Jump to content

Cablu frana mana


Recommended Posts

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Conform DEX, tamburul este o "Piesã În formã de cilindru gol, fixã sau mobilã În jurul unui ax, fãcutã din metal, din lemn etc., cu diverse ÎntrebuinÞãri În tehnicã"

Deci e piesa pe care al carei interior actioneaza sabotii de frana.

109818[/snapback]

 

Faza e ca eu mereu diferentiam intre tamburi si discuri. Cum sunt de exemplu E36 care pe spate nu au discuri, doar tamburi pe care vin puse rotile. De fapt cele care au discuri pe spate au in acelasi timp si tamburi. Nu e bun felul in care le diferentiez eu.

 

Mai Enescu, nu lucram in acelasi domeniu, nu sunt mecanic de nici un fel.

Link to comment
Share on other sites

ce simplu este.

109820[/snapback]

 

Pai tocmai ca nu e simplu. Asta am vrut sa iti spun. Nu doar strangerea piulitei rezolva problema. Trebuie ridicata masina de spate, slabit cablul, din reglajul sabotilor trebuie invartit pana cand se blocheaza roata, dat inapoi 8 ture ale reglajului, tras de frana de mana 4 ture si abia apoi stransa piulita. Deci operatia e mai complicata decat crezi.

Link to comment
Share on other sites

Pai tocmai ca nu e simplu. Asta am vrut sa iti spun. Nu doar strangerea piulitei rezolva problema. Trebuie ridicata masina de spate, slabit cablul, din reglajul sabotilor trebuie invartit pana cand se blocheaza roata, dat inapoi 8 ture ale reglajului, tras de frana de mana 4 ture si abia apoi stransa piulita. Deci operatia e mai complicata decat crezi.

109823[/snapback]

 

 

Da ,reglajul nu se face din cablu,ci de la roti.

Link to comment
Share on other sites

Chiar ca nu mai inteleg nimic!  :blink:  Poti avea la un BMW si discuri si saboti pe spate? :)

Pai unde actioneaza sabotii aia? Cam ciudat.

Cand voi desface sigur am sa postez modalitatea pas cu pas.

110089[/snapback]

pai fi atent,cand te uiti prin roata se vede doar discul si placutele de frana,da?in interiorul discului are saboti,pt frana de mana,deci discul actioneaza cand pui frana,iar saboti din interiorul discului,doar cand tragi frana de mana.ok

Link to comment
Share on other sites

Chiar ca nu mai inteleg nimic!  :blink:  Poti avea la un BMW si discuri si saboti pe spate? :)

Pai unde actioneaza sabotii aia? Cam ciudat.

Cand voi desface sigur am sa postez modalitatea pas cu pas.

110089[/snapback]

Asta vroiam si eu sa intreb ,

Link to comment
Share on other sites

pai fi atent,cand te uiti prin roata se vede doar discul si placutele de frana,da?in interiorul discului are saboti,pt frana de mana,deci discul actioneaza cand pui frana,iar saboti din interiorul discului,doar cand tragi frana de mana.ok

110093[/snapback]

Gata am inteles :blink:

Link to comment
Share on other sites

ca sa intelegi si mai bine trebuie sa stii ca sabotii la tine sunt mult mai mici decat la o masina care are doar tamburi pe spate, pt ca la tine functioneaza doar ca frana de mana.

Pai dupa cum spuneti voi, gata, strangi surubul si frana e stransa

nu neaaparat, dar daca l-au pus nemtii aia acolo o avea si el un rost.

zic eu.

Link to comment
Share on other sites

 

nu neaaparat, dar daca l-au pus nemtii aia acolo o avea si el un rost.

zic eu.

110098[/snapback]

 

Pai rostul lui e sa stranga cablul, dar asta nu inseamna ca gata ai si reglat frana de mana. Am scris modaliatea mai sus, se face practic de la saboti si se termina cu strangerea surubului.

Link to comment
Share on other sites

si ca sa reglezi saboti trebuie sa dai etrierul si discul jos.

110102[/snapback]

Reglajul se poate face fara demontarea discului. Nici roata nu e nevoie sa o demontezi. E suficient sa scoti un prezon . Aliniezi gaura cu piesa aceea de reglaj a sabotilor si invarti cu surubelnita, dinte cu dinte.

Link to comment
Share on other sites

Reglajul se poate face fara demontarea discului. Nici roata nu e nevoie sa o demontezi. E suficient sa scoti un prezon . Aliniezi gaura cu piesa aceea de reglaj a sabotilor si invarti cu surubelnita, dinte cu dinte.

110121[/snapback]

 

Da, dinte era cuvantul mai potrivit, ca dupa cum am zis eu ture, ar avea impresia ca se invarte de roata. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Daca dai discul jos,cum mai reglezi sabotii?

cu greu :blink:

daca nemtii au facut asa sistem....adica sa reglezi sabotii de frana de mana sa trebuiasca sa dai jos etrier (ma rog de disc nu mai zic ca nu are rost) eu ma pish pe el de bmw ca la dacie se regleaza si fara sa dai roata jos daca ai mana destul de lunga.

nu am vazut niciodata cum aveti voi la astea mai noi dar la mine la E12 nu trebuie dat nimic jos.

Link to comment
Share on other sites

Reglajul se poate face fara demontarea discului. Nici roata nu e nevoie sa o demontezi. E suficient sa scoti un prezon . Aliniezi gaura cu piesa aceea de reglaj a sabotilor si invarti cu surubelnita, dinte cu dinte.

110121[/snapback]

de cele mai multe ori cand am vrut sa reglez,cum spui tu am gasit reglajul gripat.

Link to comment
Share on other sites

de cele mai multe ori cand am vrut sa reglez,cum spui tu am gasit reglajul gripat.

110352[/snapback]

Nici o problema. Desfaci tamburul, cureti, deblochezi, verifici si sabotii, montezi la loc si reglezi.

Link to comment
Share on other sites

Astazi, am sunat fostul proprietar si a venit la mine in vizita si nu numai. L-am intrebat cum se regleaza si a tras mansonul de pe maneta frana mana si mi-a spus:

De aci se regleaza! O cheie tubulara de 12 si una de 8 si am iarasi farna de mana OK :blink:

In acest topic, parca spunea cineva de acest reglaj!

Link to comment
Share on other sites

...  L-am intrebat cum se regleaza si a tras mansonul de pe maneta frana mana si mi-a spus:

De aci se regleaza! O cheie tubulara de 12 si una de 8 si am iarasi farna de mana OK :blink:

In acest topic, parca spunea cineva de acest reglaj!

110687[/snapback]

Nu acela e reglajul franei de mana. E doar ajustarea intinderii cablului.

Ce e asa greu de inteles ca reglajul se face din piesa din tambur ? :)

Daca nu e reglat corect de acolo, atunci sabotii nu calca uniform si cu toata suprafata pe tambur, ci doar cu o parte si frana nu este suficient de eficace.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

Lasa-i Paul, e chestie tipic Enesciana.  :)

110705[/snapback]

cum adica enesciana ,l-a ce te referi ca nu a-m inteles de ce ca am zis ca cum se regleaza cablu ca asa e reglaju corect da ma rog daca intinzi cablu se poate crea falsa impresie ca lai reglat da nu e asa ,.asta e in definitiv fiecare regleaza la masina lui cum crede ca e mai bine mult succes. ca sa intinzi cablu nici nu e nevoie sa umbli la piulitele surupurilor poti sa mai dai umpic mai in spate puntea cu totu sau sa muti maneta mai in fata si gata reglaju

stilul ... new edge :blink:

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

:blink: :)

 

Da mai, asa e, doar la fel am scris si eu ce naiba, ne chinuim amandoi sa le explicam corect, si pana la urma a ramas tot varianta babeasca. Faceam misto de ei, Enesciana adica de la .... Enescu, ma mir cum de nu te-ai prins.

Link to comment
Share on other sites

:)  :)

 

Da mai, asa e, doar la fel am scris si eu ce naiba, ne chinuim amandoi sa le explicam corect, si pana la urma a ramas tot varianta babeasca. Faceam misto de ei, Enesciana adica de la .... Enescu, ma mir cum de nu te-ai prins.

110707[/snapback]

Tu n-ai sesizat stilul ?! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.