Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

N-am dat-o. M-a dus ala cu arvuna cu vorba si mi-a dat teapa, si mai ales eu mai idiot, nici n-am verificat contul daca mi-a pus bani pentru ea, am mers asa pe vorbe, vorbisem atat de mult cu omul la telefon de zici ca eram amici de o viata, ma suna in fiecare zi sa ma mai intrebe ceva. Unu de pe alfaclub de fapt.

 

Se mai intampla..

Link to comment
Share on other sites

A3-u' ala are Multitronic care e CVT. La ATV e ok transmisia, dar pe o masina nu stiu daca mi-ar placea.

 

am mers cu un ford focus cu cutie dinasta... sta turatia constanta si creste viteza.

 

iar legat de A3 ala... daca e 1.8 160hp, de ce nu scrie 1.8TFSI in spate si scrie 1.8T

Edited by kristal_madness
Link to comment
Share on other sites

Da, stiu cum merge. Eu am pe ATV unde mi se pare ok luand in calcul raportu' putere/greutate destul de bunicel. La o masina, parca nu as simtii ca o controlez intrutotul. Parerea mea.

La Audi, si 2.0 TFSi are badgeu' 2.0 T - asa am vazut pe cateva A4 B8.

Edited by MikeOnline!
Link to comment
Share on other sites

N-am dat-o. M-a dus ala cu arvuna cu vorba si mi-a dat teapa, si mai ales eu mai idiot, nici n-am verificat contul daca mi-a pus bani pentru ea, am mers asa pe vorbe, vorbisem atat de mult cu omul la telefon de zici ca eram amici de o viata, ma suna in fiecare zi sa ma mai intrebe ceva. Unu de pe alfaclub de fapt.

 

Probabil ca ai vrut sa incerci ceea ce toti evita.

 

O masina cu o rata de devalorizare mai mult decat isi poate inchipui cineva.

 

Dc consuma asa mult motorasul ala ca nu e asa grea masina? :frantics:

Link to comment
Share on other sites

1550 de kile nu e mult? Cu roti pe 19 si cuplu 190nm, ce poate sa faca si el.

 

Pai stai linistit ca nu o dau in pierdere deloc, nici macar 100 euro. De asta am si scos-o din timp la vanzare.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Iti doresc bafta la vanzare.

 

Nu credeam ca motorul acela dezvolta asa putin cuplu.

 

Ideal e sa iei bani in zilele astea dar nici o posibila varianta de schimb + diferenta nu te-ar dezavantaja.

 

Bine sunt prea putini care apreciaza alfa, eu de exemplu daca ar fi sa-mi iau 1 masina pe asta as lua-o .

http://www.autovit.ro/alfa-romeo-166-C20304454.html

 

Pur si simplu nu gasesc o masina mai buna la acesti bani: dotari design, motor v6 superfiabil,si stiu masina de ft mult timp si nu e smenarita.

Link to comment
Share on other sites

Ieri am vazut doua masini in Valcea, un BMW pentru cineva, si una ca sa vad care e concurenta la Alfa mea. De amandoua s-a intrebat aici acum cateva zile mi se pare.

 

Asta ar fi concurenta mea:

 

http://www.autovit.ro/alfa-romeo-159-C20323721.html

 

Nimic din anuntul ala nu e real. Are niste indoituri imense, pana si pe capota sus se vede o ditamai indoitura in poze, cred ca numai plafonul e intreg, are si el dreptate ca nu are nici o zgarietura, de fapt are indoituri peste tot, usi, aripi, bara. Ce xenon si bixenon activ, are halogene. Pioneer-ul ala nu stiu unde era, in imaginatia lui probabil.

Masina a fost de Italia, unic proprietar acolo, ultima revizie la Padova in 06.2010. Acum are acte de provenienta de Germania, brief mare si mic (cred ca sunt false). N-are carte facuta de RO si numere rosii nu se mai pot scoate. Ma gandesc ca a fost data furata/inundata/arsa la asigurari in Italia si s-a circulat cu ea prin Romania cu numere de Italia, si apoi i-au facut acte de Germania aia care i-au vandut-o lui.

Prima oara retardul zice ca a luat-o la o combinatie. Apoi imi zice, eram la Bucuresti si aveam nevoie de o masina si asta era cea mai ieftina care am gasit-o. Eu zic, pai nu zisasi acum 5 minute ca ai luat-o la o combinatie? Pai sa vezi ca de fapt am dat 1000 euro pe ea si restul i-am dat nu stiu ce intr-o afacere. Zic pai daca ai dat 1000 euro pe ea, chiar crezi ca masina asta e dreapta? Nu domne ca a verificat-o un prieten de al meu la RAR. Mda. Un copil retard de vreo 20 de ani, de doua ori mai gras ca mine, imi venea sa il iau la pumni ce m-am enervat. Iar ca stare tehnica, motorul ala vruia sa iasa din caroserie, se zbatea saracul de ziceai ca acum pleaca singur. Domne e o bobina dusa cica, pai si asa vrei tu sa o vinzi? Ca domne la banii astia ce ai vrea (teoretic cu taxa si inmatriculat probabil iese 8500). M-am dus sa o vad ca toti cei care m-au sunat pe mine, mi-au zis ca uite domne e una la 5 mii fara taxa tot la Valcea. Acum o sa ii rog frumos sa vina sa o vada, si apoi sa vina sa o vada pe a mea. Mai si cere seriozitate, ca imi venea sa ii dau eu niste seriozitate.

 

Apoi am vazut-o pe asta ca vruia cineva sa o cumpere:

 

http://www.autovit.ro/bmw-320-C20454328.html

 

Deci un gunoi mai mare ca masina asta nu am vazut vreodata. Daca va uitati atenti, pe partea dreapta are prag de M. Binenteles pe partea ailalta are prag normal. Faruri cu xenon, fara spalator si cu reglaj manual in interior, e clar ca a fost lovita si schimbate. Indoita peste tot, vopsita peste tot, elementele cromate de la usi erau la vreo jumatate de cm mai sus de pozitia normala. Interiorul o cocina, incepand cu stalpii din fata unde tot materialul era sifonat, va inchipuiti si cum era pielea aia crem pe lateralele scaunelor si pe cotiera. Sus la trapa, langa butonul de deschis trapa, avea un buton de jos care este pentru sunet Harman Kardon, butonul acela cu simbol o boxa. Era infipt acolo, ca sa nu iti cada butonul de trapa in cap. Motorul era de tractor, as fi vrut sa vad cutia daca e praf, dar nu mai avea rost sa mergem cu ea asa ca am plecat.

 

Orice masina ieftina cred ca e in halul asta, degeaba se uita lumea pe autovit si zice uite domne care e de fapt pretul pietei. Ala de fapt e pretul pietei de rable.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Wlf si tu faci parte din categoria celor care pun pretul unei masini doar uitandu-se la cateva poze. Acum ca le-ai vazut pe astea doua, cat de corect ti se pare sa vorbesti despre o masina doar dupa cateva poze? Luand in considerare pretul catorva piese (articulatie, ambreiaj,turbina etc) nu merita o masina intretinuta ca la carte un pret mai bun fata de "pretul pietei"? Daca pe autovit e o alfa 159 la 8000e, iar proprietarul spune in anunt ca masina e impecabila, cand de fapt e un gunoi..de ce acea masina devine reper pentru toata lumea? (alfa 159 trebuie sa coste maxim 8000, am vazut eu una impecabila pe autovit la 8000). Eu personal am vazut cel putin 10-15masini inainte de a cumpara actuala masina. A fost singura al carei istoric l-am putut verifica la reprezentanta, cu reviziile in regula etc. Cu toate astea a mancat peste 2500e in piese de cand e la mine, asta fiindca nu suport ca ceva care imi apartine sa fie intr-o stare proasta. De ce ar trebui sa vand si eu masina cu 7000-8000e, cand masinile puse pe autovit la pretul asta sunt vai mama lor? :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Gresesti. Daca bagi 2 mii de euro intr-o masina ca sa fie in stare buna, asta nu inseamna ca masina aia valoreaza cu 2 mii mai mult. De fapt nu ii creste valoarea cu nimic, ea trebuie sa fie in stare buna de la bun inceput, eventual pretul sa scada cu valoarea reparatiilor care ar mai trebui facute ca sa fie in stare perfecta.

 

Vorbind teoretic, ai dreptate, dar practic, ca sa vinzi o masina, trebuie sa te adaptezi la piata. Nu poti sa spui tu, masina mea e impecabila si valoreaza 10 mii cand celelalte sunt toate 8 mii, bune sau rele. Nu comparam valori, nu poate spune nimeni ca a ta nu valoreaza 10 mii comparandu-le cu celelalte, dar daca vrei sa o VINZI, atunci trebuie sa te cobori la nivelul celorlalte. Asta e diferenta intre a vinde o masina si a o tine de vanzare pana se gaseste un cumparator care sa o aprecieze la adevarata valoare. E o diferenta enorma. In special cand nu ai o masina care se vinde singura pentru ca e foarte cautat modelul.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Gresesti. Daca bagi 2 mii de euro intr-o masina ca sa fie in stare buna, asta nu inseamna ca masina aia valoreaza cu 2 mii mai mult. De fapt nu ii creste valoarea cu nimic, ea trebuie sa fie in stare buna de la bun inceput, eventual pretul sa scada cu valoarea reparatiilor care ar mai trebui facute ca sa fie in stare perfecta.

 

Vorbind teoretic, ai dreptate, dar practic, ca sa vinzi o masina, trebuie sa te adaptezi la piata. Nu poti sa spui tu, masina mea e impecabila si valoreaza 10 mii cand celelalte sunt toate 8 mii, bune sau rele. Nu comparam valori, nu poate spune nimeni ca a ta nu valoreaza 10 mii comparandu-le cu celelalte, dar daca vrei sa o VINZI, atunci trebuie sa te cobori la nivelul celorlalte. Asta e diferenta intre a vinde o masina si a o tine de vanzare pana se gaseste un cumparator care sa o aprecieze la adevarata valoare. E o diferenta enorma. In special cand nu ai o masina care se vinde singura pentru ca e foarte cautat modelul.

 

Pai la ce piata sa ma adaptez? Cand toata lumea care e interesata sa cumpere se uita la cea mai ieftina masina si o ia pe aceea de buna. Nu conteaza ca e cazan, ala e reperul. Ma sunase cineva de pe forum sa imi ofere 8500e pt ca a vazut un 318ci la Cluj care arata cam la fel..si nu a fost singurul care a facut vreo comparatie de genul asta. Tuturor ne convine sa cumparam cat mai ieftin, dar nu trebuie uitat totusi ca nu cumperi un pret, cumperi un morman de piese. Un pret bun ascunde de multe ori un morman mai slab calitativ. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Iti dau dreptate intru tot, insa tocmai pentru ca astia sunt cumparatorii, asta e si piata. Ramai singurul cu o masina impecabila la 10 mii, si toate rablele la 8-9 mii se vand in jurul tau. Probabil dupa 2-3 luni va aparea si pentru tine un client adevarat, dar daca vrei sa vinzi imediat, tre sa o dai la pretul rablelor. In situatia asta sunt eu, eu o pun de vanzare din timp si astept, daca as vrea sa o vand, as vinde-o maine, dar la un pret derizoriu, asa ca am rabdare si astept sa apara clientul ala serios cum am fost si eu cand tii si tu minte m-am dus cu avionul pana la Iasi dupa ea. Sunt convins ca in 2-3 luni va aparea, asa ca nu ma stresez.

 

Sau mai e si varianta a doua, sa fii tu ala care face piata. Doua exemple: unul ar fi sa pui 10 masini fictive ca a ta, pe autovit, la un pret mai mare, astfel a ta devenind un pret mic si bun. Sau sa ai control asupra celorlalti care vand masini ca ale tale, sa ii "supraveghezi" ce clienti au si sa intri pe fir, aici nu intru in detalii, dar se practica. :)

Link to comment
Share on other sites

Iti dau dreptate intru tot, insa tocmai pentru ca astia sunt cumparatorii, asta e si piata. Ramai singurul cu o masina impecabila la 10 mii, si toate rablele la 8-9 mii se vand in jurul tau. Probabil dupa 2-3 luni va aparea si pentru tine un client adevarat, dar daca vrei sa vinzi imediat, tre sa o dai la pretul rablelor. In situatia asta sunt eu, eu o pun de vanzare din timp si astept, daca as vrea sa o vand, as vinde-o maine, dar la un pret derizoriu, asa ca am rabdare si astept sa apara clientul ala serios cum am fost si eu cand tii si tu minte m-am dus cu avionul pana la Iasi dupa ea. Sunt convins ca in 2-3 luni va aparea, asa ca nu ma stresez.

 

Sau mai e si varianta a doua, sa fii tu ala care face piata. Doua exemple: unul ar fi sa pui 10 masini fictive ca a ta, pe autovit, la un pret mai mare, astfel a ta devenind un pret mic si bun. Sau sa ai control asupra celorlalti care vand masini ca ale tale, sa ii "supraveghezi" ce clienti au si sa intri pe fir, aici nu intru in detalii, dar se practica. :)

 

Tare asta cu masini fictive.. :rolleyes: . Iau 5 cartele cosmote, fac poze la 10 masini pe strada si aia e :frantics: . Daca aveai 2.2 la alfa o luam eu, asta mic de 1.9 mi se pare insuficient.

Link to comment
Share on other sites

WLF de asta ce zici? http://www.autovit.ro/mazda-6-C14403023.html. Am mers cu o mazda CX-7, din cate stiu are acelasi motor. Mi-a placut foarte mult, banuiesc ca pe mazda 6 e si mai simpatic. Anul trecut incerca sa o dea cu 18.000 parca, daca cerea 13-14mii atunci o luam, eram foarte incantat de ea.

 

Si asta imi place: http://www.autovit.ro/mazda-cx-7-C20310733.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.