Jump to content

e90 330xd


victor_minator

Recommended Posts

Salutare!

Planific sa cumpar curand un 330xd si deocamdata am gasit doar una cu transmisie automata la Automobile Bavaria cu 15000 km la bord.

Tipul de la salon mi-a explicat, convins, ca transmisia automata este mult mai potrivita decat cea manuala pe 330xd, totusi eu as prefera transmisia manuala.

 

Ce tip de transmisie credeti ca este mai potrivita pentru acest model ? Care sunt avantajele/dezavantajele pentru cutia de viteze manuala/automata pe acest model?

Edited by victor_minator
Link to comment
Share on other sites

Eu pe masina aia as prefera o automata. La 4x4 trebuie sa stii sa schimbi ca sa nu uzezi ambreiajul prematur. Si puterea e suficient de mare ca sa faca schimbatul neconfortabil pentru cei care sunt cu tine in masina, daca nu esti atent. Deci o automata te scapa de problemele astea. Iar daca nu esti 'die-hard' pe manuala, o sa-ti placa automata dupa ce inveti s-o folosesti.

 

..si uite aici, pentru comparatie de pret :twoup:

http://bmw-motorag.ro/CarStock/Cars.aspx?cartype=1

 

Eu de la ei mi-am luat masina, si am luat-o mult mai bine decat toate ofertele de la bavaria..

Link to comment
Share on other sites

Eu pe masina aia as prefera o automata. La 4x4 trebuie sa stii sa schimbi ca sa nu uzezi ambreiajul prematur. Si puterea e suficient de mare ca sa faca schimbatul neconfortabil pentru cei care sunt cu tine in masina, daca nu esti atent.

sunt masini de putere dubla si manuale...nu e un standard adoptat, ca de la o anumita putere iti trebuie automata, ca sa nu topesti ambreiajul

daca esti anti-talent cu volanul , probleme cu ambreiajul poti avea si la 100 de cai, nu iti trebuie 230 de cai de diesel :twoup:

aia cu "La 4x4 trebuie sa stii sa schimbi ca sa nu uzezi ambreiajul prematur"......sa iti zic un secret....se presupune ca ar trebui sa schimbi la orice masina, tehnica e aceeasi si la 4x4 si la tractiune si la propulsie.

eu n-am auzit de cursuri speciale de sofat pentru AUTOMOBILE 4x4.

am mers cu 330xd manual si nu mi s-a parut deloc inconfortabil cu manuala....si nici nu mi s-a parut ca din cauza puterii fenomenale nu se simt pasagerii bine in masina(nici nu am avut pasageri, dar nu stiu de unde a scos asta cu pasagerii colegul de mai sus)

masina are o acceleratie doarte puternica, ce se mentine si in treptele superioare.ar forta si in a 6-a de la 2000 rpm

Link to comment
Share on other sites

pt un oras aglomerat 100% automata , si daca ai chef de condus manual , modulul de la steptronic face fata f bine , uneori si eu mai conduc pe manual si e fun in sensul ca nu mai trebuie sa am grija la subturatie , daca vede ca dorm retrogradeaza automat , asa ca nu esti in lipsa de cuplu. Oricum 330 Xd e inzestrat cu destui cp cat sa nu mai conteze cutia sau treapta de viteza :twoup: Succes Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

ai dracu neti au pus un ambreaj de c@c@t pe o masina foarte puternica.un fel de locomotiva.nu poti merge cu masina foarte puternica daca e manuala ca se constipeaza pasagerii.da-o dr@cu de treaba......Manuala clar din punctul meu de vedere
Link to comment
Share on other sites

Eu pe masina aia as prefera o automata. La 4x4 trebuie sa stii sa schimbi ca sa nu uzezi ambreiajul prematur. Si puterea e suficient de mare ca sa faca schimbatul neconfortabil pentru cei care sunt cu tine in masina, daca nu esti atent.

sunt masini de putere dubla si manuale...nu e un standard adoptat, ca de la o anumita putere iti trebuie automata, ca sa nu topesti ambreiajul

daca esti anti-talent cu volanul , probleme cu ambreiajul poti avea si la 100 de cai, nu iti trebuie 230 de cai de diesel :twoup:

aia cu "La 4x4 trebuie sa stii sa schimbi ca sa nu uzezi ambreiajul prematur"......sa iti zic un secret....se presupune ca ar trebui sa schimbi la orice masina, tehnica e aceeasi si la 4x4 si la tractiune si la propulsie.

eu n-am auzit de cursuri speciale de sofat pentru AUTOMOBILE 4x4.

am mers cu 330xd manual si nu mi s-a parut deloc inconfortabil cu manuala....si nici nu mi s-a parut ca din cauza puterii fenomenale nu se simt pasagerii bine in masina(nici nu am avut pasageri, dar nu stiu de unde a scos asta cu pasagerii colegul de mai sus)

masina are o acceleratie doarte puternica, ce se mentine si in treptele superioare.ar forta si in a 6-a de la 2000 rpm

 

Din cauza solicitarilor mai mari la care e supus un ambreiaj la o masina 4x4, in principal la cele 4x4 permanent, o sa se uzeze mult mai repede daca posesorul merge cu el patinat. La un 4x2 e mai 'tolerant'. Din nou, socurile in transmisie la cuplarea ambreiajului se simt altfel, si eu de exemplu stiu persoane care nu pot merge cu anumiti soferi in masina, pentru ca li se face rau de la stilul 'smucit' de condus. Poate ca tu stii sa schimbi, sau poate n-ai mers suficient cu masina respectiva ca sa-ti dai seama daca strici ambreiajul sau nu. Oricum, pentru a evita toate 'poate-urile' astea, imi mentin parerea ca pe masina respectiva e mai indicata cutia automata. Chiar daca puterea nu e una fenomenala, e o diferenta majora daca inainte ai avut o masina de 70 sau 100 de cai.

Link to comment
Share on other sites

ai dracu neti au pus un ambreaj de c@c@t pe o masina foarte puternica.un fel de locomotiva.nu poti merge cu masina foarte puternica daca e manuala ca se constipeaza pasagerii.da-o dr@cu de treaba......Manuala clar din punctul meu de vedere

 

Ai si vreun argument pentru asta, sau doar pentru ca 'manuala rulz'?

Dupa care exercitiul doi: invatam sa desprindem ideile corecte din text (n-am afirmat niciun moment ca ambreiajul e prost, ci doar ca se strica daca e folosit incorect)

Si exercitiul 3: invatam sa scriem corect.

 

Dupa astea trei exercitii o sa rezulte si postari coerente in forumuri..

Link to comment
Share on other sites

1.asta e parerea si alegerea care as face-o eu

2.o masina se strica oricum daca nu sti sa o folosesti.e o arta modul in care trebuie sa folosesti ambreajul :twoup:)

3.asta cu scrisul corect este o moda aici si din cauza asta nu poti tu dormi.exista o alta exprimare mai normala,dar nu recistesc textul de fiecare data inainte sa dai reply si in plus chiar mi se rupe de carcotasi.

 

P.S.trebuie sa intelegi ca este parerea mea ce cutie de viteze as alege,dar este penibil sa spui ca se strica repede un ambreaj pe care constructorul il foloseste pe o masina.

Link to comment
Share on other sites

Sunt posesor de E90 330 xd cu steptronic si inainte de masina asta nu concepeam sa-mi iau masina cu cutie automata pentru ca mi se parea o tampenie!

Dupa o ora de condus inainte s-o iau m-am linistit complet.....cutia e pur si simplu ideala pentru motorul de 3 litri, iar o cutie manuala pe un motor ce dezvolta 500 Nm este putin cam incomoda pentru un sofer mai "lent la mana" daca-i pot spune asa si poti nenoroci discul de ambreiaj repede.....dar nu e imposibila motiv pentru care este echipare standard cu cutie manuala la acest model. La 335d in schimb nu mai exista cutie manuala in versiunea standard....tocmai pentru ca ar crea probleme majoritatii utilizatorilor!

Concluzia e simpla: daca vrei confort sporit si daca nu esti maestru cu schimbatu treptelor si nu esti obisnuit cu asa un cuplu ia automata si n-o sa-ti para rau(accelerezi de zici ca esti in naveta spatiala ....si fara intreruperi), totusi daca te bati cu pumnul in piept ca numai cutia manuala exista pentru un barbat "vero" poti sa-ti iei manuala ca sa nu-ti arunce soferii "adevarati" cu pietre in geam la semafor!

Edited by gts
Link to comment
Share on other sites

@gts- foarte bine argumentat si se pare ca ai o parere corecta si obiectiva.

toate astea desi eu sunt "fan" manuala..si chiar am un 330xd.chiar nu e nicio smecherie..masina se conduce fix ca oricare alta,( ambreiajul si volanta fiind foarte ok fara sa le menajez),exceptand rezerva de putere pe care n-ai cum sa nu o observi:) dar din povestea ta..mi se pare ca deja m-ai convins sa incerc si o masina automata candva curand..sunt sigur ca ambele sunt foarte ok, si e doar o chestiune de alegere care vine odata cu varsta..mie care inca imi place sa alerg..e normal sa-mi placa cutia manuala, dar sunt 100% sigur ca in momentul in care o sa lenevesc/imbatranesc o sa aleg o automata.d-aia nici nu incerc de pe acum..sa nu ma tenteze sa ies prea devreme la pensie. deci sportivitate vs confort.

P.S. in Bucuresti automata e din ce in ce mai clar o alegere necesara.mai ales daca nu ai cai putere multi..dupa parerea mea.de cand visez la o masina cu consum extrem de mic, sa fie mica si "parcabila" si sa aiba cutie automata.caii putere deja nu ar mai conta.as putea in sfarsit sa dorm si eu pe nenorocitul de drum de acasa la servici dimineata si dupa amiaza la intoarcere.:twoup:

Link to comment
Share on other sites

Sunt posesor de E90 330 xd cu steptronic si inainte de masina asta nu concepeam sa-mi iau masina cu cutie automata pentru ca mi se parea o tampenie!

Dupa o ora de condus inainte s-o iau m-am linistit complet.....cutia e pur si simplu ideala pentru motorul de 3 litri, iar o cutie manuala pe un motor ce dezvolta 500 Nm este putin cam incomoda pentru un sofer mai "lent la mana" daca-i pot spune asa si poti nenoroci discul de ambreiaj repede.....dar nu e imposibila motiv pentru care este echipare standard cu cutie manuala la acest model. La 335d in schimb nu mai exista cutie manuala in versiunea standard....tocmai pentru ca ar crea probleme majoritatii utilizatorilor!

Concluzia e simpla: daca vrei confort sporit si daca nu esti maestru cu schimbatu treptelor si nu esti obisnuit cu asa un cuplu ia automata si n-o sa-ti para rau(accelerezi de zici ca esti in naveta spatiala ....si fara intreruperi), totusi daca te bati cu pumnul in piept ca numai cutia manuala exista pentru un barbat "vero" poti sa-ti iei manuala ca sa nu-ti arunce soferii "adevarati" cu pietre in geam la semafor!

 

Merci pentru sustinere :twoup:

Link to comment
Share on other sites

nu ma pricep, ce pot sa zic e doar ca sunt situatii in care cutia manuala este bine venita. dar cum au spus destui pe topic, dai inainte, desi nu cred ca cutia automata este cea ideala pentru 330xd.

 

pana la urma e dupa gustul omului.....si cel mai indicat sfat pe care i-l putem da omului e sa le incerce pe amandoua(un 330 xd cu manuala si un 330 xd cu steptronic) si sa si-o aleaga pe cea care ii place mai mult!

altfel fiecare isi va spune parerea personala in functie de ce conduce sau de ce i-a placut mai mult cand a condu!

Nu cred ca ar trebui sa-ti cumperi masina dupa parerile celorlalti.....daca iti place tie...e OK

Link to comment
Share on other sites

Pentru cineva care conduce mai sportiv, cutia automata are si ea nevoie de o perioada de acomodare, ca sa inveti s-o folosesti cum trebuie (adica s-o determini sa schimbe cand/cum vrei tu). Sunt si persoane care pur si simplu nu pot sa se acomodeze cu o cutie automata, dar cazurile sunt relativ rare.

 

Eu conduc o manuala acum. Dar stiu cum merge automata de la bmw si mi-as lua cu ochii inchisi, la motorul respectiv.

Link to comment
Share on other sites

o cutie manuala pe un motor ce dezvolta 500 Nm este putin cam incomoda pentru un sofer mai "lent la mana" daca-i pot spune asa si poti nenoroci discul de ambreiaj repede.....dar nu e imposibila motiv pentru care este echipare standard cu cutie manuala la acest model. La 335d in schimb nu mai exista cutie manuala in versiunea standard....tocmai pentru ca ar crea probleme majoritatii utilizatorilor!

si eu consider ca automata e mai potrivita pentru acest motor. dar din cauza de confort, nu in ideea ca ambreiajul e atat de sensibil ca tre sa fi vreun maestru la schimbat treptele. dar nu e MUSAI....nu iti pica ambreiajul la 20000 , ce naiba, ca nu e facut din carton, si cum il patinezi un pic se arde

ambreiajul are cdv oricum , iar la o utilizare NORMALA , daca sti sa schimbi vitezele la logan de 1,4 , te descurci si cu 330xd manual, nu iti trebuie cursuri speciale

m-am urcat in 330xd manual, am plecat de pe loc usor, fara nici o smucitura la nici o schimbare de treapta, nu a vomitat nici pasagerul, si nici proprietarul nu a plans dupa ambreiaj, desi dupa ce am dat o tura usor , am dat si una tare.

ia ce gasesti mai frumos, mai dotat, mai cum iti place tie masina....cutia de viteze nu are de ce sa te ingrijoreze nici una,nici alta,si automata e foarte buna, foarte comoda, schimba si destul de rapid.

 

p.s. sfatul cu incercatul nu cred ca e realist....nu prea vad eu sa aiba bavaria la teste si manuala si automata pentru 330xd. :twoup:

Edited by mihai20
Link to comment
Share on other sites

o cutie manuala pe un motor ce dezvolta 500 Nm este putin cam incomoda pentru un sofer mai "lent la mana" daca-i pot spune asa si poti nenoroci discul de ambreiaj repede.....dar nu e imposibila motiv pentru care este echipare standard cu cutie manuala la acest model. La 335d in schimb nu mai exista cutie manuala in versiunea standard....tocmai pentru ca ar crea probleme majoritatii utilizatorilor!

si eu consider ca automata e mai potrivita pentru acest motor. dar din cauza de confort, nu in ideea ca ambreiajul e atat de sensibil ca tre sa fi vreun maestru la schimbat treptele. dar nu e MUSAI....nu iti pica ambreiajul la 20000 , ce naiba, ca nu e facut din carton, si cum il patinezi un pic se arde

ambreiajul are cdv oricum , iar la o utilizare NORMALA , daca sti sa schimbi vitezele la logan de 1,4 , te descurci si cu 330xd manual, nu iti trebuie cursuri speciale

m-am urcat in 330xd manual, am plecat de pe loc usor, fara nici o smucitura la nici o schimbare de treapta, nu a vomitat nici pasagerul, si nici proprietarul nu a plans dupa ambreiaj, desi dupa ce am dat o tura usor , am dat si una tare.

ia ce gasesti mai frumos, mai dotat, mai cum iti place tie masina....cutia de viteze nu are de ce sa te ingrijoreze nici una,nici alta,si automata e foarte buna, foarte comoda, schimba si destul de rapid.

 

p.s. sfatul cu incercatul nu cred ca e realist....nu prea vad eu sa aiba bavaria la teste si manuala si automata pentru 330xd. :twoup:

 

ma refeream sa incerce si atat nu am specificat la bavaria!

nu are cum sa nu fie un sfat realist pentru ca si tu daca vrei sa-ti cumperi ceva il "incerci" intai...nu cumperi dupa cum ti-a zis vecinu!...think about......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.