Jump to content

Eliminare infundatura mica


Guest Pole

Recommended Posts

Guest poleposition

Era cineva care indrepta infundaturile cu nush ce ventuza sau ceva de genul asta... stie cineva ?

 

Am o infundatura mica, proaspata, care banuiesc ca ar iesi la nivel cu metoda respectiva, vazuzem parca si un filmulet ceva...

 

Mersi.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

La dezghet mi-a cazut niste gheata pe masina si mi-am cumparat atat ventuza cat si pops-a-dent. Din pacate n-am avut timp sa ma ocup de ele. Voi face teste pe masina mea (am pe plafon cateva, aripa putin si capota este irecuperabila - trebuie sa o schimb). O sa revin cu rezultatele.
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

e un rahat mic de 2 cm, a intrat un bou cu bicicleta... in fine.

 

Am varianta sa fac pe casco, insa 1. astia schimba complet aripa, nu repara + 2. vopsit. Se ajunge la suma mare, apoi mi se mareste prima aiurea, ca mai nou o ard cu porcarii d-astea... 3. stau cu masina in service.

 

Si stiu ca merge cu sistemul asta ventuza sau cum ii spune...

Link to comment
Share on other sites

Da pune si tu o poza si-ti spun daca merge sau nu.

NU merita sa o faci pe casco..din motivele pe care le-ai exprimat.Eu am avut la fel la range dar din cauza unuia care a trantit portiera in usa mea. :) a iesit nesperat de bine.Punctul era la fel de 1 -1,5 cm .Treaba e ca la SUV-uri (cel putinla Range asa e ) componentele de caroserie sunt din aluminiu ceea se prelucreaza mai greu.Odata deformat e greu sa-l aduci la starea initiala.Baga o poza si ne lamurim.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Pai sa va zic si ce s-a intamplat :D

 

 

a intrat un tolomac cu bicicleta in Cayenne :)

 

Mi-a zis paznicul de vis-a-vis, cica mergea linistit si fara nici un semn s-a pravalit efectiv, da' artistic asa, cu bolta gen.

 

Prima data am zis ca fac atac cerebral, parea zgariata iremediabil pe partea stanga, aripa, portiera, capota, portiera spate etc... insa, la o inspectie mai atenta am observat ca se ia... cred ca era ceva cauciuc de la ghidon si pedale.

 

Am spalat, apoi am dat cu o zeama gen polish imprumutata si au iesit 99% din urme. Se mai vede putin, insa la un polish profi ies cu siguranta.

 

Bine, a reusit sa infunde f putin aripa... dar cred ca se poate scoate la nivel cu smecheria aia... de asta intrebam mai sus :twoup:

 

Cica apoi si-a luat bicla la spinare si a tulit-o, un bou, cred ca si stiu cine a fost dupa descriere :)

 

Tampit, oricum, nu vad ce puteam sa-i reprosez... se poate intampla oricui, doar nu era sa-l pun sa plateasca sau mai stiu eu ce. :(

Link to comment
Share on other sites

Asta am patit eu la un Passat stateam langa masina vre-o 2 metri mai departe cu un amic la o discutie cand vad un biciclist care uita sa ocoleasca masina si se proptese in partea stanga spate. A crapat un pic stopul ceva de neobservat as putea sa zic si au ramas urme de cauciuc pe bara. S-a ridicat si a zis ca nu a vazut masina, se gandea in alta parte.....
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Si pe la mine prin oras exista o firma ce se ocupa cu astfel de chestii: mi-au cerut 400lei pentru 6 locuri si numai unul este asa mic ca in film restul mai mari, se include si o zgarietura in tabla (fara afectare a vopselei) si o aripa indoita putin. Pentru banii acestia zic ca merita daca va iesi treaba buna si chiar nu are rost sa vopsesti.

Din ce mi-au zis astfel de lucruri se pot remedia doar daca vopseaua este originala.

Link to comment
Share on other sites

M-am pricopsit si eu cu o mica infundatura, probabil tot vreun biciclist.. Am gasit tot cautand pe net un service in Vitan, se cheama IRMEB. Am vorbit cu ei si o sa incerce sa-mi rezolve indoitura (e una mica pe cativa cm).. insa nu mi-au garantat ca iese ok. Cand o fac va zic cum a fost.
Link to comment
Share on other sites

Deci faza tare rau de tot...stateam in masina si citeam acest topic pe tel si o asteptam pe sotie...cand la un momendat ma uit in fata si vad un grup de 3 copilasi pe biciclete venind spre mine,2 dintre ei o iau prin stanga si unu prin dreapta...care incearca sa urce p bordura...in secunda urmatoare....BOOM....

Ma dau jos sa vad daca e bn aschiuta....era jumate sub masina si radea!:))

Si asa m'am ales cu o zgarietura in profunzime de 8cm care este exact intre usi...adica 3cm pe usa din fata,5cm pe cea din spate!

Am zis asta e...l'am ridicat p pici si a plecat....

La o verificare mai amanuntita am constatat k trb facuta rep cu chit si vopsirea integrala a celor 2 usi!!

Cik nu se pot indrepta usile k sunt infundate chiar pe margine de tot,si n'au ce trage!

O sa pun o poza curand.... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

Eu tocmai astazi m-am intors de la metalotehnica, ca aveam o indoitura de cca. 2 cm (raza) care, mi-a spus Dnul. de acolo ca a ramas in urma unui picior bine aplicat pe portiera. A iesit in proportie de 90% ca noua.

Eu va recomand sa nu folositi ventuze sau forta bruta pt. asa ceva, duceti-va la un profesionist !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.