Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Oricum, ideea e ca nu o mai vand ca mi-am luat o teapa monumentala cu Turbo S-ul...

 

Pai?

Ne lasi in ceata ...

 

Pai... am luat un Turbo S an 2008 cu 40 si ceva de mii km, am platit pe el o suma considerabila, adica vreo 50.000.

 

Dupa ce l-am luat am fost plecat ceva timp si nu am mers cu el, cand l-am luat in primire, dupa vreo 100 de km a inceput sa imi dea suturi din cutie cand schimba din 3 in 4, apoi a intrat in avarie... ok, l-am dus la pretenarii de la Porsche si surpriza:

 

Pe langa cutia de viteze defecta, s-a constatat ca masina a fost lovita atat de grav, incat suportii motor sunt rupti (stanga nu mai e deloc, iar dreapta nush ce combinatie), puntea fata nu e de Turbo S ci e de la un Cayenne Turbo si altele... practic masina a fost dauna totala sau ceva de genul asta.

 

Astept devizul final si dupa ce fac infarct, am sa decid cata spaga dau la casco sa imi iau si eu bani pe dauna totala, asta daca reusesc prin diferite combinatii... oricata spaga ar fi, tot ma costa mai putin decat sa repar... nu stiu cum voi proceda.

 

Am dat de vanzator, in afara sa pun sa ii rupa gura nu am ce face, nu am verificat masina, e teapa mea.

 

Aveti grija cu CASCO... ca s-au facut cei mai mari carnati din lume... La daune totale la masini "smechere" nici nu mai stau pe ganduri, iti dau refuz din prima, si dupa aia du-te prin tribunale cu anii...

 

PS Pentru masina care o vedeti la avatar m-am judecat 2 ani cu BCR sa imi dea o diferenta de 5000 de euro si culmea, mai am un proces cu ei, pentru aceeasi masina, pentru 3000 de lei, care l-am intentat inainte de asta de 5000 de euro...

Link to comment
Share on other sites

Pai... am luat un Turbo S an 2008 cu 40 si ceva de mii km, am platit pe el o suma considerabila, adica vreo 50.000.

 

Dupa ce l-am luat am fost plecat ceva timp si nu am mers cu el, cand l-am luat in primire, dupa vreo 100 de km a inceput sa imi dea suturi din cutie cand schimba din 3 in 4, apoi a intrat in avarie... ok, l-am dus la pretenarii de la Porsche si surpriza:

 

Pe langa cutia de viteze defecta, s-a constatat ca masina a fost lovita atat de grav, incat suportii motor sunt rupti (stanga nu mai e deloc, iar dreapta nush ce combinatie), puntea fata nu e de Turbo S ci e de la un Cayenne Turbo si altele... practic masina a fost dauna totala sau ceva de genul asta.

 

Astept devizul final si dupa ce fac infarct, am sa decid cata spaga dau la casco sa imi iau si eu bani pe dauna totala, asta daca reusesc prin diferite combinatii... oricata spaga ar fi, tot ma costa mai putin decat sa repar... nu stiu cum voi proceda.

 

Am dat de vanzator, in afara sa pun sa ii rupa gura nu am ce face, nu am verificat masina, e teapa mea.

Pfffff, Pole, nasoala rau situatia! :twoup:

 

Totusi de ce nu incerci sa il dai pe vanzator in judecata si sa ceri desfiintarea contractului de v/c pentru vicierea consimtamantului? Adica este vorba de o suma foarte mare de bani si o inselaciune grosolana. Una era sa fi fost masina usor avariata si alta este sa fi fost dauna totala. Cred ca ai avea castig de cauza garantat. Cine ar fi fost nebun sa dea atatea zeci de mii de euro pe o dauna totala, in cunostinta de cauza?! :twoup:

 

Sau fa-i o plangere penala pentru inselaciune si constituie-te parte civila, dar ar dura procesul mai mult pentru ca mai intai, speta trebuie solutionata pe penal!

 

Eu cred ca e mai sigura o varianta d-asta decat sa il infasori p-ala pe pumn si pe urma, sa te trezesti cu vreun dosar penal si alte nasoale ori sa incerci o dauna totala si sa se prinda aia si sa nu te despagubeasca, mai ales ca este vorba de o suma de bani foarte mare. Ei se cacao pe ei pentru cateva zeci de milioane, chiar si pentru cateva milioane, dar pentru mai bine de 2 miliarde? Iti dai seama ca se sinucid aia in masa? :)

 

Succes in gasirea celei mai bune solutii si alta data asa :twoup: cand dai atatia bani pe o masina!

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

O sa rezolv pe CASCO, am prime foarte mari pe companii, sunt client bun, ca sa zic asa... dureaza mai putin decat sa il dau in judecata.

 

Oricum e asigurata la 70.000 :twoup: Iau altul apoi.

 

Ps, nu va agitati sa ma turnati (aviz amatorilor), ca nu stiti nr de inmatriculare si nici la ce companie sunt asigurat.

Link to comment
Share on other sites

:twoup: Care ar putea fi atat de dobitoc sa faca treaba asta? Dupa necazul pe care l-ai patit, asta mai lipsea... :)

 

Si eu care eram curios cum arata masina si tocmai voiam sa te rog sa pui niste poze... :twoup:

 

Oricum, bine ca se rezolva cu CASCO si scapi de cosmar rapid! :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Nu tu, Facatura se zvonea ca l-a turnat... ma rog, probabil si tu circuli prin unele zvonuri.

 

De altfel tot ala cred ca mi-a purtat si mie sambetele pe la politia economica mai demult. Dupa scandalul cu jocul piramidfal, etc.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Nu, mi-a zis cineva ca cica eu, dar ma si miram de unde si pana unde, ca eu chiar n-am avut niciodata nimic cu Teo, doar ne bascaleam pe forum. Cu Fake chiar m-am certat urat si in particular, asta e altceva, dar cu Teo, ce naiba sa am decat sa fac misto.
Link to comment
Share on other sites

lovita pe stanga ,refacuta pe casco.cam jerpelita per total si oricum omul visa 17000 euro.

probabil ca va lua in jur de 17 de la cineva care cumpara masina pt uz personal , nu pt revanzare ...

 

Pai a vandut-o deja, probabil a mai lasat 1k.

 

17000e masina cu ac ma indoiesc

 

Pai daca era baiat destept lua un control panel de climatronic cu 100 euro, si e plug and play, m-am uitat eu pe e90fanatics. Merge un pic mai aiurea ca n-are acelasi numar de servomotoare masina, cam cum se intampla si la E46, dar functioneaza.

 

Eu caut una ieftina si cheala, si ii pun eu totul, am deja un bord cu cocoasa pentru navigatie, ii fac lejer upgrade. :twoup:

 

E diferenta prea mare intre una fara navi si una cu navi, de vreo 3-4k.

 

pai se poate pune clima pe e92 in loc de aer conditionat ? la fel ca la e 46 ? la i-drive ma indoiesc..chiar daca trebuie sa`i iei alt bord..

Link to comment
Share on other sites

Gata, am elucidat misteru in cazul meu, primi acuma pe mess. Fii atent de unde si pana unde:

 

http://www.cancan.ro/actualitate/intern/sm...euro-48070.html

 

Primul comentariu, ala care se da drept Bavaria, ma baga pe mine la inaintare. :twoup:

 

http://cluj.time4news.ro/administrativ/sme...ta-institutiei/

 

Si acum comentariu cica facut de mine. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

ar fi interesant de aflat cine a postat acolo. Ai vreo banuiala ?

 

ps: si latura aia de redcap parca postase un coment de genul asta pe alte site-uri, tot legat de teo.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

O sa rezolv pe CASCO, am prime foarte mari pe companii, sunt client bun, ca sa zic asa... dureaza mai putin decat sa il dau in judecata.

 

Oricum e asigurata la 70.000 :) Iau altul apoi.

 

Ps, nu va agitati sa ma turnati (aviz amatorilor), ca nu stiti nr de inmatriculare si nici la ce companie sunt asigurat.

 

 

Ma indoiesc... ca dureaza mai putin :twoup: Toate dosarele asa mari se rezolva numai la sediul central si trec prin nu stiu cate comisii. Eu am avut o discutie cu avocatul meu care are in mare numai procese cu asigurari si mi-a zis ca in ultimul timp - dupa cum am zis - sunt cei mai mari magari, iti dau direct refuz la dosar si zic ca accidentul nu s-a intamplat asa cum declari. Apoi proces. Si daca tu reusesti sa castigi si sa iti vezi banii in mai putini in 2 ani, respecte. Nu stiu cat esti de in domeniu cu asigurarile, dar eu chiar sunt.

 

Off topic, sunt foarte fericit!!! Am facut un accident in Valcea acum ceva timp si mi-au luat permisul!!! Si i-am dat in judecata... Azi am aflat ca am castigat !!!!

post-11489-1288954260_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Gata, am elucidat misteru in cazul meu, primi acuma pe mess. Fii atent de unde si pana unde:

 

http://www.cancan.ro/actualitate/intern/sm...euro-48070.html

 

Primul comentariu, ala care se da drept Bavaria, ma baga pe mine la inaintare. :twoup:

 

http://cluj.time4news.ro/administrativ/sme...ta-institutiei/

 

Si acum comentariu cica facut de mine. :)

 

Nici eu nu prea inteleg chestiile astea... Probabil din invidie cineva de pe forum a incercat sa ii faca rau.

Nu ii inteleg nici pe invidiosi. Daca ei ar fi fost in locul lui ar fi facut cel putin la fel. Toti au principii dar cand e sa se vada cu painea in fata mananca pana se satura si apoi se gandesc si la altii. Asa suntem, sa nu fim ipocriti si sa aruncam cu noroi.

 

LE: Treaba asta e subiect tabu pe bmwclub vad...

Edited by DanMTK
Link to comment
Share on other sites

Gata, am elucidat misteru in cazul meu, primi acuma pe mess. Fii atent de unde si pana unde:

 

http://www.cancan.ro/actualitate/intern/sm...euro-48070.html

 

Primul comentariu, ala care se da drept Bavaria, ma baga pe mine la inaintare. :twoup:

 

http://cluj.time4news.ro/administrativ/sme...ta-institutiei/

 

Si acum comentariu cica facut de mine. :wacko:

Bai frate, cata dusmanie! Si eu care credeam ca forumul asta este asa...pentru relaxare... :) Nu-mi vine sa cred ce citesc! Sa inteleg ca l-a infundat unu' de pe forum, nu? Si pana la urma care a mancat :twoup: si nu a baut apa? L-ati identificat?

 

Ca se mai aprind spiritele intre membrii forumului, ca ne mai certam, ca ne mai mascarim, pana mea, azi te certi, maine te impaci si gata... Dar sa faci o treaba de genul ala si sa incerci sa ii nenorocesti viata altuia...adica iti dai seama ce dusmanosi sunt unii... :twoup:

 

Si despre mine circula zvonul ca l-as fi dat in gat pe Teotien. Sa ii moara in chinuri copiii la ala care l-a lansat. :twoup:

E, WLF, nu fii atat de rau! Ce vina au copiii ca e tac-su' dobitoc? :twoup:

 

:) Care ar putea fi atat de dobitoc sa faca treaba asta?

 

Ai fi surprins...

Pole, mai bine nu mai pomeneai nimic de treaba cu CASCO. Cine stie cine te asteapta la cotitura... Am crezut ca glumesti cand ai spus treaba aia cu aviz amatorilor... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

O sa rezolv pe CASCO, am prime foarte mari pe companii, sunt client bun, ca sa zic asa... dureaza mai putin decat sa il dau in judecata.

 

Oricum e asigurata la 70.000 :twoup: Iau altul apoi.

 

Ps, nu va agitati sa ma turnati (aviz amatorilor), ca nu stiti nr de inmatriculare si nici la ce companie sunt asigurat.

 

Foarte nasoala situatia...mai ales la banii pe care i-ai dat pe masina.E bine ca ai gasit o portita cu Casco dar ar trebui sa gasesti o modalitate legala in care sa plateasca si cel care ti-a vandut-o....trebuie sa existe pedeapsa si pentru acest tip de inselatorie!!!

Link to comment
Share on other sites

Imi explica si mie un samsar/cunoscator/pasionat/etc., ce pielea mea inseamna parbriz incalzit la BMW-urile astea ? Ca mai nou, absolut toate masinile au parbriz incalzit...

 

Eu spre exemplu, la Cayenne, am aceasta optiune, in sensul ca se incinge banda aia neagra metalica din jurul parbrizului si ajuta iarna la dezghetare... E aceeasi treaba si la BMW ? Adica, nu e parbrizul incalzit cu totul, ci se petrece asa cum am zis mai sus.

 

 

Adica ai doua Cayenne, misto asa treaba asta:))) Cum e? sa stiu si eu :twoup:)

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg intrebarea.

 

 

Deci cum faci de dimineata? Te gandesti iau Turbo simplu azi sau iau Turbo S? Dai cu banul?

Ziceam ca "cred ca e foarte misto" Probabil daca as avea un 4.8is, m-as gandi si eu ...iau 3.0i-ul sau iau 4.8is-ul....cu diferenta de clasa evidenta

Link to comment
Share on other sites

Se numeste abuz de incredere si nu prea poate fi pedepsit, decat dupa aducere in instanta, dovedit ca cel care ti-a vandut-o nu stia ce vinde. F greu de altfel si costisitor.

Te inseli. Fapta respectiva nu se poate numi abuz de incredere, in acceptiunea Codului penal. Se numeste eventual, inselaciune si s-ar pedepsi destul de mult. Devreme ce eu iti prezint o masina ca fiind impecabila, iar ea a fost dauna totala, mai ales ca prejudiciul sa fi fost imens, cum e in cazul lui Pole...

Edited by Bobo1987
Link to comment
Share on other sites

Te inseli. Fapta respectiva nu se poate numi abuz de incredere, in acceptiunea Codului penal. Se numeste eventual, inselaciune si s-ar pedepsi destul de mult. Devreme ce eu iti prezint o masina ca fiind impecabila, iar ea a fost dauna totala, mai ales ca prejudiciul sa fi fost imens, cum e in cazul lui Pole...

 

Pai si cum dovedesti ca masina a fost prezentata ca fiind impecabila? Crezi ca o fi scris pe contractul de vanzare cumparare ca masina e impecabila? Nu am vazut pe nimeni (la noi in Romania) sa faca asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.