Jump to content

Investitie de 8000euro intr-un E36 din '94


sergio_nik

Recommended Posts

  • Replies 236
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Am mai auzit-o si pe asta,cum sa bagi omule 8 mii de euro intr-un e36?tu ori glumesti ori faci misto,vinde-o si cu banii care ai mai ai iti iei o masina calumea,tu nu ai ce face cu timpul,nervii si cu banii?nu stiu,nu stiu ce sa mai zic,baieti,voi cu gandirea cerebrala faceti-l sa inteleleaga ca e o aiurela ce gandeste el,uhh am mai auzit-o si pe asta....
Link to comment
Share on other sites

:twoup:

Am mai auzit-o si pe asta,cum sa bagi omule 8 mii de euro intr-un e36?tu ori glumesti ori faci misto,vinde-o si cu banii care ai mai ai iti iei o masina calumea,tu nu ai ce face cu timpul,nervii si cu banii?nu stiu,nu stiu ce sa mai zic,baieti,voi cu gandirea cerebrala faceti-l sa inteleleaga ca e o aiurela ce gandeste el,uhh am mai auzit-o si pe asta....

pe unde ai umblat pana acum?

:)

Edited by Bogdan15RAM
Link to comment
Share on other sites

Daca esti pasionat si-ti plac masinile mai unicate , baga banii in e36 . Insa cu siguranta nu va mai fi o masina de mers cu ea zilnic , va consuma mult , va fi foarte joasa , ai sa o distrugi pe minunatele noastre strazi. Automat ti-ar mai trebuii o a 2 masina . Si mie unul mi se par putini bani , iti trebuiesc mult mai multi pt. a face o treaba de calitate . Si asemenea masini sunt duse intr-un stadiu de modificare in care mai pica una alta , daca o ai in sange boala asta , nu o sa o termini niciodata , tot timpul vei vrea ceva si mai bun sa adaugi pe ea .

 

Eu zic sa o dai si sa-ti iei un e46 , in care vei baga bani la inceput dupa care pa , doar benzina/motorina si consumabile .

Link to comment
Share on other sites

Eu chiar nu inteleg, nu exista ceva mai important decat banul la voi?

Numai intrebari de astea aud pe la romani:

 

 

In cat iti sta?

Cat ai bagat in ea?

Nu-ti mai scoti banii asai?

Nu merita, nu e unica sa valoreze ceva mai tarziu.

 

Sincer, mie mi se rupe ca a mea valoreaza acum 30-40% din cat am bagat in ea, n-am bagat din banii nimanui, am bagat din banii mei.

Asa si altii ce au facut ca mine sau vor sa faca ca mine, precum initiatorul topicului.

 

Sunt oameni ce prefera ca in loc sa sparga bani la cazino sau la curve, sa bage bani intr-o vechitura.

Dincolo acesti oameni sunt admirati fiindca readuc la viata niste masini ce in putini ani, ar ajunge la proiectul rabla, aici ....

 

Daca o luam din punct de vedere financiar, evident ca nu se merita o asemenea investitie, insa daca o luam asa, nu se merita sa luam nici un e90, care peste 3 ani, e 6-7 mii.

Banii investiti in orice fel de automobil, sunt bani pierduti, daca automobilul ala nu isi scoate pita. Asa ca n-o mai bateti tot pe bani... ca n-are rost.

Link to comment
Share on other sites

NU se merita sa bagi banii aia in E36.

Tu pana acum nu ai condus BMW. O sa sara multi pe mine :twoup: 316i nu poate sa fie comparat nici macar cu 320i !

 

Poti sa imi spui ce ti-a placut la 316i ? Iti spun sigur ca o sa gasesti acele lucruri si la unele modele de la Audi-VW-Renault-Opel.

 

Roaga pe cineva cu un 320i E36 sa te lase sa il conduci...

Link to comment
Share on other sites

Am mai auzit-o si pe asta,cum sa bagi omule 8 mii de euro intr-un e36?tu ori glumesti ori faci misto,vinde-o si cu banii care ai mai ai iti iei o masina calumea,tu nu ai ce face cu timpul,nervii si cu banii?nu stiu,nu stiu ce sa mai zic,baieti,voi cu gandirea cerebrala faceti-l sa inteleleaga ca e o aiurela ce gandeste el,uhh am mai auzit-o si pe asta....

 

Mai bine isi cumpara 2 loganuri sau 4 solenza!!! Masini "calumea"!!!!!!!!!

 

On topic:

 

Cine are bani intrabevar sa arunce 8000 euro deodata intr-o masina nu cred eu ca sta si pune astfel de intrebari pe forum!!

Link to comment
Share on other sites

sergio are un 316i. O masina de oras, probabil adresata femeilor care doresc sa conduca BMW. Nu se compara cu 320i [macar]. Sigur nu a fost la liniute decat in prima luna dupa ce a cumparat masina. A vazut ca nu are rost si nu a mai insistat.

 

Voi il sfatuiti sa faca din acest 316i un M3 sau sa il duca pana la un 328i !!! Ca si cand i-as spune lu' vecina de deasupra [e romanca] ''nu vrei sa iti schimbi bicicleta cu un kart ?''

 

Astept [pentru curiozitatea mea] de la sergio sa imi spuna ce isi doreste de la o masina.

Link to comment
Share on other sites

Este pe autovit un m3 de vanzare chiar de aproximativ 8000 euro:)

http://autovit.ro/bmw-m3-C11998787.html

Si trebuie sa-i dai jos acele evazari oribile si bara spate , o trebuii sa umblii si la praguri ? Presupun ca da .

 

E cu dus si intors , din germania ti-ai lua unul de 321 de cai si acela nu a circulat pe strazile noastre si ar arata muuult mai bine , dar ai taxa care te cam tine de picioare .

Edited by Billy M
Link to comment
Share on other sites

Nu zis nimeni ca trebuie sa bage 8000 de euro. Mai sus am facut un calcul aproximativ, o sugestie de un motor, poate sa puna doar 2.0 I De fapt iese binisor sub 8 mii, daca nu schimba motorul o face boboc si cu 3. Si o face 3 ori mai bine si ca stare tehnica si ca aspect decat orice e46, fie el si din 2003. . Intelegeti ca la masini de peste 10 ani numai starea conteaza, nu se mai devalorizeaza. Un e34 cu care treci ITP - TUV taras grapis ( adica se poate circula cu el ) se invarte intre 2-3000 de euro de ani buni. Nu mai scade mai jos. Iar in stare buna a ramas cam la fel, acelasi pret de 2-3 ani. Alea mai bune sunt mai scumpe. La fel o sa ajunga si e39 in 2-3 ani . E46 la fel.

Despre ce afaceri vorbim aici ? cand esti samsar sau traiesti de pe o zi pe alta si speri ca daca dai un polish, torni niste duralube in motor, pui dopuri in furtunele de vaacum, tai filtrul de particule si pui o teava de inox cum se practica la e60 mai ales, si speri sa prinzi vreun motan dupa 3 ani sa i-o dai cu cat ai cumparat-o, da aveti dreptate, nu e nici o afacere...

Orice masina personala, nu de firma care aduce bani e o chestie mai mult sau mai putin necesara care va inghitii bani. Cati ? cati vrei tu si iti permiti...

Stiu oameni care dau 3000 de euro pe o bicicleta si nu au masina personala . De aia ce ziceti ? cum mai e cu afacerea, devalorizarea si cu revandutul ?

Link to comment
Share on other sites

ia-ti un e46 inmatriculat pe RO pana in 6000euro si iti mai raman bani sa faci si e36-le.

sau:

cumpara inca 1 e36 in asa fel sa ai 2 e36:

1 sa fie sedan motor 2.0 M52 full options de familie.

2 sa fie un coupe 2.8 sau motor de m3 si il faci doar de week end si iesiri in forta cu baietii vinerea seara.

 

sau 3:

pune mana si ia-ti haine,imbracate bine,renoveazati casa si dale draq de fiare ca astea iti mananca zielele.

Si sa fii sanatos!

Link to comment
Share on other sites

Sper sĂŁ nu se supere nimeni, ĂŽnsĂŁ cei care spun cĂŁ ar investi direct 8000 € ĂŽntr-un E36 ori nu au vĂŁzut niodatĂŁ 8000 € deodatĂŁ, ori nu Âştiu pe ce lume trĂŁiesc.

 

Nu spun cĂŁ E36 nu poate fi o maÂşinĂŁ bunĂŁ, ĂŽnsĂŁ deja nu mai e cazul de asemenea investiĂžii.

 

Iar ceea ce spun eu are mai ales valabilitate ĂŽn prezent.

8000 € cash ĂŽnseamnĂŁ mai mult acum decât ĂŽnsemnau acum vreo doi ani.

Nu mĂŁ refer la valoare ci la greutatea de a-i obĂžine.

 

cum le Âştii tu pe toate ... adicĂŁ? dacĂŁ eu am bĂŁgat ĂŽntr-un urs cam 6 mii eur ĂŽntr-un an (cel mai mult deodatĂŁ au fost 2 mii - tapiĂžerie piele recaro originalĂŁ Âşi jante), plus preĂžul de cumpĂŁrare al acestei maÂşini, fiind ĂŽn acelaÂşi timp proprietar de e46, nu Âştiu pe ce lume trĂŁiesc ???.

sunt oameni Âşi oameni.

 

la fel, În legãturã cu obÞinerea ºi valoarea banilor. iatã cã În cazul meu te Înºeli! eu Îi obÞin la fel de uºor În prezent faÞã de perioada ante-crizã, doar cã, cu o anumitã sumã de bani, poÞi face mai multe lucruri acum decât Înainte.

 

nu mai vorbiĂži cu absolutisme sau "axiome" inventate! nimeni nu le Âştie pe toate.

spuneĂži-i omului ce aĂži face voi ĂŽn cazul lui Âşi nu ce consideraĂži voi fĂŁrĂŁ drept de apel, cĂŁ este bine sau rĂŁu.

 

on: pentru iniÞiatorul topicului - sunt de acord cu cele spuse de DOMI ºi ROCO123, cu menÞiunea cã ar trebui sã faci acea investiÞie În e36 doar dacã ai posibilitãÞi financiare peste medie pe termen lung ºi dacã nu te deranjeazã pãrerile persoanelor din jurul tãu, care eventual "s-ar uita la tine de sus" (dintr-un golfV, passat, e46 316i aproape chel, :twoup: etc.), zicând "uite ce vechiturã are ºi ãsta" !

Edited by bogdan.m
Link to comment
Share on other sites

Eu n-am zis cĂŁ le Âştiu pe toate, ceea ce scriu sunt doar pĂŁreri pe care le am, bĂŁnuiesc cĂŁ e evident acest lucru.

 

Ăn acest moment, când un E46 coupe dotat Âşi cu o motorizare bunĂŁ poate fi cumpĂŁrat cu 8-10 000 €, chiar nu ar avea rost sĂŁ iei un E36 Âşi sĂŁ bagi ĂŽn el foarte mulĂži bani.

De ce? E o chestie de logicã simplã. E46 este o maºinã mai bunã, o evoluÞie faÞã de E36.

 

AÂş lua un E36 doar dacĂŁ ar fi M3 Âşi ĂŽntr-o stare originalĂŁ, cu puĂžini km la bord Âşi foarte ĂŽntreĂžinut.

 

Mã bucur cã Þie ÎÞi merge aºa bine, pe de altã parte, În caz cã n-ai ÎnÞeles, când scrii ceva pe un forum nu existã posibilitatea de a suprinde toate situaÞiile posibile, Întotdeauna pot exista excepÞii.

Ăn orice caz, cine-Âşi ia un E36 nu este vreun om foarte bogat, excepĂžia ar fi cazul ĂŽn care este vorba de un M3 cumpĂŁrat pentru week-end-uri, prin urmare este mai bine sĂŁ Ăžii de bani ĂŽn perioada asta.

 

Exact asta am spus, Âşi anume ceea ce aÂş face eu.

Nu decid eu pe banii lui, scriu doar pentru cĂŁ ne-a cerut pĂŁrerea.

 

 

Si o face 3 ori mai bine si ca stare tehnica si ca aspect decat orice e46, fie el si din 2003. .

 

Exagerezi.

Folosind piese sh, nu ai cum sã o faci de 3 ori mai bine decât orice E46, fie el din 2003.

 

VorbeÂşti de parcĂŁ toate E46-urile sunt niÂşte cazane cu proprietari cocalari, care Âşi-au bĂŁtut joc de ele.

SĂŁ fim serioÂşi.

Link to comment
Share on other sites

La 8.000 eu am luat asta:http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=71334&pid=1110038&mode=threaded&start=200#entry1110038

 

Pot sa spun ca am fost norocos si "tigan" la negociat.

Sa ne spui ce ai hotarat.

 

Numai bine.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.