Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Evitati acest samsar !!! http://www.autovit.ro/bmw-320-C20298425.html

Ii trec aici si numarul de telefon in speranta ca altii care ii vor mai vedea anunturile si-l cauta dupa numarul de telefon , sa-si faca o idee cu cine au de-a face .

Telefon : 0766884989

Marti (23-08-2011) il sun si ii adresez o serie de intrebari legate de anunt .

Ii spun omului ca sunt din Iasi si ca nu vreau sa bat drum aiurea pana in Pitesti (aprox. 900 km dus-intors) doar ca sa constat ca datele prezentate de el sunt false/eronate.

Acesta m-a asigurat ca masina este in stare perfecta atat tehnic cat si estetic , ca anul e 2007 , ca cei 121.000 km sunt reali etc.

Am stabilit de comun acord sa ne intalnim joi in Pitesti (de unde e el) si sa facem un test la reprezentanta BMW - Motor AG in urma caruia sa ma decid asupra achizitiei.

Zis si facut. Am plecat joi dimineata in jurul orei 2:00 cu gandul sa ajung pana la 9:00 cand era programat testul la reprezentanta.

Drum lung , obositor ... Intr-un final ajung pe la 7:45 il sun si ne intalnim in curtea reprezentantei.

De aici au inceput problemele .

Dupa o scurta "analiza ochiometrica" constat anumite zgarieturi ( capota portbagaj , bara m spate , s.a.) , chederul de la intrare sofer era ros spre rupt , capota fata prezenta ciobituri care prinsesera deja rugina , trim-urile de pe portierele din spate erau zgariate rau , vopseaua de pe jante era ciobita destul de inestetic , motorul avea ceva ca un fel de calcar depus pe el etc.

Ok , imi zic in sine ca toate aceste imperfectiuni sunt comune la masinile SH , fie ele si BMW .

Trec mai departe la studierea actelor .

Surpriza , constat ca masina e din 06/2005 (sau 07/2005 , ceva de genul asta) si nu din 01/2007 cum ma asigura samsarul .

Ii reamintesc de faptul ca m-a asigurat ca masina e din 2007 si acesta incepe cu "abureli" de genul: pai cum si nu e 2007 ? apoi ca ar fi 2006 cu toate ca in acte scria clar 2005.

Simtindu-se incoltit probabil de intrebarile mele , ca prin minune apare un prieten de-al lui (tot samsar) intr-un A4 2009 care incepe si el treptat sa ia parte la discutie .

Apoi ii cer cartea service sa vad si eu niste intrari in service si numarul de km ai masinii la respectivele intrari si incepe sa-mi deschida niste brosuri din alea bmw si sa caute in ele datele de servisare . :bash:

Ii zic ca n-are nici o legatura , ca nu asa arata cartea service , ii explic cum arata careta service (de parca el nu ar fi stiut deja cum arata :| ) si imi zice ca mai are niste acte acasa si ca trebuie sa fie acasa .

Apoi intram la reprezentanta sa vedem exact cum fac cu testarea , sa ne clarifice cel de acolo cu privire la anul masinii , si ce sa vezi ? Cei doi sunt ca la ei acasa . Imi dadeau impresia ca sunt prieteni de-o viata cu cativa din cei de la reprezentanta .

Ii dau cheia celui de la reprezentanta (ii zicea Constantin nu mai stiu cum) sa vad si eu niste intrari in service pe unde au fost facute si la ce km , si ce sa vezi , masina nu avea nici o intrare in service .

Mai grava mi s-a parut lipsa de reactie/atitudine/bun simt a celui de la reprezentanta cu privire la lipsa datelor . Deja parca vroia si el sa ma duca putin de nas. Ca poate nu a facut servisarea la reprezentanta , ca nu stiu ce . Pai stai putin , masina asta cand a cumparat-o neamtul mai mult ca sigur a avut o garantie care intr-un fel te obliga sa faci servisarea la ei . In caz contrar , din cate stiu eu iti poti pierde garantia . Cel de la reprezentanta dadea din umeri .

Mai mult decat atat , anul masinii aparea 12/2005 si 01/2006 inmatriculata , nu cum era trecut in actele masinii .

Cu gandul sa ma conving de anul masinii , ma duc cu actele masinii si pana la R.A.R ca era aproape acolo la 2 pasi . In prima instanta , cel de acolo se uita la acte si imi zice pai cum sa imi dea anul 2006 cand in acte apare clar cu anul 2005 . Se mai duce putin cu actele sa verifice ceva , si cand revine imi zice sa-i aduc si masina ca sa-mi zica daca e 2005 sau 2006 .

Daca tu ai actele alea in fata , ai VIN , ai tot ce-ti trebuie , la ce-ti trebuie masina ? Am plecat de la R.A.R . M-au "convins" si astia .

Cand ajung inapoi la reprezentanta si ii explic samsarului ce-a zis cel de la R.A.R ce sa vezi , surpriza . Prietenul samsarului zice : "Stai putin ca ma suna asta de la R.A.R ..." .

De acum samsarul baga mana in foc ca masina iese 2006 . Ca cica ii facem R.A.R-ul si daca iese 2006 plateste el si daca iese 2005 platesc eu . Cine stie ce "prietenii" mai aveau si pe la R.A.R . Am renuntat si la testul la reprezentanta si la tot.

Civilizat fiind din fire , am dat noroc cu omul si am plecat spre Iasi .

Sa fi fost altul mai "iute la manie" probabil il aranja de cateva saptamani de spitalizare ...

 

In concluzie , evitati samsarii . Pana nu demult citeam si eu povestirile altora legate de samsari . Acum se pare ca fac si eu parte din cei patiti.

 

Atasez si un printscreen cu anuntul de pe autovit si cateva din pozele masinii:

post-50032-0-48332900-1314345364_thumb.png post-50032-0-83713100-1314345525_thumb.jpg post-50032-0-46149300-1314345552_thumb.jpg

post-50032-0-97630300-1314345485_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

salut,

 

stiti ceva despre masinile astea sunt interesat sa achizitionez una din ele la schimb cu a mea seria 1 + diferenta din paartea mea

 

1) http://www.autovit.ro/show?id=C20100423

 

2) http://www.autovit.ro/show?id=C20254287

 

si care ar merita mai mult

 

multam ptr pareri :thumbsup:

Edited by daniel LNC
Link to comment
Share on other sites

sunt 2 frati care au amandoi cate un 330xd... sunt ultra fugarite masinile.

 

decat sa iei masina de la chitas, mai bine iti iei un logan nou ca sigur e mai ok!

 

la cum arata masina aia cred ca avea si bani de un ambreiaj daca il uza. altceva ce e afectat de "fugareala" ? sau poate e mai buna una cu 455343232323233 de km care a mers "lejer" in Germania ? de parca nemtii merg cu 130 pe autostrazi ;)

ultrafugarita si cu aspectul ala eu cred ca e si ingrijita, si e de preferat uneia mega-ingrijite si mers cu ea ca pe oua cu 30 la ora in a 4-a la consum

Edited by mihai20
Link to comment
Share on other sites

la cum arata masina aia cred ca avea si bani de un ambreiaj daca il uza. altceva ce e afectat de "fugareala" ? sau poate e mai buna una cu 455343232323233 de km care a mers "lejer" in Germania ? de parca nemtii merg cu 130 pe autostrazi ;)

ultrafugarita si cu aspectul ala eu cred ca e si ingrijita, si e de preferat uneia mega-ingrijite si mers cu ea ca pe oua cu 30 la ora in a 4-a la consum

in opinia ta la un diesel forjat are de suferit doar ambreiajul? :) ar fi bine sa fie asa

 

fratele lui vinde fulia defecta si un kit de ambreiaj sh de pe propria masina :)

Link to comment
Share on other sites

http://www.autovit.ro/bmw-535-C20407613.html

 

Mare atentie la aceasta masina , anul trecut cand cautam prin april pentru mine , dadusem peste ea prin germania si avea vreo 180 de mii de km parcursi + ca are volan inlocuit , bord si consola !

 

Acum o vad cu 90 de mii de km aprox , in schimb arata bine masina nu ai ce sa ii reprosezi.

Link to comment
Share on other sites

Arata ok amandoua, dar asa ca instinct as merge pe cea argintie, probabil ma atrage panoramicul. :)

 

da si mie mi s-a parut mai ok si m-am saturat de negru,am cautat pe google nr de tel al vanzatorului si mi-a iesit ca se ocupa de dezmebrari,vanzari auto,etc http://www.google.ro/#hl=ro&cp=10&gs_id=2&xhr=t&q=0768085832&pf=p&sclient=psy&site=&source=hp&pbx=1&oq=0768085832&aq=f&aqi=&aql=&gs_sm=&gs_upl=&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&fp=8ca24418b161ca4a&biw=1366&bih=632

Link to comment
Share on other sites

am mai gasit 2 x3 la acelasi vanzator din constanta MARDARE va spune ceva tipul?

 

1) http://www.autovit.ro/bmw-x3-C20315215.html

 

2) http://www.autovit.ro/bmw-x3-C20199629.html

 

din experienta iti spun ca nu merita sa te deplasezi mai mult de 20 km de Buc . daca e la Cta sa fie sanatos , e bine sa te uiti prin imprejurimi . Toti mint frumos la telefon , povesti si masini impecabile . daca ai gasit ceva in Buc mergi si testeaza live . Nu are rost sa cauti 10 masini ca te zapacesti .

Link to comment
Share on other sites

din experienta iti spun ca nu merita sa te deplasezi mai mult de 20 km de Buc . daca e la Cta sa fie sanatos , e bine sa te uiti prin imprejurimi . Toti mint frumos la telefon , povesti si masini impecabile . daca ai gasit ceva in Buc mergi si testeaza live . Nu are rost sa cauti 10 masini ca te zapacesti .

 

multam @Myx

Link to comment
Share on other sites

Flipp CAR braila... masini smenuite 100%

 

fiti atenti poze:

 

A4 2.7 => Rulaj: 98.630 Km

C220CDI => Rulaj: 98.630 Km

BMW 320d care de fapt e 318d => Rulaj: 89.630 Km

post-45900-0-80380900-1314552740_thumb.jpg post-45900-0-38359700-1314552756_thumb.jpg post-45900-0-89322100-1314552765_thumb.jpg

 

 

de asemenea le mai place cu 320 in coada: A8 = 126.320 km, E250 coupe = 56.320 km, 320d = 61.320 km, Insignia = 109.320 km

 

pentru detalii, verificati www.flippcar.ro

Edited by kristal_madness
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.