Jump to content

mi-au luat talonul


marmel

Recommended Posts

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Daca era daoar politia nu puteau sa iti ridice talonul(asa stiu eu).

 

Ai avut ghinoin ca ai prin echipaj mixt!

 

Nu e adevarat, pot sa-ti ia talonul, chiar daca e decat echipaj de politie.

Mie mi-au luat talonul asta vara pentru ca "aveam cauciucurile pe spate tocite" , cu toate ca nu a masurat nimic la ele. Nu am putut sa ma cert cu el ca nu aveam nici rovinieta, imi expirase de o saptamana, si mi-o ceruse

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca talonul se poate retine si pentru parbriz fisurat, daca fisura este in campul direct de vizibilitate.

 

"Deteriorări permise:

Ăn câmpul de vizibilitate directă este permisă o singură deteriorare sau decolorare a cărei dimensiune poate fi ĂŽncadrată ĂŽntr-un cerc imaginar cu diametrul de cel mult 10 mm.

 

Ăn cĂŽmpul de vizibilitate indirectă se admit:

- o singură fisură neramificată indiferent de lungimea acesteia;

- zgârieturi indiferent de lungime ce nu sunt mai late de 5 mm;

- o deteriorare sau decolorare a cărei dimensiune poate fi ĂŽncadrată ĂŽntr-un cerc imaginar cu diametrul de cel mult 40 mm;

- patru deteriorări sau decolorări separate ale căror dimensiuni pot fi ĂŽncadrate ĂŽn patru cercuri imaginare cu diametre de cel mult 10 mm.

Pe marginea parbrizului se admit fisuri simple neramificate ca ĂŽn figură precum şi alte deteriorări sau decolorări."

la mine e pe mijlocul parbrizului o fisura de 30 cm.....

Ascultati-l pe Paul. Echipajul RAR este impreuna cu echipajul de politie, pentru ca fara ei nu pot opri masini! Numai Politia poate opri masini! Daca se constata vizual sau auditiv defectiuni ale sistemului de iluminare al masinii, deteriorarari care afecteaza vizibilitatea, esapament foarte zgomotos, jante si cauciucuri care nu sunt mentionate in talon, POLITIA are dreptul de a retine certificatul de inmatriculare! Pentru alte defectiuni(Ex. noxe) unde au nevoie de dovezi clare pentru ca nu pot fi constatate vizual este necesar echipajul RAR! Echipajul RAR nu poate retine Certificatul de inmatriculare! Cand te duci sa faci ITP , ei pot sa resinga masina la ITP dar nu-ti pot lua talonul!

 

Eu spun pentru initiatorul topicului sa nu-si faca griji, cand se duce sa-si ia talonul dureaza 5 minute! Coboara un politai se uita daca s-au remediat defectiunile si dupa il da inapoi! Daca nu ai reusit sa-ti pui parbrizul da-mi un pm si vorbesc cu un prieten sa te ajute pe bani putini!

Edited by speedyandyzy
Link to comment
Share on other sites

Daca era daoar politia nu puteau sa iti ridice talonul(asa stiu eu).

 

Ai avut ghinoin ca ai prin echipaj mixt!

 

Nu e adevarat, pot sa-ti ia talonul, chiar daca e decat echipaj de politie.

Mie mi-au luat talonul asta vara pentru ca "aveam cauciucurile pe spate tocite" , cu toate ca nu a masurat nimic la ele. Nu am putut sa ma cert cu el ca nu aveam nici rovinieta, imi expirase de o saptamana, si mi-o ceruse

 

De putut poate dar abuziv!! Multi fac abuzuri!

Link to comment
Share on other sites

Unii cand dau sfaturi dau precum politicienii,omu are un e36,bun nu ia iesit la noxe si nu va iesii niciodata de acum incolo,spunea cineva mai sus''dute fa motorul,fa-l cum trebuie si sa rezolvat problema'',poezii,poezii,daca are vreo cunostinta ceva sa apeleze la ea sa apeleze si de acum in colo sa se feresca de rarul iesit pe strada,bun, cu becurile,90% din modele e36 acum au probleme la iluminat,la mecanica,pe partea electrica si nu vor mai fi perfecte masinile astea niciodata,deci mor cand aud pe unii''remediaza problema'' pai acum uite numai asta e de facut sa stai pe la electricieni auto ca nu merge un bec din cauza ca e o problema la instalatia electrica,pe la mecanici ca polueaza,pe la tinichigii ca a aparut rugina,sfatul meu este sa te feresti de aceste echipe mixte,daca nu ai pe unde ocolii si trebuie sa treci pe acea sosea,trage pe dreapta asteapta un camion,tir, mergi in spatele lui sau asteapta mai multe masini si baga-te in ''turma'' mai mult pe banda nr 2, sti tu de ce,ok,imi pare rau ca sa intamplat asa si fereste-te,te salut.
Link to comment
Share on other sites

Daca era daoar politia nu puteau sa iti ridice talonul(asa stiu eu).

 

Ai avut ghinoin ca ai prin echipaj mixt!

 

Nu e adevarat, pot sa-ti ia talonul, chiar daca e decat echipaj de politie.

Mie mi-au luat talonul asta vara pentru ca "aveam cauciucurile pe spate tocite" , cu toate ca nu a masurat nimic la ele. Nu am putut sa ma cert cu el ca nu aveam nici rovinieta, imi expirase de o saptamana, si mi-o ceruse

 

De putut poate dar abuziv!! Multi fac abuzuri!

scuza-ma, dar persisti in greseala... tu ai citit vreodata legislatia rutiera? :)

 

uite aici unde sunt reglementate abuzurile...

Art.97. - (1) Pe lânga sanctiunile contraventionale, politistul rutier dispune, În cazurile prevazute În prezenta ordonanta de urgenta, si una dintre urmatoarele masuri tehnico-administrative:

a) retinerea permisului de conducere si/sau a certificatului de ĂŽnmatriculare ori de ĂŽnregistrare sau, dupa caz, a dovezii ĂŽnlocuitoare a acestora;

:twoup: retragerea permisului de conducere, a certificatului de ĂŽnmatriculare sau ĂŽnregistrare ori a placutelor cu numarul de ĂŽnmatriculare sau de ĂŽnregistrare;

c) anularea permisului de conducere.

(2) Retinerea permisului de conducere ori a certificatului de Înmatriculare sau Înregistrare se face de catre politistul rutier, odata cu constatarea faptei, eliberându-se titularului o dovada Înlocuitoare cu sau fara drept de circulatie.

 

ghicesti unde sunt reglementate? exact: in Codul Rutier ! felicitari :)

Link to comment
Share on other sites

Unii cand dau sfaturi dau precum politicienii,omu are un e36,bun nu ia iesit la noxe si nu va iesii niciodata de acum incolo,spunea cineva mai sus''dute fa motorul,fa-l cum trebuie si sa rezolvat problema'',poezii,poezii,daca are vreo cunostinta ceva sa apeleze la ea sa apeleze si de acum in colo sa se feresca de rarul iesit pe strada,bun, cu becurile,90% din modele e36 acum au probleme la iluminat,la mecanica,pe partea electrica si nu vor mai fi perfecte masinile astea niciodata,deci mor cand aud pe unii''remediaza problema'' pai acum uite numai asta e de facut sa stai pe la electricieni auto ca nu merge un bec din cauza ca e o problema la instalatia electrica,pe la mecanici ca polueaza,pe la tinichigii ca a aparut rugina,sfatul meu este sa te feresti de aceste echipe mixte,daca nu ai pe unde ocolii si trebuie sa treci pe acea sosea,trage pe dreapta asteapta un camion,tir, mergi in spatele lui sau asteapta mai multe masini si baga-te in ''turma'' mai mult pe banda nr 2, sti tu de ce,ok,imi pare rau ca sa intamplat asa si fereste-te,te salut.

na putut sami ia noxele de pe toba ca cica ar fi toba desfacuta pe vrundeva asa au zis ei...cu parbrizu am rezolvato si cu luminile.....mia ramas toba sa vad dak chiar e desfacuta...dak nu nush ce sa fac....

Link to comment
Share on other sites

Daca era daoar politia nu puteau sa iti ridice talonul(asa stiu eu).

 

Ai avut ghinoin ca ai prin echipaj mixt!

 

Nu e adevarat, pot sa-ti ia talonul, chiar daca e decat echipaj de politie.

Mie mi-au luat talonul asta vara pentru ca "aveam cauciucurile pe spate tocite" , cu toate ca nu a masurat nimic la ele. Nu am putut sa ma cert cu el ca nu aveam nici rovinieta, imi expirase de o saptamana, si mi-o ceruse

 

De putut poate dar abuziv!! Multi fac abuzuri!

scuza-ma, dar persisti in greseala... tu ai citit vreodata legislatia rutiera? :)

 

uite aici unde sunt reglementate abuzurile...

Art.97. - (1) Pe lânga sanctiunile contraventionale, politistul rutier dispune, În cazurile prevazute În prezenta ordonanta de urgenta, si una dintre urmatoarele masuri tehnico-administrative:

a) retinerea permisului de conducere si/sau a certificatului de ĂŽnmatriculare ori de ĂŽnregistrare sau, dupa caz, a dovezii ĂŽnlocuitoare a acestora;

:twoup: retragerea permisului de conducere, a certificatului de ĂŽnmatriculare sau ĂŽnregistrare ori a placutelor cu numarul de ĂŽnmatriculare sau de ĂŽnregistrare;

c) anularea permisului de conducere.

(2) Retinerea permisului de conducere ori a certificatului de Înmatriculare sau Înregistrare se face de catre politistul rutier, odata cu constatarea faptei, eliberându-se titularului o dovada Înlocuitoare cu sau fara drept de circulatie.

 

ghicesti unde sunt reglementate? exact: in Codul Rutier ! felicitari :)

Multumesc ca m'ai lamurit!

Link to comment
Share on other sites

Unii cand dau sfaturi dau precum politicienii,omu are un e36,bun nu ia iesit la noxe si nu va iesii niciodata de acum incolo,spunea cineva mai sus''dute fa motorul,fa-l cum trebuie si sa rezolvat problema'',poezii,poezii,daca are vreo cunostinta ceva sa apeleze la ea sa apeleze si de acum in colo sa se feresca de rarul iesit pe strada,bun, cu becurile,90% din modele e36 acum au probleme la iluminat,la mecanica,pe partea electrica si nu vor mai fi perfecte masinile astea niciodata,deci mor cand aud pe unii''remediaza problema'' pai acum uite numai asta e de facut sa stai pe la electricieni auto ca nu merge un bec din cauza ca e o problema la instalatia electrica,pe la mecanici ca polueaza,pe la tinichigii ca a aparut rugina,sfatul meu este sa te feresti de aceste echipe mixte,daca nu ai pe unde ocolii si trebuie sa treci pe acea sosea,trage pe dreapta asteapta un camion,tir, mergi in spatele lui sau asteapta mai multe masini si baga-te in ''turma'' mai mult pe banda nr 2, sti tu de ce,ok,imi pare rau ca sa intamplat asa si fereste-te,te salut.

 

 

Si pe topicul asta incepi cu problema ta cu E36.. :)

 

Nu stiu cum dracu se face ca am facut si RAR-ul si ITP-ul PE BUNE si am trecut fara nicio problema!

Numai tie nu-ti merg becurile, suspensia e naspa, nu te poti baza pe ea la drum lung.. dar iei vreo masura in privinta asta? NU!!

Faci doar topicuri sa te plangi si sa zici ca E36 e un cazan sau postezi aiurea in orice topic il prinzi. :)

 

scuze de offtopic!

Edited by florin83
Link to comment
Share on other sites

mai aratami si mie un topic in care mam plans ca e un cazan...:)...mai bn nu vorbi dak nu stii ....

 

 

mai bn nu skrie dak nu stii

 

 

Edit: fara suparare, dar deja ma dor ochii. :)

Edited by BOGDANIEL
Link to comment
Share on other sites

mai aratami si mie un topic in care mam plans ca e un cazan...:)...mai bn nu vorbi dak nu stii sau doar vrei sa te bagi in seama....

Se referea la bogdyy.

Nu-mi vine sa cred ca tu inca nu il cunosti pe bogdyy si prostiile care le debiteaza!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Si mie mi-au luat talonul acum 1 saptamana( un echipaj de politie, nu o echipa de la rar). Stateam la semafor langa o masina de politie si au vazut ca aveam cauciucul din fata tocit pe lateral (nu foarte rau, din cauza unghiului de fuga). Mi-am schimbat cauciucurile pe fata si azi m-am dus la Rar. Acolo am platit o taxa de 1 mil., constatare, plus o "atentie" de 50 ron ( asa am fost sfatuit de femeia de la casierie). Ei mi-au pus o stampila pe dovada care o aveam si dupaia mi-am ridicat talonul de la politia rutiera...
Link to comment
Share on other sites

Si mie mi-au luat talonul acum 1 saptamana( un echipaj de politie, nu o echipa de la rar). Stateam la semafor langa o masina de politie si au vazut ca aveam cauciucul din fata tocit pe lateral (nu foarte rau, din cauza unghiului de fuga). Mi-am schimbat cauciucurile pe fata si azi m-am dus la Rar. Acolo am platit o taxa de 1 mil., constatare, plus o "atentie" de 50 ron ( asa am fost sfatuit de femeia de la casierie). Ei mi-au pus o stampila pe dovada care o aveam si dupaia mi-am ridicat talonul de la politia rutiera...

 

Constatare 1 mil , si atentie 50 pt ce ? Ca sa-ti ia banii pe taxa de cosntatare ? A dracu e si greu sa te uiti la 2 gume si sa spui da sunt bune . Mana de lucru romaneasca a devenit f scumpa , macar daca-ti dadea un glet pe perete de banii aia

Link to comment
Share on other sites

Si mie mi-au luat talonul acum 1 saptamana( un echipaj de politie, nu o echipa de la rar). Stateam la semafor langa o masina de politie si au vazut ca aveam cauciucul din fata tocit pe lateral (nu foarte rau, din cauza unghiului de fuga). Mi-am schimbat cauciucurile pe fata si azi m-am dus la Rar. Acolo am platit o taxa de 1 mil., constatare, plus o "atentie" de 50 ron ( asa am fost sfatuit de femeia de la casierie). Ei mi-au pus o stampila pe dovada care o aveam si dupaia mi-am ridicat talonul de la politia rutiera...

 

Constatare 1 mil , si atentie 50 pt ce ? Ca sa-ti ia banii pe taxa de cosntatare ? A dracu e si greu sa te uiti la 2 gume si sa spui da sunt bune . Mana de lucru romaneasca a devenit f scumpa , macar daca-ti dadea un glet pe perete de banii aia

 

Total de acord.. Mana de lucru romaneasca o intrece ca pret pe cea a multor alte popoare. Din pacate, ca si calitate, suntem mult sub.. Bine ati venit in rRomania. :)

Link to comment
Share on other sites

am un prieten care a terminat facultate de automobile ... si l'a oprit rar-ul intr'o seara ca tobele ii faceau prea mare galagie ... sa'i ia talonul ... a scos cursul, le-a aratat alora ce si cum ( zgomotul se "inregistreaza" intr'o zona la cel putin 20 sau 30 de m nu mai stiu cat de orice sursa e zgomot, daca vantul- nu are viteza mai mare de n km/h ... sunt o gramada de proceduri si conditii ) ... cel putin cu toba, mi se pare un pic aiurea ... sigur e un mic abuz acolo. Daca avea vreo forma de rampa mobila mai ziceam ... dar asa mi se pare abuz. Cu parbrizul ... asta e .. norocul tau :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.