Jump to content

A car is reborn


manole74

Recommended Posts

Sunt aproape 2 luni de cand sunt pieton, rastimp in care am fost tentat de multe ori sa decospir proiectul la care-am lucrat. Desi sunt posesorul unui Bmw , de un timp relativ scurt, am devenit rapid fan al acestei marci si schimbandu-mi atitudinea fata de masini , in general. Masina de care discut a fost cumparata anul trecut in septembrie, de la un cunoscut, avand un rulaj de 126.000Km(nu cred ca reali), culoare alba, trapa , hidramata si asa cum vedeti in titlu-diesel. In vara acestui an, avand de ales intre a vinde BMW-ul si a pune o diferenta de bani pentru a-mi lua alta masina si a o reface, am optat pentru varianta cea mai nepractica si cu cele mai mari inconveninte si costuri- pastrare+restaurare(scuzati termenul prea pretentios) :blink: In cele ce urmeaza , o sa incerc un ''traseu'' foto al epopeei mele.Pe langa modificarile optice, masina a avut de suferit si o serie de imbunatatiri ale confortului, dar si tehnice: discuri ventilate fata, punte cu discuri spate, scaune fata tapisate cu piele, incalzite si ajustabile electric, volan MOMO, jante Borbet pe 15', antena semi-automata,etc. Voi lasa pozele sa vorbeasca, cu rugamintea de-a nu lua in seama prea tare calitatea indoielnica a pozelor. Va astept cu comentarii!!

post-1517-1156777269_thumb.jpg

post-1517-1156777286_thumb.jpg

post-1517-1156777308_thumb.jpg

post-1517-1156777340_thumb.jpg

post-1517-1156777370_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 125
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Sunt foarte multe de spus despre transformarea masinii.N-am apucat sa le spun dintr-o suflare pe toate. Ii multumesc lui Florin(Interceptorul), pentru ajutorul lui in procurarea pieselor si accesoriilor: brate,bara spate M-tehnik, vopsea Standox, etc si-i raman dator cu un.......suc! :blink: Merci Florin.
Link to comment
Share on other sites

Multe dintre poze le-am ratacit prin calculator , pur si simplu, de aceea nu apar poze din tin timpul tinichigeriei, etapa care n-a pus probleme deosebite(cele uzuale la aceste modele(semiaripi, aripi fata, pasaje), ele fiind remediate fara mari probleme. Dealtfel, in ultima clipa, am reusit sa pun mana pe 4 portiere in stare foarte buna, pe care n-am intarziat sa le montez(o sa le vedeti in poze pt ca sar in ochi-verzi). Uite ca-mi aduc aminte de mai multe , pe masura ce scriu; tapiteria pavilionului, fiind in stare avansata de uzura(imi cadea prin tapiterie particule mici de burete) Orice incercare de rezolvare, gen Biocarpet sau aparat de curatat profesional tapiteria, n-a facut-o sa arate mai bine. Mai mult, dupa una din interventiile acestea, tapiteria pavilionului a ramas de parca ziceai ca0i facuta din stofa de camuflaj. Acum a primit o noua tapiterie din vinilin de culoare bej, care rimeaza cu tapiteria scunelor si banchetei spate, in contrast-bleumarin. cu timpul magandesc sa refac si tapiteria ascunelor si banchetei, dar asta in alt ''episod'' .:blink:
Link to comment
Share on other sites

Multa munca.. dar banuiesc ca si satisfactia de la final este... sau va fi (joi) una pe masura !!! Bravo, si FELICITARI pentru curaj! Trebuie sa ne-o arati "live" cand e gata !!! :blink:

118857[/snapback]

Abia astept!! Multumesc pentru aprecieri! :)

Link to comment
Share on other sites

[Salut,

 

in primul rand vreau sa te felicit pt curajul de care dai dovada. cam cat te-a dus toata investitia ?

esti din AG ? sau e doar masina cu numere de Arges ???

118863[/snapback]

 

Pe private, ca ma vede nevasta-mea :blink:

Da , sunt din Arges iar masina este inmatriculata pe numele meu(asta e numarul meu care-a fost pe mai toate masinile mele;toti in familie avem aceleasi numere:eu, cumnatul si socru-meu). Locuiesc momentan la Topoloveni, asta pana la anul cand ma voi muta la Calinesti. Daca esti argesean ar trebui sa stii, macar aproximativ pe unde vine asta. Daca esti din zona poate ne vedem :)

Link to comment
Share on other sites

FELICITARI, FELICITARI, FELICITARI!

 

Asta da pasiune... esti primul de pe acest forum pe care l-am vazut (de cand sunt eu membru) sa se apuce de o restaurare. Mai multi ar trebui sa se ocupe cu asa ceva pe acest club... Ma uitam la 8-ul ala de vanzare si chiar a gandeam ce masina ar iesi daca ar fi restaurat. :blink:

 

Felicitari inca o data pt curajul de care dai dovada inhamandu-te la o astfel de munca.

 

Thumbs up!

Link to comment
Share on other sites

Pai sa vedem cum facem sa o vad si eu cat mai repede cu putinta...ca poate ma razgandesc si ma apuc sa repar E28-ul avariat...ca tare frumos a iesit rechinul..un UP puternic...din partea mea...

PS: ziceam sa vedem cum facem sa ne vedem...vin eu la tine cu E34-ul ce nu l-am luat inca...sau vii tu primul la mine la mare...si atunci e posibil sa ma conving ca e mai rentabil sa restaurez E28-ul meu cu max 1000 euro decat sa bag 4000 euro in cine stie ce ...masina :blink: adica vorba cu vrabia din mana pe cioara de pe gard :)

Edited by iulian518i
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.