Jump to content

Am ales BMW


Razor-

Recommended Posts

Dupa multe dezbateri pe topicul golf4 sau seria 3 (multe OFF topic) intr-un final am decis ca voi merge pe varianta BMW. Si mai exact 316i, 318i, 318d, 320d, sedan, coupe sau compact cu pachet M. Numai aceste modele ma intereseaza.

 

Am ales bmw-ul pt ca imi place sa il conduc, imi place pozitia la volan, imi place cum sta pe sosea, are distributia greutatzii 50-50 si de tractiunea spate nici nu mai vorbesc. Toate astea ma costa in plus dar sper sa merite si sa ma bucur de ea.

 

M-am tot documentat in ultimul timp, si am constatat ca preturile la intretinere nu sunt chiar asa de mari la seria 3. Da, sunt dublu decat la golf 4, dar mai mari ca la golf 5 si passat cu ~25%..5-%. Alte sedanuri am gasit ca au acelasi pretz ca bmw-u la intretinere. Si unele chiar mai mari, incredibil renault laguna.

 

Bugetul meu e 7500 si vreau o masina in stare f buna pana in 130 000km, benzina sau diesel inca nu stiu. Optionale: klimatronic (clima normala arata urat pe bmw) si preferabil trapa. Computer de bord si esp vad ca au toate.

 

Momentan am pus ochii pe seria 3 Compact cu pachet M. Arata f bine. Este una de vanzare aici pe forum. [AICI] Imi place mult dar are steptronic si nu vreau (consum mai mare, nu mai e placerea de a schimba manual, intretinere mai scumpa daca se trica, performante putin mai slabe)

 

Alt compact cu paket M nu gasesc de vanzare niciunde. (316i sau 318i sau diesel) Stie cineva vreuna la vanzare?

Edited by Razor-
Link to comment
Share on other sites

Imi place mult dar are steptronic si nu vreau (consum mai mare, nu mai e placerea de a schimba manual, intretinere mai scumpa daca se trica, performante putin mai slabe)

 

Alt compact cu paket M nu gasesc de vanzare niciunde. (316i sau 318i sau diesel) Stie cineva vreuna la vanzare?

 

in bugetul tau , nu prea . LA bmw orice optiune costa , packet m etc etc , ce doresti tu . Si cutia automata e un optional bun .

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

unu albastru? L-am vazut la vanzare. E frumos.

Dar nu vreau 325, e prea costisitor.

 

316, 318 sau diesel. Am tot cautat dar nimic. Si in ungaria, si in germania... .Am gasit cateva dar foarte scumpe.

Edited by Razor-
Link to comment
Share on other sites

unu albastru? L-am vazut la vanzare. E frumos.

Dar nu vreau 325, e prea costisitor.

 

316, 318 sau diesel. Am tot cautat dar nimic. Si in ungaria, si in germania... .Am gasit cateva dar foarte scumpe.

E negru al lui.

 

Asa e, sunt scumpe in Doiciland pentru ca nu-s niste cazane.

Link to comment
Share on other sites

Felicitari pentru alegere, eu iti recomand sa iti iei un min 320i facelift sau direct 325i, alfel o sa te plictisesti repede si o sa-ti para rau ca nu ti-ai luat de la inceput. Diferentele de consum nu sint atat de mari, fata de 318i.

 

iti vorbesc in calitate de posesor 318i.

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

unu albastru? L-am vazut la vanzare. E frumos.

Dar nu vreau 325, e prea costisitor.

 

316, 318 sau diesel. Am tot cautat dar nimic. Si in ungaria, si in germania... .Am gasit cateva dar foarte scumpe.

E negru al lui.

 

Asa e, sunt scumpe in Doiciland pentru ca nu-s niste cazane.

 

 

Ce vrei sa zici? Ca aici gasesti numa cazane?

Sau preturile sunt mai mici pt ca lumea aici nu prea are bani.

 

Uite cateva modele care cred ca au pret bun:

 

http://autovit.ro/bmw-320-C13119560.html

http://autovit.ro/bmw-318-C12004592.html

http://autovit.ro/bmw-318-C13185305.html

http://autovit.ro/bmw-318-C12012648.html

 

Daca scazi din pret aprox 1000eu (taxa pt diesel), la pretul asta nu gasesti masini bune in germania.

Sa ma astept sa fie tepe?

Link to comment
Share on other sites

unu albastru? L-am vazut la vanzare. E frumos.

Dar nu vreau 325, e prea costisitor.

 

316, 318 sau diesel. Am tot cautat dar nimic. Si in ungaria, si in germania... .Am gasit cateva dar foarte scumpe.

E negru al lui.

 

Asa e, sunt scumpe in Doiciland pentru ca nu-s niste cazane.

 

 

Ce vrei sa zici? Ca aici gasesti numa cazane?

Sau preturile sunt mai mici pt ca lumea aici nu prea are bani.

 

Uite cateva modele care cred ca au pret bun:

 

http://autovit.ro/bmw-320-C13119560.html

http://autovit.ro/bmw-318-C12004592.html

http://autovit.ro/bmw-318-C13185305.html

http://autovit.ro/bmw-318-C12012648.html

 

Daca scazi din pret aprox 1000eu (taxa pt diesel), la pretul asta nu gasesti masini bune in germania.

Sa ma astept sa fie tepe?

 

 

sint si tepe, dar daca o verifici bine inainte, e k, nu prea conteaza nr de km , ca nu ai siguranta ca sint reali, conteaza cum a fost intretinuta.

Link to comment
Share on other sites

Acum chestia asta cu km putini e cam la limita .... astea din romania au putini kilometri tare ciudat ... in Germania gaseti putine sub 200.000 km la anii astia iar sub 150.000 km sunt raritati. In Romania in schimb se gasesc doar masini cu km putini si culmea chiar alea aduse din Germania. :) :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Acum chestia asta cu km putini e cam la limita .... astea din romania au putini kilometri tare ciudat ... in Germania gaseti putine sub 200.000 km la anii astia iar sub 150.000 km sunt raritati. In Romania in schimb se gasesc doar masini cu km putini si culmea chiar alea aduse din Germania. :) :twoup:

pai da ca asa e romanu vere ,vrea masina cu putini km ca el crede ca e buna si ca il tine mult da majoritatea o iau in gura ptr ca multe masini au km dati inapoi...si uite asa alegi o masina cu 100 de mii de km dati inapoi,omorata vai de mama ei inloc sa iei una cu 200 si cva de mii care a fost ingrijita si nu terminata plus ca ai toate sansele ca ei sa fie reali.....asta e romanu frate nu ai cum sa il schimbi!!!am un tov si.a luat un clk din 98 cu 60 de mii de km in bord :) si acu dupa vreo juma de an incep sa ii pice toate de pe ea...masina arata de 60 de mii da abia acum se vede ca pielea a fost vopsita si se ia toata...si multe altele

Link to comment
Share on other sites

De cxe vrei tu compact? Sunt destule sedan-uri si coupe-uri de vanzare. Trebuie sa incepi sa vezi live masinile. Cu cat mai multe cu atat mai bine.

 

Dupa ce vezi cateva masini poti sa alegi una !

 

 

Compact sunt mai ieftine, bune si pt oras si cu paket M chiar arata ok. Sa vad daca gasesc ceea ce caut, daca nu atunci voi merge pe berlina.

Sunt mai frumoase berlinele dar ma astept sa platesc mai putin pe un compact.

 

Stie cineva vreun mecanic bun prin Arad care se pricepe la bmw in special?

Link to comment
Share on other sites

scoate din ecuatie 316 pentru ca e rapid de zici ca stai pe loc .... orienteaza-te spre 318i facelift sau 320i (cu motot de 2,2) . ambele consuma putin pentru caii oferiti, si simti ca ai masina, nu trotineta cum pare un 316 cand faci comparatia

320d sunt sanse de 0.00001 % sa gasesti vreuna cu mai putin de 130000 cum vrei tu .

cunosc cazuri cu masini cumparate cu 100000-150000 pe bord, iar la verificari intamplatoare, s-au descoperit 5-600000 km reali. nu te amagi sa crezi ca un diesel de 7-8 ani a mers doar 15000 pe an

mai bine o benzinara in firea ei si cu consum mai mare , decat sa plangi prin service-uri de banii pe care ii bagi in diesel cand incepe sa pice la motorr

Link to comment
Share on other sites

ce vrei sa zici prin "verificari intamplatoare"?

 

Daca gasesc o masina care imi place o duc la un service specializat sa o verifice, o pune pe calculator, ne uitam bine la toate.

Daca e dat inapoi cu mai mult de 100 000 sigur iti dai seama.

 

De asta intrebam de un mecanic bun prin Arad care cunoaste bine bmw-urile.

Link to comment
Share on other sites

Eu in locul tau as merge pe un 320 benzina...nu merita un motor mai mic , pentru ca va vei trage de el si va consuma mai mult decat un 320.

Motoarele in 6 pistoane sunt mult mai echilibrate...iti spun asta ca am 318is, si am pus motor de 2.5...e altceva....traqe altfel, se aude altfel...

Mergi cu un 320i si apoi cu un 318i, si 318d, 320d....vezi ce ti se potriveste...dar asa cum au spus si alti colegi, nu ai sa gasesti diesel cu mai putin de 130 mii km la banii aia, si daca nu faci multi km nu se renteaza...intretinere ceva mai scumpa, piese gen turbina ce pica mai devreme sau mai tarziu..

Acum e perioada cea mai buna de a cumpara o masina, ai mari sanse sa gaseti o masina super ok la bani relativ putini, toata treaba e sa nu te grabesti.

Si parerea mea e ca mai bine iei o masina tehnic ok, decat una cu pachet M si intr-o stare mai proasta...o masina alergata si neintretinuta corespunzator va inghiti 2-3 pachete M...

 

Spor la cumparaturi!

Link to comment
Share on other sites

Omul a vrut initial golf 4 1.6 benzina asa ca nu vad de ce un 318i este lent ptr el.Asa cum am mai zis un diesel la banii astia sigur nu e in mintile lui si nu toata lumea face liniute sau nu ai ajung 122 cai sau cat are un 318i cu facelit.
Link to comment
Share on other sites

Omul a vrut initial golf 4 1.6 benzina asa ca nu vad de ce un 318i este lent ptr el.Asa cum am mai zis un diesel la banii astia sigur nu e in mintile lui si nu toata lumea face liniute sau nu ai ajung 122 cai sau cat are un 318i cu facelit.

 

Nu e vorba de liniute,ci de feeling-ul transmis de un motor cat de cat puternic.Ce rost are un model de BMW care nu ofera performanta? Daca consumul si costul cu intretinerea sunt prioritare,atunci exista alte marci mai potrivite.

Edited by crtir
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.