Jump to content

E39 525dA (steptronic): trepidatii motor in R; smucituri la trecere din P in R/D


Bogdan_C

Recommended Posts

E foarte bine ca ai citit topicul si poate si altele; sunt multe discutii interesante pe aceasta tema; numai asa poti lua o decizie corecta, in cunostinta de cauza; asa am facut si eu; trebuie sa fii 100% sigur cu ce ulei a plecat cutia din fabrica, si nu cu banuieli; asa cum ai vazut mai sus, la mine e 832 200 269 22, adica Texaco ETL 7045E. Daca la tine e un cod corespunzator Esso LT 71141, atunci posibil ca nu avem cutii identice. In cazul meu, strict pe acest cod, cea mai buna solutie a fost si este, dupa parerea mea, Liqui Moly Top Tec 1200; poti citi caracteristicile acestui ulei pe net, poate respecta sau chiar depaseste caracteristicile lui LT71141. Nu stiu nimic despre uleiurile mentionate de tine; nu se potrivesc la cutia mea, deci nu m-au interesat. Daca mergi cu masina, nu mai sta cu cei 200ml lipsa; fa schimbul cat mai repede.

 

Succes

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

salutare lume !

 

am reusit sa schimb uleiul in cutie si este f ok , mecanicul a lucrat la AB si mi-a recomandat FEBI LT71141 (galben) in loc de ESSO LT 71141 care nu vine decat la bidon de 20L ca tot acest ulei il pune si in cutiile DSG,nu am nici o problema ,s-au atenuat simtitor smuciturile si socurile pe care nu le consideram deranjante,dupa maxim 1000km o sa il schimb din nou cu filtru cu tot,nu gasesc din pacate mai ieftin de 330 lei filtru cutie :twoup: original....dak aveti vre-o idee sau sugestie de filtru ar fi recunoscator.o zi buna si multi multi km !

 

Bafta !

Link to comment
Share on other sites

la mine e 832 200 269 22, adica Texaco ETL 7045E. In cazul meu, strict pe acest cod, cea mai buna solutie a fost si este, dupa parerea mea, Liqui Moly Top Tec 1200; poti citi caracteristicile acestui ulei pe net, poate respecta sau chiar depaseste caracteristicile lui LT71141.

Si eu am tot asta scris pe eticheta.

La tine e tot verde eticheta?

Pana la urma ce ulei ai pus? Daca spui ca e recomandat texaco de ce ai pus liqui moly?

Link to comment
Share on other sites

nu vreau sa contrazic pe nimeni dar acest ulei Texaco ETL 7045E(ROSU) nu cred k are cum sa fie intr-o cutie cu eticheta verde deodata ce uleiul dat jos din cutie este GALBEN ! eu personal am pus FEBI LT 71141 si cutia schimba perfect ,au intrat 4.8 L si costa in jur de 55-60 lei in functie de magazin/service !
Link to comment
Share on other sites

la mine e 832 200 269 22, adica Texaco ETL 7045E. In cazul meu, strict pe acest cod, cea mai buna solutie a fost si este, dupa parerea mea, Liqui Moly Top Tec 1200; poti citi caracteristicile acestui ulei pe net, poate respecta sau chiar depaseste caracteristicile lui LT71141.

Si eu am tot asta scris pe eticheta.

La tine e tot verde eticheta?

Pana la urma ce ulei ai pus? Daca spui ca e recomandat texaco de ce ai pus liqui moly?

 

Da, eticheta este verde; am pus Top Tec 1200 deoarece este un ulei de ultima generatie, ce depaseste cu mult specificatiile ETL 7045 (vascozitate la rece si alti indici) ; in plus, mentioneaza in clar pe bidon, ca satisface cerintele cutiilor cu ETL7045 din fabrica (si alte multe alte tipuri de ulei).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.