Jump to content

CASETA DIRECTIE E60


bmwe46k

Recommended Posts

Guest poleposition

Acum vreo 3 ani am schimbat-o la fostul E60.

 

La BMW MHS am fost si m-a costat in jur de 80 de milioane, ceva de genul asta.

 

Noteaza ca eu nu aveam directie activa, deci probabil daca ai aceasta optiune pe masina, va fi mai scumpa.

Link to comment
Share on other sites

Acum vreo 3 ani am schimbat-o la fostul E60.

 

La BMW MHS am fost si m-a costat in jur de 80 de milioane, ceva de genul asta.

 

Noteaza ca eu nu aveam directie activa, deci probabil daca ai aceasta optiune pe masina, va fi mai scumpa.

Directie activa ? nu cred ca era dotare la masina din 2004 , cred ca doar 2006 in sus pe e60.

 

Problema e ca in Germany la reprezentanta , caseta de directie costa 600 eur+ taxe , maxim 30 de mil.

 

La reprezentanta la Contempo costa 60 de mil . Vorbesc de ambele piese originale nu aftermarket, verificat.

 

Am crezut ca ati schimbat in Ro, la un pret mai avantajos..

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Pai MHS, este reprezentanta BMW din Romania, Bucuresti. Una din ele. :twoup:

 

Eu nu aveam directie activa.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Pai MHS, este reprezentanta BMW din Romania, Bucuresti. Una din ele. :twoup:

 

Eu nu aveam directie activa.

 

am inteles, dar ma gandeam ca exista un pret mai avantajos , nu un pret dublu +

 

apropo, un cauciuc la Contempo pus pe masina avariata ce costa 3,5 mil pe piata , la ei a fost 7.

 

chiar nu inteleg de ce aceste preturi duble.

Link to comment
Share on other sites

pt un pocanit in volan, trebuie schimbata caseta de directie.

Eu zic sa ceri celor care au dat diagnosticul asta sa-ti schimbe NUMAI caseta, iar daca ''pocanitul'' nu dispare sa nu le platesti nimic. Corect? Vezi ce zic.

Despre caseta de E60 s-a mai discutat: http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...=76776&st=0

Edited by tramiro
Link to comment
Share on other sites

pt un pocanit in volan, trebuie schimbata caseta de directie.

Eu zic sa ceri celor care au dat diagnosticul asta sa-ti schimbe NUMAI caseta, iar daca ''pocanitul'' nu dispare sa nu le platesti nimic. Corect? Vezi ce zic.

Despre caseta de E60 s-a mai discutat: http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...=76776&st=0

 

mersi.

 

S au schimbat capete de bara, cap tiran , bucsi, dar pacanitul vine din caseta de directie.

A fost stransa caseta, dar la fel... Am inteles ca nu e bine sa fie stransa , o piesa care nu prea poate fi refacuta.

 

E o masina puternica e60 indif ca e 520 sau m5 si efectiv firmele care se ocupa de reparatii stiind si faptul ca au fost si sunt sensibile la acest capitol e60 si e65, intr-un cuvant nu se baga! , iar riscul e prea mare.

 

Si mare atentie la cutii aftermarket, mai bine una originala .

Link to comment
Share on other sites

S au schimbat capete de bara, cap tiran , bucsi, dar pacanitul vine din caseta de directie.

Ti-am sugerat si mai sus ca nu vine din caseta!

A fost stransa caseta, dar la fel...

Pai vezi?

firmele care se ocupa de reparatii ... nu se baga!

SE BAGA doar cele care stiu ce fac! De exemplu, prin absurd, daca e de vina caseta, trebuie neaparat inlocuita cremaliera si pinionul. Majoritatea celor ce ''repara'' casete cred ca acestea se fac schimband un simering sau tragand la strung un span de pe cremaliera, iar daca nu le iese spun ca oricum nu se mai putea face nimic. Oricum, pinion si cremaliera nu au

atentie la cutii aftermarket, mai bine una originala

Nu exista casete aftermarket, exista cele originale ZF reconditionate de diversi reconditionatori prezenti sau nu in tecdoc: ex.ERA BENELUX, SPIDAN, DELCO-REMY, GENERAL RICAMBI, LIZARTE, URW, TRW, TECNOSIR, etc.

Eu inteleg prin piesa aftermarket o piesa NOUA facuta de la cap la coada de o alta firma decat cea de prim montaj. De aceea spun ca nu exista caseta aftermarket pt BMW, ci numai cele originale ZF reparate de diversi reparatori.

Valabila este inca afirmatia pt BMW, pentru Golf4 am vazut cu ochii mei casete nou-noute aftermarket made-in-china pe care din fericire nu scrie ZF si nici nu are sigla VW.

In loc de concluzie, nu exista bun si ieftin, dar exista sigur un raport calitate - pret, depinde ce doreste fiecare.

Link to comment
Share on other sites

.

In loc de concluzie, nu exista bun si ieftin, dar exista sigur un raport calitate - pret, depinde ce doreste fiecare.

mersi

 

A fost stransa caseta, dar la fel... Am inteles ca nu e bine sa fie stransa , o piesa care nu prea poate fi refacuta.

 

Ce inseamna asta mai exact ? Are caseta ceva reglaj ? Daca da, unde ?

are ceva, dar nimen nu poate sti cu aproximatie si sa aiba o precizie pentru a fi stransa, ca asa ar fi rezolvata aceasta sensibilitate la model.

nu e de joaca cu directie si nimeni nu recomanda ..

Link to comment
Share on other sites

Directie activa ? nu cred ca era dotare la masina din 2004 , cred ca doar 2006 in sus pe e60.

Si care este diferenta intre directie activa si servodirectie? Merge cumva mai usor si factorul de multiplicare se mareste in functie de viteza masinii? La mine, de ex, cand masina este pe loc, ca sa brachez rotile trebuie sa dau doar 1 tura si 1/2.

Edited by cernica87
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare.

am fost acum 2 saptamani la service pt ca se aude o scartaiala puternica in momentul in care fac un viraj stanga(si drumul are denivelari sau e inclinata strada). Mi-a tras de brate, a verificat tot (pe puntea fata) si concluzia e ca am joc in caseta. ciudat e ca nu am nici unul din simtomele care le-am tot citit pe forum. nu are bataie de nici un fel. nu se aude clancanit. doar ca scartiaie infernal la viraj stanga daca sunt cumva denivelari(si numai cand am volanul bracat maxim.) scartaiala e ca si cum ar fi bucsele pe stape uzate. exact asa scartiaie.

 

credeti ca e posibil ca acea scartaiala sa vina din caseta?sau ar putea fi altceva de vina?

va multumesc

Link to comment
Share on other sites

Si eu am pacanit si trebuie sa repar caseta la E46. 170.000 km

 

Sunt mai multe defecte - si acesta este cel mai greu de reparat. Am avut la seat o problema care s-a rezolvat foarte simplu. (curgea lichid - s-a demontat; s-au schimbat semeringurele; si am mai mers cu ea inca vreo 2 ani fara sa aiba probleme). Caseta nu avea joc nici inainte - nici dupa. (reparatia s-a facut la 70.000 km).

 

Cand ai joc in ax - ai 2 posibilitati:

1. schimband bucsele din capetele casetei; Asta daca jocul este foarte mic.

2. ar trebui schimbate bucsele + inlocuit axul. In acest caz reparatia ajunge sa coste aproape de o caseta originala reconditionata.

 

Eu am joc foarte mic si din ce am inteles de la mecanicul meu ma incadrez in 1. O sa vad cat costa mai exact, ce garantie am etc.

Edited by MOTANUL
Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am reparat caseta cu joc (in volan), inlocuit cremaliera si pinion cu dintii praf + un rulment fara ace din cauza ruginii. Jocul in volan era de vreo 20 de grade, cam ca la tractor. Acum ma declar multumit, cheltuiala pe masura, garantie 1 an.

 

Cu montaj a durat cam 5 ore.

 

 

unde?

Link to comment
Share on other sites

La suma asta nu credeam ca o sa mai directie.

 

Forumul asta face figuri de vreo doua zile, 2100 lei m-a costat. Pe altul cu E39 l-a costat 1600 lei, in aceesi zi.

 

 

 

2100? :twoup: reparat la reprezentatnta, pt ca am gasti noua in germania in urma cu ceva timp cu 680 euro, deci venea cam 30 mil cu toate taxele .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.