Jump to content

DIY upgrade de la faruri normale la BiXenon


X X L

Recommended Posts

  • 3 months later...

Merci pt raspuns X X L.

Masina are xenon din fabrica. Recent am observat in partea de sus a razei xenon, cateva umbre galbene in culoarea luminii. Citind acest topic, m-am gandit din start ca s-a ars oglinda. Am verificat oglinzile si acestea nu sunt arse (decojite). Posibil sa fie de la becuri?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 4 months later...
Salut baieti.ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat :am un e46 nfl cu xenon de fabrica si faruri al si am impresia ca nu mai fac lumina noaptea destul de bine.intrebarea mea este cu ce tip de proiectoare pot inlocui lupele mele vechi dorind sa pastrez becurile d2s philips care le am cumparat recent pentru ca mi s a ars unul platind 250 euro? Multumesc Edited by blondu_cm
Link to comment
Share on other sites

se poate inlocui actualele proiectoare cu unele Morimoto D2S, dar operatiunea este foarte dificil de realizat

 

de fapt, este cel mai dificil de realizat replacement (NU este plug&play)

 

pe o scara a dificultatii este undeva la 9/10... insa rezultatul merita 100 % !

Link to comment
Share on other sites

ornamentele aveau 2 cleme prin care se prindeau de inelele de fixare dar erau facute aiurea si nu se asezau deloc cum trebuie. Am taiat cele 2 cleme de pe ornament si l-am lipit cu poxipol de inelul de fixare dupa care l-am introdus peste lupa.
Link to comment
Share on other sites

Am inele, dar palariile au doua cleme, pe care le-am eliminat ca oricum erau in plus, problema e ca odata centrate pe lupa, nu intra in oglinda, par prea mari.

O sa fac poze diseara ca sa intelegeti mai bine.... am vazut ca cineva le taiase ca sa incapa in far, dar nu stiu daca e cea mai cuser solutie.

 

Ceva de genul asta...

 

http://i392.photobucket.com/albums/pp4/5x114/MISCELLANEOUS/SDC11123.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am inele, dar palariile au doua cleme, pe care le-am eliminat ca oricum erau in plus, problema e ca odata centrate pe lupa, nu intra in oglinda, par prea mari.

O sa fac poze diseara ca sa intelegeti mai bine.... am vazut ca cineva le taiase ca sa incapa in far, dar nu stiu daca e cea mai cuser solutie.

 

Ceva de genul asta...

 

http://i392.photobucket.com/albums/pp4/5x114/MISCELLANEOUS/SDC11123.jpg

eu cand am primit ornamentele erau taiate in partea de sus exact ca in poza pusa de tine, nu cred ca ale tale sunt perfect rotunde, pana si oglinda farului in partea de sus este dreapta

daca ai angel eyes inlatura inelul de pe oglinda unde trebuie sa pui ornamentul pentru a nu te incomoda la montaj

Link to comment
Share on other sites

se poate inlocui actualele proiectoare cu unele Morimoto D2S, dar operatiunea este foarte dificil de realizat

 

de fapt, este cel mai dificil de realizat replacement (NU este plug&play)

 

pe o scara a dificultatii este undeva la 9/10... insa rezultatul merita 100 % !

Am vazut ca te ocupi si de acest retrofit si ai putea te rog frumos sa mi zici si mie un pret total aproximativ al acestei operatii, adica proiectoare +manopera? Multumesc

Link to comment
Share on other sites

la ce pret se invarte un kit de retrofit pentru NFL?ma refer xenon+lupe+palarii+angel,doar pe faza scurta ma refer,am vazut ceva faruri gatafacute la 700roni(noi)nu stiu ce firma dar aratau de bine,acuma am de ales intre un set de faruri gata preparate doar de montat pe masina sau un kit in farurile mele,voi ce ati alege?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.