Jump to content

Caseta directie E39


romeo99

Recommended Posts

Salut,

 

După cum scrie și ĂŽn titul m-am enervat azi și am desfăcut caseta de direcție, problema generală: pierdea ulei peste tot. Ideea e că ĂŽn interiorul ei cât și ĂŽn capete are niște semeringuri din cauciuc, iar altele din teflon (sper că m-am exprimat corect).

Problema apare acum: cele din teflon am unde să le fac, nu e o problemă, dar nu am găsit ĂŽncă ĂŽn Constanța un producător de semeringuri la comandă. Dacă mă puteți ajuta cu un nr. de telefon, e-mail orice ar fi excelent.

P.S.: Dau o bere (fără alcool) :twoup:

Edited by romeo99
Link to comment
Share on other sites

Pai ar fi o idee si cu kitul dar.... de unde? Ăn magazine toatĂŁ lumea ridicĂŁ din umeri, iar pe o recondiționare ĂŽmi cerea ĂŽn Constanța 2500 RON și nu am de gând sĂŁ dau ĂŽn condițiile ĂŽn care știu ce e de fĂŁcut la ea.
Link to comment
Share on other sites

Da-mi niste dimensiuni (interior, exterior, latime). Este in Ar un magazin care au doar semeringuri si oring-uri si cred ca au cam toate tipurile posibile. Am gasit intotdeauna la ei chiar daca au fost dimensiuni mai rare.
Link to comment
Share on other sites

Caseta e data jos, e pe banc desfacuta toata, nici nu o mai recunosc, arata..... a caseta de directie, am sa fac un DIY pt ca este foarte scumpa reconditionarea, dar problema se pune la acele inele din teflon care trebuie sa ai unde sa le faci.

Eu le fac la o un prieten care lucreaza la o firma care face service-ul la ROMPETROL deci ma poate rezolva. Daca reusesc sa o reconditionez singur preconizez un pret de maxim 200 RON cu tot cu "berea" data omului.

De demontat am demontato repede :twoup: cu montatu oi vedea eu daca raman ceva piese e excelent =))

Si inca ceva: la demontat si la restul de actiuni ma ajutat tatal meu care ma urecheat ca am mers cu budrufurile rupte la bielete si cam asta ar fi cauza principala a uzurii casetei.

Edited by romeo99
Link to comment
Share on other sites

Ms cred ca am gasit exact dimensiunile de care am nevoie acum sa vad daca pot face comanda prin curier sau.... am sa rog un membru de aici sa le ia din unul din orasele unde are punct de lucru societatea si sa mi le trimita :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Da-mi niste dimensiuni (interior, exterior, latime). Este in Ar un magazin care au doar semeringuri si oring-uri si cred ca au cam toate tipurile posibile. Am gasit intotdeauna la ei chiar daca au fost dimensiuni mai rare.

In Arad? Unde? Poate o sa am nevoie de ceva de la ei, ar fi util sa stiu si eu.

Link to comment
Share on other sites

Da-mi niste dimensiuni (interior, exterior, latime). Este in Ar un magazin care au doar semeringuri si oring-uri si cred ca au cam toate tipurile posibile. Am gasit intotdeauna la ei chiar daca au fost dimensiuni mai rare.

In Arad? Unde? Poate o sa am nevoie de ceva de la ei, ar fi util sa stiu si eu.

 

 

Pe Dimitrov, undeva vizavi de Pompieri aproximativ. Urci pe niste scari destul de abrupte, magazinul e a unor unguri, abia te intelegi cu ei.

Link to comment
Share on other sites

Da-mi niste dimensiuni (interior, exterior, latime). Este in Ar un magazin care au doar semeringuri si oring-uri si cred ca au cam toate tipurile posibile. Am gasit intotdeauna la ei chiar daca au fost dimensiuni mai rare.

In Arad? Unde? Poate o sa am nevoie de ceva de la ei, ar fi util sa stiu si eu.

 

 

Pe Dimitrov, undeva vizavi de Pompieri aproximativ. Urci pe niste scari destul de abrupte, magazinul e a unor unguri, abia te intelegi cu ei.

 

Multumesc!

Eu m-as intelege. :twoup:

 

P.S. Scuze de offtopic.

Link to comment
Share on other sites

eu deja am schimbat caseta , dar pt restul userilor dc. le e necesar dar eu sunt curios ce e de facut dc. are joc in ea , se poate face cu melcul ala , cand o sa dispun de cash extra o so repar si pe aceea ca aia doar curge :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Caseta e data jos, e pe banc desfacuta toata, nici nu o mai recunosc, arata..... a caseta de directie, am sa fac un DIY pt ca este foarte scumpa reconditionarea, dar problema se pune la acele inele din teflon care trebuie sa ai unde sa le faci.

Eu le fac la o un prieten care lucreaza la o firma care face service-ul la ROMPETROL deci ma poate rezolva. Daca reusesc sa o reconditionez singur preconizez un pret de maxim 200 RON cu tot cu "berea" data omului.

De demontat am demontato repede :twoup: cu montatu oi vedea eu daca raman ceva piese e excelent =))

Si inca ceva: la demontat si la restul de actiuni ma ajutat tatal meu care ma urecheat ca am mers cu budrufurile rupte la bielete si cam asta ar fi cauza principala a uzurii casetei.

 

 

din cauza la burdufurile de la bielete s a stricat caseta de directie??

Link to comment
Share on other sites

Caseta e data jos, e pe banc desfacuta toata, nici nu o mai recunosc, arata..... a caseta de directie, am sa fac un DIY pt ca este foarte scumpa reconditionarea, dar problema se pune la acele inele din teflon care trebuie sa ai unde sa le faci.

Eu le fac la o un prieten care lucreaza la o firma care face service-ul la ROMPETROL deci ma poate rezolva. Daca reusesc sa o reconditionez singur preconizez un pret de maxim 200 RON cu tot cu "berea" data omului.

De demontat am demontato repede :) cu montatu oi vedea eu daca raman ceva piese e excelent =))

Si inca ceva: la demontat si la restul de actiuni ma ajutat tatal meu care ma urecheat ca am mers cu budrufurile rupte la bielete si cam asta ar fi cauza principala a uzurii casetei.

 

 

din cauza la burdufurile de la bielete s a stricat caseta de directie??

 

Da, pentru ca tot praful si nisipul au ajutat la distrugerea prematura a semeringurilor, cel putin asa mi s-a reprosat. :) :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Bun, deci am rezolvat-o, merge perfect, nu pierd ulei, se comporta excelent in mers. Aveam un joc in caseta si din cauza unor bucsi din teflon, joc care s-a rezolvat. Ideea e ca as fi facut un DIY dar nu m-am ocupat eu in totalitate de ea. Ideea e foarte simpla, mai ales ca uzura la nivelul casetei nu am avut, decat acele semeringuri, o-ringuri si doua bucsi de teflon pe care le-am facut la un atelier ROMINSERV contra unei sume modice (2 beri :twoup: ). Daca aveti nevoie de alte info gen dimensiuni semeringuri, bucsi teflon, o-ring-uri.... PM :)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bun, deci am rezolvat-o, merge perfect, nu pierd ulei, se comporta excelent in mers. Aveam un joc in caseta si din cauza unor bucsi din teflon, joc care s-a rezolvat. Ideea e ca as fi facut un DIY dar nu m-am ocupat eu in totalitate de ea. Ideea e foarte simpla, mai ales ca uzura la nivelul casetei nu am avut, decat acele semeringuri, o-ringuri si doua bucsi de teflon pe care le-am facut la un atelier ROMINSERV contra unei sume modice (2 beri :twoup: ). Daca aveti nevoie de alte info gen dimensiuni semeringuri, bucsi teflon, o-ring-uri.... PM :)

 

si care erau simptomele initiale?

Si eu am mers cu un burduf spart si cred ca s-a uzat din cauza aia. Caseta merge acum foarte greu - cu bieletele socase (deci cu caseta "pe liber") se invarte foarte greu volanul (cu motorul oprit). Abia invarti volanul mai ales cand ajung in dreapta. In partea stanga parca-si da drumu si merge mai bine... Deci merge greu si "paraie" ca si cand aluneca metal pe metal sau ceva...

 

Ca si simptome in mers: volanul merge greu si nu revine singur pe mijloc. Se aude si pompa cum lucreaza din greu chiar la cea mai mica curba....

 

Variante de rezolvare:

- caseta noua, originala - aproape de 60 de mil

- caseta de la alti producatori, cu caseta mea la schimb: 18 - 23 de mil.

- caseta de la schrot: 250 - 300 de euro.

- reconditionare caseta. Si aici caut detalii....

 

Merci

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
sal am si eu o problema de genul asta,semeringul din dreapta pierde lichidul din cauza lipsei burdufului,am schimbat bieleta si capul de bara 110 ron si pt ca nu am gasit semering nou am luat o caseta de directie fisurata pe o portiune mica,dar componentele ...m-a asigurat arabul ca sant bune si ar fi bine sa schimb mai multe piese decat semeringul care are de fapt si o siguranta de otel pt protectie,ramane de vazut daca o sa m-a descurc singur ... treaba nasoala e ca ar trebui sa dau jos caseta
Link to comment
Share on other sites

Salut

 

Am observat discutia dumneavoastra pe forum referitor la problemele cu caseta de directie.

 

 

Nu doresc sa fac reclama dar daca doriti ajutor va pot oferii informatii despre un importator de kit-uri reparatie casete directie.

 

Sper ca nu am gresti postand aici.

 

daca se doresc mai multe detalii va rog sa ma contactati pe PM.

 

 

Cu respect George Barbu

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.