Jump to content

BMW Diesel vs. BMW Benzina


Romulus

Diesel sau Benzina  

1002 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Nu e vorba de parere comuna, e vorba ca politicos si civilizat e sa spui, imi place marul meu ca e rosu, nu imi place marul meu ca para ta are o gaura in ea.... ca posesorii de motoare pe benzina, nu au putut aduce argumente pozitive despre motoare pe benzina ca s-au ocupat sa arate cu degetul la motorul pe motorina..
Link to comment
Share on other sites

motorina.... nu! ...benzina, ba motorina! ......... ba benzina

ce atata vorbaraie?

amandoua au avantaje si dezavantaja

cei care au benzinar - bravo lor

cei care au diesel - bravo lor

 

eu am diesel si diesel o sa-mi iau toata viata, dupa ce ca platesc rate la masina .... sa mai dau si pe consum de carburant de cateva ori mai mult - nu ma tine buzunarul, daca m-ar tine mi-as lua benzinar, asta nu inseamna ca votez pt benzina! BUNE sunt amandoua

Link to comment
Share on other sites

Chestiile astea se discuta de ceva vreme shi nu se ajunge la nici o concluzie.Acum concluzia mea personala este ca o sa se mai vb mult shi bine pe tema asta shi nishte concluzii exacte nu se vor trage nici o data.Totu` tzine de nishte gusturi ... pt ca daca stam sa ne gandim bine nu consumu` ii face pe multzi sa-shi ia diesel.Unii asha gasesc mashina la cumparare in banii de care dispun.Unii gasesc poate un benzinar in acei bani shi se multzumesc cu ce gasesc.Momentan majoritatea dintre noi nu ne permitem o mashina noua unde intradevar potzi zice ca indiferent ce mototrizare ai e mashina noua shi nu bagi bani in ea.Shi unele shi altele au shi avantaje shi dezavantaje , asta o recunosc , chit ca eu personal is` fan beznina... Cat despre ideea cu maneaua shi dieselu` e oarecum justificata.Acum o sapt am vb cu o cunoshtintza din cartier , fan passat diesel pe care l-am intrebat din ce motive e asha un fan impatimit.. raspuns : "m-am plimbat cu unu` shi e beton, consum mic ,plus ca e mashina de manelisti" (categorie din care face parte shi nu neaga) moment in care am ramas un pic blocat ... Probabil nu o fii singuru` care gandeshte asha.Shi de aici pana la asocia dieselu` cu maneaua banuiesc ca nu mai e mult.
Link to comment
Share on other sites

Chestiile astea se discuta de ceva vreme shi nu se ajunge la nici o concluzie.Acum concluzia mea personala este ca o sa se mai vb mult shi bine pe tema asta shi nishte concluzii exacte nu se vor trage nici o data.Totu` tzine de nishte gusturi ... pt ca daca stam sa ne gandim bine nu consumu` ii face pe multzi sa-shi ia diesel.Unii asha gasesc mashina la cumparare in banii de care dispun.Unii gasesc poate un benzinar in acei bani shi se multzumesc cu ce gasesc.Momentan majoritatea dintre noi nu ne permitem o mashina noua unde intradevar potzi zice ca indiferent ce mototrizare ai e mashina noua shi nu bagi bani in ea.Shi unele shi altele au shi avantaje shi dezavantaje , asta o recunosc , chit ca eu personal is` fan beznina... Cat despre ideea cu maneaua shi dieselu` e oarecum justificata.Acum o sapt am vb cu o cunoshtintza din cartier , fan passat diesel pe care l-am intrebat din ce motive e asha un fan impatimit.. raspuns : "m-am plimbat cu unu` shi e beton, consum mic ,plus ca e mashina de manelisti" (categorie din care face parte shi nu neaga) moment in care am ramas un pic blocat ... Probabil nu o fii singuru` care gandeshte asha.Shi de aici pana la asocia dieselu` cu maneaua banuiesc ca nu mai e mult.

287388[/snapback]

 

 

:blink:

 

in loc de "de" poti scrie "dwe"

in loc de "cu" poti scrie "ku" sau "chu"

vei fi si mai cool...sau kool,sau kul

:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

@22WTF : Avertisment. Ultimul. E chiar asa greu sa scrii romaneste ??? Ai absolvit academia de mirc sau ce se intampla ?

 

Este INTERZISA scrierea mesajelor folosind aberatii gramaticale de genul TZ, SH, K in loc de “ca” … etc. Daca doriti neaparat sa fiti foarte bine intelesi puteti folosi DIACRITICE.

Link to comment
Share on other sites

ontopic: preferam benzina daca aveam pe jumate mai multi bani decat am acum si pe jumate mai putine datorii decat am acum. o preferam benzina pentru ca fuge pe loc atunci cand o calci

 

azi (poate maine nu mai e asa) prefer motorina. nu e asa de slaba fata de benzina la demaraj. chiar am citit un review la 320d prefacelift a unui site sud-african si spunea acolo despre 320d ca depaseste multe "4liner-e" la plecarile de pe loc. iar la consum nici nu mai incape dubiu. plus ca la un chiptuning, maririle de putere si cuplu, pe care am ajuns sa il apreciez mai des in ultima perioada, sunt considerabile.

Link to comment
Share on other sites

@22WTF : Avertisment. Ultimul. E chiar asa greu sa scrii romaneste ??? Ai absolvit academia de mirc sau ce se intampla ?

 

Este INTERZISA scrierea mesajelor folosind aberatii gramaticale de genul TZ, SH, K in loc de “ca” … etc. Daca doriti neaparat sa fiti foarte bine intelesi puteti folosi DIACRITICE.

287422[/snapback]

Is pe forumu` asta de cand lumea.pana una alta cred ca nu are imp.modu` in care e fiecare invatzat sa scrie.Atata vreme cat e inteligibil si cat nu se sare calu`.Mai ales ca eu consider ca e mai imp ce exprima.Dar nah .. romanii din voi shi patriotii lu kkt... v-atzi trezit voi mai cu mot.Acuma poti sa-mi dai warm.Macar e cu motiv.Deja multi dintre admini aveti geturi dum erau operatorii de pe canalele mari in vremurile cand eram copil :blink:

Link to comment
Share on other sites

:blink:

 

in loc de "de" poti scrie "dwe"

in loc de "cu" poti scrie "ku" sau "chu"

vei fi si mai cool...sau kool,sau kul

:)  :)  :)

287408[/snapback]

Ideea e ca asa sunt invatat.Ca sa nu scriu asa trebuie sa reiau tot ce scriu la corectat.Si asta nu sa fiu cool cum o arzi cu si te certi cu toti pe aici sa iesi in evidenta sau sa faci posturi

Link to comment
Share on other sites

Is pe forumu` asta de cand lumea.pana una alta cred ca nu are imp.modu` in care e fiecare invatzat sa scrie.Atata vreme cat e inteligibil si cat nu se sare calu`.Mai ales ca eu consider ca e mai imp ce exprima.Dar nah .. romanii din voi shi patriotii lu kkt... v-atzi trezit voi mai cu mot.Acuma poti sa-mi dai warm.Macar e cu motiv.Deja multi dintre admini aveti geturi dum erau operatorii de pe canalele mari in vremurile cand eram copil :blink:

288747[/snapback]

1.nu conteaza de cand esti pe forum. ba dimpotriva ar trebui sa stii mai bine care sunt regulile...

2.asta nu e scris...cu pardonul de rigoare.

3.jignesti aiurea... adminii e doar unul...astia comunistii sunt altceva.

in alte parti nici macar nu erai avertizat ca scrii ca pe mirc, erai lansat pe orbita direct, fara stampila. dar cum tie ti se pare ca ti se cuvine un loc pe forum, te las pe tine sa iti apreciezi nivelul de....warm...

Link to comment
Share on other sites

1.nu conteaza de cand esti pe forum. ba dimpotriva ar trebui sa stii mai bine care sunt regulile...

2.asta nu e scris...cu pardonul de rigoare.

3.jignesti aiurea... adminii e doar unul...astia comunistii sunt altceva.

in alte parti nici macar nu erai avertizat ca scrii ca pe mirc, erai lansat pe orbita direct, fara stampila. dar cum tie ti se pare ca ti se cuvine un loc pe forum, te las pe tine sa iti apreciezi nivelul de....warm...

288795[/snapback]

Of ... asa ceva ..

 

 

Apropo , era vb despre unii dintre ei

2 daca cumva te simti asta nu ma priveste pe mine

3 nu stau pe forum pt loc sau vreun premiu anume ci pt ca iubesc o anume marca de mashini ceea ce clar nu e Dacia si pt ca am crezut ca intalnesc aici o comunitate de oameni care au aceesi pasiuni ca mine

4 daca ar fii dupa aprecierea mea sincer acuma .. te-ash baga undeva .. no offence

5 daca tot venii vb si ai o placere acuta in a da warm , atunci "fara numar , fara numar" ca de merge la manea de ce nu ar merge si la noi ca din ce in ce constat ca se transforma si forumu` asta in ceva gen "indordamas" ,"of ce gesturi am" de mahalagii aia cei mai de soi ar fii invidioshi pe noi ...

Link to comment
Share on other sites

3 nu stau pe forum pt loc sau vreun premiu anume ci pt ca iubesc o anume marca de mashini ceea ce clar nu e Dacia si pt ca am crezut ca intalnesc aici o comunitate de oameni care au aceesi pasiuni ca mine

4 daca ar fii dupa aprecierea mea sincer acuma .. te-ash baga undeva .. no offence

288881[/snapback]

Si noi am sperat ca pasionatii de BMW sunt oameni care pot discuta civilizat, dar se pare ca uneori nu e asa. Orice alt comentariu este de prisos.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Deci,dat fiind faptul ca zilele trecute mi-am cumparat un 320i e46 2200cm3 benzina,as vrea sa fac un comentariu comparativ intre acesta si 525d e39-le tatalui meu(benzina vs diesel):

-amandoua sunt cu cutii manuale

-amandoua sunt in stare tehnica buna de functionare(lucru dovedit prin inspectile

din cartile tehnice si verificarile pe tester)

-in oras mi se pare 320i ceva mai sprinten

-la condusul in afara 525d mi se pare evident mai performant in depasiri,mai stabil si ofera o senzatie de confort si siguranta superioara;acceleratia este clar mai buna desi e mai greoi ca 320i si are 7cp mai putin dar probabil ca diferenta de cuplu(350Nm vs 210Nm)isi spune cuvantul;deci sunt tentat sa trag concluzia ca cuplul este mai important ca si puterea

-cu siguranta ca urletul benzinarului la 6000-7000 de ture e mai impresionant decat sunetul diesel-ului la 3500-4000 de ture(nici acesta nu suna rau fiind vorba tot de 6L)

-in cazul benzinarului,consumul te ucide la turatii de peste 4000rot/min

-la diesel nu trebuie sa-ti faci griji de consum nici cand o ,,calci'' mai sanatos

-la relanti motorul pe benzina e mai silentios,are vibratii mai mici si emana gaze mai putin mirositoare decat in cazul diesel-ului

Ca o concluzie finala:mai multe puncte pt.2500d in defavoarea lui 2200i.

Link to comment
Share on other sites

Exista o problema in logica ta. Ai comparat seria 3 cu seria 5, respectiv motor de 2200 cmc pe benzina cu motor de 2500 cmc turbo diesel.

292927[/snapback]

 

nu inteleg exact ce vrei sa spui;daca vrei sa sugerezi ca cilindreea e mai mare in favoarea seriei 5 pt.o comparatie directa,sa nu uitam ca seria 3 e mai usoara.

Link to comment
Share on other sites

Poate mai este o problema ca unul este turbo, altul nu? :)

E mare lucru... Eu am acum un motor pe benzina si turbo, si datele problemei sunt cu totul altele... :blink:

 

Cine are rabdare sa parcurca tot topicul asta, o sa vada ca "versus"-urile astea se tot repeta, la fiecare cateva zeci de pagini :)

Link to comment
Share on other sites

Poate mai este o problema ca unul este turbo, altul nu? :)

E mare lucru... Eu am acum un motor pe benzina si turbo, si datele problemei sunt cu totul altele... :blink:

 

Cine are rabdare sa parcurca tot topicul asta, o sa vada ca "versus"-urile astea se tot repeta, la fiecare cateva zeci de pagini :)

292931[/snapback]

 

 

o.k.;sa inteleg ca o comparatie intre 2 masini cu cilindree si putere apropiata nu este corecta atata timp cat una are turbo;deci caii putere nu inseamna chiar totul.

Link to comment
Share on other sites

nu inteleg exact ce vrei sa spui;daca vrei sa sugerezi ca cilindreea e mai mare in favoarea seriei 5 pt.o comparatie directa,sa nu uitam ca seria 3 e mai usoara.

292930[/snapback]

Pai eu zic ca e evident. De exemplu spui ca 525d este mai bun in depasiri. Pai daca ai fi comparat cu un 325i ar mai fi fost asa? In mod sigur nu.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.