Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

http://autovit.ro/bmw-525-C15847784.html

 

 

De acest 5-ar ce spuneti, cum se prezinta? 95.000KM din 2006??

Or fi reali? Prim proprietar...anul si km mi se par suspecti. Nu vreau sa fiu Gica Contra, insa daca aveti ceva cunostinte despre masina/vanzator sunt foarte bine venite.

Stima!

 

Masina mi se pare ok,ingrijita.Ai sunat?ai cerut un VIN?

Link to comment
Share on other sites

arata bine navi mare plus ca e si mai practica dar la asta nu tin neaparat cum tin la trapa si scaune incalzite, insa exceptand astea masina asta chiar arata bine si totul real...

 

totul real mai putin anul de fabricatie

 

pe codul ala iata ce zice realoem... You Have Selected: 05/2006 E90 320d Sedan M47N2 Europe Left hand drive N

 

05/2006 nu e in 2007 :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Poate ei pun data inmatricularii...

De ex a mea e produsa la 01/96 si inscrisa la 08/96....

 

era vorba despre masina asta

http://autovit.ro/bmw-320-C15528826.html

campul completat clar spune "Fabricatie: 2007"

este alt camp pe autovit, cu data inmatricularii.

 

LATER EDIT: spunea cineva ca prezenta SL`ului in garaj face anuntul f credibil, ca vezi doamne omul poate are bani si a intretinut-o si nu e smenarita

 

dar daca dati pe google search: 0765260555 o sa gasiti nenumarate anunturi puse de asta. deci tot samsar e.

Edited by vidoq
Link to comment
Share on other sites

Poate ei pun data inmatricularii...

De ex a mea e produsa la 01/96 si inscrisa la 08/96....

 

era vorba despre masina asta

http://autovit.ro/bmw-320-C15528826.html

campul completat clar spune "Fabricatie: 2007"

este alt camp pe autovit, cu data inmatricularii.

 

LATER EDIT: spunea cineva ca prezenta SL`ului in garaj face anuntul f credibil, ca vezi doamne omul poate are bani si a intretinut-o si nu e smenarita

 

dar daca dati pe google search: 0765260555 o sa gasiti nenumarate anunturi puse de asta. deci tot samsar e.

 

Asta da,am vazute multe BMW-uri vandute de asta cu Sl.Toate erau in asa fel pozate incat sa se vada SL-ul. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Poate ei pun data inmatricularii...

De ex a mea e produsa la 01/96 si inscrisa la 08/96....

 

era vorba despre masina asta

http://autovit.ro/bmw-320-C15528826.html

campul completat clar spune "Fabricatie: 2007"

este alt camp pe autovit, cu data inmatricularii.

 

LATER EDIT: spunea cineva ca prezenta SL`ului in garaj face anuntul f credibil, ca vezi doamne omul poate are bani si a intretinut-o si nu e smenarita

 

dar daca dati pe google search: 0765260555 o sa gasiti nenumarate anunturi puse de asta. deci tot samsar e.

 

 

Si nu inteleg, c-am tot vazut ca se fac des confuzii, se lanseaza acuzatii, de genu' "e samsar", "esti samsar" ...etc...

Ca si acum "deci tot samsar e". Bun, este, si care-i problema ?

 

Samsar, conform dex, nu e un termen negativ, adica nu inseamna neaparat ceva rau :twoup: Inseamna doar "o persoana care mijloceste o afacere negustoreasca", un "comisionar", un "intermediar". Care-i problema in asta ? De la cine ati vrea sa luati masini, de la producator direct sau de la proprietar ? Luati-le, cei care le gasiti.

 

Si pe mine m-au luat unii la rost cand am vrut sa aduc masini din Germania, facusem un topic (inchis cu multa gratie de cei pe care i-am deranjat :) ) si mi-a zis unu` "suna a samsareala", parca zicea si "ieftina" sau nu, ma rog irelevant.

 

Da, suna a samsareala, a negot, a ce pana mea ar/ati vrea sa sune ?:twoup:

 

Pacat ca nu faceti diferenta intre samsari buni si samsari rai, etc :twoup: Aici ar trebui punctat...nu asa simplu si gata "e samsar" :twoup: Adevarat ca majoritatea celor care practica aceasta activitate (eu nu, a fost o tentativa pentru timpul liber:) ) inseala oamenii, dar multi isi merita soarta, daca-s prosti. N-are rost sa intru in detalii, c-am mai zis, dar cand vrei si masina buna si an bun si dotari si km putini si super pret, n-are cine sa ti-o ofere, decat samsarii rai, fara scrupule :twoup:

 

Si pana la urma de ce sa-ti para rau de niste prosti cu pretentii ?:twoup: Cine-i prost si nu verifica, sa moara, desi legea trebuie sa protejeze orice gutufan...

Link to comment
Share on other sites

L-am vazut si eu, imi caut un E90 sau E60 dotat. La astea fara navi mare nici nu ma uit.

 

De ce tii neaparat la navi mare? :twoup:

 

Navi mic e o gluma, asa doar sa ai un display acolo. Doar nu iau Opel Vectra ...

 

Asa este, ia-ti navi mare, eu n-am stiut cand am luat-o ...si intr-adevar, vroiam "doar sa am un display acolo" :) Vroiam sa se vada colorat si sa am bordul "curbat", alea fara navi nu-mi plac deloc. Navi mare neaparat, face toti banii :twoup:

 

 

arata bine navi mare plus ca e si mai practica dar la asta nu tin neaparat cum tin la trapa si scaune incalzite, insa exceptand astea masina asta chiar arata bine si totul real...

 

Arata si mai bine si e si mai practica, adica are mai multe "chestii" cred :twoup: E bine ca tii la trapa, e ceva extraordinar...si scaunele la fel, eu nu le am incalzite pe asta :twoup:

 

 

Aha, m-ati lamurit, multumesc :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Poate ei pun data inmatricularii...

De ex a mea e produsa la 01/96 si inscrisa la 08/96....

 

era vorba despre masina asta

http://autovit.ro/bmw-320-C15528826.html

campul completat clar spune "Fabricatie: 2007"

este alt camp pe autovit, cu data inmatricularii.

 

LATER EDIT: spunea cineva ca prezenta SL`ului in garaj face anuntul f credibil, ca vezi doamne omul poate are bani si a intretinut-o si nu e smenarita

 

dar daca dati pe google search: 0765260555 o sa gasiti nenumarate anunturi puse de asta. deci tot samsar e.

 

 

Si nu inteleg, c-am tot vazut ca se fac des confuzii, se lanseaza acuzatii, de genu' "e samsar", "esti samsar" ...etc...

Ca si acum "deci tot samsar e". Bun, este, si care-i problema ?

 

Samsar, conform dex, nu e un termen negativ, adica nu inseamna neaparat ceva rau :twoup: Inseamna doar "o persoana care mijloceste o afacere negustoreasca", un "comisionar", un "intermediar". Care-i problema in asta ? De la cine ati vrea sa luati masini, de la producator direct sau de la proprietar ? Luati-le, cei care le gasiti.

 

Si pe mine m-au luat unii la rost cand am vrut sa aduc masini din Germania, facusem un topic (inchis cu multa gratie de cei pe care i-am deranjat :) ) si mi-a zis unu` "suna a samsareala", parca zicea si "ieftina" sau nu, ma rog irelevant.

 

Da, suna a samsareala, a negot, a ce pana mea ar/ati vrea sa sune ?:twoup:

 

Pacat ca nu faceti diferenta intre samsari buni si samsari rai, etc :twoup: Aici ar trebui punctat...nu asa simplu si gata "e samsar" :twoup: Adevarat ca majoritatea celor care practica aceasta activitate (eu nu, a fost o tentativa pentru timpul liber:) ) inseala oamenii, dar multi isi merita soarta, daca-s prosti. N-are rost sa intru in detalii, c-am mai zis, dar cand vrei si masina buna si an bun si dotari si km putini si super pret, n-are cine sa ti-o ofere, decat samsarii rai, fara scrupule :twoup:

 

Si pana la urma de ce sa-ti para rau de niste prosti cu pretentii ?:twoup: Cine-i prost si nu verifica, sa moara, desi legea trebuie sa protejeze orice gutufan...

 

 

+1. Asa ar trebui sa se numeasca asa si marile lanturi de magazine sau retaileri care ne ascund sau pur si simplu nu trec pe eticheta anumite detalii esentiale despre produse, care poate nu s-ar mai vinde atat de bine daca oamenii ar stii adeavarul, cum am mai zis si pe alt topic, e doar o forma de inselatorie alaturi de multe altele practicate in ziua de azi si care din pacate sunt legale in cea mai mare parte a lor. M-am referit la cei ce inseala cumparatorii cu buna stiinta, pentru ca sunt sigur ca nu toti, care aduceau si inca mai aduc masini, au intentia de a-i pacali pe cumparatori.

Link to comment
Share on other sites

Bun, topicul ia o noua turnura: cum faci diferenta intre unul bun si unul rau?

Facem un checklist?:twoup:

 

 

Cam greu, foarte greu, insa orice masina trebuie verificata inainte sa o iei, parerea mea.

 

"M-am referit la cei ce inseala cumparatorii cu buna stiinta, pentru ca sunt sigur ca nu toti, care aduceau si inca mai aduc masini, au intentia de a-i pacali pe cumparatori."

 

- DIN PACATE, si cei care n-au initial astfel de intentii, tot asta vor incerca sa faca si zau ca nu-i putem condamna. De ce spun asta ? Desi am mai spus-o si-n alte topicuri. Prin 2008 m-am dus cu masina pe care o cumparasem in targ in autovit, am zis sa-ncerc s-o vand, daca iese un ban, de ce nu.

De buna credinta, i-am lasat km reali, 170 000, masina fiind 2004. S-au uitat destui la ea, era neagra, avea jante, piele crem, dadea bine. Se uitau pe anunt si se strambau "uaaa, are 170 000km! mult!" . Langa mine fiind un 5-ar de prin 2006 cu 130 000 aproximativ.

Pe unul l-am si intrebat cati vrea sa aiba masina saptamana viitoare, si-a zis ca fac misto de el. In gand i-am zis ca daca viatza a facut misto de el, eu de ce n-as face :) Cam orice masina adusa din Germania are minim 30 000 /an...in cel mai fericit caz. Desigur, sunt si cazuri si mai fericite, dar si mult mai scumpe. Dar deh, oamenilor nu le-a placut 170 000 km...vroiam 90 000...110 000...120 000...cam pe aici le place, iar samsarii "rai" asta le ofera.

 

De asta, cand m-am dus sa vad o masina, nu m-am suparat pe ala ca pusese alti km fatza de cati avea reali masina. M-am suparat si m-a deranjat ca i-am spus ca-i verific si zicea ca nicio problema :twoup: Desigur...poate si eu as zice la fel acum, ca ce sa-i mai spui omului in fatza dupa ce i-ai zis ca masina are atatia km...:twoup:

 

E ca dracu faza, e cu dus si-ntors :twoup:

 

Si pana la urma, n-ai cum sa nu incerci sa mintzi, sa nu incerci sa ascunzi ceva...daca vrei sa faci bani din asta cu adevarat. Fie dai Km inapoi, fie iei masina lovita si o faci...fie nu mai stiu ce. O masina buna, cu km reali si ceva dotari + an buni...e scumpa...si ramai cu ea, doar piata e plina de E90 - uri la 12 000 - 13 000 E :twoup:

Eu sigur n-o s-o vand prea curand pe a mea, nici macar cu 15 000 :twoup: Dar nu-i nicio problema, o tin oricat, nu ma grabesc si e masina pe care mi-am dorit-o aproape.

Dar daca vroiam s-o vand, nu eram nebun si tampit sa iau o masina cu km asa putini la vremea aia...sa dau atatia bani pe ea :)

Edited by hornetb
Link to comment
Share on other sites

Un tip din Valcea si-a luat recent un 730d E65 din 2005 la un schimb, a dat ceva E Klasse si vreo 6k diferenta, s-a dus tocmai pana la Constanta sa faca schimbul. Nu cred ca va puteti inchipui in ce hal era E65-ul. Ma gandeam cum e posibil sa vinzi o asemenea masina, si pe de alta parte cum e posibil sa cumperi o asemenea masina. Nici nu stiu cu ce sa incep. In primul rand, lovita bine, airbagul la volan era sarit, lipit si vopsit, binenteles becul aprins. Un far 2002, un far 2005. Bara fata nu mai avea cablajul de la PDC, statea ca pixu, bagai mana intre far si bara. Claxoanele, ceva trompete din targ, erau puse separat de cele originale, care probabil ar fi fost legate pe cablajul PDC-ului. Frana automata stricata, probabil unitatea din portbagaj. Logic 7 praf, se auzeau jumate din boxe. Un tampon de cutie praf, un furtun la apa praf si lipit cu ceva silicon, trebuia sa completeze des cu apa. Unitatea de navi nu citea DVD, am incercat cu al meu si nimic. Pielea era vopsita cu ceva vopsea mai deschisa la culoare, si se exfolia ca si atunci cand ti se ia pielea de la bronzat, si sub ramanea pielea originala crem inchis, absolut oripilanta. Si astea toate la o simpla inspectie vizuala, nici nu vreau sa imi inchipui ce era cu partea tehnica.

 

Eu de ce nu gasesc clienti din astia? El era bucuros ca ala i-a calculat E-Klasse-ul in 10k, de aia a facut schimbul.

Link to comment
Share on other sites

Un tip din Valcea si-a luat recent un 730d E65 din 2005 la un schimb, a dat ceva E Klasse si vreo 6k diferenta, s-a dus tocmai pana la Constanta sa faca schimbul. Nu cred ca va puteti inchipui in ce hal era E65-ul. Ma gandeam cum e posibil sa vinzi o asemenea masina, si pe de alta parte cum e posibil sa cumperi o asemenea masina. Nici nu stiu cu ce sa incep. In primul rand, lovita bine, airbagul la volan era sarit, lipit si vopsit, binenteles becul aprins. Un far 2002, un far 2005. Bara fata nu mai avea cablajul de la PDC, statea ca pixu, bagai mana intre far si bara. Claxoanele, ceva trompete din targ, erau puse separat de cele originale, care probabil ar fi fost legate pe cablajul PDC-ului. Frana automata stricata, probabil unitatea din portbagaj. Logic 7 praf, se auzeau jumate din boxe. Un tampon de cutie praf, un furtun la apa praf si lipit cu ceva silicon, trebuia sa completeze des cu apa. Unitatea de navi nu citea DVD, am incercat cu al meu si nimic. Pielea era vopsita cu ceva vopsea mai deschisa la culoare, si se exfolia ca si atunci cand ti se ia pielea de la bronzat, si sub ramanea pielea originala crem inchis, absolut oripilanta. Si astea toate la o simpla inspectie vizuala, nici nu vreau sa imi inchipui ce era cu partea tehnica.

 

Eu de ce nu gasesc clienti din astia? El era bucuros ca ala i-a calculat E-Klasse-ul in 10k, de aia a facut schimbul.

 

...eu zic ca era bucuros ca a scapat de mertzan, probabil ca era tot o cazatura, altfel n-ar fi acceptat o asemenea masina... majoritatea(nu toate) schimburilor se fac sa scapi de cazanul tau + - diferenta

Link to comment
Share on other sites

Un tip din Valcea si-a luat recent un 730d E65 din 2005 la un schimb, a dat ceva E Klasse si vreo 6k diferenta, s-a dus tocmai pana la Constanta sa faca schimbul. Nu cred ca va puteti inchipui in ce hal era E65-ul. Ma gandeam cum e posibil sa vinzi o asemenea masina, si pe de alta parte cum e posibil sa cumperi o asemenea masina. Nici nu stiu cu ce sa incep. In primul rand, lovita bine, airbagul la volan era sarit, lipit si vopsit, binenteles becul aprins. Un far 2002, un far 2005. Bara fata nu mai avea cablajul de la PDC, statea ca pixu, bagai mana intre far si bara. Claxoanele, ceva trompete din targ, erau puse separat de cele originale, care probabil ar fi fost legate pe cablajul PDC-ului. Frana automata stricata, probabil unitatea din portbagaj. Logic 7 praf, se auzeau jumate din boxe. Un tampon de cutie praf, un furtun la apa praf si lipit cu ceva silicon, trebuia sa completeze des cu apa. Unitatea de navi nu citea DVD, am incercat cu al meu si nimic. Pielea era vopsita cu ceva vopsea mai deschisa la culoare, si se exfolia ca si atunci cand ti se ia pielea de la bronzat, si sub ramanea pielea originala crem inchis, absolut oripilanta. Si astea toate la o simpla inspectie vizuala, nici nu vreau sa imi inchipui ce era cu partea tehnica.

 

Eu de ce nu gasesc clienti din astia? El era bucuros ca ala i-a calculat E-Klasse-ul in 10k, de aia a facut schimbul.

 

asta e e-klasse`ul prietenului tau?

masina cu nr de valcea pusa la vanzare in constanta. prea mare coincidenta :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Eu am vandut recent un C-Class din 2004 luat de la un prieten in urma unui imprumut pe care se tot eschiva sa-l achite. Masina este varianta classic iar singura optiune in plus fata de echiparea standard este navigatia mare. In rest, absolut nimic, cheala. L-am vazut acum pus la vanzare si dintr-o data s-a transformat in varianta avantgarde cu xenon, senzori parcare, carlig remorcare, incalzire auxiliara, fara accident, an fabricatie 2005, etc. Bineinteles ca nu are absolut niciuna din optiunile astea, se poate observa si in poze. Masina e asta: http://autovit.ro/mercedes-c-220-C15937640.html
Link to comment
Share on other sites

Da, aia e masina, ZGL. Vad ca ala de la CT a pus-o direct la vanzare. :twoup:

 

 

 

Ce simpatic baiatu asta din anuntu urmator:

 

http://autovit.ro/bmw-320-C15799545.html

 

Pe bord masina are 101.000 km si el in anunt spune: Km reali verificati la cumparare: ~170-180.000km

 

Corect nu?

 

prea corect pentru autovit :)) pe bord are 101 mii, si avea 180 de mii cand a luat`o. a mai mers si el cu ea, deci bate spre dublu. mda... speechless

 

noi avem pretentii sa puna "aducatorii" data de fabricatie si km corecti, dar uite ca nici auto bavaria nu pune data fabr corecta pe autovit:

 

7er ABavaria

 

You Have Selected: 11/2007 E65 730d Sedan M57N2 Europe Left hand drive Automatic

iar domnii zic 2008

atata timp cat pe carte scrie 2008, pune draq datele corecte in anunt

Link to comment
Share on other sites

Daca n-are trapa nu poti fuma iarba in masina, ca se impute. :twoup:

 

Tare asta :)

 

Daca tot mai multa lume isi exprima parerile despre ce dotari trebuie sa aiba masina personala, haideti sa le zic si eu:

 

1) Cai cat mai multi...

2) Scaunele sa fie confortabile (de ex seria 5 cu scaune confort, seria 3 cu scaune sport, sau cum am eu octavia acum cu recaro sunt OK) si sa te tina pe ele, nu suport scaunele din-alea ca-n dacie... de intri mai tare in curba si aluneci pe ele.

3) AC

4) Geamuri electrice.

 

Cam asta e esentialul la mine. Apoi urmeaza chestiile mai putin importante (nedecisive in cumpararea masinii) pachet M, volan M, jante, etc.

 

1. Si cam cat de multi ar fi asa un minim pentru tine ?:twoup:

2. "si sa te tina pe ele, nu suport scaunele din-alea ca-n dacie... de intri mai tare in curba si aluneci pe ele." - eu scaune normale pe a mea si pe cealalta am avut la fel...ba chiar celelalte erau cu piele...cu masina am facut Sev - Buc in 2 h si 45 min...cu asta Buc - Sev in 2 h si 30 de min (fara polemici de genu` "n-aveai cum 2 h si 30 de min", etc...m-am contrazis cu destui pe alt topic...) si... desi...pe multe curbe mi-au scartzait rotzile...niciodata n-am alunecat pe sau de pe scaune, pe cuvant :twoup: Bine, acu` nu stiu cum intri tu...sau cat de subtirel esti :twoup:

 

1. Sa faca suta in cel mult 7 secunde... cam asta e minim pentru mine.

2. Iti dai seama ca am exagerat un pic nu? Ca alunec pe ele! Imi plac scaunele care te tin fix pe ele, mi se par confortabile daca conduci sportiv si imi inspira o siguranta la volan.

Link to comment
Share on other sites

http://autovit.ro/bmw-530-C15949411.html

 

De asta ce zice-ti?Vad k are sticker cu bmwclub pe luneta,si masina e pe Tm ,a cui este ?

 

Am mai gasit si asta http://autovit.ro/bmw-530-C15886371.html

Care va atrage mai mult?

 

Masina cu sticker arata bine,dar nu cred ca e 2005,asta datorita tips-ului,plus ca nu scrie cati km are masina...in rest arata ok(eu nu sunt fan al culorii gri la interior).Cealalta masina e ok dar nu imi place culoarea pielii.Asta e parerea mea.In rest,multa bafta si sa cumperi masina care iti place.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.