Jump to content

Jante Seria 3


Valentin_LMB

Recommended Posts

in Octombrie imi expira ITP-ul si nu prea sunt hotarat ce sa fac ; sa arunc jantele pe 15 pe masina sau sa ma duc cu astea pe 17 si sa le trec in talon ?

 

Mentionez ca dimensiunile care le am eu cauciucurile pe 17 nu sunt trecute pe stalp , adica 215/45/17 fata si 225/45/17 spate .

 

Se poate sa imi faca figuri din aceasta cauza ?

 

 

Nu in ultimul rand , cam cat costa toata afacerea asta ?

Link to comment
Share on other sites

din ce stiu eu daca sa fabricat la un momendat aceeasi masina cu roti pe 17 nu ar trebui sa ai problema si se pot omologa usor,daca nu sa fabricat e cam complicat,trebuie sa iti faci omologare individuala si te ajunge in jur de 1000 e (sper ca nu gresesc).succes
Link to comment
Share on other sites

Guest omul noptii
Salut, e adevarat, daca s-au livrat masini in acea perioada cu jante pe 17 omologarea se face fara probleme, iar ca si costuri era 85 lei la RAR Voluntari, fara programare prealabila...bafta
Link to comment
Share on other sites

Degeaba scrie pe eticheta de pe stalp ca se pot monta si pe 17''. Daca in talon ai pe 15'' o sa ai nevoie de o hartie de la o reprezentanta cum ca pe acel model se poate monta si pe 17''.

Caz concret, fostul meu e46 avea jante pe 17'' iar in talon pe 15. Noul proprietar a vrut sa treaca in talon noile jante (17') dar RAR-ul nu a acceptat fara acea hartie de la reprezentanta. Omul sa dus la Banat Car, cei de acolo i-au dat hartia si a mers cu ea la RAR. Au trecut noile roti in talon fara nici o problema.

Oricum in noile taloane nu mai e nimic specificat de dimensiunile cauciucurilor.

Link to comment
Share on other sites

nu scrie,dar nu cred ca cei de la RAR sunt involuati,adica nu poti sa vii cu o dacie cu jante pe 17 doar ca nu scrie,au si ei baza lor de date cu masurile pt fiecare masina.si daca nu vor ei sa treci inspectia periodica cu acele jante,nu treci.oricum in cazul tau nu cred ca ai de ce sa-ti faci probleme,sigur s-au pus si jante pe 17.
Link to comment
Share on other sites

cand am facut itp ul in iarna aveam roti pe 16'' in talon sunt trecute de 15'' i-am zis ca pentru vara masina are roti pe 17'', primul lucru pe care l-au facut cei de la statia itp a fost sa se uite pe stalpul masinii, dupa care mi-a zis ca daca corespund deimnsiunile cu cele dupa stalp nu am probleme. Itp-ul l-am facut la bmw filaret.
Link to comment
Share on other sites

Eu am cerut cand am inscris masina sa-mi fie preluate de pe brief-ul nemtesc toate dimensiunile de acolo - 16,17,18.

Corect, asa am a fost si la mine.

La itp probleme poti sa ai daca vrea cel care-ti face inspectia. Intr-adevar pe talonul nou nu-s trecute dimensiunile la cauciucuri, dar in acelasi timp e un cod de bare acolo care probabil poate fi scanat de cei de la RAR cu ocazia unei inspectii si astfel sa afle mai multe informatii despre masina - o presupunere doar.

Oricum la itp mergi si cu CIV-ul unde sigur scrie ce dimensiuni ai voie sa pui, asa ca nu tine faza cu talonul nou.

 

@Valemtin: intereseaza-te si cauta un inspector itp mai "intelegator" - se gasesc :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.