Jump to content

intrebari pentru posesorii de e90


Heaven

Recommended Posts

DacĂŁ mai ĂŽntâlnește cineva eroarea, aratĂŁ ca ĂŽn poza de mai jos (pozĂŁ fĂŁcutĂŁ cu frâna de mana lĂŁsatĂŁ jos).

pai alex tu ai altceva de resetat acolo.este revizia generala aia.reseteaz-o si :GAME OVER :twoup:

 

Senzorul de la E90 este pe toata grosimea placutei,asa iti arata gradul de uzura,nu ca la E46 care se aprinde cand grosimea placutei ajunge la minim

exact ce spuneam si eu in postul de mai sus.

Link to comment
Share on other sites

in plus de asta nu stiu cum iti indica tie la masna,vad ca ai E39.eu vorbesc de E90 aici :twoup:

Dupa cum se vede mai jos, am avut e90 3 ani de zile, si senzorul a fost urechea...exact ca la dacie...ca daca ma luam dupa minunatul senzor distrugeam discurile...nici 1 mm nu mai a aveam carne pe placute si pe navigatie imi spunea ca mai merg 10mii. (asta cu toate piesele originale de cum a venit din fabrica)

Asa ca daca au schimbat principiul la senzor inseamna ca au facut o mare tampenie.

Link to comment
Share on other sites

in plus de asta nu stiu cum iti indica tie la masna,vad ca ai E39.eu vorbesc de E90 aici :)

Dupa cum se vede mai jos, am avut e90 3 ani de zile, si senzorul a fost urechea...exact ca la dacie...ca daca ma luam dupa minunatul senzor distrugeam discurile...nici 1 mm nu mai a aveam carne pe placute si pe navigatie imi spunea ca mai merg 10mii. (asta cu toate piesele originale de cum a venit din fabrica)

Asa ca daca au schimbat principiul la senzor inseamna ca au facut o mare tampenie.

am vazut ca ai avut si E90,nu am ras ca tu ai e39 si eu E90,deci nu o spune in felul asta.

tu nu stii care este principiul de functionare al acelui senzor la modelul E90.tu vb de cele pana in E46.

la e90 senzorul functioneaza cum a spus si alexandru83 si eu.

.bafta

 

P.S.aici este bine sa dai sfau\turi cand stii foarte bine despre ce vb,altfel vine unu care nu este paralel si tu ii spui sa schimbe senzoul.omul schimba senzorul fara placute si ghici ce se intampla....de fapt fac pariu ca nu stii :twoup:)

Edited by Alex_wly
Link to comment
Share on other sites

omul schimba senzorul fara placute si ghici ce se intampla....de fapt fac pariu ca nu stii :twoup:)

Exact asta a facut cel care intreba in cat timp se reseteaza...a schimbat senzorul fara placuta...

Dupa cum am spus de cel putin doua ori...daca ma luam dupa senzorul de pe e90 distrugeam discul.

Scartaitul placutelor si urechea mea m-au facut sa fac schimbul de placute, desi naviagatia imi arata ca mai pot merge 10mii. Pentru mine e clar cat de bine functioneaza acesti senzori schimbati. :)

Poate daca nu ii schimbau faceau treaba mai buna.

 

Deci, poate ar fi bine sa citesti tot ce spune lumea si apoi sa faci comentarii.

 

Am avut un senzor de uzura placute defect si l-am schimbat. Cam in cat timp recalculeaza timpul ramas pana la schimb?

...citeste post-urile...:)

Edited by valllentin
Link to comment
Share on other sites

mie mi-a indicat foarte bine si chiar erau mai bune decat imi indica uzura lor.bine ca nu am asteptat niciodata sa scada sub 3-4000 de km.

am citit pozturile si stiu despre ce este vorba.nu vrei sa recunosti ca in cazul asta eu am mai multa dreptate ca tine.in fine.

eu ma retrag din discutie.

O zi buna.

Link to comment
Share on other sites

pai alex tu ai altceva de resetat acolo.este revizia generala aia.reseteaz-o si :GAME OVER :twoup:

Nu nu, revizia generala a fost facuta si reseta acum vreun an, e ok. In poza se vede martorul de frana de mana trasa aprins tot timpul, si in mers, cand ea este lasata jos.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

salut

Am fost azi sa vad o masina spre a o cumpara. Am avut surpriza ca uitandu-ma pe geam, inainte sa urc in ea, sa vad acul de la indicatorul de benzina tremurand. adica masina era oprita dar acul ala era pe minim dar tremura nu era tzapan. A mai patit cineva asa e o problema grava sau as putea trece cu vederea.

Am remarcat ca bordul era alimentat cu curent, radio mergea, pozitii dar fara cheie, nu stiu cum se poate.

Indicatorul s-a potolit dupa ce am inceput sa umblam pe reglajul scaunelor pe la radio si simptomul nu a mai aparut. Ar trebui sa ma duc saptamana viitoare sa o iau daca nu o cumpara unu care o rezervase deja.

 

Masina e E92 325i 2006 fara navi

Link to comment
Share on other sites

in plus de asta nu stiu cum iti indica tie la masna,vad ca ai E39.eu vorbesc de E90 aici :twoup:

Dupa cum se vede mai jos, am avut e90 3 ani de zile, si senzorul a fost urechea...exact ca la dacie...ca daca ma luam dupa minunatul senzor distrugeam discurile...nici 1 mm nu mai a aveam carne pe placute si pe navigatie imi spunea ca mai merg 10mii. (asta cu toate piesele originale de cum a venit din fabrica)

Asa ca daca au schimbat principiul la senzor inseamna ca au facut o mare tampenie.

 

 

cu 1 mm carne pe placutze poti merge linistit 10.000km depinde cum...km aia din bord care ti se indica cat mai ai pana trebuie schimbate se modifica in fct de cum mergi,adika daca mergi in oras numa in frane si f agresiv scad foarte repede de la 10.000 la 6.000 km in cateva sute de km parcursi de tine iar daca mergi pe autostrada fara a frana prea mult mergi linistit 10.000km cu 1 mm pe placutze...e doar un exemplu...

 

iar ca raspuns la acul tremurici de la benzina chiar n am auzit altundeva sa tremure,poate fi un condensator ceva doar de tremurat la relanti acul de la turometru...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

1. Scrisul cu motorizarea, de pe portbagaj, e doar lipit(adica fara gaurele in care intra), nu?

2. Se da jos cu ata dentara sau cu ce altceva? Se da jos usor?

3. Ramane lipici pe vopsea? Cu ce se curata?

4. Se va vedea vreo diferenta fata de restul vopselei? Vopseaua e in stare ok, adica obisnuitele swirls de la spalatorii, nici exagerate, dar nici ca dupa o polishare recenta.

Link to comment
Share on other sites

Neaparat trebuie incalzit cu feon? Am mai citit undeva ca se poate da si cu apa calda pe acolo...

La pasta de polish te referi? Sa dau cu o carpa si putina pasta de polish dupa ce dau jos scrisul ca sa mearga si lipiciul ramas? Sau cum?

merge si sa dai cu apa fierbinte inainte.eu le-am desfacut fara nimic dar iese mai bine si mai usor asa.e buna o pasta de polish ca va fi o mica diferenta intre culori,dar cu aia se rezolva.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.