Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Poate ma ajutati si pe mine cu niste linkuri, caut un bmw 325i (neaparat euro 4) preferabil coupe, dar nu varianta compacta. Fara cutie automata si cu cat mai multe dotari posibile, pana in 6000 euro. Pot sa merg si afara dupa ea, daca gasiti ceva masini postatile aici, sau imi sugerati unde sa fac un topic nou pt asta.

 

O alternativa ar fi 525i dar nu stiu ce norma euro sunt masinile pana in 2004.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Stai linistit ca 90% si din cele cu vechime asemanatoare cu cea din linkul tau care pe bord au 120k, real au cel putin cat are asta :) eu cand am luat 5ul avea 168k reali si doar 2 ani jumate vechime ... deci sa stii ca nici astia 170k desi ti se par multi, nu poti baga mana in foc cum ca ar fi reali :) In rest din poze masina arata bine, dar stii tu cum e , la fata locului poate situatia se schimba. Cel mai bine daca ti-o place, mergi si o vezi.Vanzatorul am vazut ca are mai multe autoturisme la vanzare , deci cam cu asta se ocupa

Edited by Scorpio 82
Link to comment
Share on other sites

http://olx.ro/oferta/x1-2-0da-s-drive-septronic-ID41dCu.html#f8b6bc761b

 

Stai linistit ca 90% si din cele cu vechime asemanatoare cu cea din linkul tau care pe bord au 120k, real au cel putin cat are asta :) eu cand am luat 5ul avea 168k reali si doar 2 ani jumate vechime ... deci sa stii ca nici astia 170k desi ti se par multi, nu poti baga mana in foc cum ca ar fi reali :) In rest din poze masina arata bine, dar stii tu cum e , la fata locului poate situatia se schimba. Cel mai bine daca ti-o place, mergi si o vezi.Vanzatorul am vazut ca are mai multe autoturisme la vanzare , deci cam cu asta se ocupa

 

Mersi pentru raspuns,

Km sunt aproape reali. Masina are 180.000 este cumparata de pe un site de licitatii din Belgia. Masina e in regula

Imi place dar am foarte mari indoieli legat de km. Merita cumparata o masia cu atat de multi km? La km aia mai pot adauga 100k la ei? Sau o sa fie nevoie sa schimb multe pe la ea.

Apropo, mai am un X1 in vedere, cam la acelasi pret, cu dotari mai putine, acelasi an, insa 60.000km. WBAVN11080VP86318

 

Sunt in mare dilema :(

Edited by play4fun
Link to comment
Share on other sites

http://olx.ro/oferta/x1-2-0da-s-drive-septronic-ID41dCu.html#f8b6bc761b

 

 

 

Mersi pentru raspuns,

Km sunt aproape reali. Masina are 180.000 este cumparata de pe un site de licitatii din Belgia. Masina e in regula

Imi place dar am foarte mari indoieli legat de km. Merita cumparata o masia cu atat de multi km? La km aia mai pot adauga 100k la ei? Sau o sa fie nevoie sa schimb multe pe la ea.

Apropo, mai am un X1 in vedere, cam la acelasi pret, cu dotari mai putine, acelasi an, insa 60.000km. WBAVN11080VP86318

 

Sunt in mare dilema :(

 

 

nu te grabi , du te si vezi 10 x1 , condu le pe toate compara. gandeste te ca v a tb sa o revinzi , ce cauti tu la masina cauta toata lumea. in plus se va lansa noul x1 si at o s o vinzi si mai greu... eu am stat 2 luni pana am gasit ce voiam , sa vezi ce ma sunau baietii daca mai sunt interesat sa cumpar masina... daca la vreo masina ai cel mai mic dubiu ca te minte n o lua.

Edited by Inedit
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cea mai buna dotare a unei masini o reprezinta nr redus de kilometri, dpmdv. O iei acum la 180.000, cine ti-o cumpara la 300.000? Clar o vei da la un pret mult mai mic fata de masina care acum are 60.000 si pe care o vei vinde cu 180.000. Asa ar fi logic..retrofituri se pot face oricand, interior piele, faruri xenon samd, dar o masina cu 300.000km deja are o arie foarte restransa de clienti.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Asta e discutabil; in fond totul se reduce la calculul economic.

Sa zicem ca in momentul acesta iei un X1 cu aceleasi dotari si acelasi an de fabricatie, fara incidente si fara probleme de functionare

- unul cu 60.000km costa 21.000 euro (preturile sunt orientative)

- unul cu 180.000km costa 15.000 euro

 

Daca faci 15.000 km pe an, dupa 4 ani de zile vei avea urmatoarele valori de piata ale masinilor (evident aproximativ)

- cea de 60.000 km va avea 120.000km si un pret de piata de sa zicem 13.000 euro - devalorizare 8.000 euro

- cea de 180.000km va avea 240.000km si un pret de piata de sa zicem 8.000 euro - devalorizare 6.000 euro

(daca e in stare buna, o ia samsarul si "rezolva" el problema kilometrilor).

 

daca adaugi 2.000 euro costuri de reparatie extra ale masinii mai vechi si mai uzate, tot ajungi pe la cam aceeasi cheltuiala.

 

Diferenta e investitia initiala...e mai usor sa mobilizezi 15k decat 21k; ca sa nu mai vorbim de partea de riscuri (accidente, etc) - cu o masina de 11-12k te mai risti sa mergi fara casco, cu una de 20k nu te lasa inima -> 1.000 - 1.200 euro CASCO.

 

Dupa parerea mea - daca vrei sa ti masina mai multi ani (>4 ani), ia-o cu cat mai putini km; daca vrei sa o ti 2-3 ani, 160-180k sunt ok (evident, cu conditia ca masina sa fie in stare foarte buna).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Cea mai buna dotare a unei masini o reprezinta nr redus de kilometri, dpmdv. O iei acum la 180.000, cine ti-o cumpara la 300.000? Clar o vei da la un pret mult mai mic fata de masina care acum are 60.000 si pe care o vei vinde cu 180.000. Asa ar fi logic..retrofituri se pot face oricand, interior piele, faruri xenon samd, dar o masina cu 300.000km deja are o arie foarte restransa de clienti.

 

 

La noi e problema ca la toti cumparatorii le place ca pe bord masina sa aiba intre 120-150k km, indiferent ca masina are 5 ani sau 15 ani vechime, si de aceea intr-adevar cand masina ajunge la 300k km e foarte greu sa o vinzi, indiferent cat de bine intretinuta ar fi ea.

 

Exempulul de jos e concludent: daca dadeau inapoi la 170k kilometrajul, demult erau date ambele :)

 

http://www.autovit.ro/bmw-730-C36748909.html

http://www.autovit.ro/bmw-730-C36173405.html

 

 

Ce bine era pe vremuri cu Daciile ca nu aveau kilometrajul decat din 5 cifre :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am avut o scurtĂŁ conversație cu un vânzĂŁtor dintr-acesta. Tot sĂŁturându-se sĂŁ ĂŽmi rĂŁspundĂŁ cu ”Nu” la ĂŽntrebĂŁrile mele referitoare la dotĂŁri, a rĂŁbufnit: ”Am cumpĂŁrat-o pt km!”.

Km puțini conteazĂŁ pt tine, dar tu o vei vinde cu km puțini? Serios? Și cu ce altceva?

RĂŁspuns: Cu multĂŁ multĂŁ speranțĂŁ!

Sunt foarte puțini care cautĂŁ mașini doar cu km puțini.

Pe primul plan pentru majoritatea sunt dotĂŁrile!

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cum e asta cu dotarile, eu stiu ca as pleca putin stresat in vacanta cu o masina cu 300.000km..din nou, e o parere personala, dar dotarile alea tin mult de fudulie, din dorinta de a fi vazut mai "pretios" decat esti cu adevarat. Mie mi se pare mai tare ala cu seria 3 nou decat ala cu 7-ar din 2004, chiar ala ala cu seria 3 a luat o masina cheala, iar ala cu 7-ar are masina full. Edited by B-490-RZV
  • Like 3
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

Am avut o scurtĂŁ conversație cu un vânzĂŁtor dintr-acesta. Tot sĂŁturându-se sĂŁ ĂŽmi rĂŁspundĂŁ cu ”Nu” la ĂŽntrebĂŁrile mele referitoare la dotĂŁri, a rĂŁbufnit: ”Am cumpĂŁrat-o pt km!”.

Km puțini conteazĂŁ pt tine, dar tu o vei vinde cu km puțini? Serios? Și cu ce altceva?

RĂŁspuns: Cu multĂŁ multĂŁ speranțĂŁ!

Sunt foarte puțini care cautĂŁ mașini doar cu km puțini.

Pe primul plan pentru majoritatea sunt dotĂŁrile!

 

Inclusiv tu ai cĂŁutat km putini , dotĂŁri maxime , an bun .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.