Jump to content

intrebari pentru posesorii de e90


Heaven

Recommended Posts

Stai linistit ca poti circula cu diesel inca cativa ani buni.Roma si alte capitale mari anunta interzicerea masinilor diesel din 2024-2025.Eu locuiesc tot in Timisoara, mai exact la 7km de Timisoara si fac cam 50km zilnic (10km cam in oras) si e foarte ok, dpf-ul isi face regenerarile ok.Oricum, stii si tu ca Timisoara ca trafic e ok, nu e chiar asa mare imbulzeala sa zici ca nu se merita in niciun caz diesel.Eu detin un E91 320d si e foarte ok.Acum bineinteles ca mai recomandat ar fi un benzinar dar nu e cazul sa te feresti de diesel.
Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc de sfat.

Nu ĂŽmi place E91, dar imi place foarte mult E91 cu panorama.

Cum te descurci cu parcarea ĂŽn TM? Si cat iti consuma masina ta?

Eu mergand doar 10-15km maxim prin oras am un consum de 7.5 cam pe acolo.Pe autostrada am scos 6-6.5 e ok zic eu.Cu locurile de parcare e putin cam naspa, depinde prin ce zone iti faci veacul, eu merg deobicei prin zona dacia/lipovei/mall pe acolo e ok..in schimb daca ai treburi des prin centru/conti e nasol rau plus ca te trezesti de multe ori cu barile julite dar mna..asta e.De mentionat ca alimentez doar de la Rompetrol cu Efix S 55

Edited by Exilong999999
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor,

 

Mi-am cumpĂŁrat un E90 320d din 03/2011 cu 187,000km. Mașina abia a ajuns in țara zilele trecute și peste 2 sĂŁptĂŁmâni o sa ajung sa o și ridic. Și as vrea sa va pun câteva ĂŽntrebĂŁri

1. Voi ce cauciucuri de iarna recomandați ? Mașina nu a venit cu al 2lea set de jante deci ĂŽmi puteți recomanda și o dimensiune

2. Știu ca exista topic special cu distribuția dar as vrea sa includ in același mesaj și acest subiect. TatĂŁl meu mi-a adus mașina și mi-au zis ca nu are vreun sunet de lanț. Cei de la Service Scream (Tezparii) mi-au zis ca pot face o verificare la reprezentanta sa aflu starea acesteia. Voi ați fĂŁcut acest test ? Ideea e ca as vrea sa fac anul viitor distribuția dar dacĂŁ e urgentĂŁ problema o fac și anul asta.

3. Voi ce ulei folosiți ?

4. Am vĂŁzut ca pe brief are 120kw = 163cp și am bĂŁgat seria pe un site de specialitate și motorul e N47T cu 184cp și in opțiuni scrie S843A Power Reduction. Presupun ca e reducere de putere din soft, merita sa ĂŽmi bat capul cu așa ceva ?

 

LE: eu am scris numele unui service și a apĂŁrut treaba cu tzeparii, e ceva ce ar trebuii sa știu despre ei ?

 

Mulțumesc!

Edited by mariuck
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Salut, am o mica problema cu oring ul de la furtunul ce lung de intra in intercooler, am schimbat vreo doua si tot arunca vapori de ulei pe scut, are cineva vreo idee??? Bmw e90 320d 2006

Nu are o tabla din metal (aluminiu) pe el? La mine da putin, in timp, pe la tabla aceea ca e crapata.. poate la tine nu e deloc..

 

Ai pus nou sau SH?

Link to comment
Share on other sites

La ce tabla te referi?

post-71385-0-07118500-1579196384_thumb.jpg

In poza de mai sus se vede ceva aluminiu de jur imprejurul furtunului gros de la EGR la intercooler.

 

La mine e crapat pe traseul care trebuia sa etanseze foarte bine (initial) pentru ca idiotul (..mecanic) dinainte l-a fortat cand a fost sa il scoata.

Evident ca acum uleiul din poza care se aduna dedesupt sau e pe furtun iese prin crapatura din aluminiu..

 

Imi imaginez ca un furtun ca ala nou NU e deloc ieftin pentru ca asa ceva vine pe viata masinii nu e vreun consumabil!

 

Al mine e asa de 8 ani. Am doar mare grija sa nu il stric mai rau cand e sa dau intercoolerul jos.

 

La ce tabla te referi?

post-71385-0-07118500-1579196384_thumb.jpg

In.piza de mai sus se vede ceva aluminiu cu caneluri pe margine, de jur imprejurul furtunului negru de la EGR la intercooler.

 

La mine e crapat pe traseul care trebuia sa etanseze foarte bine pentru ca idiotul dinainte l-a fortat cand a fost sa il scoata.

Evident ca acum uleiul din poza care se aduna dedesupt sau e pe furtun e de pe furtun iese prin crapatura din aluminiu..

 

Imi imaginez ca un furtun ca ala nou NU e deloc ieftin pentru ca asa ceva vine pe viata masinii nu e vreun consumabil!

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Wow...dar cum poti sa mergi cu jegul ala de ulei ĂŽmbacsit acolo, cred ca ai si pierderi de presiune turbo datorita neetanseitații!

Eu am rezolvat cu un oring original bmw, e etans si fara vapori de ulei!

 

Si eu am la fel si sa stii ca nu ma deranjeaza....protejeaza materialul feros de rugina si piesele din aluminiu care se fac acolo nu mai pot fi recunoscute usor de tiganii recuperatori care se stie ca sunt disperati dupa aluminiu.Nu ma intereseaza ca ai pus tu oring original,se putea si cu o sarma.

Link to comment
Share on other sites

Wow...dar cum poti sa mergi cu jegul ala de ulei îmbacsit acolo, cred ca ai si pierderi de presiune turbo datorita neetanseitații!

Eu am rezolvat cu un oring original bmw, e etans si fara vapori de ulei!

Nu vrei sa reformulezi!?

(Ai cam dat din interesul fata de o situatie, in superioritate fara rost..)

Eu nu ti-am analizat masina, pe de o parte.

Pe de alta parte, numai tu stii (si fiecare din noi, pe persoana fizica..) cum trage motorul masinii tale iar presupunerile hazardate nu-si au rostul avand in vedere si postura din care pleci.

 

(Tu nu stii cat ulei iese pe acolo, asa ca..)

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Salut iubitori Bimmer

 

De aproape 2 ani sunt si eu posesor E90 316i 2009, am fost cuprins de flagelul bavarez, nu e sport sau plin de optiuni dar toarce perfect. In acest moment, la insistentele sotiei avem si un x3 20015 pt ca e mai sigur iarna, e mai usor de condus, stiti voi...Ma vad nevoit, din considerente economice sa dau trei-arul(desi nu prea inghesui), intrebarea mea e care e pretul just pt aceasta masina, are 82000km toate reviziile la bavarezi si a mers doar pe drumuri vestice?Multumesc si raman fidel :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.