Jump to content

Furt de oglinzi


corl3on3

Recommended Posts

Bine ca mai auzim si din acestea:

 

ReĂžea de hoĂži de piese auto, anihilatĂŁ de poliĂžiÂştii ploieÂşteni: proprietarii de BMW pot dormi mai liniÂştiĂži

Scris de Ciprian PAP

Joi, 17 Iunie 2010 20:45

 

Proprietarii de autoturisme marca BMW din PloieÂşti pot rĂŁsufla uÂşuraĂži. O grupare infracĂžionalĂŁ care se ocupa exclusiv cu furtul de piese auto de la maÂşinile produse de firma nemĂžeascĂŁ a fost destructuratĂŁ de poliĂžiÂştii ploieÂşteni.

 

Ăn ultimele patru luni, ĂŽn PloieÂşti au fost ĂŽnregistrate mai multe sesizĂŁri ale proprietarilor de autoturisme marca „BMW” care reclamau furturi de oglinzi retrovizoare, capace de roĂži precum Âşi embleme purtând logo-ul acestei mĂŁrci. DupĂŁ aproximativ patru luni de muncĂŁ, marĂži noaptea, poliĂžiÂştii SecĂžiei 1 PloieÂşti au reuÂşit sĂŁ anihileze reĂžeaua. Mecanismul prin care gruparea reuÂşea sustragerea subansamblelor era unul simplu Âşi rapid: ĂŽn primĂŁ fazĂŁ, vizau locurile unde erau parcate autoturisme „BMW”, dupĂŁ care reveneau ĂŽn altĂŁ zi. Un membru al grupului simula satisfacerea nevoilor fiziologice, ĂŽnsĂŁ ĂŽn realitate supraveghea atent zona. CeilalĂži „operau”, smulgând geamurile oglinzilor retrovizoare, sau, dupĂŁ caz, emblemele autoturismelor. ToatĂŁ operaĂžiunea dura 10-15 secunde, dupĂŁ care echipa pĂŁrĂŁsea locul faptei, fiind aÂşteptatĂŁ de un complice, cu un autoturism. Din acest moment, bunurile sustrase erau comercializate intermediarilor Âşi apoi cumpĂŁrĂŁtorilor finali. Ăn prezent, patru dintre suspecĂži sunt reĂžinuĂži, urmând a fi prezentaĂži instanĂžei de judecatĂŁ cu propunere de arestare preventivĂŁ pentru sĂŁvârÂşirea infracĂžiunii de furt calificat. CercetĂŁrile sunt continuate pentru documentarea ĂŽntregii activitĂŁĂži infracĂžionale a grupĂŁrii Âşi recuperarea prejudiciului creat.

 

Publicat ĂŽn ediĂžia tipĂŁritĂŁ din 18 iunie 2010

Sursa: telegrafuldeprahova.ro

 

Furau oglinzile si le vindeau cu 20 de lei catre un "angrosist" care le revindea cu 200 lei...

 

P.S.: sper sa nu-mi iau warn pt reclama dar am considerat ca mai bine dau copy&paste la articol si sa scriu sursa decat sa pun link catre alt site.

Edited by corl3on3
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 103
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

n-au cum sa fie doua sticle 800 de euro.

 

 

oricum le da drumul hotilor, eventual cu cate o amenda, fapt pt care aia o sa fure mai mult, ca sa-si acopere "gaura".

 

BMW 530d din 2005, tocmai am schimbat oglinzile (geamurile doar) la Contempo Brasov.

Pretul 1500RON + TVA / buc.

 

E nevoie sa-ti atasez o copie dupa factura ? Daca geamurile ar fi 350lei originale ai mai da 200lei pe unele de la "dezmembrari italia" ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
azi am fost prin cartierul unde am crescut (sos Chitilei) si am auzit de la prieteni ca l-au prins pe unu din cartier care se ocupa cu furtul oglinzilor,tipul avea culmea un 535d e60 ceva cu BAX la numar(inainte avea o cazatura de golf2,deci cam mare saltul) si cand au intrat mascatii peste el au gasit 18 seturi de oglinzi de BMW pt diferite modele,si cel mai tare este ca acum tipul este acasa ca cica este acuzat doar de tainuire,tare nu ?
Link to comment
Share on other sites

azi am fost prin cartierul unde am crescut (sos Chitilei) si am auzit de la prieteni ca l-au prins pe unu din cartier care se ocupa cu furtul oglinzilor,tipul avea culmea un 535d e60 ceva cu BAX la numar(inainte avea o cazatura de golf2,deci cam mare saltul) si cand au intrat mascatii peste el au gasit 18 seturi de oglinzi de BMW pt diferite modele,si cel mai tare este ca acum tipul este acasa ca cica este acuzat doar de tainuire,tare nu ?

 

Sunt mana in mana cu politistii :twoup:

Link to comment
Share on other sites

nu va inteleg d c nu le marcati, sa le dati la temelie la cretinii astia cu furatul. are cineva cva date despre autori ?

Le fura si inscriptionate, stai linistit. Daca iti pui antifurt ti le rupe de draci ca nu poate sa le fure.

 

..pretul este intr-adevar 3450 Ron perechea de sticle pentru un E60 (oglinzi electrocrom). Atat au costat ale mele.

 

Un pret aberant pt niste sticle . E 2500 ron un LCd bun :twoup:

Stiu ca este pretul aberant, nici mie nu mi-a venit sa cred. De aceea se si fura, ca daca ar fi fost 200 ron nu-si mai bateau capul.

Link to comment
Share on other sites

atunci casco...din pacate. si facuta plangere la pol d fiecare data, cu revenire la fiecare 30 d zile daca nu va raspund. faceti adresa si la asigurare daca va raspunde pol ca s-au gasit autorii, sa se constituie asiguratorul parte civila in proces, asa scapati de reintregire pt casco anul urmator. Edited by brownshark
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.