Jump to content

DIY upgrade de la faruri normale la BiXenon


X X L

Recommended Posts

vreau sa ma apuc si eu in perioada urmatoare sa fac upgrade-ul de la faruri cu oglinda la FX-R cu lupa

 

Ma intreb cum faci oare alinierea corecta a proiectorului, astfel incat sa bata in aceiasi directie in care batea lupa. Vre-un sfat?

 

Nu putem prinde deloc proiectorul cu suruburi de oglinda?

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

vreau sa ma apuc si eu in perioada urmatoare sa fac upgrade-ul de la faruri cu oglinda la FX-R cu lupa

 

Ma intreb cum faci oare alinierea corecta a proiectorului, astfel incat sa bata in aceiasi directie in care batea lupa. Vre-un sfat?

trebuie sa verifici alinierea fazei lungi cu bec H7 (aprinsa) cu cea a fazei scurte D2S de la proiectorul FX-R (aprinsa si ea)...

 

marchezi pozitia corecta a proiectorului, si apoi treci la ansamblare

 

Nu putem prinde deloc proiectorul cu suruburi de oglinda?

 

Multumesc

daca insisti neaparat, cred ca poti face si asta...

 

doar ca iti recomand intai sa le lipesti si dupa aceea sa le prinzi cu suruburi ca sa mentii pozitia corecta...

 

insa repet, nu vad sensul prinderii in suruburi... poate doar asa, ca o masura suplimentara :pardon:

Link to comment
Share on other sites

XXL, imi spui te rog si ce adeziv sa cumpar inainte de a incepe operatia? Nu prea am vazut poze cu locul in care prinzi cu adeziv proiectorul de oglinda, dar banui ca-mi dau seama odata ce ma apuc de taiat Edited by 4EST
Link to comment
Share on other sites

eu am folosit poxipol... stiu ca nu cedeaza de unde il pui, daca suprafata de contact este curata

 

altii au folosit plastic siliconic topit cu glue-gun-ul... fixeaza rapid si bine, dar parca nu m-as lasa doar pe asta

Link to comment
Share on other sites

eu am folosit unul numit Marine Sealant, rezistent la umezeala, temperaturi, virbatii, etc...dupa ce s-a uscat a devenit albicios ca plasticul, nicio sansa sa il mai dezlipesti, foarte bun! Se intareste beton in vreo 24h-48h si iti permite sa mai faci mici ajustari in primele ore daca nu l-ai fixat cum trebuie...
Link to comment
Share on other sites

recomand o fixare preliminara cu plastic din gluegun.... deoarece se intareste repede.

si daca totul e ok ... poti consolida cu Epoxy metalic (din ala in seringa dubla).. se intareste mai greu ...dar BINE :) recomand lasarea lui la intarit peste noapte

Link to comment
Share on other sites

aha, deci se poate... mai ales cand ai un cabrio :p

Se poate!! :) daca iti descoperi mana dreapta :frantics: oricum am stat cu acest topic deschis pe tot parcursul lucrarii si pe telefon cu Robert_TAU si Cristi_VNC pt mici indrumari tehnice. Tin sa va multumesc tuturor!! :drinks:

Edited by Gicone
Link to comment
Share on other sites

solutia: proiectoarele FX-R sau Morimoto...

 

plug&play 100% nu este niciuna dintre operatiuni, in ambele cazuri trebuie sa mesteresti ceva la masina... de-aia se numeste retrofit si nu plug&play

 

personal, eu recomand FX-Rurile pentru aspectul 100% OEM (avand lupe de 3")

 

FX-R au lupe de 2,5 inch sau de 3?

Link to comment
Share on other sites

Se poate!! :) daca iti descoperi mana dreapta :frantics: oricum am stat cu acest topic deschis pe tot parcursul lucrarii si pe telefon cu Robert_TAU si Cristi_VNC pt mici indrumari tehnice.

de data asta chiar trebuie sa pui poze... sper ca nu v-au mai iesit tot ca data trecuta

 

Tin sa va multumesc tuturor!! :drinks:

cu placere !

Link to comment
Share on other sites

http://i1159.photobucket.com/albums/p633/mad_gicone2004/20120512_171856.jpg

http://i1159.photobucket.com/albums/p633/mad_gicone2004/20120512_202327.jpg

 

 

sunt facute 100% de mine... :) detalii tehnice(era sa pun lupa invers si nu intelegeam ceva pe la fire. sper sa nu iau foc!! oricum le-am verificat si paraverificat) ;)

eu chiar cred ca le-am facut binisor!! :frantics:

Edited by Gicone
Link to comment
Share on other sites

http://i1159.photobucket.com/albums/p633/mad_gicone2004/20120512_171856.jpg

http://i1159.photobucket.com/albums/p633/mad_gicone2004/20120512_202327.jpg

 

 

sunt facute 100% de mine... :) detalii tehnice(era sa pun lupa invers si nu intelegeam ceva pe la fire. sper sa nu iau foc!! oricum le-am verificat si paraverificat) ;)

eu chiar cred ca le-am facut binisor!! :frantics:

 

ai avut si medicamentul langa tine :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.