Jump to content

intrebari pentru posesorii de e90


Heaven

Recommended Posts

am inceput sa caut jante pentru cauciucurile de iarna (continental 225/45/15)

acum am jante style 158 cu 8x17 si et 34 conform specificatiilor pe care le-am gasit.

va rog sa imi spuneti care e treaba cu acest j si et si de asemenea ce jante trebuie sa iau si care poate fi variatia acestor specificatii (ma refer cat poate fi et, j)

mentionez ca masina are xdrive si inteleg ca trebuie sa fie toate 4 jantele la fel si nu pe spate mai late decat pe fata.

 

de asemenea daca exista cineva pe forum cu jante pe 18" si cauciucuri RFT si binevoitor si din bucuresti, il rog maxim daca poate intr-o seara sa ma plimbe si pe mine 200 de metri ca sa imi fac o idee despre cum sunt. acum am tot cauciucuri RFT si nu mi se par foarte rele si as vrea sa stiu daca fac o greseala punand asa ceva pe 18". dau bere pentru aia 200 de metri :twoup:)

 

multumesc!

Link to comment
Share on other sites

am inceput sa caut jante pentru cauciucurile de iarna (continental 225/45/15)

acum am jante style 158 cu 8x17 si et 34 conform specificatiilor pe care le-am gasit.

va rog sa imi spuneti care e treaba cu acest j si et si de asemenea ce jante trebuie sa iau si care poate fi variatia acestor specificatii (ma refer cat poate fi et, j)

mentionez ca masina are xdrive si inteleg ca trebuie sa fie toate 4 jantele la fel si nu pe spate mai late decat pe fata.

 

de asemenea daca exista cineva pe forum cu jante pe 18" si cauciucuri RFT si binevoitor si din bucuresti, il rog maxim daca poate intr-o seara sa ma plimbe si pe mine 200 de metri ca sa imi fac o idee despre cum sunt. acum am tot cauciucuri RFT si nu mi se par foarte rele si as vrea sa stiu daca fac o greseala punand asa ceva pe 18". dau bere pentru aia 200 de metri :twoup:)

 

multumesc!

 

nu este adevarat ,eu am jante si gume mai late pe spate.

Link to comment
Share on other sites

am inceput sa caut jante pentru cauciucurile de iarna (continental 225/45/15)

acum am jante style 158 cu 8x17 si et 34 conform specificatiilor pe care le-am gasit.

va rog sa imi spuneti care e treaba cu acest j si et si de asemenea ce jante trebuie sa iau si care poate fi variatia acestor specificatii (ma refer cat poate fi et, j)

mentionez ca masina are xdrive si inteleg ca trebuie sa fie toate 4 jantele la fel si nu pe spate mai late decat pe fata.

 

de asemenea daca exista cineva pe forum cu jante pe 18" si cauciucuri RFT si binevoitor si din bucuresti, il rog maxim daca poate intr-o seara sa ma plimbe si pe mine 200 de metri ca sa imi fac o idee despre cum sunt. acum am tot cauciucuri RFT si nu mi se par foarte rele si as vrea sa stiu daca fac o greseala punand asa ceva pe 18". dau bere pentru aia 200 de metri :twoup:)

 

multumesc!

 

Salut.Eu am jante pe 18 si anvelope RFT,suna-ma sa te fac o tura cu masina sa vezi cum este.0722779075.

Link to comment
Share on other sites

multumesc lui cristi.n pentru ajutorul acordat. cred ca pana la urma voi lua jante pe 18 cu runflat.

totusi nu sunt inca edificat cu privire la acel j si et. care ma ajuta?

ps. mai nou am invatat de la el cum e treaba cu oglinda dreapta :twoup::):)

Link to comment
Share on other sites

multumesc lui cristi.n pentru ajutorul acordat. cred ca pana la urma voi lua jante pe 18 cu runflat.

totusi nu sunt inca edificat cu privire la acel j si et. care ma ajuta?

ps. mai nou am invatat de la el cum e treaba cu oglinda dreapta :twoup::):)

pai e simplu cu oglinda drepta :twoup:...

J-reprezinta latimea jantei.de exemplu pentru o janta pe 17 daca j este 7.5 nu poti pune o anvelopa cu latimea 255.exista calculatoare pe net si multe discutii mai detaliate care te pot lamurii.

irefito la ET.cu cat este mai mic ET cu atat janta iese mai in afara.cu cat este mai mare janta intra in interior.

 

analizeaza bine imaginea si vei afla tot.

http://img202.imageshack.us/img202/3036/au...rianveloper.jpg

Link to comment
Share on other sites

Daca se exfoliaza volanul , se poate schimba pe garantie ? :-?

asa ar trebui.la mine intr-adevar alta marca de masina in garantie mi-a schimbat de 3 ori volanul.se umfla pielea.

teoretic asa ar trebui sa fi schimbat ,dar sunt doua situatii diferite aici.

poti incerca

Link to comment
Share on other sites

multumesc pentru poza alex. m-am edificat acum!

calculatoarele alea de care vorbesti iti spun si cam ce latime si ce offset se potriveste la masina respectiva? daca nu, atunci de unde anume pot sa iau aceste date?

de pe stalpul masinii iei diametrul jantei si latimea anvelopei.

ET si J nu stiu de unde sa iti spun sa le iei,dar poti intreba aici pe forum si te ajuta lumea

Link to comment
Share on other sites

l-am pus , dar nu face foarte cald.

pe maxinm la e46 te dadea afara din masina

la E90 e alta strategie, de a te tine in masina :twoup:

 

:) .... oricum... parerea mea este ca nu poti sa stai in masina cu temperatura setata la 28 de grade.

Poate sa ai un tricou pe tine... Si iarna... daca trebuie sa dai caldura la 28 de grade nu cred ca o sa ai doar tricou pe tine :twoup:

Link to comment
Share on other sites

pai e clar ca nu stai asa... dar eu spre exemplu am fost plecat un wk pe la piatra neamt pe la manastiri si vizitam una, inghetam tun, intram in masina caldura 28 grade, mergeam la alta, iar inghetam iar caldura si tot asa :twoup:)

cand m-am pus la drum inapoi spre bucuresti am pus-o la 23 de grade si aia a fost :)

mi-au sters astia la spalatorie geamurile cu ceva si acum se aburesc ca draq. aveti vreun remediu pentru asta?

multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.