Jump to content

E36 325 TDS sau E34 525TDS ce sa cumpar?


aTa

Recommended Posts

Salut la toti! Am o nedumerire, as dori sa fac schimb de pe un benzinar de 1.6 101 cp (nu BMW, ci un model, care se pare ca e persona (machina) non grata aici ) Si vreau neaparat diesel. Si BMW...

Care model e mai bun, dupa parerea voastra, pentru o masina de familie? Acelasi motor mi se pare mie, dinamica difera parca, as dori pareri de la cei care au aceste modele

 

 

Numai bine, si Paste Fericit!

Link to comment
Share on other sites

E34 e mai ieftin la ora actuala dar va scade si mai mult in pret. Estetic cred ca E36 e mai OK dar pt masina de familie e cam inghesuita. Daca scopul achizitiei este acela de masina de familie categoric alege E34. Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

sa fi ft atent cand achizitionezi oricare din aceste modele (X25tds), documenteaza-te pe net ce probleme ar putea aparea din cauza vechimii apoi verifica ft bine masina

eu nu as lua un diesel mai vechi de 5-6 ani si atunci mi-as pune multe semne de intrebare in privinta numarului de km

alte raspunsuri ai primit de la colegi mai sus

 

multa bafta in alegerea pe care ai s-o faci :)

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

Eu am mai multa incredere intr-un motor diesel de BMW de 15-16 ani decat intr-un motor francez sau italian de 4-5 ani... (mi s-a zis sa ma feresc de cele 3 F-uri: Fiat, Ford, Francez...)
Link to comment
Share on other sites

 (mi s-a zis sa ma feresc de cele 3 F-uri: Fiat, Ford, Francez...)

 

asta e chiar o prostie. Ford face printre cele mai bune motoare diesel de pe piata, si sa nu uitam ca mai sunt masini care incep cu F...errari

+1

 

Eu zic sa mergi pe un E34.

Link to comment
Share on other sites

 (mi s-a zis sa ma feresc de cele 3 F-uri: Fiat, Ford, Francez...)

 

asta e chiar o prostie. Ford face printre cele mai bune motoare diesel de pe piata, si sa nu uitam ca mai sunt masini care incep cu F...errari

 

Nu am zis eu, ci mi s-a sugerat. Oricum nu e vorba ca e prost sau bun sunt multe alte lucruri care decid daca o masina e fiabila sau nu, costul pieselor de exemplu.....

 

Oricum BMW e BMW , si dat fiind ca ma atasez foarte mult de aviatica, avionul meu preferat avea motor de BMW, raman la acest model

Link to comment
Share on other sites

 (mi s-a zis sa ma feresc de cele 3 F-uri: Fiat, Ford, Francez...)

 

asta e chiar o prostie. Ford face printre cele mai bune motoare diesel de pe piata, si sa nu uitam ca mai sunt masini care incep cu F...errari

tdci parca am citit ca e dezvoltat in colaborare cu BMW? sauretin gresit?

Eu zic ca la 15 ani conteaza mai mult cum a fost tratat decat marca.

 

Iti doresc succes si multa rabdare sa cauti pana gasesti ceva bun.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca la 15 ani conteaza mai mult cum a fost tratat decat marca.

 

Eu zic tocmai invers... Ce zici de un Aro cu motor diesel de 15 ani exploatat normal ? de 10 ani nu mai exista...

Dar de o cobra de 30 de ani ce in ultimii 15ani a mers cu motorina de locomotiva ce zici ? Conteaza marca sau cum a fost tratat ?

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Exagerezi cu ARO, presupunand ca e adevarat cu motorina de locomotiva, ai idee despre ce si cum e cu ea?

Nu am zis ca NU conteaza marca, mai ales la extreme, cum ai ales tu exemplele (oricum nu cred ca avea in vedere nici aro nici cobra)

Lasa-ma sa cred (in naivitatea mea) ca per anasamblu nu se comapra cum au fost tratate cobrele fata de aro, posiibil sa ma insel dar daca te gandesti ce era o cobra la vremea ei, cred ca primi ani din viata au fost toate tinute "ca in palma", pe cand aro avea scopul de a cara/tracta.

Cam cat mai rezista o masina pe strada dupa ce nu se mai gasesc piese de schimb?

Nu te supara dar motoarele tale nu tot de BMW au fost? :)

Nu exista motor indestructibil si am mai zis despre cobra: cu 75Cp, diesel aspirat, pe ditamai caroseria, nu te imbie deloc sa o calci ca n-ai ce, o dacie ok fiind masina sport pe langa ea.

Rectific putin:

Dupa 15 ani conteaza foarte mult cum a fost intretinuta si exploatata, 15 ani de autostrazi sunt mult mai "usori" decat 5 ani de liniute, cerculete si alt forme gemetrice (nu sariti ca astea nu se fac cu dieseluri, ca nu asta e ideea:) )

Link to comment
Share on other sites

Extremele le-am ales pt a sublinia ideea...

La un Aro puteai sa ai surpriza sa-ti "pice" cutia dupa 2000 de KM...

 

 

Cu motoarele mele ce sa zic... Unul e chiar langa mine... Am chiulasa desfacuta pe balcon si dupa 18 ani de exploatarare e IMPECABILA... :)

 

Inteleg ideea ta cu exploatarea corespunzatoare dar raman la convingerea ca si producatorul are un rol extrem de important. Cu toate ca daca ii schimbi uleiul la 40 de KM poate fi si mama producatorului ca tot se duce dracu motorul ala...

 

Sa nu uitam ca sunt cobre si de 180 de cai... Cobra coupe cu"mustati" are 180 de cai... Pt 1980 era o performanta OK... ( benzinar 2,8 litri )

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Mercedes-Benz_W123

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

calitatea constructiei mi se pare mai buna la e34. A doua chestie ar fi rugina, foarte rar prezenta la e34. A avut optiuni ceva mai multe si e mai sigura. E mai spatioasa. Mult mai comfortabila suspensia. Costurile de intretinere cred ca sunt cam la fel. Mai greu cu parcatul, e o masina mare. Nu e asa agila ca e36, dar pe de alta treaba motorizarea asta oricum nu e intruchiparea sportivitatii asa ca nu stiu cat de important e.
Link to comment
Share on other sites

calitatea constructiei mi se pare mai buna la e34. A doua chestie ar fi rugina, foarte rar prezenta la e34. A avut optiuni ceva mai multe si e mai sigura. E mai spatioasa. Mult mai comfortabila suspensia. Costurile de intretinere cred ca sunt cam la fel. Mai greu cu parcatul, e o masina mare. Nu e asa agila ca e36, dar pe de alta treaba motorizarea asta oricum nu e intruchiparea sportivitatii asa ca nu stiu cat de important e.

 

Cred ca m-ati convins. Pana la urma a cazut varianta E36 ca are usa atinsa un pic. Poimaine ma uit la E34, sa vedem cum se prezinta, si daca e ok o sa fie o masina noua la prezentarea masinilor

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca la 15 ani conteaza mai mult cum a fost tratat decat marca.

 

Ce zici de un Aro cu motor diesel de 15 ani exploatat normal ?

Cu 1-2 segmentari merg brici, daca au fost exploatate corect :

Link to comment
Share on other sites

Cine a vazut pisica troznita bine pe fata stie ca la accident esti halit cu ea. E34 e tancheta pe langa E36. In rest sunt frumoase amandoua iar E36 probabil ca se misca mai bine din cauza greutatii. Interiorul e mai misto la E36.
Link to comment
Share on other sites

Azi ma duc sa vad masina. tine-ti va pumnii, ca sa fie buna si sa placa si nevestei, ca m-am saturat de masina asta....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.