Jump to content

Investitie de 8000euro intr-un E36 din '94


sergio_nik

Recommended Posts

e36 a aparut in 1990, nu 1991.

Si compacturi s-au facut si in 2000.

Oricum ati da problema, e36 e cea mai longeviva serie 3.

Primul s-a fabricat in luna a 12'a 1990 !!! Dar s-au vandut DOAR din 1991.

E36 s-au vandut in 1991-1992-1993-1994-1995-1996-1997-1998-1999-2000 10 ani

E46 s-au vandut in 1997-1998-1999-2000-2001-2002-2003-2004-2005-2006 10 [zece] ani

 

Ce trebuie sa retii >>> seria E46 a aparut dupa 6 ani de la lansarea seriei E36, iar seria E90 a aparut la 8 ani de la lansarea seriei E46

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 236
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

e topicul contrelor dintre cei care au e34 si nu isi permit un e39...! si al celor care au un e36 si nu isi permit un e46...! <--exceptie roco

 

Tu chiar ne crezi pe toti tampiti? Crezi ca daca avem un model mai vechi nu putem avea la fel de bine si unul nou? Crezi ca daca am un E36 asta inseamna ca nu imi pot permite un E46? Tu Jacobs mare posesor si mare fan al marcii BMW de ce ai luat un obosit de 320D? De ce nu ai luat un 325i sau macar un 330d?

 

On: Daca 8000 de euro sunt toti banii tai, eu zic sa te gandesti bine ce faci cu ei, eu am investit intr-un an si jumatate in pisica cam 6000 de lei si nu in spoilere, jante cromate sau alte prostii, majoritatea i-am investit in mecanica, gandeste-te daca pui un motor mai mare costurile de intretinere vor creste si ele. Si eu vreau sa iau o masina si sa o fac impecabila, nu stiu daca e bine sau rau dar nu va fi BMW.

Edited by Cosm1n
Link to comment
Share on other sites

@Jacobs: nu e mare nevoie sa mergi multi km cu o masina ca sa stii cat de fiabila e... e destul sa stai ceva timp printre posesori si afli ce si cum :)

Later Edit: corect, frate... nici cu gandul nu gandesc ca mi-a spermite vreodata un E39 :twoup:

Asa-i ca ai maxim 21-22 de ani?

Probabil ca am maxim 21-22 de ani mai multi ca tine...chiar si in BMW. Si cel putin pot sa vorbesc din proprie experienta.

 

@Jacobs simt o samanta de nervozitate la tine si nu vad de ce. Calm ca nu dam cu borduri in noi. Uite exemplu. Productia la e60 s-a oprit si nu se mai face. F10 continua singur. Cred ca au mers 2 luni in paralel numai mult.

 

Vroiam doar sa subliniez faptul ca e36 a fost cea mai longeviva in productie din toate modele (seriile). Datele poate nu sunt chiar exacte dar poate ai inteles ideea.

 

repet [a 4'a oara] :

e36 sunt la vanzare din 1991. dupa 6 ani apare seria noua e46. dupa alti 8 ani apare seria noua e90.

 

citeste restul pe pagina anterioara.

Link to comment
Share on other sites

Tu chiar ne crezi pe toti tampiti? Crezi ca daca avem un model mai vechi nu putem avea la fel de bine si unul nou? Crezi ca daca am un E36 asta inseamna ca nu imi pot permite un E46? Tu Jacobs mare posesor si mare fan al marcii BMW de ce ai luat un obosit de 320D? De ce nu ai luat un 325i sau macar un 330d?

- de ce nu ai unul nou ?

- poate ai vrut sa ma intrebi de ce nu pot sa vand acest 320dA...nu ?

Link to comment
Share on other sites

Tu chiar ne crezi pe toti tampiti? Crezi ca daca avem un model mai vechi nu putem avea la fel de bine si unul nou? Crezi ca daca am un E36 asta inseamna ca nu imi pot permite un E46? Tu Jacobs mare posesor si mare fan al marcii BMW de ce ai luat un obosit de 320D? De ce nu ai luat un 325i sau macar un 330d?

- de ce nu ai unul nou ?

- poate ai vrut sa ma intrebi de ce nu pot sa vand acest 320dA...nu ?

Majoritatea de pe forum stiu ca am avut un E46 si l-am dat sa iau un E36.

Link to comment
Share on other sites

Tu Jacobs mare posesor si mare fan al marcii BMW de ce ai luat un obosit de 320D?

 

Ce intrebare e asta? din acelasi motiv pentru care si-au luat mai mult de jumatate din membrii forumului: consuma putin si are cuplu mare. :twoup:

 

Pai daca atat ridica in slavi E46 de ce nu si-a luat unul cu o motorizare pe masura.

Link to comment
Share on other sites

@Jacobs

 

Cred ca ai uitat asta:

 

''The BMW E46 is the fourth generation of the 3 Series compact executive cars produced by BMW, produced from 1998 when it succeeded the BMW E36 until it was replaced by the BMW E90 in 2005.''

cand imi arati acel e46 compact produs in 1998 sau 1999...nu ma mai vezi pe forum.

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sĂŁ ne respectĂŁm ĂŽntre noi indiferent de motorizare sau valoarea maÂşinii.

 

Caracterul conteazĂŁ.

 

 

Pai la fel de bine poate respecta un posesor de E46 un posesor de E34 sau E36,asta nu inseamna ca daca vad la semafor unu cu un E30 sa il iau pe ala la misto.

Link to comment
Share on other sites

@Jacobs

 

Cred ca ai uitat asta:

 

''The BMW E46 is the fourth generation of the 3 Series compact executive cars produced by BMW, produced from 1998 when it succeeded the BMW E36 until it was replaced by the BMW E90 in 2005.''

cand imi arati acel e46 compact produs in 1998 sau 1999...nu ma mai vezi pe forum.

Nu s-a referit la e46 compact. s-a referit la seria 3 e46... de ce le-au denumit asa, nu ma intreba.

Link to comment
Share on other sites

Deja o deviem serios. Topicul asta tinde sa devina e36 contra e46 si e34 contra e39....e clar e46 si e39 sunt un progres tehnologic fata de suratele lor mai batrane dar cu ele s-a inceput epoca de glorie a BMW-ului si ele au purtat "stindardul" evolutiei cel mai pregnant. Diferenta intre e30 si e36 e mult mai mare decat intre e36 si e46. Si la fel intre e28 si e34 fata de de e34 si e39.

 

Cred ca acum omul nici numai stie ce sa creada sau sa faca...

Edited by michael
Link to comment
Share on other sites

Tu Jacobs mare posesor si mare fan al marcii BMW de ce ai luat un obosit de 320D?

 

Ce intrebare e asta? din acelasi motiv pentru care si-au luat mai mult de jumatate din membrii forumului: consuma putin si are cuplu mare. :twoup:

 

Pai daca atat ridica in slavi E46 de ce nu si-a luat unul cu o motorizare pe masura.

 

Suna la BMW si spune-le sa scoata de pe piata modelele care nu iti convin ! Dar sa lase optionalele ... OK ? E pacat sa ai doar motor sub capota.

Ce diferenta de mentalitate !!!

Link to comment
Share on other sites

e36 a aparut in 1990, nu 1991.

Si compacturi s-au facut si in 2000.

Oricum ati da problema, e36 e cea mai longeviva serie 3.

 

E46

 

''The BMW E46 is the fourth generation of the 3 Series compact executive cars produced by BMW, produced from 1998 when it succeeded the BMW E36 until it was replaced by the BMW E90 in 2005.''

O fi e36 cea mai longeviva Serie3, dar pe mine ma lasa rece. Comparativ cu e30-ul mi se pare foarte monotona ca si aspect. Nu are nimic spectaculos din punctul meu de vedere. Mi se pare o masina patratoasa, fara vreo urma de clasa. Este pur parerea mea!

 

Acum, ca pe topic s-a ajuns la rivalitati intre posesorii de nou si vechi, intre posesorii de motoare mici si mari... Eu zic ca nu-si au locul aceste contre, iar fiecare isi cumpara ceea ce isi permite. Faptul ca unii isi permit mai mult, iar altii mai putin n-ar trebui sa fie motiv de intepaturi...

Link to comment
Share on other sites

De ex. pe sotia mea un 320i nou o costa aici exact 10 salarii.

NORMAL ca intre un e46 si un e90 il aleg oricand pe ultimul.

 

Daca eram in RO...cu 10 salarii isi cumpara Logan nou cu AC eventual.

 

 

Si roco...pentru cultura ta generala...E46 s-au produs si in 1997 si pana in august 2006. Asa au considerat ei :twoup: Conteaza buna/corecta informare pe forum.

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

Tu Jacobs mare posesor si mare fan al marcii BMW de ce ai luat un obosit de 320D?

 

Ce intrebare e asta? din acelasi motiv pentru care si-au luat mai mult de jumatate din membrii forumului: consuma putin si are cuplu mare. :twoup:

 

Pai daca atat ridica in slavi E46 de ce nu si-a luat unul cu o motorizare pe masura.

 

Suna la BMW si spune-le sa scoata de pe piata modelele care nu iti convin ! Dar sa lase optionalele ... OK ? E pacat sa ai doar motor sub capota.

Ce diferenta de mentalitate !!!

Hai sa vedem cate optiuni are masina ta si cate a mea.

 

De ex. pe sotia mea un 320i nou o costa aici exact 10 salarii.

NORMAL ca intre un e46 si un e90 il aleg oricand pe ultimul.

 

Daca eram in RO...cu 10 salarii isi cumpara Logan nou cu AC eventual.

 

 

Si roco...pentru cultura ta generala...E46 s-au produs si in 1997 si pana in august 2006. Asa au considerat ei :) Conteaza buna/corecta informare pe forum.

 

 

Poate sunt unii care au studiat aici in RO si castiga destul de bine si nu le trebuie 10 salarii, le ajunge 2-3. :)

Edited by Cosm1n
Link to comment
Share on other sites

O fi e36 cea mai longeviva Serie3, dar pe mine ma lasa rece. Comparativ cu e30-ul mi se pare foarte monotona ca si aspect. Nu are nimic spectaculos din punctul meu de vedere. Mi se pare o masina patratoasa, fara vreo urma de clasa. Este pur parerea mea!

 

Asadar, acest e36 este mai patratos:

http://www.carpictures.tk/images/pic/95m3018.jpg

Decat cutia asta, numita e30: (no offense e30 fans, dar e30 chiar e patratos al dracului, stiti si voi)

http://www.projecttrackday.com/wp-content/uploads/2009/04/1983_318i.jpg

 

 

E bine de stiut.

Un punct de vedere si asta, ti-l respect.

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

sper sa nu citeasca altcineva. doar noi doi :twoup:

 

-xenon

-senzor lumina

-senzor ploaie

-geamuri el.

-tempomat

-volan sport cu comenzi

-DSC

-scaune incalzite

-scaune cu perina de aer actionata el.

-senzori parcare

-cotiera

-trapa el.

-oglinzi el. si rabatabile el. [doar daca conteaza]

-telefon si BT

-climatronic

-jante AL 16''

-computer de bord

-6 airbaguri

-radio-cd

 

daca am uitat ceva...

 

Poate sunt unii care au studiat aici in RO si castiga destul de bine si nu le trebuie 10 salarii, le ajunge 2-3. :)

faceam doar o comparatie intre RO si EU. salariu de bugetar si acolo si aici.

Link to comment
Share on other sites

De ex. pe sotia mea un 320i nou o costa aici exact 10 salarii.

NORMAL ca intre un e46 si un e90 il aleg oricand pe ultimul.

 

Daca eram in RO...cu 10 salarii isi cumpara Logan nou cu AC eventual.

 

 

Si roco...pentru cultura ta generala...E46 s-au produs si in 1997 si pana in august 2006. Asa au considerat ei :twoup: Conteaza buna/corecta informare pe forum.

 

Eu stiu ca E46 s-a produs incepand cu aprilie 1998.Desi citand din revista magazin franceza L'argus: ,,Mai 1998 Lancement avec deux moteurs a essence(318i: 1.9 118ch et 328i: 2.8 193ch).Din aceeasi revista,reiese ca E90 s-a produs incepand cu martie 2005.

Link to comment
Share on other sites

-geamuri electrice fata

- cotiera

- clima(manuala)

- computer de bord( OBC cu 18 butoane)

- scaune sport incalzite

- volan in 3 spite din piele reglabil

- nuca schimbator piele

- 2 airbag-uri

- trapa electrica pe 2 pozitii

- oglinzi electrice

- inchidere centralizata

- jante originale BMW pe 16

- proiectoare (presupun ca le ai si tu)

Ceea ce as mai vrea din dotarile masinii tale ar fi tempomatul, senzorii de parcare si comenzile de pe volan.

Edited by Cosm1n
Link to comment
Share on other sites

Eu stiu ca E46 s-a produs incepand cu aprilie 1998.Desi citand din revista magazin franceza L'argus: ,,Mai 1998 Lancement avec deux moteurs a essence(318i: 1.9 118ch et 328i: 2.8 193ch).Din aceeasi revista,reiese ca E90 s-a produs incepand cu martie 2005.

...iar E36 incepand cu 1991

 

 

BINGO !!!

 

...si intradevar s-a mers pana prin 2000 cu niste variante de e36 si ... pana in 2007 cu 318Ci, 320Ci, 330Ci, 330cd, etc.

 

Si pe viitor o sa iese cate o serie noua probabil din 5 in 5 ani sau chiar mai putin. Concurenta este mare, iar un face-lift nu este vizibil si/sau inteles pentru neinitiati.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.