Jump to content

zgomot la schimbarea vitezelor


RobyS

Recommended Posts

Ce rost avea sa filmezi diferentialul? :unsure:

Din film se vede ca rotile nu se invart, deci zgomotul nu are cum sa vina de la diferential.

 

Era cuplata vreo treapta a cutiei de viteze? Banuiesc ca nu.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

si eu aveam aceasi problema se auzea in treapta 1 si 2....acum 2 sapt am spart grupul din aceasta cauza.....maine o sa pun grup bun sa vad dak se mai aude ceva...dak se mai aude poate fi din cutie sau cardan ?cam are joc cand misti de cardan din fata de la cutie...
Link to comment
Share on other sites

La planetare nu pare sa aiba joc , spre cutie nu am verificat.

O sa mai investighez, multam de sugestii.

 

 

nu trebuie sa aibe joc la planetare , ca sa faca zgomotul asta , pt ca jocul la planetare

apare doar in burduful superior , cel din fuzeta , care apare la masini cu tractiune fata.

 

pt spate , problema apare in burduful inferior, cel de langa diff , si problema nu se

manifesta prin joc , doar cand e data planetara jos , si se invarte stanga dreapta

se poate evidentia jocul .

 

schimba planetarele , sau le reconditionezi , si ai scapat .

fa putin research pe forumurile de porsche , ei chiar au probleme la capitolu asta

mai ales cei cu turbo .

Link to comment
Share on other sites

ce sec.

 

hai zi, ce i-a facut, i-a descantat? sau i-a schimbat bucsa mare de la dif?

 

...sau n-ai voie sa spui.

 

 

 

nu trebuie sa aibe joc la planetare , ca sa faca zgomotul asta , pt ca jocul la planetare

apare doar in burduful superior , cel din fuzeta , care apare la masini cu tractiune fata.

 

pt spate , problema apare in burduful inferior, cel de langa diff , si problema nu se

manifesta prin joc , doar cand e data planetara jos , si se invarte stanga dreapta

se poate evidentia jocul .

 

schimba planetarele , sau le reconditionezi , si ai scapat .

fa putin research pe forumurile de porsche , ei chiar au probleme la capitolu asta

mai ales cei cu turbo .

ha ca asta-i ciudat, de ce ar avea joc o planetara doar cand e data jos. Da, daca o verifici invartind de bara, n-ai cum sa observi jocul exclusiv la un burduf... e logic, dar ca sa vezi unde ai joc, faci jocul circular din roata... astfel vezi care cap are joc, si oricum, eu inca nu am vazut masina cu tractiune spate(nici fata) care sa nu aiba un mic joc in planetare.

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

pai detaliaza, ce simteai inainte si cum e acum... pe unde a schimbat bucsele... in fata, in spate, in bord? la roata?

 

exact ce se vb mai sus se auzea un zduc in 1-2 dar eu am spart grupul acela si am pus altu si bucse sunt schimbate cele de la punte +dif

Link to comment
Share on other sites

exact ce se vb mai sus se auzea un zduc in 1-2 dar eu am spart grupul acela si am pus altu si bucse sunt schimbate cele de la punte +dif

Deci pana la urma de unde aveai zgomotul , de la diferential sau de la bucsile care sustin diferentialul??? daca nu sti, macar intreaba mecanicul sa ne lamuresti.

Link to comment
Share on other sites

si la mine se aude.. Troncane cand stau pe loc si bag treapta 1 sau marsharier (ca un bum) si in alte trepte de viteze, in mers, cand ridic mai repede picioru de pe ambreiaj. La fel si cand dau in marsarier si ridic picioru mai repede de pe ambreiaj...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

 

Unde gasesc toate bucsile astea? Si un pret daca stie cineva?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Piesa 9 am schimbat-o si eu e pt acea bataie din spate la cuplare, si la a mea era crapat f putin cauciucul dar se auzea f bine cand cuplam, dupa ce am schimbat nu se mai aude.

Unui amic i se aude cand schimba din 1 in 2 la viteza mica sau la calcarea brusca a ambreiajului la viteza mica ca niste batai sub masina pe la mijloc, aveti vreo idee? eu zic ca ar fi flansa ca se aude fix sub schimbator si cam pe acolo e si flansa desi un mecanic i-a zis ca flansa e ok, aveti vreo idee? s-a mai confruntat cineva cu asta?

Link to comment
Share on other sites

Piesa 9 am schimbat-o si eu e pt acea bataie din spate la cuplare, si la a mea era crapat f putin cauciucul dar se auzea f bine cand cuplam, dupa ce am schimbat nu se mai aude.

Unui amic i se aude cand schimba din 1 in 2 la viteza mica sau la calcarea brusca a ambreiajului la viteza mica ca niste batai sub masina pe la mijloc, aveti vreo idee? eu zic ca ar fi flansa ca se aude fix sub schimbator si cam pe acolo e si flansa desi un mecanic i-a zis ca flansa e ok, aveti vreo idee? s-a mai confruntat cineva cu asta?

 

E din cutie, nu de la flansa. Sunt o minune Getrag-urile de pe E46....... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

.Bogdan adica sugerezi schimbarea cutiei, nu cred.... inca ceva poate e doar placebo dar nu e sigur, dupa ce ploua afara si se merge pe strada pe umezeala nu se mai aude nimic, si ma gandeam ca s-ar imbiba cauciucul de la flansa cu apa, si cand se usuca iar face.... e doar o opinie, nu sunt mecanic :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

robytza e imposibil sa fie volanta, adica cupleaza decupleaza punctul ala, fix in momentul cuplarii (cand intra in sarcina) se aude bataia sub schimbator => am tras concluzia cu flansa, dar cel mai bine ar trebui schimbata, ca si mie mi-a zis mecanicul ca piesa 9 nu are nimic si cand am dat-o jos era f putin crapat cauciucul de la bucsa si facea un zgomot de ziceai ca se rupe diferentialul :hyper: merg pe varianta flansa
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.