Jump to content

E46


C R S

Recommended Posts

salut baieti.... abia am achizitionat un 330d si doresc sa stiu de la cunoscatori... mici detalii despre e46 din 2000...spre exemplu... la cati km ar trebui sa schimb uleiul...filtru de motorina...placutele? Se poate sa'i instalez un codec la navigatie ca sa poata citi formate avi..mkv...mpeg 4 ? Turbina la cate turatii intra...2.800 sau 3.000 ?
Link to comment
Share on other sites

salut baieti.... abia am achizitionat un 330d si doresc sa stiu de la cunoscatori... mici detalii despre e46 din 2000...spre exemplu... la cati km ar trebui sa schimb uleiul...filtru de motorina...placutele? Se poate sa'i instalez un codec la navigatie ca sa poata citi formate avi..mkv...mpeg 4 ? Turbina la cate turatii intra...2.800 sau 3.000 ?

 

 

 

 

 

Salut, de obicei cand schimbi uleiul schimbi toate filtrele( aer, polen, motorina,ulei),la placutze se va aprinde un beculet in bord si te va anunta cand trebuie sa le schimbi. Si referitor la muzica depinde de ce navi ai.

Link to comment
Share on other sites

full de full...dar legat de turbina ... nu stii la cate ture intra ??...mi.e mi se pare ca la 3.000..

 

 

Pai daca ai navi mare atunci ai destule posiilitati sa gasesti alternative si turbina nu are cum sa intre la 3000 de ture, vezi ca tractiunea e altfel fata de alte marci mai ales ca e tractiune spate. Daca tu simti ca intra abia la 3000 turbina inseamna ca ceva nu merge bine.

Link to comment
Share on other sites

full de full...dar legat de turbina ... nu stii la cate ture intra ??...mi.e mi se pare ca la 3.000..

 

 

Pai daca ai navi mare atunci ai destule posiilitati sa gasesti alternative si turbina nu are cum sa intre la 3000 de ture, vezi ca tractiunea e altfel fata de alte marci mai ales ca e tractiune spate. Daca tu simti ca intra abia la 3000 turbina inseamna ca ceva nu merge bine.

 

Le confunzi grav....vrei sa explici ceva colegului da nu ti-a iesit.

 

tractiune- roti motrice fata

 

propulsie- roti motrice spate

Link to comment
Share on other sites

Chestia asta cu propulsia care ar fi sinonimă cu tracţiunea spate n-are nici o legătură cu realitatea, e doar o vorbă.

 

Tracţiunea faţă şi tracţiunea spate sunt exprimări foarte corecte.

 

Ca să fie totul clar:

 

PROPĂLSIE, propulsii, s. f. Forță care se exercită asupra unui obiect (de obicei asupra unui vehicul), provocând ĂŽnaintarea lui. ♦ Sistem tehnic prin care se realizează propulsarea unui vehicul. [Var.: propulsiĂşne s. f.] – Din fr. propulsion, lat. propulsio, -onis.

 

TRACȚIĂNE ~i f. 1) Deplasare a unui vehicul prin aplicarea unei forțe (animale sau mecanice). 2) Forță care provoacă deplasarea unui vehicul. [G.-D. tracțiunii; Sil. -ți-u-] /<fr. traction

Sursa: NODEX | Adăugată de siveco | Greșeală de tipar | Permalink

 

TRACȚIĂNE s. f. 1. deplasare ĂŽnainte a unui vehicul cu ajutorul unei forțe exterioare. ♦ forță de ~ = forță care pune ĂŽn mișcare un vehicul. 2. (ĂŽn teoria elasticității) mod de lucru al unui corp supus acțiunii unei forțe care tinde a-l lungi. 3. mișcare de gimnastică, ridicarea corpului suspendat de o bară, de inele etc. sau ĂŽntins pe sol, cu ajutorul brațelor. 4. (ferov.) serviciu care dirijează locomotivele și personalul de conducere. (< fr. traction)

 

TRACȚIĂNE, tracțiuni, s. f. Acțiune de deplasare a unui vehicul, a unui sistem tehnic etc. prin tragere cu ajutorul unei forțe exterioare (animale sau mecanice); forță care pune ĂŽn mișcare un vehicul, un sistem tehnic etc. [Pr.: -ți-u-] – Din fr. traction.

 

Este corect să spui că o rachetă este propulsată de un motor cu reacţie, ĂŽnsă un BMW nu este propulsat.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

full de full...dar legat de turbina ... nu stii la cate ture intra ??...mi.e mi se pare ca la 3.000..

 

 

Pai daca ai navi mare atunci ai destule posiilitati sa gasesti alternative si turbina nu are cum sa intre la 3000 de ture, vezi ca tractiunea e altfel fata de alte marci mai ales ca e tractiune spate. Daca tu simti ca intra abia la 3000 turbina inseamna ca ceva nu merge bine.

 

 

Am subliniat patrea mai amuzanta :twoup:, de parca ar exista doar BMW-ul cu tractiune spate.

 

Cat despre tractiune/propusie insusi cuvintele iti spun care si cum e mai potrivit de folosit dar in ultima vreme nu se mai tine cont.

 

In carti de Dinamica autovehiculului exprimarea este dupa cum am postat mai sus.

Link to comment
Share on other sites

sa stiu de la cunoscatori... mici detalii despre e46 din 200la cati km ar trebui sa schimb uleiul...filtru de motorina...placutele? Se poate sa'i instalez un codec la navigatie ca sa poata citi formate avi..mkv...mpeg 4 ? Turbina la cate turatii intra...2.800 sau 3.000 ?

 

Nu am avut niciodata diesel, insa ma incadrez in categoria de cunoscatori( pe un forum). :twoup:

Poti sa schimbi uleiul cand iti indca pe bord, sau poti sa il schimbi mai devreme.

Placutele este bine sa le schimbi cand se uzeaza, exista un indicator in bord pentru a arata acest lucru.

Filtrul de motorina este bine sa il schimbi cat mai des, undeva la 10k.

La codec nu ma pricep.

Turbina intra in general cand este activata de computerul de injectie, nu mi-am batut capul niciodata sa aflu ce si cum.

Link to comment
Share on other sites

asta e ca si cu "anticamera" o chestie care a intrat si ramas aiurea in vocabular.

La un utilaj cu mai multe motoar, cel ce misca utilajul se cheama de propulsie dar ast nu inseamna ca "din spate"

Despre un golf zici ca e propulsat de motorul cutare nu tractat, sau ca etste dotat cu un propulsor de tipul X, nu cu un tractor.

Si in plus cum e cu 4x4 ? Sunt vehicule cu tractiune si propulsie? cu tractiune integrala sau propulsie integrala?

Turbina lucreaza inca de la ralanti (apropo e corect asa, nu relanti), furnizand o presiune f mica, care se poate masura la serviceuri mai serioase sau la reprezentanta, dar ajunge la presiune maxima in zona cuplului maxim .

Link to comment
Share on other sites

Se intampla ca am studiat Dinamica Autovehiculului.

In cazul unei masini cand spui propulsie inseamna strict spate, iar tractiune inseama fata.

A spune propulsie spate, e oarecum un pleonasm.

 

Sper ca esti lamurit :)

 

 

Din pacate nu am studiat nimic, insa explicatiile tale mi se par un pic eronate. :)

 

Vad ca in dex sunt alte explicatii. :twoup:

Edited by Bavaria
Link to comment
Share on other sites

Ionatan are dreptate.

 

Se intampla ca am studiat Dinamica Autovehiculului.

In cazul unei masini cand spui propulsie inseamna strict spate, iar tractiune inseama fata.

A spune propulsie spate, e oarecum un pleonasm.

 

Sper ca esti lamurit :twoup:

 

Nu are dreptate, iar ĂŽn acele cărţi este o greşeală clară, e o chestie lipsită de sens şi este şi ĂŽn dezacord cu Dex-ul.

 

Tracţiune este oricum, indiferent dacă trag roţile faţă, spate sau toate patru.

 

O rachetă este ĂŽntr-adevăr propulsată, la fel şi un avion, ĂŽnsă o maşină are doar tracţiune.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Eu nu am spus cã este eronat conÞinutul acelor cãrÞi, nu am spus cã acei profesori universitari nu-ºi cunosc foarte bine domeniul, eu doar cred cã este folosit un cuvânt În mod eronat, lucru foarte posibil de altfel.

 

ĂnĂželeg cĂŁ Ăžii la pĂŁrerea ta, nici o problemĂŁ, eu am alta.

Link to comment
Share on other sites

Iti dau un titlu de carte : " Compunerea, organizarea si propulsia automobilelor", litografia UPB, 1997, de V. Mateescu.

Pai tu pui un titlu si tot tu nu-l intelegi? Este cel mai bun exemplu care arata ca gresesti!

Propulsie este folosit aici cu sensul de mijloc care pune in miscare un autovehicul - grup motopropulsor. Nu are legatura cu puntea motoare.

 

E o gimnastica lingvistica inutila sa spui tractiune sau propulsie, in functie de puntea motoare.

Autovehiculele au TRACTIUNE fata, TRACTIUNE spate sau TRACTIUNE integrala, si pot fi PROPULSATE de un motor diesel sau cu benzina.

Link to comment
Share on other sites

Propulsie este folosit aici cu sensul de mijloc care pune in miscare un autovehicul - grup motopropulsor. Nu are legatura cu puntea motoare.

E o gimnastica lingvistica inutila sa spui tractiune sau propulsie, in functie de puntea motoare.

Autovehiculele au TRACTIUNE fata, TRACTIUNE spate sau TRACTIUNE integrala, si pot fi PROPULSATE de un motor diesel sau cu benzina.

 

Corect. Asa se invata la scoala

Acum ceva ani, locatia din fabrica unde am lucrat destul de mult se numea "Sectie Grup Propulsor"

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.