Jump to content

Classic E30


archimede

Recommended Posts

Maxima zilei : am fost sa iau masina, il intreb pe om ce motor are, el imi spune sec ' 1.8 ' , il aud, evacuarea rasufla pe dedesubt, motorul nu batea, toate bune si frumoase. Ajung acasa cu masina, deschid capota...ce sa vad : 1.8 is :twoup:

 

Keep in touch

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Replies 163
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ma asteptam ca pana la urma asa sa se termine proiectul,cand va spun eu ca este mult de munca pt. nimica....,trebuia sa fi mers asa cu el man pana al faceai praf si l-ai fi dat la dezmembrari sau fier vechi,am inteles ca nu era inscris,ce te mai chinuiai tu cu kit de m tech 2 pt e30,adica raritati precum dintii de rata.
Link to comment
Share on other sites

Ma asteptam ca pana la urma asa sa se termine proiectul,cand va spun eu ca este mult de munca pt. nimica....,trebuia sa fi mers asa cu el man pana al faceai praf si l-ai fi dat la dezmembrari sau fier vechi,am inteles ca nu era inscris,ce te mai chinuiai tu cu kit de m tech 2 pt e30,adica raritati precum dintii de rata.

nu a spus ca se temrina proiectul,a spus ca intra la garaj pana ii ajung piesele sau POATE o vinde.intr-o presa sau la dezmembrari nu cred ca va ajunge.

TU CHIAR NU TE POTI ABTINE?????

 

daca tu tragi pe masina pana pici din ea si apoi o duci la fier vechi nu inseamna ca toata lumea face la fel.cred ca habar nu ai cum e sa mergi cu o masina bine pusa la punct.

Edited by Alex_wly
Link to comment
Share on other sites

Ba am cum este sa merg cu o masina pusa la punct,este fabricata in toamna lui 2003,este facuta aici la noi,motor renault si merge impecabil,ma face sa zambesc,asa ca am habar,si vrei sa facem pariu ca nu mai ajunge sa faca proiectul cu masina?pe cat punem pariu?eu zic ca masina va ajunge la dezmebrari,pt astea trebuiesc timp,stres,nervi,bani,asa ca....slabe sanse,parerea mea.
Link to comment
Share on other sites

Ba am cum este sa merg cu o masina pusa la punct,este fabricata in toamna lui 2003,este facuta aici la noi,motor renault si merge impecabil,ma face sa zambesc,asa ca am habar,si vrei sa facem pariu ca nu mai ajunge sa faca proiectul cu masina?pe cat punem pariu?eu zic ca masina va ajunge la dezmebrari,pt astea trebuiesc timp,stres,nervi,bani,asa ca....slabe sanse,parerea mea.

 

Acum ce vrei? Nu toti suntem ca TATA URS !! Ala e adevarat "cunoscator" !!!!!

 

Ce te f..e pe tine grija daca termina sau nu proiectul ? Esti incredibil omule .

Iar ti-au revenit piticii pe creier ?

Vezi ca pe daciaclub cauta membrii seriosi .

Edited by sax1987
Link to comment
Share on other sites

Ba am cum este sa merg cu o masina pusa la punct,este fabricata in toamna lui 2003,este facuta aici la noi,motor renault si merge impecabil,ma face sa zambesc,asa ca am habar,si vrei sa facem pariu ca nu mai ajunge sa faca proiectul cu masina?pe cat punem pariu?eu zic ca masina va ajunge la dezmebrari,pt astea trebuiesc timp,stres,nervi,bani,asa ca....slabe sanse,parerea mea.

in primul rand pune masina ta la punct apoi vino sa facem pariu.

esti mama omida....?!!!??!

Link to comment
Share on other sites

Ma asteptam ca pana la urma asa sa se termine proiectul,cand va spun eu ca este mult de munca pt. nimica....,trebuia sa fi mers asa cu el man pana al faceai praf si l-ai fi dat la dezmembrari sau fier vechi,am inteles ca nu era inscris,ce te mai chinuiai tu cu kit de m tech 2 pt e30,adica raritati precum dintii de rata.

 

Tu gândeºti aºa pentru cã nu eºti pasionat.

Link to comment
Share on other sites

Ba am cum este sa merg cu o masina pusa la punct,este fabricata in toamna lui 2003,este facuta aici la noi,motor renault si merge impecabil,ma face sa zambesc,asa ca am habar,si vrei sa facem pariu ca nu mai ajunge sa faca proiectul cu masina?pe cat punem pariu?eu zic ca masina va ajunge la dezmebrari,pt astea trebuiesc timp,stres,nervi,bani,asa ca....slabe sanse,parerea mea.

 

Ma avortonule, nu ai facut altceva decat sa-mi strici topicul. Care era ( este ) un topic modest. Ce tot atata tevatura despre E30. Iti demonstrez la orice ora din zi si din noapte ca ceea ce spui nu este adevarat si neintemeiat. Am spus ca intra la hibernat sau se da. Nu am cerut inchiderea topicului pentru ca acum sunt nervos si nu prea gandesc limpede.

Concluzionand, fa bine si nu mai posta pe acest topic.

 

 

poate merg pe burta sa iti fac vreo surpriza si iti arat anul viitor un m50b25 turbo. Sa vad atunci ce-ti mai coace creierul ala infect.

 

P.S pentru restul, incercati sa nu-l mai bagati in seama, sa dati quote, si asa mai departe. Va tace el singur.

Edited by archimede
Link to comment
Share on other sites

In fine,nu mai ma bag,e problema ta,dar fac pariu cu tine ca masina va ajunge acolo unde am spus mai sus,am avut si e30 3 ani jumate,atunci in vremea aia se mai gaseau piese ca nu invadase e36 masiv,acum nu mai gasesti o piesa la dezmembrari,nu ma refer la consumabile aici sau la elemente ce tin de siguranta,este foarte greu iti spun,o lungesti mult si bine,pana la urma masina nu va fi definitivata,eu unu iti urez bafta,dar stiu ce spun,ciao arhimede,sa-ti aduci aminte de vorbele mele.
Link to comment
Share on other sites

Foarte frumos si ingrijit ursuletul .

1.Cea mai buna alegere pentru faruri este Hella Smoked (daca le faci sa ai foarte mare grija cum le lipesti ca sa nu faca dupa aceea condens) dar trebuie sa ai grija daca le cumperi de pe net ca fiind originale . Cele din linkul de pe 4Tuning nu erau originale, diferenta se vede la becul de pozitie .

Hella smoked false : http://img831.imageshack.us/img831/1073/hellafake.jpg

Hella smoked originale : http://img137.imageshack.us/img137/7330/hellagenuine.jpg

 

2.Dupa parerea mea singurele stopuri care ar fi si originale si ar arata si foarte bine sunt cele MHW Smoked (echivalentul a Hella Smoked pentru faruri)

Se gasesc destul de greu si au pretul destul de ridicat, dar poate ai noroc .

Stopurile arata asa : http://www.r3vlimited.com/gallery/files/7/7/4/8/100_4064S.jpg

 

3.Din cate vad eu in poze casetofonul nu este unul original si pare mai vechi decat masina . BMW nu a folosit niciodata vreun HU fara sa isi inscriptioneze logo-ul pe el, pe cand la tine vad ca scrie doar Blaupunkt si modelul . (Asa ca ai putea sa il schimbi linistit si chiar sa iti iei unul original si din perioada corecta - poate ai noroc si gasesti chiar pe la donatii)

 

In rest imi place masina, multa bafta cu proiectul si sper sa nu o vinzi decat poate dupa ce o termini :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Salut Archimede,

 

Intamplator am dat de topicul tau, cu exceptia posturilor lui bogy, am citit tot. Vezi ca ciupanezu stie multe. nu-l cunosc personal, dar am am aflat despre el printre prietenii mei.

Am avut si eu urs, anul asta acum 2 luni l-am vandut.

Nu ai zis ce ai facut cu inmatricularea/recarosarea.

Ce vrei sa faci cu 18 is-ul? vezi ca are Vlad is + turbo si trage grav de tot. E si mester bun in ursi, apeleaza la el, cred ca te va ajuta.

Ai zis ceva de butterfly la un moment dat. Daca nu ai gasit, am eu la vanzare. Linkul http://forum.4tuning.ro/641-piese-bmw-vanz...tml#post3795777

 

Daca nu gasesti faruri smoked si vrei ceva home made cauta-l pe da-joint sau imi zici mie, cred ca si el te va ajuta.

 

Spor in continuare cu proiectul

Link to comment
Share on other sites

Salut theo, am gasit niste acte, in primavara lui 2011 ar trebui sa fie inmatriculata, daca nu in toamna cu ajutorul avocatului.

Multi stiu multe despre masini, insa nu despre toate modelele, despre masinile vechi, si asa mai departe. ( nu toti pot fi precum un robot de bucatarie care face 'de toate' ) insa prin critici si sfaturi se poate ajunge undeva.

1.8 is-ul s-a dat pe 600 ron (despre care Vlad este totusi vorba ? ). caroseria a plecat si ea la P.neamt urmand a debuta in primavara anului 2011 in campionatul national de drift cu un motor V8 ( nu se stie cilindreea. )

Farurile nu le mai fac smoked, prea multe masini au smoked. Farurile vor fi galbene, am gasit originale, insa trebuie sa mai negociez cu omul ( http://img226.imagevenue.com/img.php?image...25_122_23lo.JPG acestea sunt farurile ) + semnale ( http://img167.imagevenue.com/img.php?image..._122_1113lo.jpg asa arata acum, urmeaza folie galbena si bec galben ) + proiectoare galbene ( bec H3 galben ). De balamale nu mai retin ce am spus, am inca un set de rezerva, ramas de la masina ce a fost la dezmembrat.

 

RaZz: Multumesc mult.

 

Astept si accept sfaturi si/sau critici.

Edited by archimede
Link to comment
Share on other sites

masina este superba man :twoup:

iti doresc multa bafta si succes in proiectul tau

 

Mereu mi-a placut E39-le. Dinainte sa stiu de E30, de cand eram "ciortan". Multumesc mult pentru aprecieri. Masina este departe, mult prea departe de calificativul pe care l-ai dat. Bugetul este unul foarte , extrem de redus, deoarece nu am job .. si restul se poate interpreta. ( E39-le cere sa fie lasat si distantiere... acum vad ca distantierele au venit. drop it like its hot )

 

 

P.S astept in continuare sugestii si critici ( constructive sau nu ) pentru 2011. Ideile daca sunt bune , vor fi aplicate direct pe masina. Sunt deschis , nu m-am innascut invatat , sunt deschis sa invat.

Edited by archimede
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.