Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Ce tare cu samsaru cu cea verde vorbisem saptamana trecuta, si avea o atitudine flegmatica , cu alte cuvinte scarbos rau.

 

Parerea mea este ca voi ati gresit de la inceput ,alegand sa irositi cei 1200 km in Romania in loc sa ii folositi probabil in Germania-Austria.

 

Eu nu cumpar niciodata masini decat in zona apropria a in care ma aflu , hai sa zic 200 km, ceea ce mi se pare enorm pentru a a lua teapa(99% din cazuri).

 

SI DA, nu mai sunt vanzatori seriosi , ci numai samsari.

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

Si pe cea "veche" nu i-ai cerut-o?

 

Oricum,important e sa fii multumit de masina si sa n-aiba probleme, restul nu mai conteaza.

Nu vreau sa intru in controverse....dar cum vine asta "restul nu mai conteaza"?

 

 

Unul te minte pe fata si tu accepti in mod tacit....si te multumesti ca "restul nu mai conteaza"? Faptul ca in Romania inselaciunea de a maslui km sau stare tehnica nu este pedepsita (inca) si avem o legislatie permisiva dublata de o lipsa de interes de stopare a fenomenului din partea tuturor autoritatilor......ar trebui sa ne faca sa acceptam pasivi..."ca restul nu mai conteaza?

Ar trebui sa nu mai conteze si faptul ca multi indivizi nu platesc nici un fel de impozit pe afacerile cu masini aduse, si statul ne spune ca nu are incasari la buget, iar colac peste pupaza, masinile sa fie masluite, iar noi sa le cumparam si sa ne "auto-multumim" ca suntem la volanul unei masini care nu are probleme(inca) si restul nu mai conteaza?

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Samsarul te minte in fata doar daca il crezi. Eu am si spus ca am negociat 1000 euro tocmai pentru ca masina nu era asa cum zicea el si i-am taiat macaroana scurt cande o lua pe miriste cu prostiile. Aceleasi laude nefondate ale produsului propriu le puteti vedea zilnic la teleshopping :) Daca nu ii crezi nu e nici o problema.

Oricum colegu de mai sus a spus tot. Important e sa fim multumiti de ce masini cumparam si pentru asta suntem direct raspunzatori ca doar dam banu.

Daca masina pe care o cumperi nu are probleme in urmatoarele luni este foarte probabil ca vanzatorul sa nu stie de acele probleme.

Daca eu vand azi masina si ma suna cumparatorul peste 3 luni si imi spune ca i-a picat ambreiajul sau turbo ... inseamna ca sunt eu sarlatan si ca l-am mintit?

Edited by bazare
Link to comment
Share on other sites

Lol. Eu cand am luat E38'u au fost toate bune si frumoase pana cand dupa vreo luna a picat motorasul si rezistorul de la ventilatie. Ce sa fac? Sa-l sun pe om sa-i bat obrazul? Riscuri pe care ti le asumi la sh. Bine ca nu a fost peticita cu suduri sau facuta din bucati dupa ce a fost incolacita pe dupa vreun pom. In rest nu ma supar daca pica cate ceva.
Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa intru in controverse....dar cum vine asta "restul nu mai conteaza"?

 

 

Unul te minte pe fata si tu accepti in mod tacit....si te multumesti ca "restul nu mai conteaza"? Faptul ca in Romania inselaciunea de a maslui km sau stare tehnica nu este pedepsita (inca) si avem o legislatie permisiva dublata de o lipsa de interes de stopare a fenomenului din partea tuturor autoritatilor......ar trebui sa ne faca sa acceptam pasivi..."ca restul nu mai conteaza?

Ar trebui sa nu mai conteze si faptul ca multi indivizi nu platesc nici un fel de impozit pe afacerile cu masini aduse, si statul ne spune ca nu are incasari la buget, iar colac peste pupaza, masinile sa fie masluite, iar noi sa le cumparam si sa ne "auto-multumim" ca suntem la volanul unei masini care nu are probleme(inca) si restul nu mai conteaza?

 

daca nu esti de acord cu chestiile astea , poti sa platesti cu 2-3000 de euro mai mult si nu o sa mai fii mintit. daca vrei masina cu istoric si km putini platesti . pretul este in functie de cerere si oferta!

Link to comment
Share on other sites

Salut, e ora 1:05 si ma pregatesc de somn. Ieri am plecat de la 6 dimineata din Timisoara cu un prieten sa-si cumpere un X5 (2007/2008 cu ceva dotari si pret undeva la 30 ) .

Vreau sa va spun ca am facut 1200km pt a vedea 2 masini in Craiova/Bucuresti pentru a pleca total dezamagiti... Oare nu mai are nimeni respect pentru cumparator?

Aici exemplele cu pricina: http://www.autovit.ro/bmw-x5-C26449757.html http://www.autovit.ro/bmw-x5-C26643385.html in caz ca cineva vrea le sa mai vada

Samsarii sunt peste tot? Eu personal, nu mi-as cumpara masina din Romania, cu atat mai mult din triunghiul bermudelor Bucucuresti-Pitesti-Ploiesti. Cu tot respectul pentru posesorii de masini din aceste zone, dar vanzatorii care ajung in fata cumparatorilor, 90% sunt samsari obositi cu vrajeala ieftina de bragadiru.

Colegu din buc de exemplu, chipurile stomatolog de profesie ( frate, nu ma ocup cu masini, sunt stomatolog - si-i mirosea gura de la un metru ) dupa ce ii povestesc de experienta nereusita cu masina din craiova ( boss iti garantez cu cuvantul meu) nici macar anu n-a fost la masina ( cea gri ). Este 2007. Replica obositului: Nici n-am stiut, ce conteaza anu ?

Dar ce naiba sa conteze. Da-mi-o la pret de 2007 nu la pret de 2008, nu?

 

Cred ca sunt la a 5-a masina care o vizitez in Romania ( niciuna pt mine ), si tot la a cincea care nu corespunde.

Ma oftic doar ca nu l-am pocnit peste dinti pe stomatolog... ca doar ce mai conteaza unu in minus.

 

 

Ca fapt divers, avem un coleg aici pe forum, cu X5 cum iti doresti tu, pe care il vinde. Masina adusa de el personal, fara km dati inapoi etc. E unu din cei mai vechi membrii, fost moderator etc., nu samsar.

 

I-am zis azi, e cineva care cauta un X5 pe forum. Stii ce mi-a zis? Daca il pun pe forum la mofturosii si fitosii aia, mai bine ma lipsesc, e plin de nebuni.

 

Pentru ca exista si opusulul samsarilor, adica clientul exagerat de exigent care te face sa pierzi vremea, oricat de binevoitor si de cinstit esti.

 

Acum, nu stiu daca e si cazul tau. :)

Link to comment
Share on other sites

Salut baieti, scuze ca va raspund asa greu, dar azi dupa 18 ore petrecute mai mult in masina ieri, m-am cam resimtit.

Bun sa le iau pe rand. Da, inca sunt interesat de un X5, am specificat si ieri ca masina nu e pt mine. Faza cu fitzosul nu e vorba, adik sunt fitzos in sensul ca dk platesc ceva, aia vreau sa primesc. Roaga-l te rog sa-mi dea un pm sau da-mi id-ul lui.

Cu masinile.

Nu cred ca mai e nevoie sa precizez ca a fost vorba de sume cat de cat mari de bani, nu vorbim de 2-3 mii de euro, ca sa treci usor cu vederea defectele.

Cea verde din craiova: Uzura mare la elementele din interior + ca peste mahonul original a lipit folie imitatie de aluminiu. De-aici mi s-a taiat tot, si n-am vrut sa mai vad ceea ce sigur ar mai fi fost. Iau totusi X5 nu Golf3.

Cea gri din Bucuresti. Impecabila la interior, totul ok. Dotari gramada dupa cum se vede. A nu se`ntelege ca n-am luat-o ca era ala samsar, sau ca am ceva cu ei.

Am vb cu el la telefon, il intreb ba sigur e asa, ca uite am ajuns din tm in craiova, degeaba. Nu vreau sub nicio forma sa mai fac alt drum degeaba. ( Veniti cu incredere, va dau cuv meu de stomatolog). Masina 31.4k la telefon, imi zice ca lasa cateva sute, deci 31k. Asta pentru masina din anunt, cea 2008. Acolo, 2007, zic, hm... fie, ca e masina buna, reviziile dadeau in sistem ( sincer, nu stiu cum, 100% e o manevra si-acolo, o sa va mai scriu un post sa va explic de ce cred asta ). Dar pretul nu avea cum sa mai fie acelasi.

Ii zic, colegu, la anu asta vorbim de alt pret. Zi ce poti face. La care el cu un aer de taran obosit, incearca s-o dea cu mine: Ca ce conteaza anu, cine se mai uita, ca n-a stiut nici el.

Hai sa m..i tu. I-am strans totusi mana, mi-am luat prietenu si-am plecat.

De ce cautam masina in Romania? Sincer, nu stiu. Eu am zis ca nu mi-as cumpara niciodata, dar colegu inca mai traieste in alta lume. Se tot convinge pe zi ce trece.

Am mai multe drumuri de Germania: in care am cumparat: E60 din 2006 masina mea, Seria 3 2006, Audi A6 2005, Smart For2 Brabus 2004 tot a mea, 730Ld 2009. Deci am ceva experienta si cam stiu ce sa caut si-acolo. Sunt manevre si afara, dar doar la cele ieftine. 90% pe partea de uzura la interior, mici zgarieturi, sau diferite defecte. Dar n-o sa gasesc niciodata in Germania ceea ce gasim la samsarii din Romania.

Nu cautam masina ieftina si buna, e clar ca nu vom gasi niciodata. Dar nici nu pot plati altceva decat ceea ce vad.

Am avut de mult un site de anunturi auto, dar nu am vrut sa mai investesc in el, si-a ramas in paragina. Sper ca ma voi supara si voi face unul in care sa se poata face recenzii si la anunturi, sa evite si altii anunturile false, nu merita nici sa consumam minutele cu ei.

 

Masina ar fi foarte buna...dar e clar ca nu are cum sa fie ceea ce scrie el in anunt. 140k km doar pe rotile din fata probabil.

 

Pai nu prea are logica, daca vrea sa vanda masina. In cel mai rau caz isi ia o cartela numai pentru masina s-o vanda.

Link to comment
Share on other sites

Stii ce mi-a zis? Daca il pun pe forum la mofturosii si fitosii aia, mai bine ma lipsesc, e plin de nebuni.

Aici nu pot decat sa-i dau dreptate omului, oricare ar fi el. Pe forum-ul asta, dupa ce apare un anunt de vanzare, sar toti sa toarne cum ca e pretul mare, ca gasesti in Vitan la juma' de pret si cu dotari mai multe, impecabila, cu toate ca nimeni nu e, de fapt, interesat sa cumpere. Sincer nu stiu cine ar putea fi suficient de masochist sa puna la vanzare aici pe forum o masina buna, la un pret, evident, corect :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

In legatura cu X5-ul din bucuresti, cel carea avea service-ul facut la zi si parea indoielnic: http://www.autovit.ro/bmw-x5-C26643385.html

Mi-a dat omu cuminte seria, am dat-o unei cunostinte, la Motor AG, imi verifica si initial vede doar o revizie in Austria in 2010. Cand masina avea in carte facute la zi, toate. E clar, facatura cartea. Il pun sa mai verifice si apar si celelalte in sistem facute la Automobile Bavaria Baneasa.

In carte: Prima revizie facuta la un dealer, 2009, apoi a doua in 2010/2011 nu mai stiu exact ( in ordine ) facuta la ABB 2011 la 40k km, a treia cea din Austria cu ceva timp inainte de cea de-a doua, la 30k km ( ??? ), apoi a patra au reluat-o si-au pus-o in ordine ( tot a doua practic ) , si restul toate la ABB, facute la timp... aceeasi semnatura, ici colo alt pix ( chiar si cele 2 identice scrise cu alt pix ).

In cazul in care, ar fi fost facatura cartea, cum de dadeau in sistem ? Nu spun ca a fost facatura dar mi s-a parut cel putin ciudat. Eu am cartea, in care 70% din revizii facute in Romania, si nu mi s-a intamplat sa-mi greseasca in ea.

 

Ce ziceti, i-au blatuit si p-astia de la BMW sa le bage reviziile in sistem ?

Edited by CooLmaN
Link to comment
Share on other sites

Pe mine unul nu m-ar mira sa fie asa. Nu zic ca e dar nici nu m-as da pe spate de mirare daca ar fi. Avem noi niste obiceiuri impamantenite istoric de la turci si fanarioti prin tara asta care nu o sa moara niciodata.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.