Jump to content

Sfaturi pt cei care cumpara o masina


COObra

Recommended Posts

Dar aici e cam drama ca testul de gaze se fce pe bune. Se tine cont de uzura normala a masinii.. dar nu treci cu vreo componenta care tine de emisiile de gaze defecta.

Domi, masina mea a vea pe parbriz o bulina verde pe care era trecuta cifra 4.

Masina e luata din Munchen si e un E36 316i, Euro 2 la RAR.

Ai idee care e smeheria cu bulina aia?

Link to comment
Share on other sites

Dar aici e cam drama ca testul de gaze se fce pe bune. Se tine cont de uzura normala a masinii.. dar nu treci cu vreo componenta care tine de emisiile de gaze defecta.

Domi, masina mea a vea pe parbriz o bulina verde pe care era trecuta cifra 4.

Masina e luata din Munchen si e un E36 316i, Euro 2 la RAR.

Ai idee care e smeheria cu bulina aia?

Reprezinta clasa verde, si se refera la clasa de impozitare, nu are legatura directa cu ce Euro e. . Cam orice masina pe bezina de la Euro 1 in sus are bulina aia. La diesel Euro 2 de exemplu e galbena. Impozitul astfel devine dublu fata de o masina pe benzina acelasi euro si capacitate cilindrica. In general e cam dublu pentru orice masina diesel fara FAP (filtru de particule) fata de un benzinar cu acelasi euro si capacitate cilindrica.

In general astea bulina galbena se vand mai greu si sunt mai ieftine din caua impozitului mai mare. Daca stiam asta din start poate ma porceam mai mult la dieselul care l-am avut :).

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

si ca tot santem la rubrica ,,sfaturi in vederea achizitionarii unui autoturism,, am si eu o nelamurire... :lol:

care sant actele necesare pe care ar trebui sa le inmaneze vanzatorului-cumparatorului daca masina este deja in tara, pentru a nu intalni ,,probleme,, in vederea inmatricularii acestuia...

:)

Link to comment
Share on other sites

si ca tot santem la rubrica ,,sfaturi in vederea achizitionarii unui autoturism,, am si eu o nelamurire... :lol:

care sant actele necesare pe care ar trebui sa le inmaneze vanzatorului-cumparatorului daca masina este deja in tara, pentru a nu intalni ,,probleme,, in vederea inmatricularii acestuia...

:lol:

 

daca incalcam regulamentul in cateva minute eram sanctionat/// :)

hai baieti nu fiti timizi... :)

Link to comment
Share on other sites

si ca tot santem la rubrica ,,sfaturi in vederea achizitionarii unui autoturism,, am si eu o nelamurire... :lol:

care sant actele necesare pe care ar trebui sa le inmaneze vanzatorului-cumparatorului daca masina este deja in tara, pentru a nu intalni ,,probleme,, in vederea inmatricularii acestuia...

:lol:

 

daca incalcam regulamentul in cateva minute eram sanctionat/// :)

hai baieti nu fiti timizi... :D

chear nu se mai uita nimeni pe topicul asta?... :)

Link to comment
Share on other sites

depinde, din cate stiu daca e neinmatriculata iti trebuie Brief-ul mare si mic si un contract de vanzare cumparare intre persoana de pe brief si cumparator, ca sa o poti imatricula.

Daca e inmatriculata in RO iti trebuie talonul, contractul si un certificat de radiere fiscala.

E posibil sa ma insel.

Link to comment
Share on other sites

depinde, din cate stiu daca e neinmatriculata iti trebuie Brief-ul mare si mic si un contract de vanzare cumparare intre persoana de pe brief si cumparator, ca sa o poti imatricula.

Daca e inmatriculata in RO iti trebuie talonul, contractul si un certificat de radiere fiscala.

E posibil sa ma insel.

ok ...am inteles ca la intrare e o taxa la vama. ai termen nu mai stiu cat s-o platesti iar daca nu iti vine vre-o 30 de milioane gen amenda... :)

taxa asta ar trebui s-o aibe cel care a intrat cu masina in tara ...e pe bune sau conceptii ale incepetorilor?... :lol:

multumesc de raspuns...

Edited by teolyd
Link to comment
Share on other sites

daca provenienta e UE si sau EFTA chiar nu exista taxa vamala. In schimb ai taxa de prima inmatriculare, care e considerabila.

 

sa inteleg ca daca e din italia, propieterul actual nu-mi va da decat brifurile si se va intocmi contractul de vanzare-cumparare...in rest tine de mine s-o inmatriculez...nu?... :)

Edited by teolyd
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

salut

vad ca te pricepi la masini vreau sa-mi dai si mie niste sfaturi vreau sa imi cumpar o masina si imi place mai multe si nu stiu ce sa aleg daca ma poti ajuta cu un sfat

mie imi place w pasat an 1998 1800 sau 1600 benzina audi a4 an 1995 1996 1997 motor 1600 1800 benzina sau chiar 19 tdi sau bmw e36 an 1994 1995 motor 316 318 benzina sau alfa romeo spinter motor 2000 benzina sau opel astra an 2000 motor 1800 diesel cam sate imi sta gandul si nu stiu ce sa fac ma poti ajuta?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
un post in plus :)

Citesc pe aici10 pagini si vine unul cu UP nu inteleg asta cu posturile. Sau mai sunt membrii cu peste 1000 de posturi apoi ei nu stui ce este x-drive. :)

 

Si eu sunt nou, dar nu m-am putut abtine. Poate unii cred ca posturile i-ti da cp in plus la masina :lol:

Edited by 81rgl
Link to comment
Share on other sites

dupa ce ca scrii mare mai esti si agramat

 

Imi cer scuze pt graba. (am vrut sa editez dar atunci postul tau parea aiurea) Mai, dar numai doctorati pe aici. Tara arde si baba se piaptana.(mai nou ingheata)

 

Numai bine.

Edited by 81rgl
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

care ar trebui sa fie procedura corecta pentru cumparare auto de la parc auto (Germania) ca sa ma feresc de tepe, cand trebuie sa dau banii, cand si ce acte primesc, ce acte trebe sa prezint,

nu cunosc limba si ca sa iau de la privat ar fi prea dificil desi mi se pare mai recomandabil, plus ca am inteles de la o cunostinta care a dus 2 cumparatori acolo ca proprietarul parcului auto (turc) a fost dispus sa mearga impreuna cu ei ca sa vorbeasca el sa rezolve numere provizorii pentru venit in tara la acel birou de inscrieri

Link to comment
Share on other sites

da, am vazut ca in numarul din februarie sunt 3 articole interesante: Proceduri utile: (RAR, Taxe si impozite, inmatriculare), Asistenta juridica, Ghidul cumparatorului, dar nu cunosc la mine in oras vre-un fan bmw ca am de la cine sa imprumut

 

daca mi se permite rog pe aceasta cale daca este un binevoitor care sa-mi trimita acele articole scanate sau fotografiate la adresa de mail danciusergiu84@yahoo.com (in caz ca contravine acest anunt cu regula forumului rog sa fie sters)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salutare baieti,

vreau sa va cer o parere despre achizitionarea unor faruri de E90,

imi cer scuze daca sunt off-topic dar nu am stiut unde sa postez

si totusi chiar vreau sa vad niste pareri.

 

Thnx all si scz inca o data ca sunt off-topic

post-31888-1270672806_thumb.jpg

Edited by HeaVeN_BG
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.