te duci si la nemti personal dupa ea, dar sa te ĂŽnarmezi si acolo cu răbdare si sa umblii putin, nu gasesti imediat o masina ok la un pret bun. Plus ca acolo nu prea se mai duce lumea la service cu ea sa o verifice.

Edited by Viorel_2008BMW
Link to comment
Share on other sites

multumesc pentru sfaturi

este adevarat k l un 320d e46 d prin 2001-2002 aveti un consum de 5-6 in oras, si 7-8 pe afara? :), am citit deja pe forum dar verific, sunt oarecum ingrijorat de consum pt k fiind student nu am bani sa "hranesc" o masina care papa 12-13 in oras.

Si mai am o intrebare, n-am condus niciodata masina cu tractiune pe spate, din cate stiu eu sunt mai greoaia la directie si iarna trebuie sa ai in portbagaj 2 saci de nisip, dar la drum lung in curbe cum se comporta, scuze ca am pus asa multe intrebari dar nu am avut mari legeturi cu bmw-urile pana acum.

ms :)

Link to comment
Share on other sites

ce parare aveti de modelu asta? este facelift? si cum se numeste pachetu pt interioaru asta?(cumva pachet M)

multumesc

an :2001

km:170.000

dotari:Oglinzi electrice heliomate, Aer Conditionat, Airbag, Jante aliaj, ESP, Inchidere centralizata, ABS, Alarma, Computer bord, Geamuri electrice, cutie 5+1,asr, filtru particule, modelul sport, scaune recaro, cotiera fata-spate, xenon, senzor ploaie, senzor lumina, parkatronic, climatronic, ante borbet 16' cauciucuri noi de vara /iarna,comezi volan,kar kit.

pret 6000 euro

merita banii, mai pot sa scad la pret? si pentru dotarile astea cum este pretul (accepta test)

am pus si cateva poze.

 

da scuze invers, e logic sa consume mai mult in oras, imi cer scuze :)

post-34479-1270035791_thumb.jpg

post-34479-1270035807_thumb.jpg

post-34479-1270035814_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

La o prima vedere: NU are senzor ploaie! Si nici xenon!

 

Mai mult ca sigur, kilometrajul este dat inapoi. Iese o medie prea mica zilnica. Asta daca nu cumva a fost al unei doamne in varsta care se ducea duminica la biserica si joia la cumparaturi :)

Edited by BOGDANIEL
Link to comment
Share on other sites

Pai daca esti student atunci inseamna ca ar trebui sa vorbesti corect nu cu limbaj de mirc!

Intretinerea unui BMW este o treaba costisitoare,iar daca tu afirmi ca 2 litri in plus la consum iti afecteaza bugetul

atunci poate ar fi cazul sa nu intri in joc.Daca iti cumperi BMW si nu ai bani de intretinere vei regreta amarnic

achizitia.

bafta!

Link to comment
Share on other sites

ce parare aveti de modelu asta? este facelift? si cum se numeste pachetu pt interioaru asta?(cumva pachet M)

multumesc

an :2001

km:170.000

dotari:Oglinzi electrice heliomate, Aer Conditionat, Airbag, Jante aliaj, ESP, Inchidere centralizata, ABS, Alarma, Computer bord, Geamuri electrice, cutie 5+1,asr, filtru particule, modelul sport, scaune recaro, cotiera fata-spate, xenon, senzor ploaie, senzor lumina, parkatronic, climatronic, ante borbet 16' cauciucuri noi de vara /iarna,comezi volan,kar kit.

pret 6000 euro

merita banii, mai pot sa scad la pret? si pentru dotarile astea cum este pretul (accepta test)

am pus si cateva poze.

 

da scuze invers, e logic sa consume mai mult in oras, imi cer scuze :)

 

Nu e facelift...facelift e ala de l-am avut eu....facelift e 2002-2005

incearca sa-ti iei 6+1 vit :)

e 2001, cred ca are 136 de cai

E46 320d nu consuma mai mult de 10 % nici in Buc, bara la bara, iarna :twoup:

Si asta n-are 170 000 cum nu sunt eu popa:)

am luat eu una in 2008 ...in toamna...era 2004 si a avea 170 000 cand am luat-o...si omu` chiar a mers de bun simtz...

parerea mea e ca mai bine ti-o iei de afara ...conteaza foarte mult si iei tu ce iei...stii ce iei...stii de ce sa regreti daca cumva ai ghinion :(

unele-s drumurile din germania...altele cele de aici :D

adevarat ca si aici o masina poate fi ok...dar sunt foarte rare

nu conteaza cati km are neaparat pe RO ...ca poate sa mearga un prost 10 000 de km cu ea numai prin gropi si tare...si/sau pe la tara...si alta e sa faci acesti km intre orase...pe drumuri bune, cum am facut eu cu actuala 27 000 km din august 2009 pana acum ( cu pauza 3 luni cat n-am avut carnet si-am mers mai putin:) ) ...intre Buc si Sev, Buc si Brasov...iar la gropi am mare grija :)

 

tinem legatura :D

Link to comment
Share on other sites

scuze din obisnuinta am tastat asa, nu o sa se mai repete, legat de piese si intretinere nu este o problema, de asta o sa se ocupe tata :), eu practic ma ocup doar de consum.

 

Buna afacere,asa merge treaba :)

Eu doar incercam sa te avertizez intrucat am cativa prieteni care si-au luat BMW apoi si-au blestemat zilele tocami pt ca nu l-au putut intretine.

Bafta sa gasesti un model bun si sa te bucuri de el...

Link to comment
Share on other sites

ziceai ca

 

"Intentionez sa-mi cumpar un 320D (150 cp)de prin 2003 , am 21 de ani si o sa fac cam 2000 de km pe luna, se merita?"

 

daca faci 2000 pe luna...dar nu mai mult ...sau ma rog, depinde de bugetul tau...cred ca mai bine ti-ai lua benzina...

eu care fac cam 5000 pe luna...prefer motorina :)

 

una pe benzina e mai ieftina decat una pe motorina...consuma ceva mai mult insa, intr-adevar ...dar un motor pe benzina e mai bun, mai fiabil...mai rezistent (sper sa ma exprim corect:) ) decat unul pe motorina :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.