Jump to content

Ce dimensiuni au anvelopele originale e36


spectrus

Recommended Posts

dupa 3 ore de cautari pe "goagle" am decis sa va cer ajutorul.

 

intrebare: ce dimensiuni aveau anvelopele care s-au pus din fabrica pe e36, la motor 316, in '92?

 

momentan am gume 225/50 zr 16.

 

o alta intrebare: cum pot calcula diferenta dintre circumferinta originala si cea de acum? incerc sa-mi dau seama cam ce eroare are vitezometrul datorita diferentei de circumferinta dintre ce am acum si ce trebuia sa am pe masina.

 

cu siguranta ca ati mai discutat problema asta, dar nu am gasit nimic sa ma ajute.

 

merci!

Link to comment
Share on other sites

http://www.miata.net/garage/tirecalc.html

aici introduci dimensiunile std ale anvelopelor si pe cele care le ai tu si i-ti calculeaza diferenta dintre ele ,e foarte simplu

 

Specification Sidewall Radius Diameter Circumference Revs/km Difference

195/55-15 107mm 298mm 596mm 1871mm 535 0.0%

225/50-16 112mm 316mm 631mm 1984mm 504 6.0%

Link to comment
Share on other sites

merci pt raspunsuri. desi am jantele mai mari (16), diferenta de diametru s-a scos din "gume". deci asta nu ar fi o problema la consum sau la demaraj.

 

in schimb, latimea e cam mare dupa cate ma duce pe mine capatzana, si am impresia ca asta cam rupe bietul meu motor de 1.6.

 

parere aveti? cu cat mi-ar putea creste anvelopele consumul pentru ca am incaltat masina cu conti sport contact 225/50 zr 16?

Link to comment
Share on other sites

mi-ai raspuns cu o intrebare :)

 

oricum e irelevant sa-ti raspund. depinde de stilul de condus, de ora la care plimb masina si multi alti factori.

 

90% circul la orele cand traficul e usor, adica la ora 10 si 18. restul e noaptea cand merge si a 4-a :) am un stil de condus temperat, adica incerc sa ma sincronizez cu semafoarele, fara frane si accelerari aiurea. mai tot timpul sunt singur in masina, aleg traseele cele mai lungi, dar cu drum bun. si totusi imi sta la 13-13 si ceva %.

 

parca... "ceva nu e ce treb'e"

Link to comment
Share on other sites

mda.. mie prin bucuresti (in 2002) la mers decent special sa vad cat se poate scoate consum minim mi-a luat 10,5 (tot 316 e36) dar in rest de regula imi lua 13-14 prin trafic (si nu aveam de ce sa trag) iar afara ~8.

 

tin sa-ti mentionez ca aveam roti 16 inch cu 225/50 la consumul asta deci cred ca trebuie sa verifici undeva sub capota mai intai :)

 

PS: vezi ca undeva pe stalpul de la usa soferului trebuie sa fie un tabel cu dimensiunile de roti admise, am impresia ca la 15 inch trebuie 195/65

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

Cand am cumparat masina aveam pe spate 215/55/r16 si aveam consum de 15-16 in oras si 8-9 inafara dupa ce am pus 205/55/r16 a scazut la 12 in oras si pana la 7 in inafara orasului ,ca sa iti faci o parere. Daca pui 185/65/r15, care este dimensiunea standard ,pe toate 4 roti ,cred ca te apropii de consumul dat de producator.
Link to comment
Share on other sites

Consumul de 13% pentru 316i E36, e cam mare, mai ales daca zici ca mergi temperat si eviti perioadele de aglomeratie.

Mie imi consuma pana in 11% in oras, mers relativ normal, si circul de obicei cand e cel mai aglomerat :) . Dimineata cand merg la serviciu, si dupa-masa cand ma intorc.

Eu am cauciucuri de vara 205/60/15 si de iarna 185/65/15

Dimensiunile de care zici tu : 225/50/ ZR16 , sunt acceptate de producator, insa probabil pierzi la demaraj putin , si iti creste si consumul

Link to comment
Share on other sites

Mie imi consuma pana in 11% in oras, mers relativ normal, si circul de obicei cand e cel mai aglomerat wacko.gif . Dimineata cand merg la serviciu, si dupa-masa cand ma intorc.

Eu am cauciucuri de vara 205/60/15 si de iarna 185/65/15

 

I-a baga jante de 16 sa vezi daca mai consuma atat.

Link to comment
Share on other sites

M-am tot uitat pe resursele de mai sus, dar nu gasesc nici o valoare ET. Si pe realoem am vazut a et-u lpoate diferi in functie de tipul de janta, la acelasi model de masina. Are cineva un tabel cu et-urile pe modele si motorizari ? Edited by kruger
Link to comment
Share on other sites

pe seria 3 teoretic merg de la et 35 pana la et 47, depinde si de marimea jantei, ce anvelope ai ...

 

Am un prieten cu e36 coupe care are pe masina jante de seria 5 cu et 20 si ii intra perfect si nu freaca, dar are anvelope 185/65/15, suspensia stoc. Am probat respectivele jante la mine cu anvelope 195/65/15 si merg.

Link to comment
Share on other sites

Ideea e ca ET-ul (combinat cu dimensiunile jantelor si a cauciucurilor) are un impact imediat asupra handlingului. Geometria masinii si bratele momentelor sunt gandite in mod expres spre niste dimensiuni. Gresesc ? Edited by kruger
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.