Jump to content

320d e46 facelift vs 320i e36 m50


Recommended Posts

Salutare,recent am mers cu un e46 320d facelift,am fost inca odata uimit cum poate sa traga masina asta,uimitor,nici nu te-ai fi gandit ca era un diesel,frumos,frumos de tot,spectaculos,ma intreb oare,de ce se zvoneste ca un 325i e36 e atat de ''periculos'' la anumite ''liniute''?As fi in stare sa pun pariu ca un 320d e46 ar fi mult mai bun decat un 325i e36 la proba asta,acest e46 este o masina....cu,care poti face multe,consum mic,putere si cred eu ca....fiabilitate,mi-a zis baiatul sa facem un mic test intr-un loc liber,pe o portiune de de un km asa,dar...nu mai avea rost....,apropo si isul,318is,la domeniul putere slabut,slabut,un 320d e46 facelift s-ar juca cu asa ceva la domeniul ''rapiditate'',ce sa mai zic,nu-mi explic,cum un diesel....poate sa fie atat de spectaculos.
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu,dar pe mine nu ma impresionat vreun e36 325i cum ma impresionat 320d e46,pleaca repede,te ''baga'' in scaun cum se spune,este sprinten,in fine nu stiu ce sa zic,poate acele e36 325i nu erau ele in toate mintile,dar acest 320d parca are multa energie in el,este sprinten,modul cum trag motoarele astea de pe e36 in 6 cilindri nu prea este spectaculos,cel putin mie nu mi se pare,oricum un 2.0 i m50 nu cred ca are nici o sansa in fata unui e46 320d,prea frumos trage acest diesel..
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu,dar pe mine nu ma impresionat vreun e36 325i cum ma impresionat 320d e46,pleaca repede,te ''baga'' in scaun cum se spune,este sprinten,in fine nu stiu ce sa zic,poate acele e36 325i nu erau ele in toate mintile,dar acest 320d parca are multa energie in el,este sprinten,modul cum trag motoarele astea de pe e36 in 6 cilindri nu prea este spectaculos,cel putin mie nu mi se pare,oricum un 2.0 i m50 nu cred ca are nici o sansa in fata unui e46 320d,prea frumos trage acest diesel..

 

ce`ai simtit tu asa spectaculos este CUPLUL...nu puterea...pai un 320d FL..150 are cuplu de 330 Nm parca pe cand un 325i e36 are 245 Nm...dar te asigur eu ca e ENORMA diferenta intre cele doua...320D de 150 de cai nu ii sta in fata la o liniutza nici unui 320i e46 NFL tot 150hp..

Link to comment
Share on other sites

Silviu eu zic de un e36 320i m50 fata de un e46 320d,cuplu bun inseamna o tehnica buna,de ex. eu cateodata cand plec de la semafor foarte incet aproape ca masina se ingatuie,esteo lipsa crunta de cuplu la viteze mici la 2.0i m50,motoarele astea trebuiesc turate rau de tot ca sa poti pleca cu ele,nici nu ma ma gandesc cat de bine trag motoarele alea de pe audi 3.0,as fi curios cum trage un m3 e36,ce tehnica are,sper ca nu are aceiasi tehnica cum au motoarele in 6 cilindri de pe e36,oricum e46 320d ramane o alegere buna,adica indeplineste mai muilte conditii.
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu,dar pe mine nu ma impresionat vreun e36 325i cum ma impresionat 320d e46,pleaca repede,te ''baga'' in scaun cum se spune,este sprinten,in fine nu stiu ce sa zic,poate acele e36 325i nu erau ele in toate mintile,dar acest 320d parca are multa energie in el,este sprinten,modul cum trag motoarele astea de pe e36 in 6 cilindri nu prea este spectaculos,cel putin mie nu mi se pare,oricum un 2.0 i m50 nu cred ca are nici o sansa in fata unui e46 320d,prea frumos trage acest diesel..

 

ce`ai simtit tu asa spectaculos este CUPLUL...nu puterea...pai un 320d FL..150 are cuplu de 330 Nm parca pe cand un 325i e36 are 245 Nm...dar te asigur eu ca e ENORMA diferenta intre cele doua...320D de 150 de cai nu ii sta in fata la o liniutza nici unui 320i e46 NFL tot 150hp..

Salut! Silviu, noi ne-am mai contrazis... hai ca sunt in tara, alege ziua si ora si hai sa ne alergam putin ca sa intelegi odata ce si cum cu dieselurile moderne.

 

Si asa pentru topic cupluxturatie=putere

 

la 320d cuplu 330Nm @ 2000-2500rpm = 94Cp@2000rpm respectiv 117Cp@2500rpm

la 320i 190Nm la 3500 deci 94 Cp la3500

 

Ochiometric se vede pe ce procent din plaja de turatie au cele doua motoare cuplu, respectiv putere buna. 2000-4000 respectiv 3500-5900

 

Dar astea sunt teorii, inca odata: astept sa stabilesti data si ora ca sa lamurim problema :twoup:

Edited by lucian81v
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu exact cate kg are e46 320d .Dar pot sa spun ca halesc oricand la micul dejun cei 150 de cp de la Audi,de pe modelul A6 2,5TDI..Masina acea are avantaj fata de mine doar la urcarea unei pante(datorita cuplului).Chiar as vrea sa vad cum stau in fata unui e46 320d.. :twoup:

 

P.s..Un cumnat de al meu si-a cumparat recent un Golf 5 motor diesel,nu stiu exact ce capacitate cilindrica are,stiu doar ca are 140cp .O sa vedem cum stau cu Golful saptamana viitoare cand ajung acasa ..

Link to comment
Share on other sites

e46 320d fcl -1490kg (din talon), A6 din 97 1480kg , de pe net

Conform unor site-uri ar trebui sa fiti egali.

 

Golful trage binisor, am mers cu cel de 1.9d 105cp, la 140Cp posibil sa-ti faca (mari) probleme.

Eu am stat langa un e34 2500cc 170Cp /1700kg (conform propietarului, dar eu stiam ca e mai usor) in 3 incercari consecutive pana pe la 120-130: cum reusam plecarea,asa ne pastram pozitia relativa unul fata de altul pana la peste 100km/h.

 

Am castigat cu un e39 benzina, cel mai probabil 520i, nu stiu daca nu cumva era automata (ca nu-l cunosc) dar omul s-a suparat rau pe tractorasul meu: dupa aia alerga prin oras cu 120-130...

Edited by lucian81v
Link to comment
Share on other sites

Roco,ce spui,am sanse sa-l intrec pe amicul asta cu 320d e46 2004?el tot imi spune sa ne dam odata,imi e ca mai turez si masina degeaba,ma fac si de ras,aia are vlaga in ea calumea,parca e un zimbru,asta a mea...i-am dat astazi un pic asa de proba,in turatii mari prinde cat de cat viteza,dar pana prinde viteza asta cel cu e46 e deja cu 10 masini in fata mea,poate doar sa plec cu ea turata de pe loc,dar...mai bine ma dau batut......,sincer acum mi-ar place un 330d e90,pai daca 2.0d trage asa dar 330d?la cuplu care al are al poti numi m3,ce au avansat dieselurile astea......
Link to comment
Share on other sites

e46 320d fcl -1490kg (din talon), A6 din 97 1480kg , de pe net

Conform unor site-uri ar trebui sa fiti egali.

 

Golful trage binisor, am mers cu cel de 1.9d 105cp, la 140Cp posibil sa-ti faca (mari) probleme.

Eu am stat langa un e34 2500cc 170Cp /1700kg (conform propietarului, dar eu stiam ca e mai usor) in 3 incercari consecutive pana pe la 120-130: cum reusam plecarea,asa ne pastram pozitia relativa unul fata de altul pana la peste 100km/h.

 

Am castigat cu un e39 benzina, cel mai probabil 520i, nu stiu daca nu cumva era automata (ca nu-l cunosc) dar omul s-a suparat rau pe tractorasul meu: dupa aia alerga prin oras cu 120-130...

 

ai 320i e36 ? daca da...stai linistit...daca pleci calumea...il faci binisor :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Cate tampenii am citit pe aici...

Nu are rost sa "te dai" cu 320 D pentru ca o sa te UMILEASCA. Diferenta intre voi va fi de un TIR.

 

E simplu... tu ai 0-100 = 9.9 S

320 D fl are 0-100 = 8.9 S

 

Deja aici ar trebui sa se opreasca discutiile. Daca mai luam in considerare si faptul ca tu ai E36 vechi de cine stie cand si cu multe sute de mii de KM poti sa fi SIGUR ca nu mai ia suta in 10 secunde nici tras de un M3 :twoup:))))))))

Pe cand celalalt are e46 facelift... deci mult mai nou/sprinten, agil, etc! Nu mai zic ca daca are resoftare, se joaca si cu un e36 325!

So.... las-o balta!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.