Jump to content

bmw x6 4.0d 306cp


ionut_marius

Recommended Posts

O masina de vara,probabil un 6er,iar in toamna una de iarna :)

 

Initial eram hotarat pe V8 bi-turbo,dar la cat de greu s-a vandut si acest 3,0d bi-turbo ma mai gandesc.

Cel mai vandabil e 2.0 deci .... Ia ce masina iti doresti ,asa cum o cumperi tu o va lua si altcineva . Nu e pt toti si atat ;)

Link to comment
Share on other sites

Intre timp am mai vb cu cineva de la bmw service,si cu un f bun prieten care se ocupa cu resoftari,amandoi mi-au sugerat sa aleg 640d sau xD din motive de fiabilitate.

 

Intre timp am reusit sa merg si cu 640d si cu 640xd,masini scoase la vanzare caci la bmw nu au nimic in toata Ro, nu pot sa zic decat ca este demential si ca m-am inragostit de rwd. Diferenta mare la absolut orice capitol fata de X6.

 

Cum imi dau seama daca masina are edc ?

Link to comment
Share on other sites

Intre timp am mai vb cu cineva de la bmw service,si cu un f bun prieten care se ocupa cu resoftari,amandoi mi-au sugerat sa aleg 640d sau xD din motive de fiabilitate.

 

Intre timp am reusit sa merg si cu 640d si cu 640xd,masini scoase la vanzare caci la bmw nu au nimic in toata Ro, nu pot sa zic decat ca este demential si ca m-am inragostit de rwd. Diferenta mare la absolut orice capitol fata de X6.

 

Cum imi dau seama daca masina are edc ?

 

Eu unul mi-as lua un 650i fara discutii in locul unui 640d. :) Legat de EDC, nu ar trebui sa aibe un buton pe undeva prin zona schimbatorului de viteza? Banuiesc ca EDC= Electronic Dampers Control, adica un fel de M Adaptive Suspension cum am eu, doar ca sub un nume diferit, iar eu am butonasul prin zona schimbatorului de viteza.

Edited by RedCap
  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Fa un review, o comparatie intre 640d si 640xd. De ce zici ca te ai indragostit de rwd, ce ti a placut la una, ce nu ti a placut la alta, cat se simte dif intre ele?

 

 

Awd-ul are plecarea mai buna de pe loc,insa din mers,adica din tr 2 in sus, rwd-ul trage mai tare,destul de sesizabil si imi place cum se simte,cum impinge. Cum nu voi folosi masina iarna voi opta clar pt rwd.

 

Acum nu stiu ce sa zic,masinile pe care le-am condus erau recent aduse,in niciun caz nu erau masini noi.

 

 

Eu unul mi-as lua un 650i fara discutii in locul unui 640d. :) Legat de EDC, nu ar trebui sa aibe un buton pe undeva prin zona schimbatorului de viteza? Banuiesc ca EDC= Electronic Dampers Control, adica un fel de M Adaptive Suspension cum am eu, doar ca sub un nume diferit, iar eu am butonasul prin zona schimbatorului de viteza.

 

Si eu eram 100% pt 650i,insa absolut toata lumea imi sugereaza 640d-ul, din motive de fiabilitate, pana si cei de la Bmw Ro. Nu stiu ce sa zic,o configuratie buna va inclina balanta asupra unei motorizari.

 

 

Oricum va multumesc pt sfaturi si timpul acordat.

Edited by ionut_marius
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Si eu eram 100% pt 650i,insa absolut toata lumea imi sugereaza 640d-ul, din motive de fiabilitate, pana si cei de la Bmw Ro. Nu stiu ce sa zic,o configuratie buna va inclina balanta asupra unei motorizari.

 

 

Eu unul as lasa lumea in pace si mi-as lua fix ce vreau. Eu pot spune 650i, altul poate spune 640d, altul poate spune M6, dar in final tu esti cel ce va conduce masina, nu noi.

 

Bafta in gasirea unei masini ok!

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.