Jump to content

10 airbaguri


Romulus

Recommended Posts

Unele E39 au 10 airbaguri. Cortina nu este din fatza pana in spate. Este alta cortina in stalpi de la luneta.

 

Deci: 1 sofer, 1 pasager cate 1 in fiecare usa, cate unul in fiecare stalp. 10 in total.

 

Eu la Alfa am tot 10. Iar in spate, accesul pentru capsa de la airbagul din stalpul lunetei, se face prin portbagaj, pe sub placa cu boxele, asta desi pozele arata o perna din fatza in spate, deci pozele sunt irelevante.

 

 

Uite pe link, sunt 2 cortine diferite. Desi in orice poza, o sa iti apara ca o singura cortina din fatza in spate. E gresit.

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...345&hg=72&fg=03

Link to comment
Share on other sites

Cam toate masinile mai noi au 10 buc.Si cred ca si E-60 lui Romulus are 10.Oricum E-90.E-91,E-92 are 10 buc.Si E-60 cel putin din 2005,eu din pacate nu vad masini vechi ci numai celel noi sau cele care vin in viitor.
Link to comment
Share on other sites

Cam toate masinile mai noi au 10 buc.Si cred ca si E-60 lui Romulus are 10.Oricum E-90.E-91,E-92 are 10 buc.Si E-60 cel putin din 2005,eu din pacate nu vad masini vechi ci numai celel noi sau cele care vin in viitor.

114470[/snapback]

 

Poate vrei sa spui ca au posibilitatea de a pune 10 sau 12 sau cate pot fi montate. Asta ramane la alegerea cumparatorului si la dotarile de baza ale unei masini. In general cele pentru protectia pasagerilor din spate sunt optionale, intra ca standard doar in anumite pachete de dotari.

Link to comment
Share on other sites

Da cu optionalele ai dreptate nu pentru fiecare tara sunt standart 10 buc.Dar sigur pentru US+CANADA,si in Germania e o isterie asa ca sunt standart la modelel mai mari nici nu stiu exact iti pot zice maine dar de la 120i pana la 523i cred ca au tote 10 buc.
Link to comment
Share on other sites

Tot aud in diferite anunturi: 10 airbaguri... Si cum masina mea are doar 8, ma intreb de unde au alte masini 10...

 

Deci... Eu am:

 

- 2 frontale

- 4 laterale, pentru fiecare loc

- 2 cortina, pleaca de la montantul A pana la montantul C, pe deasupra capului. Cine le-a vazut desfacute stie. Sunt 2 pentru toate 4 locurile de dat cu capul.

 

De unde inca doua?!?

114398[/snapback]

 

 

E60 are 8 airbaguri,bineinteles.La E39 sunt 10. Exista pe fata ITS,dar de la stalpul A la B.

Pe spate nu are acelasi gen de airbag ci HPS,deci sunt diferite.

Nici E90 nu are cum sa aiba 10 airbaguri,maxim 6 poate avea.Eu nu am auzit de airbaguri in usile spate,poate au bagat intre timp :blink:

Link to comment
Share on other sites

la Audi ....vedeti incidentul din topicul "cum e vremea la mare " ...cel cortina e din fata pana in spate....nu cred ca e masina care are cel cortina separat fata spate pt ca ar fi nepractic...adica de unde stie fabricantul unde vei lovi cu capul in geam ? ...de aceea se fac asa de lungi ...si si pt ca cioburile sa nu patrunda peste tine acolo...la Bmw din ce vad eu e la fel
Link to comment
Share on other sites

la Audi ....vedeti incidentul din topicul "cum e vremea la mare " ...cel cortina e din fata pana in spate....nu cred ca e masina care are cel cortina separat fata spate pt ca ar fi nepractic...adica de unde stie fabricantul unde vei lovi cu capul in geam ? ...de aceea se fac asa de lungi ...si si pt ca cioburile sa nu patrunda peste tine acolo...la Bmw din ce vad eu e la fel

114684[/snapback]

 

 

dc tu te uiti la audi si iti dai cu parerea ca cam ca cum crezi ca ar fi la bmw ...specifica ....eu am visat ...sau eu presupun ....nu da un ton de siguranta spuselor tale deoarece credema ..........Te inseli amarnic......si dc vrei te trec si pe tine pe lista cu kilotzeii.... :blink:

Link to comment
Share on other sites

eu la e39 am doar 6 :) ...2 front (volan+ pasager) 2 front (portiere stg+dr) si 2 pe montantii fata (stg+dr)  :)  astea 2 de pe montanti nu cred sa fie cortina nu ? banuiesc ca doar pt. capul pasagerilor din fata ...ma lamureste cineva ?

114687[/snapback]

e cortina....uitate la anuntul lui vlupu cu piese si vei vedea un E39 la care s-a plesnit cortina :blink: vei intelege........

Link to comment
Share on other sites

Ar99Rms ...vorbeam de Audi pt ca vineri am avut ocazia sa vad pe viu cum functioneaza un airbag si cat de important este ...iar daca e aibag tip cortina ...nu cred ca sa conteze ca e Bmw sau Audi ..pt ca in principiu au aceeasi constructie ...ca difera cu cativa cm e ok ....dar in mare e la fel ...de aia vorbeam de Audi si dadeam o siguranta in vorbele mele ....e ca si cu Airbagurile frontale ....tot airbag sofer si airbag pasager le spune , indiferent de masina .....
Link to comment
Share on other sites

mna .......cum ramane cu kilotzeii?????? :)  :)

ai fost cam rautacios in modul de exprimare........da te iert de data asta :blink:

114681[/snapback]

 

Masinile de care am vorbit au 8 (E60, E65, E90), am presupus ca si E39 are la fel, dar tehnologia a evoluat, probabil E39 are pentru cap fata/spate airbaguri diferite. Cauta poze cu ele desfacute. De altfel ti-am atasat mai sus poze de la BMW.

 

N-am fost deloc rautacios, in schimb tu ai un limbaj care mie nu-mi place. Fie si numai pentru ca scrii in felul in care o faci, dar nu e treaba mea sa-ti corectez limbajul, nu?

Link to comment
Share on other sites

Masinile de care am vorbit au 8 (E60, E65, E90), am presupus ca si E39 are la fel, dar tehnologia a evoluat, probabil E39 are pentru cap fata/spate airbaguri diferite. Cauta poze cu ele desfacute. De altfel ti-am atasat mai sus poze de la BMW.

 

N-am fost deloc rautacios, in schimb tu ai un limbaj care mie nu-mi place.

 

uite niste citate ....

 

Si cum masina mea are doar 8, ma intreb de unde au alte masini 10...

De unde inca doua?!?

 

 

unde era vb de E60, E65, E90 si nu era vb de E39 plus ca mai jos dai trimitere clara la E39 :

 

Uite si la E65 ca si la E39 si E60. Sunt doar 8.

Mentin intrebarea. De unde au unii 10? Au doua aftermarket?!?

 

Clar, dar E39 sigur n-are asa ceva... Si cineva tocmai a postat un anunt cu un E39 parca cu 10 airbaguri. Am mai vazut asta si prin piata.

 

daca pe tine te deranjeaza limbajul meu poti sa imi dai ban dar pe mine sa nu ma deranjeze cand cineva ma face indirect mincinos si pe deasupra o si dai la intors artistic cand clar tia explicat si wlf

rusinica

 

da eu tot nu mam suparat ....omul cat traieste invata :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ar99Rms ...vorbeam de Audi pt ca vineri am avut ocazia sa vad pe viu cum functioneaza un airbag si cat de important este ...iar daca e aibag tip cortina ...nu cred ca sa conteze ca e Bmw sau Audi ..pt ca in principiu au aceeasi constructie ...ca difera cu cativa cm e ok ....dar in mare e la fel ...de aia vorbeam de Audi si dadeam o siguranta in vorbele mele ....e ca si cu Airbagurile frontale ....tot airbag sofer si airbag pasager le spune , indiferent de masina .....

114694[/snapback]

 

Cele de sus care coboara din plafon pe lateral se cheama cortina toate. Numai ca unele sunt mai mici, altele mai mari, depinde de model si de tehnologie. La E39 sunt 2 bucati distincte cele cortina. Modelele mai noi au din alea mai lungi. Am vazut poze cu E39 si aratau perna din fatza pana in spate desi nu e asa. Asa si la Alfa mea in cartea masinii arata poza cu perna din fatza pana in spate, desi sunt distincte, am fost la reprezentanta si au umblat la o capsa de la unul din spate, care e distinct de cel din fatza.

 

Bavaria ne-a clarificat suficient zic eu. Modelele noi au airbaguri mai putine dar cu acoperire mai mare, plus ca nu mai sunt in usi, sunt in scaune acum.

Link to comment
Share on other sites

E65 poate avea airbag la cap numai pentru pasagerii din fata.Este "cortina",AHPS1(advanced head protection system), dar doar pentru fata.Daca se comanda airbag si pentru pasagerii spate,atunci exista AHPS2,cortina,fata -spate.

E65 mai poate avea airbag la genunchi,dar numai modele US.Asta deoarece in anumite state din US nu este obligatorie centura.Practic toate airbagurile frontale sunt dual-stage,deci putem sa spunem ca sunt 4 airbaguri :)

 

 

E90 poate avea maxim 6 airbaguri,2 in fata ,2 in scaune(prima oara cand BMW foloseste airbag in scaun,Mini nu se pune :blink: ) si 2 la stalp(cortina fata_spate).Nu cred ca se ofera airbag lateral pentru usile din spate.

 

Ma rog,asa stiu eu :)

Link to comment
Share on other sites

eu la e39 am doar 6 :) ...2 front (volan+ pasager) 2 front (portiere stg+dr) si 2 pe montantii fata (stg+dr)  :blink:  astea 2 de pe montanti nu cred sa fie cortina nu ? banuiesc ca doar pt. capul pasagerilor din fata ...ma lamureste cineva ?

114687[/snapback]

 

 

Masina nu are airbaguri spate.Sunt optionale, si ...nu au fost comandate.

Link to comment
Share on other sites

...nu cred ca sa conteze ca e Bmw sau Audi ..pt ca in principiu au aceeasi constructie

114694[/snapback]

 

 

Airbagurile difera enorm,de la masina la masina.Daca are airbag o masina,nu inseamna automat ca vei fi si protejat corespunzator.Algoritmul de declansare este diferit, de la masina la masina.Modul de declansare este diferit.

BMW-ul foloseste pe anumite masini fibra optica si sateliti(senzori),pentru detectia accidentelor,declansarea airbagurilor.Airbagurile frontale pot fi dual-stage sau nu.Multi constructori nu folosesc airbaguri dual -stage,nu mai zic de fibra optica.

De exemplu ,BMW(nu toate modelele) foloseste in usi senzori de presiune.Astfel se poate detecta o rostogolire,senzorii de decelerare folositi in mod frecvent ,nu pot detecta asa ceva.

Datorita fibrei optice,sistemul este imun interferentelor electomagnetice.Nu sunt cazuri rare de airbaguri sarite fara motiv.

Si constructia airbagului difera mult.Sunt airbaguri care au inauntru gaz comprimat,altele au o substanta care genereaza gazul.

In fine,ideea era ca difera mult de la masina la masina :blink:

Link to comment
Share on other sites

poti sa imi dai ban

114708[/snapback]

 

Nu cred ca e vorba de asta.Din pacate , cam toti vand masini "impecabile",fara NICI o problema,cu kilometrii REALI,si toate sunt FULL ,fara piele, :blink:

Daca apare vreo problema ,toti il iau pe NU in brate."Habar nu am,cand am dat-o mergea bine,toate airbagurile erau acolo " :) ,samd...intelegi ideea.

 

 

Aici este un forum,ne spunem toti parerea ,nu "o dam la intors" ,si nici ban fara motiv nu se da :)

Link to comment
Share on other sites

In concluzie sunt numai 6 airbags,cel putin la masinile mai noi E-60,E-90 toata seria 3 fara cabrio si seria 1.Mult deruteaza airbagul pentru cap si pasagerii din spate care este numai unul pe fiecare parte si se numeste Curtain,mai sunt 2 buc in scaunele din fata si 2 buc cunoscute.Si ceva important nu sunt obtionale tote au de la 116i pana la ....Bmw ofera siguranta maxima.Dar si alti producatori ca si Audi sau chiar VW in Golf pote obtional au cam acceleasi sisteme.Nu mai stiu cum e la masinile mai vechi eu din pacate traiesc cu masinile in prezent sau in viitor si uit cum a fost odata,dar important este ce facem acum si in viitor.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.