Jump to content

Sfaturi pt cei care cumpara o masina


COObra

Recommended Posts

Cand mai vad la tv de-astia tineri de mor pe strazi nici nu mai gandesc deocamdata la masini foarte sportive, aveam mai demult o manie pt. Porsche 944 dar nu ma mai gandesc la el ca nu e un model foarte popular in Romania cum e ursuletul (ma refer la piese de schimb). Cred ca aveti dreptate cu faptul de a incepe cu o masina mai putin sportiva. Dar ce? Skoda Fabia, Octavia, Clio....hm (noi) in nici un caz cielo ca e urat la interior bordul patratos. :blink:

post-2361-1160074334_thumb.jpg

post-2361-1160074458_thumb.jpg

post-2361-1160074590_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

UN MARE ADREVAR:

eu nu cred si nici nu am cunostinta ca in vest se dau kilometri inapoi. cel de acolo nu risca libertatea si activitatea lui pentru ca sa vanda un auto cu 300euro mai scump. daca cineva are cunostinta de alte situatie rog sa ma contrazica.

Din auzite, baietii pe care i stiu aduc masini lovite spate/ lateral, ceea e f.f.f. greu de depistat,mai ales daca intra la reparatii pe mana cui trebuie.Si ce voiam de fapt sa spun, tot din auzite, prin Germania feriti-va de rusi.DOAR ei dau km inapoi.

Again, buna initiativa.o sa scot la imprimanta, si o sa mi fac singur o inspectie...mai ales ca vine iarna.

GG C00bra

:blink:

Link to comment
Share on other sites

acum 3 ani am fost in germania cu inca 3 prieteni sa ne luam fiecare cate o masina si odata ajunsi in germania ne-am despartit ca fiecare sa se duca unde vrea sa isi ia ce masina vrea si ne intalneam acasa,stateam 1 saptamana acolo si daca vreunu din noi isi gasea ceva o lua si pleca spre casa iar unul dintre noi a vazut acasa pe mobile.de o masina a sunat a facut rezervare pe ea si cand sa dus acolo erau 4 rusi din aia raketi i-au pus pistolu la tampla si i-au luat cei 15.000 de euro care avea sa ii dea pe masina ! s-au suit in masina si au fugit ! deci nu e doar de km :blink: !
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

din pacate pot sa te contrazic

cunosc doua cazuri de masini aduse de afara cu km dati innapoi

un bmw adus din belgia de un amic care se ocupa de masini pentru un prieten al lui

masina arata 80 000 km si cind au dus-o la bmw pentru o problema cu termocupla sa dovedit ca masina avea 260 000 km (nu fusese modificat kilometrajul si din blocurile de lumini)

alt caz un citroen adus din germania de un alt amic care nu avea incredere in masinile din rom(pe buna dreptate)

tot asa masina arata vreo opt zeci si ceva de mii si cind a dus-o la reprezentanta pentru revizie a aflat ca ultima interventie la masina lui sa facut la 140 000 km in urma cu trei luni

in concluzie nu poti sa fi sigur de nimic

sfatul meu este sa nu credeti in minuni, nimeni nu va face cadouri, nimic in viata nu este gratuit atentie mare si urmati sfaturile lui coobra

daca gasiti o masina cu toate dotarile, km putini si pret mic atunci, in loc sa spui ce norocos sint, mai bine adu-ti aminte ca nimic in viata nu vine pe gratis

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
acum 3 ani am fost in germania cu inca 3 prieteni sa ne luam fiecare cate o masina si odata ajunsi in germania ne-am despartit ca fiecare sa se duca unde vrea sa isi ia ce masina vrea si ne intalneam acasa,stateam 1 saptamana acolo si daca vreunu din noi isi gasea ceva o lua si pleca spre casa iar unul dintre noi a vazut acasa pe mobile.de o masina a sunat a facut rezervare pe ea si cand sa dus acolo erau 4 rusi din aia raketi i-au pus pistolu la tampla si i-au luat cei 15.000 de euro care avea sa ii dea pe masina ! s-au suit in masina si au fugit ! deci nu e doar de km  :blink: !

146444[/snapback]

 

 

Ma sperii rau cu asta. O sa plec in 2-3 saptamani in Germania si nu o sa mai pot sa ma gandesc la masina cat o sa ma gandesc la raketi. Pana atunci, antrenamente la sala. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
De o saptamana vreau sa imi cumpar un BMW, dar am primit o oferta buna la un Audi A4 din 2003 - 12000 EUR foarte frumos, e a unui prieten care chiar are nevoie de ceva bani acuma. Toate A4-urile care le-am vazut incep cu 13000. E 1.9TDI 132CP, negru, 2 perechi de jante sport OZ si originale de Audi, consumabile noi, 2 zgarieturi micute pe bari, care le repara si parbrizul crapat putin, are clima pe 2 zone geamuri electrice, alarma, scaune incalzite, electrice si cauciucuri noi pe jentile originale. Cred ca o cumpar, ce ziceti?
Link to comment
Share on other sites

De o saptamana vreau sa imi cumpar un BMW, dar am primit o oferta buna la un Audi A4 din 2003 - 12000 EUR foarte frumos, e a unui prieten care chiar are nevoie de ceva bani acuma. Toate A4-urile care le-am vazut incep cu 13000. E 1.9TDI 132CP, negru, 2 perechi de jante sport OZ si originale de Audi, consumabile noi, 2 zgarieturi micute pe bari, care le repara si parbrizul crapat putin, are clima pe 2 zone geamuri electrice, alarma, scaune incalzite, electrice si cauciucuri noi pe jentile originale. Cred ca o cumpar, ce ziceti?

227065[/snapback]

 

Indiferent ce masina cumperi,BMW,Audi,du-te in service cu ea pentru verificare.

Cam atat pot spune desi banuiesc ca realizezi ,nu cumperi o masina in fiecare zi,iti cumperi Audi, nu...BMW :blink:

Link to comment
Share on other sites

De o saptamana vreau sa imi cumpar un BMW, dar am primit o oferta buna la un Audi A4 din 2003 - 12000 EUR foarte frumos, e a unui prieten care chiar are nevoie de ceva bani acuma.

Un coleg al meu si-a cumparat un A4 avant din 2004 (a vrut el avant), cu acelasi motor TDI de 96 KW (adica 131 CP) toamna trecuta. Dotari cam aceleasi ca si la cel de care spui tu (cred ca sunt standard pe A4 din 2003-2004).

In ianuarie, dupa ce mi-am luat eu E34-ul din semnatura, l-am plimbat putin, impreuna cu alti 2 colegi. A fost impresionat de cat de bine e intretinuta masina si de cum accelereaza. Dupa cateva saptamani ne-a spus ca se gandeste sa lase Audi-ul sotiei lui si sa-si ia BMW. Deocamdata nu a facut nimic, dar si cand a trecut la Audi a trecut dupa aproape un an de zile dupa ce ne-a spus ca vrea A4 (avea Golf 4 inainte).

 

Faci cum vrei, daca masina e bine intretinuta face mai mult de 13000. Si daca are intre 150k si 200k km sa te astepti la probleme cu turbina.

Link to comment
Share on other sites

:blink: buna! sunt noua pe aici si as vrea sa va cer parerea in legatura cu un bmw bineinteles! :)

 

pot sa imi gasesc aici , in tara, un bmw cam din 1994-1997 pe la 5000-6000 euro care sa fie bun?? ca la cele neinmatrinculate si aduse recent ma omoara taxa de prima inmatriculare, mai ales ca din anii aia masinile au euro 2 cel mult..

 

pls help!!

Link to comment
Share on other sites

:blink:  buna! sunt noua pe aici si as vrea sa va cer parerea in legatura cu un bmw bineinteles!  :) 

 

pot sa imi gasesc aici , in tara, un bmw cam din 1994-1997 pe la 5000-6000 euro care sa fie bun??  ca la cele neinmatrinculate si aduse recent ma omoara taxa de prima inmatriculare, mai ales ca din anii aia masinile au euro 2 cel mult..

 

pls help!!

231528[/snapback]

 

 

Incearca pe Autovit. Asta ar fi o varianta. Sau mai asteapta un pic pana mai scade taxa. Parerea mea e ca cea de-a doua merita mai mult. un BMW din 99 are deja euro 3. Mult succes.

Link to comment
Share on other sites

mersi de sfat. dar problema mea e ca nu am rabdare, si vreau demult masina(bmw). de fapt e cam asa : ori imi iau motor(honda) ori imi iau bmw, si cam astea sunt singurele variante. ca doar nu degeaba se zice ca sunetul scos de un bmw e cel mai apropiat de sunetul unui motor... :blink:
Link to comment
Share on other sites

mersi de sfat.  dar problema mea e ca nu am rabdare, si vreau demult masina(bmw). de fapt e cam asa : ori imi iau motor(honda) ori imi iau bmw, si cam astea sunt singurele variante.    ca doar nu degeaba se zice ca sunetul scos de un bmw e cel mai apropiat de sunetul unui motor... :blink:

231597[/snapback]

 

 

DA . Aici ai dreptate.Si eu m-am grabit un pic cand l-am luat pe al meu dar am avut noroc sa nu aiba decat mici probleme de intretinere. De schimbat uleiul, Cauciucurile si lichidul de frana. Ultimele doua urmeaza vineri sau sambata.In orice caz nimic nu se compara cu BMW-ul. ...Mult succes.

Edited by Fireball
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Sal. si eu vreau sa imi iau un E39 din 1996, adus din germania, cu euro3 si as vrea sa stiu cat e taxa de inmatriculare pt el. Stiam ca in 22.05.2007 se va face publica noua formula de calcul a taxei, dar nu am gasit-o nicaieri. Ma poate ajuta cineva?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.